276 találat a(z) munkába járás cimkére

Munkába járással kapcsolatos költségtérítés II. Kérdés

Tisztelt Surányi Imréné! Ezúton is köszönöm előző válaszát munkába járás költségtérítésével kapcsolatban, viszont ehhez kapcsolódóan lenne még két kérdésem: 1.) Idézek az Ön válaszából: "a munkavállalónak bölcsődei ellátást igénybe vevő vagy tíz év alatti köznevelési intézményben tanuló gyermeke van". A fentiek alapján óvodás korú gyermek esetén nem jár 15 forint/kilométer adómentes költségtérítés? (Ez kicsit furcsa.) 2.) Jól tudom-e, hogy ez a kormányrendelet 2017. január 13-án lett kihirdetve, és csak a kihirdetést követő 3. hónap első napjától lesz hatályos, vagyis 2017. április 1-jétől? Köszönettel várom válaszát.

Munkába járás céges autóval 2017-ben Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy cég munkavállalója kapott céges személyautót üzleti ügyek intézésére. Amíg üzleti célra használta, addig kiküldetési rendelvénnyel számolták el a költségtérítését. Viszont kiderült, hogy magáncélra is használja (pl. munkába járáshoz), ezekre, úgy tudom, nem lehet ilyet alkalmazni. Ilyenkor lép életbe a 9 Ft/km-es költségtérítés? Ha igen, akkor igaz, hogy idén már 15 Ft/km, ami adómentesen számolható el? Válaszát előre is köszönöm!

Munkába járás költségtérítése az szja- és az áfatörvény szemszögéből II. Kérdés

Tisztelt Lepsényi Mária! Először is szeretném megköszönni válaszát a "Munkába járás költségtérítése az szja- és az áfatörvény szemszögéből" elnevezésű kérdésemre. A választ olvasva felmerült bennem egy kérdés a csoportos személyszállítás kapcsán: mivel bérelt személygépkocsikról van szó, melyekkel kizárólag munkába járás történik, ezért, ha üzembentartóként a bérlő szerepelne a bérelt gépkocsik hivatalos irataiban, akkor alkalmazható-e az szja törvény 3. § 63. pontjának a) bekezdése? Ha igen, akkor a kizárólag munkába járáshoz használt személygépkocsi bérleti díjának áfája levonásba helyezhető? Válaszát előre is köszönöm.

Munkába járás költségének elszámolhatósága közigazgatási határon belül Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogyan kell értelmezni a 39/2010. (II. 26.) Korm. rendelet 4. § (1) b) pontját az 5. §-t is figyelembe véve? Azaz a 4. § (1) bekezdés szerint, ha a munkavállaló csak hosszú várakozással tudja igénybe venni a közigazgatási határon belül történő közösségi közlekedést, akkor a személygépkocsival történő munkába járás minősíthető-e munkába járás költségének? Illetve az Szja törv. 25. § (4) bekezdése kizárja-e azt, hogy a jövedelem kiszámításánál ezt nem kell figyelembe venni [Szja törv. 25. § (2)]?.Röviden: a 39/2010. (II. 26.) Korm. rendelet 4. § (1) b) pontja szerint elszámolt költségtérítés számíthat-e az Szja törv. 25. § (2) bekezdése szerint elszámolt, nem adózó költségtérítésnek?

Munkába járás fogalma Kérdés

A munkába járással kapcsolatos utazási költségtérítésről szóló rendelet módosítás [335/2016. (XI. 11.)] szerint a munkába járás fogalma kiegészült: 2. § ab) a közigazgatási határon belül, a lakóhely vagy tartózkodási hely, illetve a munkavégzés helye között munkavégzési célból történő napi munkába járás és hazautazás is, amennyiben a munkavállaló a munkavégzés helyét – annak földrajzi elhelyezkedése miatt – sem helyi, sem helyközi közösségi közlekedéssel nem tudja elérni, vagy olyan helyi közösségi közlekedési eszközzel tudja elérni, amelynek közlekedési útvonalát kifejezetten a település külterületén lévő munkáltató elérhetőségének biztosítása miatt létesítették vagy módosították; Önadózó újságban értelmezés: ide tartoznak egy város külterületén lévő zöldmezős beruházáshoz közlekedő buszjáratok. A külterület értelmezését csak ingatlan-nyilvántartásban találtam meg: külterület a helységnek a belterület határán kívül eső része. Cégünk a város szélén, határán fekvő ipari parkban van (zöldmezős beruházás), a földhivatali tulajdoni lapon a terület belterület, viszont az ipari parkban csak cégek vannak, ide közvetlenül csak munkavégzés céljából, a munkavállalók munkahelyéhez eljutása miatt jár helyi buszjárat. Kérem szépen segítségét: – munkába járásnak minősül-e és a munkáltatónak kötelező-e a dolgozónak ezen munkába járást megtéríteni adómentesen, bérlet vagy gépkocsi esetén, vagy – nem minősül munkába járásnak és a dolgozónak fizetett térítés (bérlet) egyéb bérjellegű juttatásként, 43,66%-kal adóköteles.

