25 találat a(z) munkaügyi bíróság cimkére
13. havi munkabér egyes munkavállalóknak Kérdés
Kúriai döntés üzleti titok megsértéséről munkaviszony fennállása alatt Cikk
Új, üzleti titok megsértésével kapcsolatos bírósági döntést tettek közzé 2023. februárjában. A jogvita kapcsán a Kúria megállapította, hogy amennyiben egy munkavállaló a munkáltató sérelmére üzleti titkot sértő magatartást tanúsít, úgy az üzleti titokról szóló 2018. évi LIV. törvény (Üttv.) rendelkezései nem függetleníthetőek a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) vonatkozó rendelkezéseitől, hanem azokkal együtt kell alkalmazni őket.
Márciustól változik a közigazgatási bíráskodási struktúra: felgyorsulhat az adó- és más közigazgatási perek lefolyása Cikk
2022. március 1-jétől a Kúria tehermentesítése érdekében bevonják a Fővárosi Ítélőtáblát a közigazgatási ítélkezésbe. Az átalakítással a 2020. április 1. előttihez hasonló szervezeti-hatásköri struktúra áll vissza, amely a Réti, Várszegi és Társai Ügyvédi Iroda PwC Legal szakértő ügyvédei szerint magával hozhatja az adó- és más közigazgatási perek lefolyásának felgyorsulását. További fontos változás, hogy az új rendszerben a Kúriának újra felülvizsgálati hatásköre lesz a kétfokú közigazgatási perekben.
Bíróság által megítélt munkabér: így kell elszámolni és bevallani Cikk
Munkaügyi bíróság a munkaviszony jogellenes megszüntetése miatt a munkavállalónak adott igazat. A megítélt összeg után milyen adó- és járulékfizetési kötelezettségek keletkeznek? Olvasói kérdésre dr. Radics Zsuzsanna társadalombiztosítási szakértő, jogász válaszolt.
Közeleg a határidő: április 1-jétől megszűnnek a közigazgatási és munkaügyi bíróságok Cikk
Nem érinti a koronavírus-járvány miatt elrendelt veszélyhelyzet nem érinti azt a dátumot, amely szerint március 31-ével megszűnnek a közigazgatási és munkaügyi bíróságok, és április 1-jétől már más bíróságok járnak el ezekben a perekben – figyelmeztet közleményében az Országos Bírósági Hivatal (OBH).
Felmondott a dolgozó, tartozása van. Mi lesz a kilépőpapírokkal? Cikk
Visszatarthatja-e a munkáltató a munkavállaló kilépőpapírjait, mert az felmondott a tanulmányi szerződés lejárta előtt? Olvasói kérdésre dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász ügyvéd válaszolt.
Végleg megszűnnek a munkaügyi bíróságok 2020-tól Cikk
Végleg megszűnnek a munkaügyi bíróságok, s a törvényszék elnöke fogja beosztani, melyik bíró, milyen ügyeket tárgyalhat. Vagyis, semmi garancia nincs arra, hogy továbbra is a munka világa területén korábban nagy gyakorlatot szerzett bírók ítélkezhetnek majd a munkavállalók peres ügyeiben. Ezzel az érdekérvényesítés utolsó fontos bástyája is elesett – reagált a munkaügyi ítélkezés átalakításának hírére a Magyar Szakszervezeti Szövetség, írja a napi.hu.
Alkotmányellenes, ha első- és másodfokon ugyanaz a kormányhivatal jár el Cikk
Nem kötelezheti a jogalkotó az elsőfokú határozatot hozó közigazgatási szervet a másodfokú eljárás lefolytatására, kivéve, ha az adott szerven belül működik erre hatáskörrel rendelkező külön fórum – mondta ki az Alkotmánybíróság (Ab) ma közzétett döntésében.
Több nyugdíjat szeretett volna, neki kell milliókat visszafizetnie – a Kúriáig jutott az ügy Cikk
Megbízással közszolgálati jogviszonyban dolgozott az öregségi nyugdíjas. A társadalombiztosítási szerv, a munkaügyi bíróság, majd utóbb a Kúria is (más-más összeg) visszafizettetéséről határozott, közölte a Kúria titkársága.
Terhességi gyermekágyi segély: új eljárásra kötelezte a bíróságot a Kúria Cikk
Nem vettek figyelembe egy úgynevezett kompenzációt a társadalombiztosítási szervek a terhességi gyermekágyi segély megállapításánál. Az ügy a munkaügyi bíróságon, majd a Kúrián kötött ki.
Tévhitek a szabadság kiadásáról, a rendelkezési jogról Cikk
A munka- és pihenőidő szabályai 2012-ben több tekintetben jelentősen változtak. Sok esetben a változás pontos oka nem ismert, így azok számos esetben jogvita forrásává válnak. Az alábbiakban öt tévedést mutatunk be, amelyek munkaügyi pereket eredményezhetnek. Nem mindegyik kapcsolódik a 2012-ben elfogadott új szabályozáshoz, érdemes azonban a vitás területeket együttesen bemutatni.
Per rokkantsági nyugdíjról: öt év után vissza a startvonalra Cikk
Kissé előreszaladt a társadalombiztosítási szerv és a munkaügyi bíróság egy öt éve kezdődött rokkantsági nyugdíj megállapításánál: a még hatályban nem lévő jogszabály alapján határozott az átmeneti előírások helyett. Az ügy a Kúriánál kötött ki.
Ha szex, ha más, ne hagyja magát! A munkáltató felelős a zaklatásért Cikk
Ne az amerikai filmekre gondoljon, csak nézzen szét a munkahelyén! Tipikus a titkárnőt „molesztáló” főnök vagy fordítva, de a zaklatás egyéb formáit is sorra vesszük. Irányulhat védett tulajdonságok (betegség, női vagy férfi tulajdonságok, életkor stb.) ellen, de más megalázó jellegű magatartás is sérthet emberi méltóságot. Ne hagyja magát! Megmondjuk hová forduljon!
Ha hajba kap, de nem a munkaügyi bíróság dönt, lássuk a példákat! Cikk
Kiemelkedően fontos a munkajogban a munkavállalók érdekeinek védelme, amelyről többnyire munkaügyi bíróság dönt. De mi van, ha nem? Kihez fordulhatunk, ha a munkáltató nem vonja le az szja-t, ha nem a munkáltatóval, hanem a munkatárssal van vitánk, ha…? Nézzük a listát és a példákat!
Munkajogi viták: itt a lista, mikor dönt a bíróság, és mikor nem Cikk
Kiemelkedően fontos terület a munkajogban, hogy a munkavállalók milyen ügyekben tudják érvényesíteni az érdekeiket. Ezeket a kérdéseket több oldalról is érdemes megvilágítani. Elsőként azt kell tisztázni, mit is tekint a jog munkajogi igénynek. Ezt követően pedig azt nézzük meg, hogy ezeket az igényeket milyen fórumon lehet érvényesíteni.