69 találat a(z) lakásépítés cimkére
Kölcsön Kérdés
Tisztelt Szakértő! A cég szeretne a dolgozójának segíteni egy nagyobb összeggel. Milyen lehetőségei vannak a cégnek, akár kölcsönszerződést is köthet a cég a dolgozójával éven belül vagy éven túli is lehet? A kamatmegállapodás szempontjából mi a minimum, ami elszámolható, s a cégnek milyen járulékai, kötségei keletkeznek? A dolgozónak lakásépítéshez kellene a nagyobb összeg.
Gomba módra szaporodnak az új lakások Cikk
Az első félévben 5004 új lakás épült, 46,4 százalékkal – 1587-tel – több, mint egy évvel korábban. A kiadott építési engedélyek és egyszerű bejelentések alapján építendő lakások száma 19 823, 40,2 százalékkal több, mint a múlt év első felében – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Lakásból iroda Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában szeretném kérni iránymutató véleményét: magánember házat építtet és a törvényi előirások szerint a generálkivitelezőnek 5 százalékos áfatartalommal fizeti a szerződött díjat. Ha arra gondol, hogy mégsem költözne be a házba, hanem kiadná, és nem magánembernek sikerülne bérbeadni, hanem gazdasági társaságnak, amely székhelynek jelentené be és folytatna ott gazdálkodó tevékenységet, ha szükséges, ügyfélforgalmi szolgáltatást. Ebben az esetben kérdésként merült fel, hogy nem lehet-e az építkezésnél az 5 százalékos áfatartalmat megkifogásolni és mint egyéb ingatlant besorolni a 27 százalékos áfatartalom alá? Van-e esetleg időbeli hatálya annak, hogy meddig kell magáncélra használni, hogy a kedvezményes kulcsra való jogosultság ne vesszen el? Ha bérbeadta az ingaltant, akkor a helyi adóhatósághoz építményadóra való bejelentkezés mellett milyen bejelentési kötelezettsége keletkezik a saját bérbeadásos tevékenységén (telephelybejelentés, áfamód esetleges választása stb.) kívül? Szakmai iránymutatásukat előre is megköszönve, tisztelettel: Kövesdi Anita.
Illetékügy a Kúrián: az ügyfélnek kedvezőbb megoldás szülessen Cikk
Annak meghatározásánál, hogy a vegyes rendeltetésű épületben milyen részt foglalnak el a lakás funkciójú helyiségek, figyelemmel kell lenni az ügy egyedi sajátosságaira és arra, hogy kétség esetén az ügyfélnek kedvezőbb megoldás szülessen, amely összhangban van az illetéktörvény mentességi szabályaiban megjelenő, a lakásépítések támogatására vonatkozó társadalmi érdekkel is – mondta ki a Kúria.
Meglódult a lakásépítés Cikk
2017 I. negyedévében 2061 új lakás épült, 47 százalékkal több, mint egy évvel korábban. A kiadott lakásépítési engedélyek és az egyszerű bejelentések együttes száma 9525 volt, 89 százalékkal több, mint 2016 I. negyedévében – közölte a KSH.
A lakásépítés fellendülésére számítanak a vállalkozók Cikk
A kiadott építési engedélyek száma alapján arra lehet következtetni, hogy az idei év a lakásépítések éve lesz – mondta Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetség (ÉVOSZ) elnöke az M1 aktuális csatornán hétfőn.
Lakásépítés támogatása Kérdés
Egy kft. két tulajdonossal rendelkezik, de a társasági szerződés értelmében mindkettő alkalmazott, egyik 40 órában, a másik heti 10 órában. Igénybe vehető-e részükre a lakásépítési támogatás fejenként 5 millió forint értékben?
Új cég áfa-visszaigénylése Kérdés
2016-ban alakult cég lakásépítéssel foglalkozik. Árbevétele még nincs, a lakást még nem adták el. A visszaigényelendő áfa összege meghaladta az 1 millió forintot. Kérdés, hogy az áfa összege visszaigényelhető úgy, hogy nincs fizetendő adó?
Lakásépítés, -értékesítés áfája, telek kivezetése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Többlakásos társasház építése és értékesítése áfa-vonzatával kapcsolatban érdeklődnék. A cég saját tulajdonú telkén egy 20 lakásos társasházat építtet fővállalkozóval. A társasházban minden lakás 150 nm2 alatti hasznos alapterülettel bír (beleszámítva a terasz hasznos területet is). A társasház oszlopokon áll, és az oszlopok alá kocsibeállók kerülnek kialakításra (alulról térkövezett, oldalról nem zárt). A kocsibeállót a lakásokkal együtt értékesítjük. Helyesen járok el, ha a fővállalkozó számlái után fordított adózás keretében 27 százalék áfát vallok be és helyezek levonásba, vagy már erre is vonatkozik az 5 százalékos áfakulcs? Ha ez utóbbi, akkor el kell-e különítenem a kocsibeállók költségét, és ha igen hogyan, hiszen az csak a társasház be nem épített földszinti szintje lesz? A térkövezésen kívül milyen költségelemet kell hozzászámolnom? (Pl. ház alapozása, oszlopok, födém stb.) Értékesítéskor a lakásokat 5 százalék áfával adjuk el, a gépkocsibeállókat 27 százalék áfával. Mi történik a földterület résszel, ami a társasházhoz tartozik? Kell-e azt külön nevesíteni a szerződésben? Ha igen, azt 27 százalék áfával kell számláznom, vagy 5 százalékkal? Hogyan vezetem ki a cég könyveiből a telket és mikor? Már a beruházás elején átvezetem készletre vagy csak a végén, amikor létrejön a társasházi alapító okirat? Ha a társaság megtartana két lakást saját használatra, akkor az után 5 százalék fizetendő áfája keletkezik a lakások piaci értéke vagy önköltsége után? Válaszát előre is köszönöm!