Cégautó magánhasználata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretnék választ kapni a következő, felmerült problémámra. Kft. bérel autókat egy lízingbe adó cégtől. A bérleti díj áfáját visszaigényeljük. Mit kell tennünk abban az esetben, ha ezeket az autókat a munkavállalók nem csak céges ügyben használják, hanem ezzel mennek haza is, illetve jönnek dolgozni, mert a hajnali munkakezdés miatt, illetve a távolság miatt nem tudnak másképpen bejárni. Ilyenkor mit kell tennünk az áfalevonással, illetve kell-e szja-t fizetni utána, például mint béren kívüli juttatás után? Köszönöm a választ előre is.

Munkába járással kapcsolatos utazási költségtérítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő kérdéssel kapcsolatban kérem segítségét: mennyi munkába járási utazási költségtérítést fizethetek kilométerenként adó- és járulékmentesen azon munkavállalóimnak, akik a közösségi közlekedést is igénybe vehetnék, de ők a gépkocsival történő munkábajárást választották közigazgatási határon kívülről? Köszönettel várom válaszát.

Munkába járás céges teherautóval Kérdés

Milyen fizetési kötelezettsége keletkezik a munkáltatónak és a munkavállalónak, ha a munkavállaló napi munkáját befejezve rendszeresen a munkahelyéről a vállalkozás tehergépkocsijával megy haza? Meg kell-e, és ha igen, milyen módon kell megtérítenie a dolgozónak a munkába járás költségeit? Csökkenthető-e a dolgozó által fizetendő összeg az adómentesen adható 15 Ft/km összeggel? Köszönettel: Czencz Ferencné

Munkába járás bérelt kocsival Kérdés

Tisztelt Adózóna! Olvastam a szakértő "Munkába járás a munkáltató által bérelt személygépkocsival" 2015.08.29-i válaszát. Ehhez kapcsolódó kiegészítő kérdésem: A bérelt személygépkocsit a gazdasági társaság üzemelteti, ezzel szállítja a munkavállalókat a lakóhelyükről a cég telephelyére, így oldaná meg a munkába járást. A jármű minden költségét (bérlet, üzemanyag) a gazdasági társaság fizeti), és nem fizet munkába járás címén semmit a dolgozóknak. Levonható-e a bérleti díj áfája? Üzletszerű-e ez a tevékenység? Vállalkozás érdekében felmerülő elismert költség? Nagyon szépen kérem mielőbbi válaszát. Köszönöm: Novák Katalin

Alkalmi munkavállaló munkábajárás térítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alkalmi munkavállaló részére köteles-e fizetni a munkába járás költségét a munkaadó? Tisztelettel:

Mi minősül kiküldetésnek? Nő a kilométerpénz. Itt a NAV tájékoztatója Cikk

Mi számít hivatali, üzleti utazásnak, kiküldetésnek, hogyan változnak a munkába járás költségtérítésére vonatkozó szabályok? A NAV tájékoztatót közölt a legfontosabb tudnivalókról.

Munkába járás Kérdés

Munkába járásra fizetünk 9 forintt/kilométer térítést. 2016. decemberre fizethetünk-e 15 forintot adómentesen, mivel a kifizetésre 2017. évben kerül sor? Ha igen, kell-e valamire ügyelnünk? Kifizetés napja... Választ előre is köszönöm!

Cégautó és részben térítésmentes használat Kérdés

Tisztelt Szakértő! A vállalat biztosít cégautót egyes munkavállalóinak magánhasználatra. A használat díját megtérítteti, kivéve a munkába járás és a munkából hazatérés útját. Azt szeretném kérdezni, hogy egyrészt milyen költségek terhelik akár a céget, akár a munkavállalót az első esetben, illetve milyenek a másodikban (tehát az ingyenes oda-visszaút is milyen fizetési kötelezettséggel jár)? A konkrét esetben: Van egy bizonyos keretösszeg, melyet x km-ig használhat a munkavállaló (bele nem számolva a lakóhelytől munkahelyig és visszautakat), ezt y összegért. A limit túllépése esetén km-enként z Ft-ot kell fizetnie munkavállalónak. Köszönettel.

Munkába járás költségtérítés bizonylata Kérdés

A munkába járásról szóló kormányrendelet szerint a munkába járással kapcsolatos költségtérítés a bérlettel vagy a menetjeggyel való elszámlás alapján adható. A munkáltató elfogadhatja a munkáltató nevére kiállított számlát is, vagy csak a bérletszelvény, illetve menetjegy alapján téríthetjük meg a költségek 86 százalékát?

Céges teherautó "munkába járásra" Kérdés

Tisztelt Szakértő! Abban szeretném a segítségét kérni, hogy adott egy cég munkavállalója, aki napközben céges teherautóval közlekedik egyik ügyféltől a másikig, és a napi munka befejezését követően nem viszi vissza a cég székhelyére az autót, mert az kb. 1 óra többletet jelentene neki, így azzal megy haza, illetve reggel otthonról indul el az ügyfélhez napi szinten. Gondolom munkába járás ktgtérítése, áfa-, szja-, a munka törvénykönyve vonatkozása is van az esetnek. A kérdésem, hogy megteheti-e ezt adómentesen? Szabályzatba illetve munkaszerződésbe bele kell ezt foglalni? Köszönöm szépen.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink