113 találat a(z) rendezvény cimkére
Részvétel nemzetközi kiállításon Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk 2020 májusában Münchenben vesz részt kiállítóként egy nemzetközi vásáron. A rendezvényt szervező cég megküldte a számláját (standbérlet, regisztrációs díj, úgynevezett hulladékkezelési díj és szolgáltatások előlege szerepelnek a bizonylaton) november 13-án. A számla dátuma november 11., a fizetési esedékesség 2020. január 31. Pontosabban ez egy olyan lehetőség, hogy költségek felszámolása nélkül egyenlíthetjük ki a számla összegét. A rendezvény 2020. május 4-8. között kerül megrendezésre. Azt szeretném megkérdezni, hogy ebben az esetben mi lesz a számla teljesítési dátuma, illetve az áfabevallásban melyik időszakban (havi áfabevallók vagyunk), és melyik sorban kell szerepeltetni a számlát. Szíves válaszát köszönöm.
Konferenciaszervezés Kérdés
Társaságunk üzleti partnereinek konferenciát szervez. A konferenciára különböző tartalmú szolgáltatáscsomagokat kínálunk (például szállás, étel-ital, esti szórakoztató programok stb. is igénybe vehetőek lesznek majd, de nem kötelező jelleggel), és a felkínált csomagokból a résztvevők választanak majd az igényeiknek megfelelően. Az egyes szolgáltatásokat alvállalkozókkal szeretnénk lebonyolítani. A választott programcsomagokat kiszámlázzuk a résztvevőknek, akik között várhatóan kül- és belföldi cégek, illetve kül- és belföldi magánszemélyek is lesznek. A rendezvényen résztvevők között lesznek olyan meghívottak is, akiknek nem kerül kiszámlázásra semmi, illetve terveink szerint szponzorok is támogatni fogják a rendezvényt. Kérdéseim: A kiszámlázott szolgáltatások, illetve szolgáltatáscsomagok áfatartalmának helyes meghatározása: - Magánszemélyek esetében mindig 27 százalékos áfával kell a számlát kiállítani? (Külföldi, illetve belföldi személynél is?) - Külföldi adóalanyok esetében 27 százalékos áfával kell a számlát kiállítani (42. § szerint)? Ha nemcsak belépőt vásárol, hanem egy bővített csomagot szeretne választani (étel-ital, szállás, külföldi egyéb programok), akkor ezek tekinthetők hozzá kapcsolódó, járulékos szolgáltatásnak, vagy utóbbi esetnél már a főszabályt kell alkalmazni, miszerint az adóalany székhelye a teljesítési hely (37. § 1. bekezdés)? Van-e jelentősége az áfa szempontjából a különböző tartalmú programcsomagoknak, azaz annak, hogy például nem minden résztvevő vásárol majd azonos programcsomagot?
Termék átadása rendezvényen Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem rendezvényszervezéssel foglalkozik. Egyik rendezvényre (ami nem saját céges rendezvény volt, hanem tevékenysége során végzett rendezvényszervezéshez kapcsolódik) a nagy melegre való tekintettel kézi ventilátort vásárolt (2000 Ft/db) és osztogatott a vendégeknek (valószínűleg a megrendelő kérésére). Nem reklám célból, mert nincs rajta cégük neve vagy logója, kizárólag a vendégek kényelmi célját szolgálta. Ezeket nem kérték vissza a vendégektől, ezeket ajándékba adták. Ennek beszerzését a tevékenység végzéséhez szükséges anyag költségbe könyveljük. Kérdésem: merül-e fel ezzel kapcsolatban valamilyen adófizetési kötelezettség.
Vasárnapi pótlék alkalmi munkavállaló esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy kell-e fizetni vasárnapi pótlékot azoknak az alkalmi munkavállalóknak, akik hétvégente különböző rendezvényeken ruhatárban dolgoznak? Válaszát előre is köszönöm!
