339 találat a(z) lakás cimkére
Lakássá minősített iroda áfakötelezettsége Kérdés
A kft. 2001-ben egy társasházban vett egy irodát, a számla áfát tartalmazott, azt nem helyeztük levonásba. 2015-ben eladtuk, de az irodát a magánszemély vevő kérésére át kellett minősíteni lakássá, mert a vevő lakásként kívánta azt megvenni és használni. Az átminősítés 2015 júliusában megtörtént. Fontos lehet, hogy sem a vételkor sem az eladáskor az ingatlan mérete, jellege, funkciói semmiben nem változtak. Helyes volt-e, hogy a számla áfát nem tartalmazott?
Ha bérbeadja lakását, ezeket mindenképpen tudnia kell! Cikk
Bizonylatolás, költségelszámolás, eho- és adókötelezettség: cikkünkben a lakásukat adószám kiváltása nélkül kiadni szándékozó – nem egyéni vállalkozó – magánszemélyek számára gyűjtöttünk össze néhány fontos gyakorlati tudnivalót.
Lakásbérbeadás adója, elszámolható költségei Cikk
Hogyan kell rendeznie lakása bérbeadásának adóját és költségeit? Olvasói kérdésre Juhász Tibor okleveles adószakértő válaszolt.
Így érvelnek a lakásépítés áfájának csökkentése mellett Cikk
Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) számítása szerint tartósan kiszámítható feltételek, 3-4 százalékos kamatszint és 5-12 százalék közötti áfa mellett a következő 2-2,5 évben duplájára, évi 18-19 ezerre nőhetne az új építésű lakások száma – mondta Koji László, az ÉVOSZ elnöke hétfőn az M1 aktuális csatornán.
Alkalmilag ad ki szobát, lakást? Így kell adóznia Cikk
Időnként, hétvégére, néhány napra adja bérbe lakását turistáknak a tulajdonos. Hogyan kell adóznia? Olvasói kérdésre Surányi Imréné adószakértőnk válaszolt.
Hol, hány évet kell dolgozni egy lakásért? Cikk
A csehek és a lengyelek előbb tudnak új lakást venni, mint a magyarok, ugyanis míg Csehországban átlagosan 7,1 év bruttó átlagjövedelmére van szükség egy új, 70 négyzetméteres lakás vásárlásához, addig Lengyelországban 7,2, Magyarországon pedig 7,8 év – derül ki a Deloitte negyedik alkalommal publikált 17 országra vonatkozó lakáspiaci tanulmányából.
Elhunyt lakás bérbeadó Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély, aki eddig bérbe adta feleségével közös tulajdonban levő lakását, elhunyt. A hagyatéki végzés alapján ezt a lakást a 2 felnőtt gyermekük öröklik .A lakáson a feleség haszonélvező lesz. A továbbiakban a feleség is bérbe adja ezt az ingatlant. Szükséges-e bármilyen hozzájárulás a tulajdonosok részéről? A hagyatéki eljárás hónapokig tartott, addig a bérlő havonta fizetett a családnak ugyanúgy bérleti díjat. A hagyatéki tárgyaláson döntött a család az öröklési rendről. Így ezután tudta csak a NAV-nál bejelenteni a bérbeadás tevékenységét a feleség (mellette egyéni vállalkozó is), ezalatt az idő alatt keletkezett bérbadásból származó jövedelmet hogyan adózza le a feleség? Segítő válaszát köszönjük
Lakáscélú ingatlan bekerülési értékét meg kell-e bontani ingatlan- és telekrészre? Kérdés
Egy kft. bérbeadás céljából vásárolt egy társasházi lakást. A lakás tárgyi eszközként kerül kimutatásra a könyvekben. Szükséges-e ebben az esetben megbontani az ingatlan bekerülési értéket ingatlanra és telekre, ha egyébként az adásvételi szerződésben az ügyvéd nem közölte, hogy a vételárból milyen értéket képvisel a telek? Amennyiben szükséges a bontás, hogyan kerüljön meghatározásra a telekrész hányada?
Lakáshoz kapcsolódó adómentes támogatás, és kölcsön Kérdés
Tisztelt Surányi Imréné adószakértő ! Társaságunk az egyik alkalmazottjának - aki 2009 évben lakáscélú hitellel vásárolt egy 3,5 szobás lakást, ahol jelenleg hárman laknak, és megfelelnek a méltányolható lakásigénynek - 5 millió vissza nem térítendő támogatást, valamint 2 millió forint kamatmentes kölcsönt szeretne nyújtani, majd a lakáscélú munkáltatói kölcsönt elengedni. A kérdésem, hogy ebben az esetben mind a 7 millió adómentesen adható, vagy csak az 5 millió vissza nem térítendő támogatás? Ha csak az 5 millió adómentes, akkor van arra lehetőség, hogy a 2 millió kamatmentes kölcsönt majd csak egy későbbi időpontban, az 5 év eltelte után engedjük el ?
Egyéni vállalkozó által bérbevett ingatlan felújítása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy egyéni vállalkozó a bejelentett lakcímét használja az egyéni vállalkozás székhelyeként. Most a lakást felújította. Úgy gondolja, hogy a teljes felújítási költséget elszámolja, mint egyéni vállalkozó. Arra hivatkozik, hogy a barátnőjénél lakik, és a saját lakását csak az egyéni vállalkozás székhelyeként használja, azonban a bejelentett lakcíme a szóban-forgó lakásban van. Elszámolhatom-e a teljes költséget költségként az egyéni vállalkozásában? Illetve a felújítást értékcsökkenésként kellene elszámolnom? Válaszát köszönöm.
Amikor kell ajándékozási illetéket fizetni, és amikor nem Cikk
Ki kapja kitől, mit és hol? Mekkora az értéke? Egyebek között ezektől is függ, hogy az ajándék után kell-e illetéket fizetni.
Egyszerűsített nyilatkozat Kérdés
Nyugdíjas bérbeadja a lakását, a személyi jövedelemadó bevallást elkészíttetheti a NAV-val?
Vállalkozás tulajdonában lévő lakás használata Kérdés
Tisztelt Adószakértő! Egy vállalkozás tulajdonában lévő lakását ingyenesen bocsátja rendelkezésére "bérlőjének". A bérbeadásra vonatkozóan nem választotta az áfa hatályba kerülést. Milyen terheket keletkeztet az ingyenes használatba adás, illetve a magánszemély használónak, vagy a vállalkozásnak milyen további teherrel, adófizetéssel kell számolni? Köszönöm.
Adóváltozások 2015: ami a lakás illetékénél és más terheknél módosul Cikk
A 2015-ös adóváltozásokról szóló cikkeink sorában ezúttal az illetéket, a tranzakciós illetéket, az energiaszolgáltatók jövedelemadóját és az innovációs járulékot érintő javaslatokat mutatjuk be.
Lakásbérbeadás adózása Kérdés
T.Szakértő! Lakásom bérbe szeretném adni egy ügynökségen keresztül. A közüzemi számlák az én nevemre jönnek (nem akarom az órákat átíratni). Így gondolom a tételes költség-elszámolást kell választanom. Adószámot nem váltottam ki, nyugdíjas vagyok. Ha a bérleti díjból levonom az ügynökségnek fizetett összeget, a közüzemi számlákat, lehet-e még amortizációt vagy valami mást elszámolni és annak mennyi az értéke? Ezután keletkezik-e a jövedelem? Ennek 16 százaléka az szja? Úgy hallottam, hogy kell 14 százalékot is fizetnem, valamint áfát is, ez valóban így van? Az egymilliós határ a jövedelemre vagy a teljes bevételre vonatkozik-e? Ha a bevételre akkor hány százalékot és milyen címen kell fizetnem? Kell-e adószámot kiváltani? Van-e valami teendőm a leírtakon kívül is? Válaszukat előre is köszönöm Bakos Ferencné