887 találat a(z) magánszemély cimkére
Önadozó magánszemély járulékai Kérdés
Tisztelt Szerkesztőség! Előadóművész bevétele kapcsán szeretném kérdésemet feltenni. Önadózó magánszemélyként rendezvényeken vállal fellépést az egyik ügyfelem, főállása 8 órában munkaviszonyban van. A kiszámlázott bevételek után önadózóként nyugdíjjárulékot, szja-t, egészségbiztosítási járulékot, szochót és szakképzési hozzájárulást is megfizeti. Kérdésem, hogy helyesen jár-e el ebben az esetben? A bevételek után, ha a számla befogadója nem jár el kifizetőhelyként milyen járulékokat kell megfizetni mondjuk 20 000 forint esetében? Választhatná-e esetleg az ekhót, és ha igen, akkor ezt hogyan teheti meg, miket kell utána fizetni. (Az ekhóhoz adószám szükséges, vagy maradhat a régi?) Köszönöm megtisztelő válaszukat! Üdvözlettel: Szabó Anita
Áfabevallás Kérdés
Tisztelt Címzettek! Egyéni vállalkozó egyéni céget alapított, melyet a cégbiróság be is jegyzett 2016. május 20-ától. A volt egyéni vállalkozó mint magánszemély ezen időpontot megelőzően ingatlan-bérbeadás céljából bejelentkezett és az általános szabályok szerint áfafizetési kötelezettséget választotta. Hogyan kell 2016. május hóra áfabevallást adnia a volt egyéni vállalkozónak, aki havi bevalló volt? Május 1–19. közötti jelzést és milyen megszűnő bevallástipust válasszon? Május 20-ától május 31-éig pedig mint magánszemély adjon be bevallást? Vagy nem szünt meg és május 1–31-éig terjedő időtartamra adja be a bevallást? Előre is köszönöm a választ.
Építkezik? Nem mindegy, hogy 5 vagy 27 százalék az áfa Cikk
Magánszemély építkezik, szeretne áfa-visszatérítést, a vállalkozót viszont köti az 5 százalékos számla kiállításának kötelezettsége. Eleget tehet-e a magánszemély kívánságának, vagyis kiállíthat-e 27 százalékos áfát tartalmazó számlát? Bartha László adójogi szakjogász válaszol.
Magánszemély nevében lehet-e számlát kibocsátani? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Internetes közvetítő vállalkozás bérbeadók és bérbevevők egymásra találását segíti. Mi a helyes eljárás, ha a bérbeadó magánszemély? Kell-e neki számlát kiadnia? Kiadhat-e a nevében a közvetítő szervezet? Vagy a magánszemélynek adószámot kell kérnie? Adható-e számlával egy tekintet alá eső okirat? Mikortól lesz üzletszerű a magánszemély tevékenysége, illetve meddig tekinthető esetinek? (Darabszámtól, értéktől függ?) Másrészt mikor számolhatja el költségként a bérbevevő vállalkozás a fenti magánszemélytől bérbe vett eszköz bérleti díját? Válaszát köszönöm!
Magánszemély felújítja italboltját, amit maga használ. Áfát is visszakap? Cikk
Egyéni vállalkozó szeretné az általa használt italboltot felújítani, amely magánszemélyként a tulajdona. Vajon vállalkozóként mit számolhat el költségként vagy értékcsökkenéssel, illetve az áfát visszakapja-e? Hunyadné Szűts Veronika igazságügyi adó- és járulékszakértőtől megtudjuk.
Figyelem, nyakunkon az adóelőleg-fizetési határidő! Már csak egy hét Cikk
Az önálló tevékenységet folytató magánszemélyeknek, így egyebek között a bérbeadóknak, óraadóknak, tervezőknek, szálláshely-szolgáltatást nyújtóknak, a mezőgazdasági őstermelőknek és az egyéni vállalkozóknak április 12-éig negyedéves adóelőleget kell fizetniük. Cikkünkben először a magánszemélyekre vonatkozó rendelkezéseket vesszük sorra, s részletezzük a különféle adókedvezményekre vonatkozó szabályokat is.
Digitális szolgáltatás – áfa Kérdés
Ügyfelem digitális szolgáltatással foglalkozik. Szoftvereket fejlesztett ki, melyek internetről letölthetők. Jelenleg alanyi mentes egyéni vállalkozó, aki EU adószámmal rendelkezik. A tevékenységét hamarosan indítja, s a tevékenység számlázásával vagyunk bajban. A vevők jellemzően külföldi magánszemélyek esetleg cégek lesznek. Éves bevétel 2-3 millió forint lesz. – Ezen tevékenység esetében maradhat-e alanyi mentes az ügyfél vagy célszerűbb lenne az áfakörbe belépni? –Tüntet-e fel áfát a számlán, ha – ha EU-n belül magánszemélynek értékesít, – ha EU-n belül cégnek értékesít, – ha EU-n kívűl értékesít? – Ha esetleg a teljesítés helye a vevő országa lesz, akkor ennek áfa kezelése (befizetése) hogyan történik, milyen bejelentkezéseket kell teljesíteni ezzel kapcsolatban?