Nonprofit közhasznú társaság repi Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az szja törvény 70. §-a nevesíti azon szervezetek körét, melyek esetében mentes az adó alól a reprezentáció bizonyos értékhatáron belül: "(5) Ha a kifizető egyesület, köztestület, egyházi jogi személy, alapítvány (ideértve a közalapítványt is), ..." Kérdésünk: nonprofit közhasznú kft. esetében (egyébként uniós forrásból vagy állami támogatásból) az alapító okiratban rögzített közhasznú feladat teljesítése érdekében (középfokú oktatási és alapfokú művészetoktatási intézményt üzemeltet a kft.) szervezett szakmai rendezvények során étkeztetés is megvalósul (diákok, vendég előadók, fellépők, oktatók étkeztetése), meg kell-e fizetni a reprezentációs adót, repinek minősül-e az étkeztetés, vagy ebben az esetben nem sorolható be a reprezentáció fogalmába, hanem szakmai rendezvényhez kapcsolódó anyagköltség? A szakmai programok kizárólag a közhasznú közfeladat ellátásához kötődnek, azonban a kapott támogatások között sajnos nincs lehetőség a reprezentációs adók elszámolására. Emiatt feltételezzük, hogy a fent említett rendezvények esetében nem minősül repinek az étkeztetés. A művészetoktatás keretében sok rendezvényt szervez a kft., így nem elhanyagolható költségekről van szó. Több helyről kaptunk ellentétes választ. Válaszukat köszönjük!
Ajándék Kérdés
Tisztelt Szakértők! A cég rendezvény keretében (mely főként vendéglátáson alapszik: családi nap vagy karácsonyi ünnepség) az ott jelenlévő dolgozóknak sorsolás útján tárgynyereményeket ad (kb. 20 darabot), melyek egy része meghaladja a minimálbér 25 százalékát. Érdeklődni szeretnék, hogy milyen adózást von maga után ez a típusú ajándék. Elég, ha a róla készült nyilvántartás ha az átvevő azonosító adatait tartalmazza, vagy kötelező az átvevő aláírása is, hogy rajta szerepeljen? Köszönöm segítségüket előre is! Üdv: Zsuzsa
Nyugtaadási kötelezettség Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szabadtéri rendezvényen magánszemélyek által készített ételek kóstolójegy ellenében történő értékesítésének nyugtaadási kötelezettségével kapcsolatban kérem szíves tájékoztatását. Nemzetiségi Önkormányzat által szervezett nemzetiségi napon (évente egyszer) magánszemélyekből álló csapatok által készített ételek kóstoltatása – kóstolójegy ellenében – nyugtaadási kötelezettséget von-e maga után? A tevékenység nem rendszeres (egy alkalom), és nem nyereség elérése a cél, hanem a nemzetiség hagyományos ételeinek megismertetése. Előre is köszönöm szíves válaszát.
Adóköteles-e? Kérdés
Egyesületünk nonprofit szervezet, vállalkozási tevékenységet nem folytat Rendezvényeint például zászlósbor-díjátadó, gála és gasztronómiai est, a tagi pincészetek borászainak és borainak népszerűsítése, kapcsolatteremtés, a borkultúra és a kulturált borfogyasztás népszerűsítése. A rendezvényeken tagjaink – akik éves tagdíjat fizetnek – és más magánszemélyek, borbarátok – akik rendezvénytámogatás címén járulnak hozzá a rendezvények költségeihez – vehetnek részt előzetes regisztráció alapján. A rendezvényeken – melyeket zömmel vendéglátóhelyeken tartunk – a borkóstolás mellett van számlázott ételfogyasztás, rendezvénymenü címen költség. Tevékenységi körünk például a kulturált borfogyasztás népszerűsítése, a szakszerű borkóstolás fortélyainak és művészetének megismertetése, elterjesztése borbarátklub keretében a borkóstoláshoz, borfogyasztáshoz kapcsolódó gasztronómiai kultúra népszerűsítése, a borturizmus meghonosítása városunkban, az országos borúthálózatba történő bekapcsolódás. Szeretném megkérdezni, hogy a fentiek alapján a – minden esetben szakmai és az alapszabályban foglaltaknak megfelelő célú – rendezvényekkel kapcsolatban van-e borlovagrendünknek adófizetési kötelezettsége? Tekinthetem-e ezt a fajta egyesületi szolgáltatást úgy, hogy nem minősül reprezentációnak, megfelel-e az szja-törvény 7. § (1) bekezdés d) pontjában foglaltaknak? Egyesületünk egyszeres könyvvezetést végez, naplófőkönyvet vezet. Van-e külön teendő a rendezvények nyilvántartásával kapcsolatban? Válaszát köszönöm.
