77 találat a(z) munkarend cimkére

Vasárnapi bérpótlék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vállalkozásunk állattenyésztéssel foglalkozik, tehát tevékenységéből kifolyólag megszakítás nélküli munkarendben dolgoznak alkalmazottaink. A munkavállalóknak a munkáltató sajátos tevékenységére tekintettel nem jár vasárnapi munkavégzésre pótlék. Nyáron a szabadságolásokat alkalmi munkavállalók bevonásával tudjuk megoldani. Rájuk is ugyanúgy vonatkozik a pótlékmentesség? Ha éjjeliőrt helyettesíti alkalmi munkavállaló, rá milyen szabály vonatkozik? Válaszát előre is köszönöm. Gál Veronika

Munkaidőkeretben való foglalkoztatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy trafik alkalmazottjának munkaszerződésében az alábbi kitétel szerepel: ”A munkarendet heti 40 órás munkaidőkeretben állapítják meg, amelyben a napi munkaidő nem lehet kevesebb 4 óránál és nem lehet több 12 óránál. Ezen belül az esetenként elrendelt túlmunka nem minősül fizetett túlórának. A heti 40 órát meghaladó előzetes munkáltatói engedély vagy utólagos munkáltatói leigazolás alapján végzett túlmunka ellenértékének elszámolása tekintetében a munka törvénykönyve 147. §-ában foglaltak szerint kell eljárni. A heti munkaidő-beosztást a tárgyhetet megelőző hét utolsó munkanapján köteles a munkavállalóval egy hétre előre közölni.” A dolgozó munkarendje: 1. nap 13:30-21:00, 2. nap 6:00-13:30, 3. nap 6:00-13:30, 4. nap 13:30-21:00. Munkaszüneti napon munkarend szerint dolgozott (Pünkösd). A teljes munkaidős dolgozó hónapokon keresztül nem dolgozza le a törvényes munkaidőt a munkarendje alapján. Kérdéseim: 1. Fenti kitétel megfelel-e a jogszabályoknak különös tekintettel a munkarend kihirdetésére? 2. A változó munkarend miatt kell-e műszakpótlékot fizetni? Ha igen melyik intervallumra a példa szerint? 3. Munkaszüneti napra (példa szerint) kell-e 50 százalékos bérpótlékot fizetni? 4. Milyen szankcióval jár – a foglalkoztatóra és a dolgozóra nézve egyaránt – ha a dolgozó(k) nem dolgozzák le a törvényes munkaidőt ? A helyesbítésnek mi a módja? 5. A fizetett szabadságot fenti példa alapján mely napokra kell számfejteni? Köszönettel: Reményi Gyné

Munkaidőkeret: így kell munkabért és bérpótlékot fizetni Cikk

Munkaidőkeret, azaz egyenlőtlen munkaidő-beosztás esetén a munkabér havi összege a munkaidő-beosztás függvényében ingadozhat, bizonyos bérpótlékok fizetése pedig a munkaidőkeret lejárta utáni időszakra tolódhat.

Nélkülözhetetlen feltételek a kötetlen munkaidőhöz Cikk

A munkáltató a munkaidő beosztásának jogát teljes egészében átengedheti a munkavállaló számára. A kötetlen munkaidő azonban nem pusztán döntés kérdése, elrendeléséhez a munka törvénykönyve feltételeket ír elő.

Zavarok a munkaidő-beosztás területén Cikk

Kötetlen munkarend vagy rugalmas munkaidő-beosztás? A gyakorlatban elterjedt az ún. rugalmas munkaidő-beosztás alkalmazása, amelyet a törvény nem ismer. Ismeri viszont a kötetlen munkarendet, melyben a munkáltató számos alapvető kötelezettségétől mentesül, ezért nem véletlen a népszerűsége. E munkarend szabályai ugyanakkor komoly félreértésekre is alkalmat adnak és nagy a visszaélések lehetősége is, így feltétlenül érdemes a határok pontos vizsgálata.

Munkarend bizonyos esetekben Kérdés

Tisztelt Szakértő! Amennyiben munkavállalók egy csoportja olyan körülmények között dolgozik, hogy a működés az adott munka tekintetében (tehát nem a munkáltató teljes tevékenysége) megszakítás nélküli (technológiai okok miatt), és a munkát más cég telephelyén, de az eredeti munkáltató felügyelete alatt végzik, tekinthető-e ez úgy, hogy a munkáltató működése ott megszakítás nélküli? Hogyan alakul, ha a felügyelet más munkáltató alatt történik (korábbi kirendelés, ha jól tudom)? Illetve ilyen esetben milyen munkarend lesz irányadó? Ha a munkavégzés helye szerinti munkarend, amiről ír a törvény, de többféle munkarend van az adott helyen, hogyan dől el, mi az irányadó munkarend? Többletelem a kérdéshez, hogy a munkavállalók munkavégzési helye nagyobb földrajzi egységként van megjelölve, így a másik helyen történő munkavégzés elvben nem valósul meg. Köszönettel.

Határozott idejű munkaviszony, azonnali felmondás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy konkrét esettel kapcsolatban kérném a segítségét: a munkahelyemen határozott idejű munkaszerződésem van, részmunkaidőben dolgozom. A munkáltatóm több mint másfél éve a beosztásomat úgy készítette el, ahogy kértem, ugyanis van egy teljes munkaidős főállásom is. Jövő hónaptól olyan műszakokba osztott, amikor a főállásom miatt nem tudok dolgozni. Kértem tőle a munkarend változtatását, de nem hajlandó átírni. Mit tudok tenni? Milyen módja van a felmondásnak? Azonnali hatályú felmondás mivel jár? Ha beadom január utolsó napján, jár februárra esetleg fizetés? Lehetetlenné tette ezzel, hogy meg tudjak jelenni a munkában. Válaszát köszönöm!

