1074 találat a(z) kiva cimkére
Kiva – tagi kölcsön Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társasági adóalanynak van 2 millió forint tagi kölcsöne. Amennyiben jövőre kiva adóalanyiságot választana, a bevételek további növekedésével számolva vissza tudná fizetni a tagi kölcsönt. 2017-ben már nem növelő tétel a kölcsön visszafizetése. A pénztár mentesített összege 1 millió forint. Tehát, ha 2 millió 900 ezer forintra nőne a pénztára például 2017 decemberére, akkor a tagi kölcsön visszafizetésével „behúzhatja” a pénztárat a mentesített keretösszeg alá, így elvileg lehetősége lenne arra, hogy csak a járulékalapot képező jövedelem után fizesse meg az adót. Úgy vélem, ez jogszerű eljárás. Helyesen gondolom? (Bár a Katv. 20. § (5) a) eddig is úgy rendelkezett, hogy „a pénzforgalmi szemléletű eredményt növeli az adózónak nyújtott hitel vagy kölcsön törlesztése, visszafizetése esetén a hitel vagy kölcsön felvételekor a pénzforgalmi szemléletű eredményt csökkentő tételként elszámolt összeg arányos része” mivel a tagi kölcsönt a társasági adós időszakban nem lehetett növelő tételként figyelembe venni, ezért úgy gondolom, hogy a fentebbi esetre 2017. 01. 01. előtt is ugyanolyan szabályozás vonatkozott.) Köszönöm a segítségét!
Kiva Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kiva adóalap egyik összetevője a személyi jellegű kifizetések. A Katv. 20. § (3) szerint személyi jellegű kifizetés a Tbj. szerint személyi jellegű kifizetésnek azon személyi jellegű ráfordítás minősül, amely a Tbj. szerint járulékalapot képez az adóévben. A megbízási díj, amennyiben nem haladja meg az adóév első napján érvényes minimálbér 30%-át, nem keletkeztet biztosítási jogviszonyt, az nem képez járulékalapot, habár szochoalapot igen. Úgy vélem, a fent említett megbízási díj nem képez kivaalapot, mivel a Tbj. szerint nem képez járulékalapot. Helyesen gondolom? Köszönöm a segítségét!
Kiva 2017 Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk 2016. évi átlaglétszáma várhatóan 40 fő körül alakul jövőre. 2017. évre be szeretnénk jelentkezni a kiva hatálya alá. A létszámra vonatkozóan a régi 25 fős vagy az új 50 fős határt kell figyelembe vennünk? (A törvényi szabályozás nem egyértelmű erre vonatkozóan.) Köszönjük válaszukat!
Kivába való belépés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk döntően önkormányzati tulajdonban lévő nonprofit kft. A kivatörvényben nem találunk tiltó rendelkezést, véleményünk szerint mi is beléphetnénk ebbe az adózási formába. Minden egyéb feltételnek megfelelünk. Szíveskedjenek álláspontunkat megerősíteni avagy megcáfolni. Köszönjük válaszukat!
Kiva alapja Kérdés
Tisztelt Szakértő! Módosítja-e a kiva alapját a vevőtől kapott előleg, a szállítónak adott előleg 2016. évben?
Iránymutatás a NAV-tól: így kell belépni az evába, és kilépni onnan Cikk
Tájékoztatót tett közzé honlapján a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) az egyszerűsített vállalkozói adó (eva) hatálya alá történő bejelentkezéssel, illetve a törvény hatálya alól történő kijelentkezéssel összefüggő teendőkről.
Kata és kiva: jelentős pluszkedvezmények buktatókkal Cikk
A kata és a kiva rendszerében is változások lesznek 2017. január 1-től. A módosítások kedvezően érintik a katás és kivás adóalanyokat, így érdemes azoknak is áttekinteni a változásokat, akik eddig nem voltak alanyai ezen adóknak, de jogosultak lennének rájuk – hívja fel a figyelmet blogbejegyzésében Szmicsek Sándor, a Mazars partnere.
Áfa alanyi mentesség; kiva és a tagi kölcsön Kérdés
Tisztelt Adózóna! Az áfa alanyi mentesség értékhatára 8 millió forint 2017-től. Kérdésem, hogy aki 2016. évben kezdett és arányosan átlépte a 6 millió forintot, annak ahhoz, hogy újra alanyi mentességet válasszon, arányosan kell számolni a 8 milliót is, vagy azt már nem kell arányosítani, mivel az a jövő évre vonatkozik? Másik kérdésem pedig, hogy kiva adónemben a tagi kölcsön hogyan módosítja az adóalapot? Például, ha magánszemély tag 1 milliót kölcsönad, majd a vállalkozás ebből még abban az évben 400 ezret visszafizet, akkor milyen korrekciós tételeket kell figyelembe venni? Köszönettel.
Belépés a kivába 2017. Kérdés
A kiva törvény 16. § (3) pontja meghatározza, hogy kapcsolt vállalkozások esetén az átlagos statisztikai állományi létszámot és a bevételi határt együttesen kell érteni, az utolsó beszámolóval lezárt üzleti év adatai alapján. Mi a helyzet akkor, hogyha az egyébként kapcsolt vállalkozások a bevételi határt túllépnék és nem léphetnének be a kivába az utolsó beszámoló alapján, de év közben tulajdonosváltás történik, és az egyik cég választja 2017. január 1-jétől a kivát. Választhatja?
Előnyösen változhatnak a kisvállalati adózás feltételei Cikk
A kormány által az Országgyűléshez T/12741 számon benyújtott törvényjavaslat (javaslat) kisebb módosításokat tartalmaz a kisvállalati adózás (kiva) szabályaiban is. Ez érinti az adóalanyiság bejelentését, illetve a megszűnés egyes eseteit.
Tehercsökkentés, csalások kiszűrése – Varga Mihály az adócsomagról Cikk
Az adóbürokrácia és a közterhek csökkentését, a versenyképesség javítását és a gazdaság fehérítését jelölte meg az Országgyűlésnek a múlt héten benyújtott adócsomag fő céljai között Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter mai sajtótájékoztatóján.
Kiva – tárgyi eszköz beszerzése Kérdés
Tisztelt Szakértő! A Magyar Közlöny 2016. évi 87. számában a 2016.évi LXVI törvény módosítása kapcsán megjelent 32. § (7) bekezdés gyakorlati értelmezését kérném konkrét számokkal. Például, ha az alábbiak szerint alakul egy kivát választó cég év végi adatai: előző évek vesztesége: -50 tárgyévi adat a (3)-(5) bekezdés alapján: -100 tárgyi eszköz vásárlásra kifizetett összeg: 160 személyi jellegű kifizetések: 500 Ilyen adatok mellett mekkora lesz az adó alapja? Milyen tételek és mekkora összegben vihetők tovább korrekciós tételként a következő évekre? Válaszát előre is köszönöm!
Áttérés kivára Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha 2017 évre választanánk a kivát (a feltételeknek megfelel a cég), akkor mit kell tenni az előző években lekötött tartalékkal, ami annak idején a társasági adó alapját csökkentette, de még teljes egészében nem használtuk fel? Ugyancsak nem tudom, hogyan kell rendezni a passzív időbeli elhatárolásokban szereplő olyan tételeket, amik beruházási támogatások alkalmával keletkeztek és minden évben a támogatásból vásárolt tárgyi eszköz értékcsökkenésével arányosan kerül bevételként elszámolásra? Az új szabályokban szereplő pénztárnövekmény kapcsán a mentesített értékhez tartozik az első évi nyitó pénztár értéke is, ami lehet magasabb, mint a bevétel 5 százaléka? Ha igen, akkor a növelő, illetve csökkentő tételként számított pénztárnövekményt ehhez az értékhez kell viszonyítani vagy a bevétel 5 százalékához? Válaszát előre is köszönöm!
Áttérés kiva alá Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. idén 09.01. naptól tért át a kiva hatálya alá a társasági adóból. A kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben közzé kell-e tenni a mérleget 08.31-ei fordulónappal? A NAV telefonos tájékoztatása szerint igen, de eltérőek a könyvelők körében a vélemények.
A kiva mellett érvel az NGM Cikk
Miért érdemes a kivát választani? Erről közölt tájékoztatót a Nemzetgazdasági Minisztérium.