Hallgatók, diákok, oktatók számára meghirdetett rendezvény Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az szja törvény 1. számú mellékletének 8.43. pontjáról szeretnék kérdést feltenni, mely szerint a hallgatók, tanárok számára meghirdetett rendezvény mentes az szja és a szocho alól 2019. 01. 01-jétől. Egyetemünk sportszolgáltatást vett igénybe hallgatók, tanárok és közalkalmazottak számára egy időben. Ebben az esetben meg kell-e fizetni a járulékot és az adót a rendezvény után a közalkalmazottak tekintetében?
Étkezés rendezvényen – a továbbszámlázás áfája Cikk
Milyen áfatartalommal számlázható tovább a rendezvényi étkezés? – kérdezte az Adózóna olvasója. Dr. Kelemen László adószakértő, jogász válaszolt.
Reprezentációs adó, levonható áfa rendezvényszervező cégnél Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelünk külföldi és belföldi előadók fellépésével foglalkozik. Az előadók a fellépési díjon kívül különböző étel-ital felszolgálását is igénylik, amit vendéglátó cég végez, majd ügyfelünk részére kiszámlázza, amit ügyfelünk nem számlázz tovább. A számla közvetített szolgáltatást és a reprezentációs adó megfizetését tartalmazza, amely ügyfelünket terheli. Kérdésem az lenne, hogy az áfa levonásra kerülhet-e, és meg kell-e a fizetni reprezentációs adót fizetni? Válaszát előre is köszönöm!
Cégbuli: mibe kerül ténylegesen? Cikk
Cégünk 50 éves jubileumi rendezvényt szerveztetett rendezvényszervező céggel. A számla ételt-italt nem tartalmaz, kizárólag a fellépők és a szervezés díját. A kérdésem az lenne, hogy a számla áfatartalma visszaigényelhető-e, illetve ha nem, akkor járulékköteles-e a számla? (A számla összege 4 076 000 forint + áfa.) Olvasói kérdésre Horváthné Szabó Beáta adószakértő válaszolt.
Rendezvényszervezés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy társaság (főtevékenysége 8230) egy nemzetközi versenysorozat kertében, de saját nevében informatikai versenyt rendez. A belföldi, illetve külföldi résztvevőknek, akik magánszemélyek, étkezést, szállást biztosít, illetve például pólót a versenysorozat és a vállalkozás logojával. Ebben az esetben kifizetőnek minősül-e a vállalkozás és meg kell-e fizetnie az adót és a járulékot a juttatások után? A verseny 1-3 helyezettje pénzdíjban, illetve tárgyjutalomban részesül. Ezek a magánszemélyeknél önálló tevékenységből származó jövedelemnek minősülnek? Mi a teendő a külföldi helyezettek díjaival?
Iskolát támogató egyesület bevételeinek bizonylatolása Cikk
Egy iskola támogatására alapított egyesület a rendezvényein adományokból bevételre tesz szert. Hogyan kell ezt dokumentálnia? Olvasói kérdésre Pölöskei Pálné okleveles könyvvizsgáló válaszolt.
Egyesület könyvelése Kérdés
Tisztelt Cím! Azt szeretném kérdezni, hogy milyen bevallásokat és beszámolót kell benyújtani egyesületünknek, ha 2017. november 11-én alakult meg, viszont jogerőre 2018. február 21-én emelkedett a bejegyző végzés? További kérdése az lenne az egyesületnek, hogy milyen bizonylatokkal kell dokumentálni egy olyan eseményt, hogy az egyesület egy iskola gyerekeiért jött létre, és ehhez úgy gyűjtenénk pénzt, hogy az iskolában egy bulit szerveznek a gyerekeknek, és a bulin egy vásár van, ahol a gyerekek üdítőt és süteményt tudnak vásárolni, amit a szülők ajánlanak fel. Tehát kiadása nincs ezzel az egyesületnek, minden felajánlás, és az így befolyt pénzt az "eladás" során hogyan kell bizonylatolni. Kell-e a vásáron a gyerekeknek nyugtát adni, vagy a befolyt összegről egy bevételi pénztárbizonylattal be lehet vételezni ezen összeget? Illetve év végén szokott lenni az iskolában gála műsor, és ott pedig szeretnénk kitenni egy adománygyűjtő dobozt, és az abban összegyűlt pénzt szintén elég egy bevételi pénztárbizonylattal bevételezni? Ha viszont belépődíjas lenne a rendezvény, akkor nyugtát állítsunk ki? Köszönöm szépen válaszukat előre is!