Dupla, tripla bér munkaszüneti napra? Így lehetséges Cikk

Mennyit köteles fizetni a munkáltató a munkaszüneti napon végzett munkáért? Kiváltható-e bérpótlék szabadnappal? Összefoglaltuk.

Munkarend megváltoztatásának következményei Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem a munkakör megváltoztatásával kapcsolatos. Ehhez a munkáltatónak joga van. Lehet olyan eset, hogy a munkáltató egy ún. rugalmas munkarendet (peremidő-törzsidő) változtat meg kötöttebbé? Olyan is, hogy kötetlen munkarendet változtat meg? Ennek következménye lehet például, hogy a munkavállaló nem tud többé nyelvórára járni vagy jogosítványát időben megszerezni. Ha a hátralévő időszakra esetleg nem is kell fizetnie, de az idő elveszett és a pénz egy része is. Vagy az egész, ha előre kellett fizetni, vagy elölről kell kezdenie. Ebben az esetben a munkáltató nem tehet róla, hiszen csak élt a jogával, megváltoztatta a munkarendet. A munkavállaló pedig nem tartozott beszámolási kötelezettséggel, hiszen munkarendje lehetővé tette a napközbeni elfoglaltságot. Kérdésem az, hogy ilyenkor tartozik-e bármilyen kártérítési kötelezettséggel a munkáltató, és ha igen, milyen mértékben (pl. a már kifizetett összegekért is, ha annak funkciója elvész)? Előfordulhat, hogy a munkavállalónak van bejelentett és a munkáltató által is elfogadott másodállása, amelyet a munkarend megváltoztatása miatt fel kell adnia (vagy a főállását). Ilyenkor hogy alakulnak a felek kötelezettségei, vagy megsérti-e valamelyik fél (inkább a munkáltató) az együttműködési kötelezettségét? Segítségét köszönöm! Tisztelettel: Kérdező

Munkaidő-beosztás kötelező elkészítése Kérdés

Tisztelt Szakértők! Segítséget szeretnék kérni, mert én azt mondom minden ügyfélnek, hogy munkaidő-beosztást kötelező készíteni, csak nem tudom nekik megmutatni, hogy hol van ez egyértelműen leírva, és nem tudom megértetni velük, hogy miért van erre szükség. Az ügyfelek nagy része nem fogadja el, hogy beosztást kötelező készíteni, a többi meg próbál alkudozni, hogy azoknak miért kell, akik általános munkarendben dolgoznak....stb. Tudnának nekem abban segíteni, hogy is van ez, kötelező vagy sem beosztást készíteni, ha igen, akkor hol van ez leírva, és melyek a szabályok? Köszönöm szépen: Krcsik Eszter

Távolléti díj alapja Kérdés

Tisztelt Szerkesztők! Négyhavi munkarendben foglalkoztatják a munkavállalókat. Rendkívüli munkavégzés nincs elszámolva. Minden hónapban (az alapbéren felül) eltérő összegű kiegészítő bért kapnak a dolgozók. A kiegészítő bér tartalmazza az esetleges túlórapótlékot, és minőségi munkavégzésért jár. Kérdésünk: a kiegészítő bért a távolléti díj alapjánál el kell-e számolnunk? A választ előre is köszönjük.

Munkarend Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy ruházati kiskereskedéssel foglalkozó cég most, decemberben időlegesen bezárta a boltját, ahol a munkavállalói eddig dolgoztak, és a munkavállalóit (3 fő) piacozni küldi (piacon árulják ugyanazokat a ruhákat). De a munkavállalók eddigi munkarendje hétfőtől péntekig tartott. Most a piacozást csütörtöktől vasárnapig kéne végezniük. Ez lenne december-január hónapban a munkarendjük. Utána visszaáll az eddigi rend. Mi a teendője a munkáltatónak? Munkaszerződés-módosítás elég? Ha a rendes munkaidejük munkaszerződés-módosítással csütörtöktől vasárnapig tartana, akkor kell hétvégére pótlékot fizetnie a munkáltatónak? Köszönettel: Hoffmann Helga

Átnyúlhat-e az éjszakás műszak munkaszüneti napra? Cikk

Olvasónk még október 23-a előtt tette fel éjszakai műszakkal és munkaszüneti nappal kapcsolatos kérdését és kapta meg a választ dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász ügyvédtől. A válasz tanulságos lehet más munkaszüneti napoknál is.

Vasárnapi munkavégzés díjazása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nem teljesen egyértelmű a vasárnapi munka díjazása. Dolgozóink heti 40 órás munkarendben dolgoznak (hétfőtől-péntekig). Előfordul, hogy szombaton és vasárnap is dolgozniuk kell, ha a megrendelések megkívánják (lakatosok). Mennyi bérpótlék jár a vasárnapi napra? Alapbér + 100 + 50%, vagy alapbér + 100%? Köszönettel: Kissné

Szombati munkanapok 2015-ben Cikk

Szombaton, január 10-én munkanap lesz, a január 2-ai pihenőnapot kell ledolgozni. Az idén – a nemzetgazdasági miniszter erről szóló rendelete szerint – még két alkalommal lesz szombaton munkanap.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 September
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink