192 találat a(z) megszűnés cimkére
Vagyon adózása megszűnés esetén Kérdés
A kft. társasági szerződése úgy rendelkezik, hogy megszűnés esetén a kft. vagyona az alapítót illeti meg. A jegyzett tőkén (3 millió) felüli vagyon 7 millió forint, amely (10 millió) egy ingatlan formájában van meg, ami egyébként a cég székhelye. Kérdésem: hogyan történik a végelszámolás, milyen adózási kötelezettség van az ingatlan átruházásával kapcsolatban?
Adócsomag 2019: kiva-változások. Példákkal Cikk
Az Országgyűléshez T/625. számon benyújtott, az egyes adótörvények és más kapcsolódó törvények módosításáról, valamint a bevándorlási különadóról szóló törvényjavalat (Javaslat) 44–55. paragrafusa – többek között – a kisvállalati adó (kiva) előírásait érintő módosításokat tartalmaz. A változások – az adóhatóság megnevezésének állami adóhatóságról, állami adó- és vámhatóságra történő változtatását kivéve – 2019. január 1-jén lépnek hatályba.
Nagy összegű kölcsönt nyújtó megszűnésekor hogyan vezethető ki a tartozás és az előírt kamat? Kérdés
2012-ben egy külföldi vállalkozástól, beruházáshoz nagy összegű (40 millió forint) kölcsönt vett fel egy kft., évi 8 millió forint kamatra. A kölcsönt és a kamatokat is lejáratkor kérte egy összegben (esetleges előtörlesztéssel). A könyvekben a hosszú lejáratú kölcsön és az évenként 8 millió forinttal emelkedő kölcsönkamat-tartozás szerepel. A társaságiadó-alapnál az évenként elszámolt előírt kamatot a növelő tételek 8. sorában szerepeltette a kft. Időközben a kölcsönnyújtó társaság megszűnt. Kérdés: milyen módon vezethető ki a könyvekből a kölcsön és az előírt kamat? El kell számolni elengedett kötelezettségként? A fő kérdés az, hogy miután az előírt kamat minden évben az adóalapnál növelő tételként szerepelt, elengedett kötelezettség miatti betételkénti elszámoláskor valami módon csökkenthető vele az adóalap? Tisztelettel és köszönettel: Pócsföldi Zoltánné
Megjelent a májusi VálaszAdó Cikk
Közeledik július 1-je, amikortól bekötik a számlázóprogramokat a NAV adatbázisába. Jelenleg sok gazdálkodó a kiállított „készpénzes” számlák ellenértékét a fizetés napján a pénztárgépbe is beüti.
Ezek a számviteli és adózási feladatok a cég megszűnésekor Cikk
A számviteli és adózási, adóbevallási kötelezettségek részben eltérőek attól függően, hogy a megszűnés jogutódlással történik vagy jogutódlás nélkül, illetve, hogy a jogutód nélküli megszűnés végelszámolás vagy felszámolás.
Kataalanyiság megszűnése adótartozás miatt Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kataalanyunk nettó adótartozása 2017. 12. 31 -én 400 000 Ft volt. Erre a tartozásra banki megbízást adott 2017. 12. 29 -én, de a banki szünnapok miatt átutalását csak 2018. 01. 02-én írta jóvá az adóhatóság a folyószámlán. 2018. 03. 02-án megérkezett az adóhatóság határozata a kataalanyiság megszűnéséről a 2017. 12. 31-ei adótartozás miatt. A kataalany adótartozása 2018. 03. 02-án 890 000 Ft (éves katabevallás 40%-os adó miatt). A Katv. 5. § (1) j) pontjára hivatkozik az adóhatóság, miszerint a 2017. 12. 31-ei adótartozása meghaladta a 100 000 Ft-ot és az adóalanyiság megszűnéséről szóló határozat véglegessé válásig az adózó az adótartozását nem fizette meg és az adótartozásának megfizetését nem is igazolta. Kérdésünk: Az 5. § (1) bekezdés j) pontjának második részét: ... azzal, hogy az adóhatóság visszavonja az adóalanyiság megszűnéséről szól határozatát, ha a kisadózó vállalkozás az adótartozását az adóalanyiság megszűnéséről rendelkező határozat véglegessé válásáig megfizeti és a tartozás megfizetését igazolja' – úgy kell értelmezni, hogy a határozat meghozatalakor fennálló adótartozás megfizetését kell igazolni a véglegessé válásig, vagy az adóalanyiság megszűnését előídéző 2017. 12. 31-ei adótartozásét? Válaszukat előre is köszönjük!
