1074 találat a(z) kiva cimkére
Kiva-adóalap Kérdés
Tisztelt Hunyadyné Szűts Veronika! 2017.02.21-én kiva járulékalappal kapcsolatos kérdésre adott válaszából sajnos nem értettem meg,hogy az adott kérdésnél miért nő a kiva alapja a szocho és a szakképzési hozzájárulás összegével. Erre vonatkozólag semmit nem találok a törvényben. Az én olvasatomban egy kifizetett bérleti díjnál, amely járulékalapot nem képez, a bérleti díj szja-alapot képező része a kiva alapja, korrekció nélkül. Lehet, hogy figyelmetlen vagyok, mivel most kezdtem tanulmányozni friss érintettség kapcsán a törvényt. Kérem, ha lehet válaszában jelölje meg a törvényhelyet ezzel kapcsolatban. Köszönöm a válaszát! (Aignerné)
Kiva alatt kifizetett bérleti díj tulajdonos ügyvezetőnek Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kisvállalati adó hatálya alá tartozó kft. a tulajdonos-ügyvezető részére bérleti díjat fizet ki, amelyből természetesen az szja-t levonja kifizetéskor. A kérdésem az lenne, hogy ez a kifizetés beleszámít-e a kiva számításánál a személyi jellegű kifizetésekbe, amivel a kiva alapját növelni kellene? Köszönettel.
Kiva személyi jellegü kifizetés meghatározása Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kiva bevallás 1. sora, ahol a Tbj. szerinti kifizetés összegét kell beírni, a kitöltésI útmutatóban részletezi, hogy mi tartozik ebbe a fogalomkörbe. Többek között "A Tbj. szerint járulékalapot képező jövedelem a következő: - az szja tv. szerint összevont adóalapba tartozó önálló és nem önálló tevékenységből származó bevételből az adóelőleg-alap számításánál figyelembe vett jövedelem." Az szja szerinti önálló tevékenységbe bele tartozik a bérbeadás is, legyen az 1 000 000 Ft alatt vagy felette. A kérdésem az lenne, hogy egy kivát választó kft., amely nagy összeget fizet ki a tulajdonosoknak mint magánszemélyeknek a székhely bérbeadásra, hogy ez az összeg az útmutató szerinti értelmezése alapján növelő tétel a Tbj. keretén kifizetett összegen felül, vagy nem adóalap-módosító tétel. Köszönettel Margit
Kivás szochokedvezménye Kérdés
Kiva szerint adózó cég kivájának számításakor szeretnénk figyelembe venni a szochokedvezményt az 55 év feletti munkavállalók esetén. A kérdésem, hogy a 1708-as bevallásnál van-e lehetősége egy kivás cégnek az M lapon jelölni a szochokedvezmény összegét? Köszönöm, ha válaszolnak: CsK
A kisadózás előnyeit ecsetelte a helyettes államtitkár Cikk
Megéri a kis- és középvállalkozásoknak a kisadózó vállalkozások tételes adóját (kata) vagy a kisvállalati adót (kiva) választaniuk – hívta fel a figyelmet Izer Norbert, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) adózásért és számvitelért felelős helyettes államtitkára budapesti sajtótájékoztatóján.
Kivás tag Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kivás tag, ügyvezető, 8 órás munkaviszonyban látja el tevékenységét, garantált bérminimummal van bejelentve. Társas vállalkozóként nem vesz fel tb-s jövedelmet. Mi lesz a kiva alapja? A munkaszerződés szerinti garantált bérminimum, vagy az emelt, amit a kiva törvény előír? Köszönöm szépen a válaszát! Tisztelettel, Hné Zsuzsanna
Kiva-osztalék Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2017-ben a cég áttért társasági adóról kisvállalati adóra. Eredménytartaléka pozitív, 2016. évi eredménye is pozitív, a beszámoló 2017.03.31-éig készül el. Előírt osztaléka nincs a társaságnak. 2017.02. hóban osztalékot, illetve osztalékelőleget szeretne felvenni. Kérdésem, hogy a 2016. év eredményét terhelő osztalékot, illetve osztalékelőleget milyen módon tud felvenni (évközi beszámoló?), és ez az összeg növeli-e kiva alapját?
