1119 találat a(z) nyugdíjas cimkére
Nyugdíjas osztalék utáni járuléka Kérdés
Tisztelt Szakértő! Jól értelmezem, ha teljes jogú nyugdíjas munkaviszonyban osztalékot vesz fel, csak 15 százalék szja-fizetési kötelezettsége lesz 2019-től? Köszönöm megtisztelő válaszát!
"Nők 40" + eva Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2019. 01. 01-től élek a kedvezményes lehetőséggel, de továbbra is dolgoznék heti 36 órában, munkaviszonyban, de egy evás bt. vezetője vagyok, alkalmazott nincs, én semmilyen jövedelmet nem veszek fel, csak osztalékként. Kérdésem, hogy evás beltag ügyvezetőként van-e valamilyen fizetési kötelezettségem a 36 órás munkaviszonyom mellett? Köszönettel Anna
Heti 3 napot dolgozó alkalmazott szabadsága Kérdés
Nyugdíjas alkalmazott szerződése szerint heti 18 órában heti 3 napon, hétfőn, szerdán, csütörtökön dolgozik 150 000 Ft havi bérért. Szerinte a 30 nap szabadsága úgy jár, hogy csak a munkában töltött napokra kell kiírni és megkapja a teljes havi bérét. A munkáltató szerint ez nem így van. A témában megjelent előző cikkek nem voltak egyértelműek számomra, kérem segítsenek, hogy mi a helyes eljárás.
Eho helyett szocho: Így változik jövőre az osztalék közterhe. Kérdés
Pölöskei Pálné okleveles könyvvizsgáló fenti témában írt cikkével kapcsoltban szeretnék további két kérdést feltenni, amelyek a szocho felső korlátjára vonatkoznak. 1. A felső korlát meghatározásánál minden esetben a minimálbért kell figyelembe venni, vagy előfordulhat, hogy egyes esetekben a garantált bérminimummal kell számolni? Olvastam ugyanis olyan véleményeket, hogy a társaság tevékenységének jellege dönti el, hogy melyikkel kell számolni. Például. ha egy gazdasági társaságnál munkaviszonyban lévő segédmunkás, egy másik számviteli szolgáltatást nyújtó társaságnál tag, és onnan kap osztalékot, akkor a felső korlát meghatározásánál mivel kell számolni? 2. A nyugdíjas tagok esetében mit kell figyelembe venni a felső korlát meghatározásánál? A törvényben, de a cikkben is az szerepel, hogy a szochót addig kell megfizetni az osztalék után ameddig a magánszemély jövedelme el nem éri a minimálbér 24-szeresét. A 2019-es évtől kezdve a nyugdíjasok után sem a munkaviszonyból, sem a tagsági jogviszonyból származó jövedelmük után nem fizetnek szochót . Ettől függetlenül, ha a nyugdíjas jövedelme már eléri az említett felső korlátot, nem kell már szochót fizetnie az osztalék után? Köszönettel: Lovász János
Nyugdíjas foglalkoztatás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem, hogy a 2018. július 26-ai törvénymódosítás a nyugdíjas foglalkoztatással kapcsolatban kiterjed-e a közszférában dolgozókra? Amennyiben nem, milyen jogszabály tiltja ezt? Tisztelettel: Temesvári Éva
Tagi jövedelem utáni járulékfizetés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társas vállalkozó (kft.-tulajdonos, saját jogú nyugdíjas) nem ügyvezető, egy munkában személyesen közreműködik év végéig. Szeretné jövedelemként megkapni havonta a megbízótól a cége által kiszámlázott összeget. Milyen jogcímen veheti fel, milyen közterheket kell levonni, illetve fizetnie a cégnek? Köszönöm
Kültagként bt.-ügyvezető, katás egyéni vállalkozó nyugdíjas közterhei Cikk
Többes státusú vállalkozó közterheiről érkezett olvasói kérdésre Szipszer Tamás adószakértő válaszolt.
Nyugdíjas beltag – egészségügyi szolgáltatási járulék fizetése Kérdés
A betéti társaság egyszerűsített végelszámolással megszűnik. A nyugdíjas beltagnak a végelszámolás ideje alatt kell fizetnie a 7320 forint járulékot? A bt. tevékenységet nem végez. A képviselő csak a végelszámolással kapcsolatos ügyeket intézi. Köszönöm.
Kötelező járulék Kérdés
Nyugdíjas magánszemély egyetemi óraadásért kapott díja után hány százalékot von le a munkáltató, és hány százalékot kell adóznia a munkavállalónak 2019-ben?
Nyugdíjas munkavállaló osztalék utáni szociális hozzájárulás fizetési kötelezettsége Kérdés
Hogyan alakul jövőre a nyugdíjas munkavállaló osztalék utáni szociális hozzájárulás fizetési kötelezettsége? Figyelembe veheti-e csökkentő tételként a szociális hozzájárulási adóalapot nem képező munkabérét?
Kisadózó vállalkozó közterhei Kérdés
Kétszemélyes betéti társaság kültagja és egyben üzletvezetője vagyok, a társaság beltagja egy alapítvány. Emellett jelenleg szüneteltetés alatt lévő egyéni vállalkozói státuszom is van, melyet aktiválnám azzal, hogy egyidejűleg kisadózónak és – ebben a hónapban öregségi nyugdíjjogosultságot szerezve – kiegészítő tevékenységűként jelentkeznék vissza. Kérdéseim: A betéti társaságban az üzletvezetői tevékenységemet megbízási jogviszonyban folytathatom-e kiegészítő tevékenységű kisadózó egyéni vállalkozói minőségben és a társaságnak utánam kellene-e valamilyen közterhet teljesítenie? Kiegészítő tevékenységű kisadózó egyéni vállalkozóként valamennyi adó- és járulékbefizetési kötelezettségemet letudhatom-e havi 25 ezer forint megfizetésével, illetve ezen kívül lenne-e más közterhem?
Nyugdíjas munkavállaló felmondás Kérdés
Tisztelt Szakértő! A munkáltató – munka hiányában – szeretné elküldeni a nyugdíjas munkavállalóját, aki 2009.04.06-tól van foglalkoztatva. A nyugdíjba vonulása előtt is ennél a cégnél dolgozott 2002.06.01-2009.04.03 között. A kérdésem, hogy felmondási idő kiszámításánál a 2002 évi belépést, vagy már a nyugdíjas munkaviszony kezdetét vegyem figyelembe? Válaszát előre is köszönöm.
Tiszteletdij Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kisebbségi szervezet képviselőjének egyszeri tiszteletdijat hagytak jóvá. A képviselő nyugdijas. Mit kell utána befizetni /szja és járulék/?
Közszolgálati munkaviszony szüneteltetése az új jogszabályok kapcsán Kérdés
Kormánytisztviselő munkavállaló 2018 decemberében lesz jogosult a nők kedvezményes (40 év) nyugdíj megállapítása kapcsán az "öregségi nyugdíjra". A munkavállaló szeretné, ha továbbra is dolgozhatna, de mint nyugdíjas. Az új jogszabályok figyelembe vételével az "öregségi nyugdíj", mellett folyamatosan dolgozhat-e a kormánytisztviselő anélkül, hogy meg kellene szüntetni a nyugdíját, vagy csak abban az esetben dolgozhat tovább a nyugdíj megállapítása mellett, ha azt szünetelteti a munkaviszonya mellett?
Nyugdíjas társas vállalkozó munkaviszonya Kérdés
Létesíthet-e munkaviszonyt a kiegészítő tevékenységet folytató társas vállalkozó saját kft.-jével?