Adószámos magánszemély vs. kata Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik adószámos magánszemély ügyfelünk személyi edzőként tevékenykedik. Ugyanezt a tevékenységét 2016.04.01-jétől szeretné katás egyéni vállalkozóként folytatni. Adott esetben meg kell-e szüntetni 2016.03.31-étől (16T101 nyomtatványon) a magánszemélyes adószámát és 2016.04.01-jétől megkérni az "új" egyéni vállalkozói adószámot? Vagy a már meglévő, magánszemélyként használt adószámát viszi tovább az egyéni vállalkozásába, és csak egy változásbejelentőt kell kitölteni (16T101E)? Köszönöm!
Követelés-elengedés Kérdés
Egy közműszolgáltatást végző cég ezen tevékenységét befejezte, a tevékenység végzését jogszabály alapján átadta más közműszolgáltató cég részére. A tevékenység folytatása során kintlévőségei keletkeztek, amiket a szolgáltatást igénybe vevők nem fizettek meg. Az adósok kizárólag magánszemélyek. A vevőkövetelések nem minősülnek behajthatatlan követelésnek. Tehát a társaság nem köteles az elengedett összeggel a társaságiadó-alapot megnövelni. Viszont az elengedett követelés után a társaságnak 27 százalékos ehofizetési kötelezettsége keletkezik. Kérdésem, hogy az ehofizetési kötelezettséget át lehet-e hárítani a magánszemélyekre? Tehát a magánszemély fizetné az elengedett követelés után az szja-t és a 27százalékos ehót is. Várom szíves válaszukat.
Bérbeadás áfavonzata Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemélyként bérbe adott ingatlanegységnek van-e áfavonzata? A bérleti szerződés az ingatlanegységre szól, mely tartalmazza a következőket: lakás, kertrész (udvar), teremgarázs, tároló. Köszönettel várom a válaszát.
Igazságügyi szakértés díja Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy adószámos magánszemély igazságügyi szakértőként számlát adott, egy szintén magánszemélynek. A kifizetést teljesítő magánszemély a kifizetést bírói letétből fizette, nem vont le semmit. Kérdésem, hogy az adószámos magánszemélynek mit kell utólag megfizetnie? Válaszát köszönöm
Ingatlan bérbeadása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítségét kérem az alábbi gazdasági esemény lehetséges adóvonzatainak a megfejtésében. Ingatlanhasznosítással foglalkozó társaság tulajdonosai (házaspár), térítésmentesen a társaság használatába adják a saját (önálló) tulajdonukban lévő ingatlanjaikat. A társaság bérbe adja ezeket az ingatlanokat. A mérőórákat (víz, villany, gáz) a bérlő nevére íratják, a rezsiköltséget a bérlők fizetik. A társaság a bérleti díjról áfás számlát ad (erre be van jelentkezve). Lehet-e ennek bármilyen adó (egészségügyi hozzájárulás) vonzata a magánszemélyeknél? Segítségét előre is köszönöm. Kovács Sándorné
Szellemi tevékenység Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magyar állampolgárságú magánszemélynek kanadai cég szoftverfejlesztésre adott megbízást. A magánszemélynek milyen járulék- és adófizetési kötelezettségei vannak Magyarországon, illetve Kanadában? Köszönettel: Bereczky Judit
Magánszemély támogatás gyűjtése Kérdés
Egy édesanya kislánya külföldi műtétjére gyűjt 5000 eurót. Egy alapítvány honlapján közzéteszi az édesanya bankszámlájának a számát. Amennyiben magánszemélyektől, cégektől támogatás érkezik erre a számlára, van-e ezzel kapcsolatban bejelentési vagy adóbevallási, -befizetési kötelezettsége? Elég, ha a kapott bevétellel szemben a műtéttel kapcsolatos számlákat megőrzi? Kedvezőbb lenne alapítványon keresztül gyűjteni? Köszönöm.
Egyéni vállalkozók, áfások: sürget a határidő! Cikk
Az egyéni vállalkozóknak, és az áfafizetésre kötelezett magánszemélyeknek, a 1553-as nyomtatvány kitöltésével és benyújtásával 2016. február 25-éig kell eleget tenniük személyijövedelemadó-bevallási és fizetési kötelezettségüknek – figyelmeztet a NAV.