Bekövetkezett a lakásépítési piacon a várt fordulat Cikk
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken tette közzé, hogy az első fél évben 3420 új lakás épült, az egy évvel korábbinál 11 százalékkal több, a kiadott lakásépítési engedélyek száma, az új lakóépület építésére vonatkozó egyszerű bejelentésekkel együtt 13 236 volt, több mint kétszer annyi, mint egy éve.
2 évnél idősebb lakás áfája Kérdés
Tisztelt Adózóna! Társaságunk egy társasházat épített, melyre 2012 végén kaptunk használatba vételi engedélyt. Az elkészült épület lakásait egy kivételével 2 éven belül értékesítettük. Maradt azonban egy lakás, amelyre sajnos csak 2015 év végén találtunk vevőt. A kérdésünk az, hogy helyesen tettük-e, hogy ezen lakást mint 2 évnél idősebb lakást áfamentesen értékesítettük? A lakásértékesítésre nem választottunk áfafizetést. Ugyanakkor az építése során természetesen levontuk az erre jutó áfát, ilyenkor szükséges-e valamilyen korrekció, vagy más módon merül-e fel áfafizetés ezen lakással kapcsolatban? Köszönettel KG
Lakásépítés 5 százalékos áfával Kérdés
Tisztelt Szakértők! Van arról valahol konkrétan leírt rendelkezés, hogy az 5 százalékos áfás lakásépítés, -vásárlás igénybevételéhez igazolni kellene azt, hogy ez az első lakáshoz jutása az építtetőnek? Az 5 milliós áfa-visszatérítéshez ugyanis tudtommal kell ilyen nyilatkozat. Ez fontos lehet azért, hogy az építési vállalkozók kötelesek-e vizsgálni ezt, vagy mindenkinek építhetnek 5 százalékos áfával, akinél azt a négyzetméterkorlátok megengedik?
Áfavisszatérítés lakásépítés után magánszemélynél Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy milyen módon igényelhető vissza magánszemélyek részére az önerős lakásépítés áfája 5 millió forintig? Az építőanyag és építési szolgáltatások számlái 2015-ben a számlavezető banknak lettek leadva, ez alapján utalták a hitelösszeget. Úgy hallottam, hogy az Államkincstár erre a számlára utalná vissza. Mi állami támogatást nem vettünk igénybe, piaci kamatozású lakáshitel segítségével építkeztünk. A NAV felé mi magánszemélyként nem nyújtottunk be áfabevallást. Úgy tudom visszamenőleg 2015-re is visszaigényelhető az áfa, szeretnénk tájékozódni, hogy ez milyen módon lehetséges. Köszönettel: Kovács I.
Lakásépítés áfája 2016. 01. 01-től? Bartha Úr válaszaira kérdés Kérdés
Tisztelt Szakértő Úr ! Sajnos nekem nem egyértelműek válaszai. Ezért kérem térjünk rá vissza. Értelmezésem szerint a lakást épitő vállalkozónak nincsen jogi alapja 5 százalékkal felszámítani az áfát, miután: 1. nem ingatlant és a hozzá kapcsolódó földrészletet értékesíti. 2. azt a szolgáltatást végzi, amit a törvény 10. paragrafus d. pontja kizár mint építési-szerelési munkákat. Igy véleményem szerint építőipari vállalkozás nem számlázhat 5%-os adó mértékkel a 27%-al szemben. Ettől teljesen független az a lehetőség a magánszemélyeknek,építtetőknek,hogy támogatás formájában visszaigényelhetnek ÁFA-t. Kérem szíves értelmezését és válaszát. Üdvözlettel: Sárosi Péter
Magánszemély lakást építtet... kivitelező céggel Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély – aki telekhányad résztulajdonos, és az építési engedély az ő nevén van – szerződést köt 2015. évben építőipari kivitelező céggel leendő lakása építtetésére. Készültségi foknak megfelelően részteljesítések számlázása történik. Ezen részteljesítésekről 2016. január 1. után a kivitelező 5 vagy 27 százalékos áfával állítja ki a számlát? A lakás kivitelezése nem kulcsrakész állapotig történik! (Változtat-e a tényen a kulcsrakész kivitelezés lehetősége?) Válaszát köszönöm!