887 találat a(z) magánszemély cimkére
Megszűnő kft. ingatlantulajdona Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk ingatlanvagyonnal (iroda) rendelkezik. Kérdésem az lenne, hogy, ha a társaság megszűnik saját elhatározásából, nincs tartozása, a tulajdonában lévő ingatlan után milyen adófizetési kötelezettség kelettkezik akkor, ha a tag vagy tagok ezt magánszemélyként megszeretnék megtartani? Hogyan kell ezt technikailag megoldani?
Közjegyzői jog átadásának elszámolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az egyik közjegyző, aki egyéni vállalkozás formájában végezte a tevékenységét, gyermeknevelés miatt jelenleg szünetelteti a tevékenységét. Helyette egy új közjegyzőt neveztek ki, aki szintén egyéni vállalkozás formájában végzi a tevékenységét. A gyeden lévő közjegyző havonta joghasználati díjat számláz a helyette kinevezett közjegyzőnek az általa elért bevétel meghatározott százalékában (a közjegyzői kamara hozzájárulásával). Kérdésem: 1. Miként adózik a tevékenységét szüneteltető, gyeden lévő közjegyző az általa kiállított joghasználati díj után (magánszemélyként vagy vállalkozóként)? 2. Minek minősül a helyettesítő közjegyzőnél az általa befogadott joghasználati díjról szóló számla? Árbevétel-csökkentő tétel vagy igénybe vett szolgáltatás?
Adószámos magánszemély Kérdés
Tisztelt Szakértő! Óra- és ékszer kiskereskedelemre váltottam ki a NAV ügyfélszolgálaton adószámot. Eseti jelleggel végzem. A nagykereskedésből szerzem be az ékszereket és interneten, vásárokon értékesítem. Azt mondta a NAV ügyfélszolgálaton az ügyintéző, hogy 600 ezer forintig bevallást sem kell benyújtanom és adófizetési kötelezettségem sem keletkezik. Ma elvittem a papírjaim egy könyvelőhöz, hogy elkészítse a tavalyi szja bevallásomat, aki azt mondta, hogy szja-t mindenképp kell fizetnem a bevétel után, pedig nem értem el a 600 ezer forintot. Valamint azt mondta, hogy mivel 5-össel kezdődik az adószámom, nem 7-essel, így nem adószámos magánszemély vagyok. Nincs vállalkozói igazolványom, alanyi adómentességet választottam tavaly novemberben a 15T101-esen. 3-as kódot jelöltem, hogy nem vállalkozói tevékenység és 2-es kóddal, hogy van főállásom. Ebben a NAV ügyintéző segített. Végezhető vállalkozói igazolvány nélkül az óra-ékszer kereskedelem eseti jelleggel? Ha igen, hogyan kell adóznom? Előre is köszönöm segítségét!
Egyéni vállalkozó saját ingatlan bérbeadása a vállakozásnak Kérdés
Tisztelt Szakértők! Ha adott egy áfakörbe bejelentkezett egyéni vállalkozó, aki a vállalkozásához használja a saját garázsát raktárnak, lakásának egy részét irodának, akkor magánszemélyként bérbe adhatja-e azokat bérleti díj ellenében, amely bérleti díjat az egyéni vállalkozásban költségként elszámol? Megköszönve válaszukat, tisztelettel: Hain Zoltán (06-20-4031008)
Ingatlan: vételár és forgalmi érték különbsége Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy betéti társaságnak feleségemmel vagyunk bel- és kültagjai. A bt. tulajdonát képezte egy iroda- és raktárépület, melynek könyv szerint értéke 7 300 ezer forint volt. Ezen ingatlant megvásároltuk 7 500 ezer forint vételárért, melyre a tulajdonjog bejegyzést nyert. A NAV Illeték Osztálya az ingatlan forgalmi értékét 14 700 e forintban határozta meg, mely után az illetéket megfizettük. Kérdésem: van-e teendő a bt. vagy a magánszemélyek részéről, illetőleg adó (járulék) terheli-e a kifizetett vételár és a megállapított forgalmi érték közötti különbözetet? Köszönettel: M.Miklós
Egyéni vállalkozás és ingatlan-bérbeadás magánszemélyként Kérdés
Tisztelt Szakértő, 8 órás munkaviszony mellett a magánszemélynek ingatlan-bérbeadásra van adószáma (még a régi szabály szerinti időkből). Most egyéni vállalkozói igazolványt szeretne kiváltani. Hogyan befolyásolja ez a korábbi ingatlan-bérbeadásra vonatkozó adószámot? Maradhat-e az ingatlan-bérbeadás a magánszemély tevékenysége, vagy ezen túl ezt is az egyéni vállalkozás keretein belül kell végezni? Válaszát előre is köszönöm. üdvözlettel: Müllerné Kis Ilona
Ingatlanvásárlás – áfa önellenőrzése Kérdés
Lakásépítésekkel foglalkozunk, 2013., 2014., 2015. években ugyanazon magánszemélytől vásároltunk telkeket. Sajnos csak most vetődött fel, hogy a magánszemély sorozatértékesítés alapján már 2015. évben áfa felszámításával adhatta volna el a telkeket. Hogyan lehet utólag önellenőrizni mind a magánszemélynek, mind a vállalkozónak a be nem vallott áfaösszegeket?
Illeték Kérdés
Tisztelt Szakértő! 5 évvel ezelőtt cégünk vásárolt egy telket, melyre építettünk, mint magánszemély (építési engedély a nevünkre/magányszemély nevére szólt), emiatt a telek és a felépítmény különválik. Szeretnénk megvásárolni a telket a cégtől. A cég megfizette a rá kivetett illetéket vásárlás után. Kérdésem az lenne, hogy mi után fog illetéket fizetni a magánszemély? A telek vagy az ingatlan után? Külön helyrajzi számra kell-e szedni a telket és a felépítményt? Előre is köszönöm válaszát!
Szja Kérdés
Van egy magánszemély ügyfelem, akinek Németországban és itthon is van van bejelentett lakcíme. Az év nagy részében itthon van, de kintről is van jövedelme, ami után levonják az adót. Kérdésem, hogy melyik országban kell az adóbevallást benyújtania? Köszönettel! B.Kati
nébih felügyeleti díj Kérdés
Tisztelt Szakértő! A NÉBIH honlapján azt olvasom, hogy a magánszemélyeknek nem az árbevételük, hanem a jövedelmük az a felügyeleti díj alapja. A NÉBIH kit ért magánszemély alatt? Az egyéni vállalkozó annak számít, vagy kizárólag az adószámmal nem rendelkezők a magánszemélyek? Emiatt bizonytalanodtam el: " kérjük, a közlemény rovatban tüntessék fel a bevallásra kötelezett magánszemély (egyéni vállalkozó, kistermelő, őstermelő) nevét, adóazonosító jelét.... " Ezt a NÉBIH honlapján olvastam.
Kapcsolt vállalkozás Kérdés
Tisztelt adószakértő ! Egy egyszemélyes mikrovállalkozás (kft.)bérbe veszi székhely céljára az édesapjától az ő haszonélvezetében levő ingatlan egy részét, magánszemélyként ezért lakásbérbeadással bővítette egyébként adószámos magánszemély státuszát. Kérdés, kapcsolt vállalkozásnak minősül-e, és milyen adózási, illetve bejelentési kötelezettsége van a kft.-nek, illetve a magánszemélynek? Köszönöm válaszát.
Ingaltanértékesítés Kérdés
Egy áfakörbe tartozó kft. vásárolt egy üzlethelységet (fordított áfás volt a beruházás), amit felújított. A felújítás áfáját levonásba helyezte. A tulajdonos úgy döntött, hogy megvásárolja a kft.-től ezt az ingatant. A tulajdonos, mint magánszemély venné meg, és a későbbiekben bérbeadná az ingatlant. A nettó ár tartalmazza a beszerzési értéket és a beruházás értékét, rászámolva a 27 százalékos áfát az "egyenes" számlázás szabályai szerint. Van-e más kötelezettsége a kft.-nek és a magánszemélynek? Mire kell figyelni ebben az ügyletben?
Áfalevonási jog, ha új vagy felszámolás alatti cégtől jön a számla Cikk
Befogadható-e egy frissen alapított cég számlája vagy egy magánszemélyé, ha az nem jelentkezett be adóalanynak? Jelent-e kockázatot felszámolás alatt álló cég számlájának befogadása? Az útmutató mellett uniós bírósági esetről is beszámolunk.
Nőtt a lakosság adóterhelése Cikk
A 2014. adóévet érintően összesen 4 millió 57 500 magánszemélyre vonatkozó bevallást dolgozott fel a NAV – közölte az adóhatóság.
Fizetővendéglátás - áfa Kérdés
T. Szakértő! Három kérdésem lenne. 1.)Több helyen olvastam a következő szófordulatot egyik szakértőjüktől: "a tételes átalányadó magában foglalja az áfát". Ezt melyik jogszabály írja? Nem találom sehol. Úgy tudtam, hogy a tételes átalányadó kifejezetten szja, az áfa ettől függetlenül fizetendő, illetve választható rá alanyi mentesség. Viszont az, hogy az átalányadóban az áfa benne lenne, sehol sem találom. 2.) A másik kérdésem az lenne, hogy ha valakinek több ingatlanja van, az egyiket magánszemélyként adja ki tételes átalányadózással, a többit viszont kata adózó egyéni vállalkozóként szeretné kiadni, akkor az alanyi áfa mentességhez szükséges-e összevonni a magánszemélyként fizetővendéglátásból, illetve egyéni vállalkozó, kata adózóként a szálláshely-szolgáltatásból? Vagy külön-külön értendő a 6 millió forint? 3.) A harmadik kérdésem pedig: hogy akinek több lakása van és mindegyikben végez egyéb szálláshely-szolgáltatást, viszont csak egyikben tételes átalányadós, attól a többiben végezheti-e egyéni vállalkozóként? Az szja tv. 57/A §-a azt írja, hogy magánszemélyként egy lakásban folytathatja. A kérdés, hogy egyéni vállalkozóként ilyenkor magánszemélynek minősül? Folytathatja a KATA-s adózással a többi ingatlanra a szálláshely-szolgáltatást a "fő", fizetővendéglátó, adószámos magánszemélyként végzett tevékenysége mellett? Köszönöm a választ előre is!