Kiva és új tárgyi eszköz beszerzése Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kiva törvény 20. §-ával kapcsolatban szeretnék néhány kérdést feltenni: (3)a, (4)a: jól értelmezem, hogy csak a cégbíróságon jegyzett tőkeváltozások jelentenek módosító tételt, aminek saját tőke módosító hatása is van? Tehát a lekötött tartalékba könyvelt pótbefizetés nem lesz csökkentő tétel? A jegyzett tőke leszállítása eredménytartalék javára sem lesz növelő tétel, hiszen a saját tőke nem csökken? (6): jól értelmezem, hogy ha 2016-ban, mint utolsó társasági adós évben van 1000 ezer Ft negatív tao-alapom, de az elvárt társasági adót megfizetem, és 2017-ben van 10 000 ezer Ft személyi jellegű kifizetésem és 1500 ezer Ft pénzügyileg rendezett új tárgyi eszköz beszerzésem, akkor a 14%-os 20. § b) szerinti kiva-adómból 2017 végén 1000 ezer Ft kedvezményt vonhatok le? Szintén ehhez a ponthoz: ha 2017 ben leszek kivaalany, és nincsen elhatárolt veszteségem, de van 3000 ezer Ft jegyzett tőke emelésem 2017-ben, ami a saját tőkét is növelte, illetve 3000 ezer Ft új tárgyi eszköz beszerzésem, akkor ha egyéb módosító tételem nincsen, és a személyi jellegű kifizetések alapján fizetendő kiva-adóm ezt meghaladja, akkor a 3000 ezer Ft-ot levonhatom teljes egészében már a 2017-es kiva-adómból? Szintén ide: Hogy kell kezelni a nyílt- és zárt végű pénzügyi lízinget? Az adott évi tőketörlesztések összege vonható le mindig az adot évi kiva-adóból, ha egyéb feltételek fennállnak? Az új tárgyi eszköz beszerzés a negyedéves kiva-előlegből nem vonható le, csak év végén számolható el?
Kivás kedvezmény Kérdés
Kivás ügyfelem lett 2016-ban novemberben vett fel 7 fő képzettséget nem igényló munkavállalót, napi 4 órás munkaviszonyban foglalkoztatva, de teljes minimálbéren, 111 000 forint a bérük. Milyen adóalap-kedvezményt vehet igénybe? 50 ezer forintot munkavállalónként és időarányosan a 2 hónapra vagy fejenként 50 ezer forintot?
KIVA belépés, pontosított kérdés Kérdés
Tisztelt Szipszer Tamás! Kérdésem (http://adozona.hu/kerdesek/2017_1_25_KIVAba_valo_belepes_idopontjakapc_deq) arra vonatkozott, hogy jogosan lépett-e be a vállalkozás a kiva hatálya alá? A december 20-ai állapotot kell figyelni, vagy a január 1-ei adatokat? Köszönöm!
Több munkáltató által létesített munkaviszony Kérdés
Tisztelt Szakértő! Amennyiben több munkáltató egy munkavállalóval létesít munkaviszonyt, hogyan alakul a szociális hozzájárulási kötelezettség, ha az egyik munkáltató a kiva hatálya alá tartozik? Amennyiben a kijelölt munkáltató a tao alá tartozó adóalany, akkor a kérdéses munkavállalónál a teljes munkabérre kell számfejtenie a szochót, vagy csak a ráeső munkaidőre? A kiva hatálya alá tartozó munkaadónál a kiva alapjába bele kell-e számítani az így alkalmazott munkavállaló munkabérét, vagy a kijelölt munkáltató adójogi státusza határozza meg, hogy hol kell figyelembe venni az adóalapban a munkavállaló bérköltségét?
Kiva választása év közben Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társasági adó hatálya alatti társaság 2016. évi bevétele várhatóan 510 millió forint körül lesz. Emiatt 2017. január 1-tjéől nem választhatta a kivaalanyiságot. 2017. év első hónapjaiban bevételei alatta maradnak az 500 millió forint időarányos részének. Egyebek tekintetében a társaság megfelel a kiva feltételeinek. Kérdésem: A társaság jogszerűen bejelentkezhet-e február hónapban (március 1-jétől) a kiva hatálya alá? Helyesen értelmezem-e kiva (2012.évi CXLVII. törvény) 16. § (2) bekezdésében alkalmazott adóév és adóévet megelőző adóév fogalmát, ha - adóévnek: 2017.03.01-2017.12.31. időszakot, - adóévet megelőző adóévnek: 2017.01.01.-2017.02.28. időszakot tekintem? Válaszukat köszönöm!
Kivába való belépés időpontja – kapcsolt vállalkozás Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2016. december 20-án egy kft. bejelentette az adóhatóság felé, hogy a kiva szerint szeretne adózni 2017. 01. 01-jétől. 2016. december 21-én a cég üzletrészének 80%-át olyan magánszemély vette meg, aki kivába való belépési feltételeket meghaladó paraméterű céggel is rendelkezik (50 feletti munkavállaló, 500 millió Ft feletti árbevétel), viszont a kilépéshez szükséges határokat együtt sem érik el. Maradhat-e a kiva alanya a belépő cég 2017-ben, vagy vissza kell lépnie a társasági adó alá? Köszönöm!
Kiva – kedvezményezett foglalkoztatottak köre Kérdés
Tisztelt Szakértő Asszony! Köszönöm válaszát, a törvényből én is ezt olvastam ki, viszont igen elbizonytalanított, hogy az NGM kiva kalkulátorának 14. sora engedi levonni úgy, hogy még egyéb kedvezményezettek közé besorolja. A 7. hivatkozás magyarázatánál mindezt meg is erősíti, kifejezetten utalva a mezőgazdasági munkakörben foglalkoztatottakra! Üdvözlettel!
Kiva – kedvezményezett foglalkoztatottak köre Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kiva számításánál a kedvezményezett foglalkoztatottak után érvényesíthető kedvezményezettek körébe beletartoznak-e a mezőgazdasági munkakörben foglalkoztatott munkavállalók, akik után szochokedvezményt lehet igénybe venni? Üdvözlettel!