Alapítvány megszűnése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy alapítványról 02. 07-én kaptam meg a végzést, hogy 2017. 11. 30-án "megszűnt", jogerőre emelkedett a végzés. Kinek, milyen bevallásokat, milyen igazolásokat kell beadnom, milyen dátummal? Köszönettel: Fidler Gáborné
Emelkedett az elindult felszámolási eljárások száma Cikk
Az elmúlt évben közel 40 ezer vállalkozás szűnt meg Magyarországon, 14 százalékkal kevesebb, mint 2016-ban, ugyanakkor az elindult felszámolási eljárások száma emelkedett – áll a Coface nemzetközi hitelbiztosító MTI-hez eljuttatott elemzésében.
Katás egyéni vállalkozás megszűnése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó megszüntette a vállalkozását, azonban ezt a T101E nyomtatványon nem jelentette be a NAV felé. Van lehetőség visszamenőleg bejelenteni a megszűnést és kérni a megszűnés utáni hónapokra az adófolyószámlán előírta kata törlését?
Megszűnt egyéni vállalkozás Kérdés
Tisztelt Szakértő! A problémám, hogy általam könyvelt egyéni vállalkozással kapcsolatban nem volt meghatalmazásom, mivel katás egyéni vállalkozóról beszélünk. A vállalkozást 2017. március 17-én törölték. Az ügyfél erről nem tudott. Most a mai nap folyamán derült ki. A vállalkozás minden hónapban úgy számlázott, mintha az egyéni vállalkozás működött volna, természetesen ráírva a számlára, az egyéni vállalkozás adószámát. A kérdésem, hogy ilyen esetben mit lehet tenni? Még szerencse a szerencsétlenségben, hogy heti 36 órát meghaladó munkaviszonnyal rendelkezett a vállalkozás. A számlát befogadónak lehet-e ebből kellemetlensége? Én azt gondolom, hogy önálló tevékenységből származó jövedelemként kellene leadózni és a befizetett havi 25 e forintot pedig az szja-ra átvezetni. Előre is köszönöm a segítségüket.
Családi gazdaság megszűnése Kérdés
Egy őstermelő 2017 júniusában családi gazdaságot alapított, melyet 2017 decemberében megszüntetett (a törlő határozat még decemberben jogerőre emelkedett). Kérdésem, hogy az őstermelő megteheti-e, hogy a 2017. évi összes bevétellel és kiadással "egymaga" számol el. Vagy pedig időarányosítani kell, s a családtagok között megosztással kell élni?
Evás vállalkozás tagváltozása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Úgy tudom, hogy van (de legalábbis volt) olyan kitétel, miszerint evás vállalkozásban, amennyiben a tagok személyében változás következik be, elveszhet az eva státusz. Kérdésem az lenne, hogy most is van-e érvényben bármilyen olyan pont, mely szerint ha valamilyen arányban változik egy evás betéti társaság tagi összetétele, úgy az evaalanyiság megszűnhet? Válaszát köszönöm!
Ezeket kell vizsgálni felmondás előtt Cikk
Mielőtt a munkáltató felmondana dolgozójának, meg kell vizsgálnia, hogy a tervezett intézkedés indoka jogi szempontból is megállja-e a helyét, valamint, hogy a jogviszony határozott vagy határozatlan időtartamú, a dolgozó nem várandós-e, védett korú-e stb. Körültekintően kell eljárnia, ellenkező esetben könnyen adhat ki jogellenes felmondást.
Kiva megszűnése Kérdés
A következő ügyben szeretnék állásfoglalást kérni. Egy vállalkozás 2017.02.01-től lépett be a kiva hatálya alá. 2017. februártól októberig a havi átlagos statisztikai létszám 100 fő alatt volt. 2017. 11. havi átlagos statisztikai létszám várhatóan 110 fő lesz. Hogyan kell értelmezni a kivatörvény 19. § (5) bekezdés h) pontjában az átlagos statisztikai állományi létszámot? 2017. 02.01-től 2017.11.30-ig számoljuk az átlagos statisztikai állományi létszámot vagy az adott hónap (2017.11. hó) átlagos statisztikai létszáma számít? Kérdésünk, hogy milyen időszakot nézzünk a kiva alanyiság megszűnése szempontjából a 100 fős létszámkorlátra vonatkozóan?
Munkaviszony megszűnése a cég kényszertörlése esetén Kérdés
Tisztelet Szakértő! Munkaügyben és bérszámfejtésben szeretném a segítségét kérni. Munkavállaló határozott idejű munkaszerződéssel dolgozik egy cégnél, november 1-jétől december 31-éig tart a munkaszerződése. Bejelentéskor a 1041-es nyomtatványon a kijelentést megtettünk, hiszen tudtuk, hogy meddig fog tartani a munkaviszonya. Időközben a cégbíróság november 14-én eltiltotta a céget a további működéstől, megszűntnek nyilvánította és elrendelte a kényszertörlési eljárás elindítását. Ebben az esetben mi a teendő, hogyan kell elszámolni a munkavállaló járandóságát, és pontosan melyik nappal szűnik meg a munkaviszony? Köszönöm válaszát! Andrea