77 találat a(z) munkarend cimkére

Alkalmi munka: bejelentés, munkarend, bér és bérpótlék Cikk

Olvasónk az alkalmi munkavállalással kapcsolatban kért átfogó tájékoztatást. Kérdéseire dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd, az Adózóna munkajogász szakértője válaszolt.

Kötetlen munkaidő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy amennyiben a munkáltató átadja a teljes munkaidő-beosztás jogát a munkavállalónak, azt feltétlenül munkaszerződés-módosítással kell-e megtenni, vagy elegendő egy megállapodás vagy tájékoztató? (Az eredeti munkaszerződés tartalmazza azt, hogy a munkarendet, munkaidő-beosztást a munkáltató határozza meg.) Szeretném továbbá megtudni, hogy a kötetlen munkaidő bármilyen munkakörre alkalmazható-e, illetve a munkáltatót terheli-e valamilyen "bizonyítási kényszer" egy esetleges munkaügyi ellenőrzés során arra vonatkozóan, hogy a munkakör jellege tényleg indokolja a "kötetlenséget", és nem csak az adminisztrációs terhek csökkentésére irányul a besorolás? Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!

Munkarend-áthelyezés új dolgozónál Kérdés

Kérdésem lenne, ha a munkáltató új dolgozóját május 5-étől álkalmazza, akkor mi a helyzet május 10-ével? Nincs mit ledolgozzon? Esetleg szabadság? Rá is vonatkozik a munkáltató általános munkarendje? Köszönöm válaszukat.

Munkarend és elszámolás Kérdés

Belföldön foglalkoztatott közúti tehergépjármű-vezetők munkaidő-beosztását és elszámolásukat érinti a kérdés. Jelenlegi kötelező munkaidő-beosztásuk 6 nap munkavégzés, melyet 2 nap pihenő követ. Munkavégzési kötelezettségük rendszeresen változik az adott hónapon belül: a munkavégzés 6 órától 18 óráig tart,, a ttermészetben kiadott 2 pihenőnap után 18 órától reggel 6-ig dolgoznak. A 12 órás munkahelyi jelenlét magában foglalja az 1 órás munkaközi szünetet, a rendelkezésre állási időt és a tényleges munkaidőt (a tachográf és menetlevél adatait felhasználva), ami átlagosan 8 óra, de napi mértéke 4 órától 12 óráig terjedhet. Munkaszerződésük szerint egyenlőtlen munkarendben, 3 havi munkaidőkeretben vannak foglalkoztatva. – Helyesen alkalmazott-e az egyenlőtlen munkarend megnevezés? – Osztott munkaidőben (minimum 2 órás megszakítás miatt) foglalkoztathatók-e? – Beosztás szerinti vasárnapi munkavégzésük során el kell-e számolni a vasárnapi pótlékot? – Megszakítás nélküli munkaidőnek minősül-e a foglalkoztatásuk? (Munkaszüneti napra történő beoszthatóság, havonta 1 kötelező vasárnapi pihenő biztosítása miatt.) – Vonatkozik-e rájuk a 10.5. § (4) kötelezettség: havonta legalább egy heti pihenőnapot vasárnapra kell beosztani? – Kettő- vagy többműszakos-e a munkarendjük, vagyis az éjszakai (22-06 óra közötti) munkaidőt elég 15 százalékos pótlékkal díjazni, vagy a 30 százalékos pótlékmérték a szabályos? – Jelen esetben hogyan értelmezhető az Mt. 141. § (1), (2) bekezdés szabályozása? – Elgondolásunk szerint alkalmazni szükséges a 105. § (4) szerinti kötelezettséget a havi egy vasárnapi pihenő beosztására. Helyesen gondoljuk? Mi az időtartam helytálló értelmezése? Pl. 0-24 h, vagy más módon? – A heti pihenőidő kiadása esetén a 106. § (3) pontjában meghatározott legalább heti 40 órát kitevő, vagy az átlag heti 48 óra pihenőidő a kötelező? – A 97. § (4) bekezdés szerinti tájékoztatási kötelezettséggel teljesítettnek tekintendő-e az Mt. 46. §-ában foglalt tájékoztatás, vagy egyéb formában is (részletezettebben) pl. hirdetőn (munkaköri csoportonként, vagy névreszólóan) közzétehető-e akár teljes évre?

Hosszú hétvégék és munka-szombatok 2014-ben Cikk

Az idén is bőven lesz hosszú hétvége, a húsvéton és a pünkösdön kívül még háromszor, a karácsony pedig ötnaposnak ígérkezik nemzetgazdasági miniszter rendelete szerint.

Munkaidő beosztás Kérdés

Társaságunk általános munkarendben foglalkoztatja munkavállalóit. A munkarend hétfőtől péntekig tart, napi 8 órában (pihenőnap: szombat, vasárnap). A munkaidő-beosztást elkészítettük, és külön nyilvántartásban (jelenléti íven) vezetjük a ténylegesen ledolgozott órákat, szabadságokat és külön a túlórákat. A munkaidő-beosztást akkor módosítjuk, ha valami változás következik be. Az lenne a kérdésem, hogy a munkaidő beosztást akkor is módosítani kell, ha a munkavállaló szabadságra megy? Vagy ezt elég a jelenlétiíven vezetni? Társaságunknak több telephelye van, így előre nem tudom, hogy ki mikor megy szabadságra, csak akkor látom, ha hónap végén a jelenléti íveket megkapom. Köszönettel várom válaszukat.

Órabéres, 12 órás munkarendben, fizetett ünnepe Kérdés

A 12 órás munkarendben dolgozók esetében, ha fizetett ünnepen munkavégzési kötelezettsége lenne, az új Mt. szerint 12 órát kell-e kifizetni. Esetleg 8 órát, mint a régi Mt. szerinti fizetett ünnep szerint, ami csak 8 órát jelentett? Válaszukat köszönöm.

Ennyi bérpótlékra jogosult a 24/48 órában dolgozó munkavállaló Cikk

A 24/48 órás munkarendben dolgozó vagyonőr a 24 órára eső 10 százalékos pótlékon kívül a szombat,vasárnapra, vagy munkaszüneti napra kap-e valami más pótlékot is? Olvasói kérdésre Dr Hajdú-Dudás Mária, az Adózóna munkajogásza válaszol.

Munkarend és pótlék Kérdés

24/48 órás munkarendben dolgozó vagyonőr a 24 órára eső 10 % pótlékon kívül a szombat,vasárnapra, vagy munkaszüneti napra kap-e valami más pótlékot is?

Megszakítás nélküli munkarend Kérdés

Szeretném kérdezni, hogy egy pék beosztható heti 72 órára a szabályok betartása mellett, vagy itt nem érvényesül a megszakítás nélküli munkarend?

Megszakítás nélküli munkarend 2013 Kérdés

Abban kérném a segítségét, hogy 2013-tól életbe lépő új Mt. szerint hogy kell számolnunk a megszakítás nélküli munkarendben foglalkoztatott munkavállalók munkaszüneti napon rendes munkaidőben történő munkanapját. Eddig arra a napra a rendes napi béren felül 20 százalékkal növelt távolléti díjat kellett számolni. Az új Mt. részletezi a távolléti díj fizetési kötelezettséget, de erre nem tér ki. Ezek szerint akkor 100% bérpótlék jár még a rendes munkabéren + pótlékon felül? Köszönöm a válaszát.

Szabadság eltérő munkarendben dolgozóknál Kérdés

Tisztelt Szakértő!Egyik munkavállalónk eltérő munkarendben dolgozik (heti 40 órás munkaszerződéssel) az ügyfélszolgálati iroda nyitvatartása szerint. Hétfőként 10 órát van nyitva az iroda. A munkavállalónak 30 nap szabadság jár erre az évre, viszont az Mt. szerint órában kell nyilvántartani a szabadságokat. Az világos, hogyha ő egy ilyen hétfői napon szabadságon van, akkor 10 óra távolléti díjat fizetünk ki neki. A kérdésünk az lenne, hogy a szabadságos óráinak a száma ilyen esetben 10 vagy 8 órával csökkennek. Ha 10-zel, akkor éves szinten előfordulhat, hogy 240-nél több órányi távolléti díjat fizetünk ki a munkaválalónak, hiszen szélsőséges esetben (ha minden szabadságát hétfői napon veszi ki) előfordulhat. Vagy ilyen esetben a dolgozónak ugyan 30 nap szabadság jár, de mivel órában tartom nyilván ezért mindösszesen 240 óra szabadság jár neki? Ebben az esetben viszont előfordulhat, hogy a 240 óra szabadsága nem 30 napot tesz ki, hanem csak 24-et. A bérrendszer csak az utóbbit tudja kezelni.Válaszát előre is köszönöm.

Megszakítás nélküli munkarend Kérdés

Megszakítás nélküli munkarend esetén ha a munkaszüneti nap a munkavállaló pihenőnapjára esik ezért nem kell munkát végeznie (vagyis nem jár munkabér kieséssel) jár e bármilyen díjazás erre a napra? Ha a munkaszüneti nap nem hétköznapra esik és a munkavállaló ezen a napon dolgozik, jár e neki pótlék erre a napra?

Munkarend változása az új Munka törvénykönyvében Kérdés

Tisztelt Tanácsadó! Társaságunk nagykereskedelmi tevékenységet végez és gyakran előfordul az az eset, hogy szombati napon is rendes munkaidőben kell foglalkoztatni a raktári dolgozókat. A munkaszerződés szerint heti 40 órás, 4 havi munkaidő keretben egyenlőtlenül beoszthatók a dolgozók. Van hogy napi 6 órát és van hogy napi 12 órát dolgoznak és előfordul hogy szombaton is dolgozni kell.A heti 2 pihenő napot kiadjuk. Kérdés: Az új MT szerint a szombati munkavégzésre ebben az esetben kell-e plusz pótlékot fizetni, vagy rendes munkaidőnek tekinthető a szombati munkavégzés külön pótlék fizetése nélkül.Mely munkarend esetében lehet úgy dolgoztatni szombaton a munkavállalókat, hogy a munkaidő keret terhére, a pótlék nélküli munkavégzés legyen. Továbbá az lenne a kérdésem, hogy nagykereskedelmi tevékenység bele tartozik-e 101.§ i) pont alá.Előre is köszönöm a választ.

Tizenkétórás munkarend: mennyi szabadság jár? Cikk

Az új Munkantörvénykönyve szerint a 12 órás munkarend esetén a szabadság elszámolása hogyan történik? Olvasói kérdésre, Viszló László, Adózóna munkajogiszakértője válaszol.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink