339 találat a(z) lakás cimkére
Sok a csok-igénylés, és még több lesz Cikk
Dömötör Csaba szerint biztató a családi otthonteremtési kedvezményt (csok) igénylők száma, a bővülés üteme a következő hónapokban tovább javulhat.
Lakásbérbeadási bevétel csökkentésének lehetősége Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelünk budapesti lakását júliustól kiadja egy évre, ő pedig Angliában fog lakást bérelni azonban csak szeptembertől. Kérdésem az lenne, hogy a július–decemberi bérleti díjjal szembeállítható-e a szeptember– decemberi angol bérleti díj mint bevételt csökkentő tétel (feltételezhetően az angliai lakás bérleti díja magasabb lesz), vagy július augusztus hónapokra kell adózni? Válaszát előre is köszönöm. Szabó Fruzsina
Lakásbérbeadás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó vagyok. Lakásomat bérbe kívánom adni, magánszemélyként. 1. Lehetőség van-e arra, hogy az egyéni vállalkozói tevékenységemtől függetlenül magánszemélyként bérbe adjam a lakásomat? 2. A bérlő a bérleti díjról számlát kérne. Hogyan kell eljárnom? Az adószámom az egyéni vállalkozásomhoz tartozik. Tudomásom szerint újabb adószámot nem kaphatok, ebben az esetben hogyan vásárolhatok egy olyan számlatömböt, amit mint magánszemély használnék, a lakás bérleti díjának számlázására, illetve hogyan állíthatok ki számlát a bérlő részére? 3. Van-e valamilyen bejelentési kötelezettségem a NAV felé arról, hogy a lakásomat, mint magánszemély szeretném bérbe adni, ha igen, ezt milyen nyomtatványon kell megtennem? Szíves válaszát előre is nagyon köszönöm.
Egyéni vállalkozó lakásbérbeadása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó, aki eddig nem végzett bérbeadási tevékenységet a vállalkozásában, áfakörös. Szeretné lakását bérbe adni, amelyet magánszemélyként vásárolt, és 50 százalékos tulajdonrésze van benne. Végezheti-e a bérbeadási tevékenységet egyéni vállalkozóként, kibővítve a tevékenységét bérbeadással? A bevételek és költségek elszámolása hogyan alakul ebben az esetben? Milyen nyilvántartási és bejelentési kötelezettsége van? Köszönettel
Ingatlan-felújítás, áfa-visszaigénylés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. többszintes, felújítandó ingatlant vásárolt. Az ingatlan az engedélyeztetési eljárások után részben iroda, részben lakóingatlan (39-61 százalék) besorolással szerepel a földhivatal nyilvántartásában. Felújítást követően az egész épület kompletten iroda céljára kerül bérbeadásra egy másik kft.-nek. A bérbeadásra áfa-kötelezettséget választottak. Kérdésünk: a felújítás, illetve a karbantartás során igénybe vett szolgáltatások és termékek áfája visszaigényelhető-e teljes egészében? Ha nem, akkor el kell különíteni az irodaként és lakóingatlanként nyilvántartott ingatlanrészre vonatkozó költségeket? Erre milyen módszer az elfogadható? (Például a négyzetméter-arányos elkülönítés megfelelő-e? Vannak olyan ráfordítások, például a tető komplett felújítása, melyek nem rendelhetők pontosan az egyes épületrészekhez.) Válaszát előre is köszönöm.
Ingatlanforgalmazás áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft., aki alanya az áfának, de nem választotta az áfát az ingatlanértékesítésre, 2016-tól árverésen vásárol használt ingatlanokat, azokat felújítja és továbbadja. Az ingatlan ebben az esetben lakás (nem építési telek). Az áfatörvény idevonatkozó előírása alapján megfelelő az az értelmezés, hogy a fenti esetben a felújitott lakások értékesitése – függetlenül azok számától – áfamentesen történik? VG
GKI: a csok húzza az árakat Cikk
A családi otthonteremtési kedvezmény egy már 2015-ben is élénkülő piaci szegmensen segít költségvetési forrásokkal. A kormányzati beavatkozás egyelőre a termelési várakozásra enyhébb, az áremelési törekvésekre markánsabb hatást fejt ki.
Új illetékmentességek és kedvezmények még az idén Cikk
Sokat spórolhat, ha jól időzíti termőföld-, praxisvásárlási szerződéseit, lakással kapcsolatos vagy más ügyleteit. A kormány által az Országgyűléshez 2016. május 3-án T/10537. számon benyújtott törvényjavaslat számos illetékkönnyítést tartalmaz. Ezek – egyetlen kivételtől eltekintve – várhatóan a törvényjavaslat kihirdetését követő naptól lépnek hatályba.
Kiemelkedő röghöz kötöttség – ragaszkodunk az ingatlanhoz Cikk
A magyaroknak európai szinten is kiemelkedő arányban van ingatlantulajdonuk, különösen az időseknek, amit a társadalomtudósok a bérlakások tömeges állami, majd magántulajdonba kerülésével, valamint a társadalmi röghöz kötöttséggel magyaráznak. Az újlakásépítés a kívánt ráta alatt van, ezért egyre fontosabb a meglévő állomány karbantartása – hívja fel a figyelmet az OTP Lakástakarék.
Így kell adóznia, ha eladja lakását, de 0 adó is kijöhet – számoljon most! Cikk
Mielőtt eladja lakását, érdemes több dolgot mérlegelnie, ha nem akar sok adót fizetni. A vásárlás, öröklés vagy ajéndékozás óta eltelt időtől függ ugyanis az adó mértéke. Ehhez tudnia kell, mi tekinthető szerzési időpontnak, hogyan számítható ki a jövedelem, és azt is érdemes szem előtt tartani, hogy a nulla adó is lehetséges.
Hagyatéki ingatlan szerzési értéke szja számításához Kérdés
Tisztelt Szakértő! Édesanyánk 2014-ben halt meg, aki ránk hagyta egy lakás felét. A másik felét már 20 éve meghalt édesapánktól örököltük. Ezt az ingatlant 2015-ben eladtuk. Az szja-nál a hagyatéki végzésben szereplő forgalmi érték számít. Mi a különbség a hagyatéki eljárásban szereplő adó- és értékbizonyítvány szerinti forgalmi érték és az adó- és értékbizonyítvány lakottságot is figyelembe vevő érték között? Abban az esetben, ha a testvérem be volt jelentve állandóra a lakásba születésétől fogva, akkor nála másképpen kell számolni az szja-t? Köszönettel: Erika
Lakásbérbeadás – így számolhatók el a felújítási költségek Cikk
Társasházban lévő – kizárólag bérbeadásra hasznosított – lakás tételes költségelszámolásakor egy összegben elszámolható-e a társasház adott lakásra jutó felújítási költsége (tető-, víz-, csatorna-, kéményfelújítás)? Olvasónk kérdésére Sinka Júlia adó- és számviteli tanácsadó válaszolt.
Kevesebb a lakáshitel, eltűntek a devizaalapúak Cikk
Mérséklődött tavaly a lakáshitel-állomány a 2014-eshez képest: míg 2015-ben a bruttó hazai termék (GDP) 8,9 százalékát, 2997 milliárd forintot tett ki, addig 2014-ben még a GDP 10,4 százaléka, 3324 milliárd forint volt - olvasható a Központi Statisztikai Hivatal 2015-re vonatkozó lakossági hitelezést elemző kiadványában.
Lakáskiadás: másként adóztatnának Cikk
Nem csupán az airbnb-piac szereplőit, hanem valamennyi, lakásbérbeadással foglalkozó ingatlantulajdonost érinti az a fideszes törvényjavaslat, amelyet a jövő évi adótörvény-változások részeként terjesztenek elő. Az átalányadózást előíró szabállyal egységessé és nyomon követhetővé válik a turisztikai és a magáncélú lakáskiadókra vonatkozó adózás – írja a magyaridok.hu.
Lakóngatlan bérbeadása és az áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. vásárol lakásingatlant bérbeadás céljából. Bejelentkezett a NAV-nál áfa alá a lakásbérbeadás tekintetében. A cég, amelytől veszi alakást, nem áfásan értékesíti azt (használt lakásról van szó, valamint a vállalkozás nincs bejelentkezve áfa alá). A kérdésem az lenne, ha bérbe adja a kft. ezt a lakást, akkor a bérleti díjat áfával növelten számlázza, igaz? És mivel a lakást a bevételszerző tevékenységéhez vásárolja, a lakás karbantartási és felújítási számláinak áfája visszaigényelhető?