154 találat a(z) kismama cimkére

Fel lehet mondani kismamának próbaidő alatt, táppénz miatt? Cikk

Negyven évesen kismama lettem. Az orvos teljes pihenésre "ítélt" több korábbi műtét és a korom miatt. Most váltottam munkahelyet, ahol fél év a próbaidőm. Felmondhat a cég próbaidő alatt egy terhes kismamának? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász válaszolt.

Kismamák szabadságának kifzetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérném segítségét egy kérdésben, mely a nálunk kölcsönzött állományú munkavállalókat, azon belül is a kismamákat érinti. Partnercégünknél gépkezelőket foglalkoztatunk kölcsönzöttekként. Van pár munkavállalónk, akik három évvel ezelőtt mentek kismamaállományba, és most járt le a jogi állományuk, és gyes után vagy előtt vannak. A felhalmozódott szabadságot szeretnénk nekik kiadni. Az természetes, hogy az aktuális mindenkori minimálbérig mindig megemeljük a bérüket, de most felmerült az a kérdés, hogy mivel a többi gépkezelő bére a partnercég utasítása alapján magasabb, nem azzal a besorolási bérrel kellene-e kiadni a szabadságot is nekik? Két kismamát három éve bruttó 820 forintos órabérrel kezdtünk foglalkoztatni, nem szakképzettséget igénylő a munkakörben, így nem is emeltük a mostani 1050 forintos bruttó besorolásig az órabérüket. Kérném segítségüket, hogy jól jártunk-e így el, vagy korrekciózzunk náluk is, és a többi azonos munkakörű munkavállalók bérével számoljuk el a felhalmozott szabadságot. Köszönettel segítségét, Rajs-Bóné Bernadett munkaügyi előadó

Megtagadható-e az orvosi ellátás, ha a beteg nem biztosított? Cikk

A múlt héten több médiumban is megjelent a hír, mely szerint a sziámi ikrek édesanyja ugyan próbálkozott, hogy terhessége alatt orvosi ellátást kapjon, de arra tekintettel, hogy nem volt társadalombiztosítása, megtagadták az ellátását. Az eset kapcsán kérdésként merült fel, hogy jogos volt-e az ellátás, illetve jelen esetben a terhesgondozás megtagadása.

Kismama foglalkoztatása utáni járulékkedvezmények Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2017 januárjától cégünk szeretne alkalmazni egy főiskolát végzett, 32 éves, négygyermekes kismamát, aki a legkisebb gyermekével (2 éves) gyesen van, 4 órás elfoglaltsággal. A családi adókedvezményen kívül milyen járulékkedvezményt vehet igénybe cégünk a kismama foglalkoztatásával kapcsolatban? Előre is köszönöm válaszát.

Kismama munkakörének átszervezése Kérdés

Munkavállalónk bejelentette, hogy várandós. Munkakörének egy része januártól megszűnik, ezért szeretnénk részmunkaidőben foglalkoztatni. Megteheti-e a munkáltató, hogy a várandós kismamát teljes munkaidős foglalkoztatásból részmunkaidőssé szervezi át? Amennyiben a kismama munkaköre/beosztása megszűnik a társaságnál, abban az esetben van-e lehetőség arra, hogy a munkáltató felmondjon neki?

Gyeten lévő kismama kft.-tulajdonos, ügyvezető Kérdés

Tisztelt Szakértő! Gyeten lévő édesanya kft.-ben tulajdonos és ügyvezető szeretne lenni egyszemélyben. Személyesen közreműködik. A CST-ben heti 30 órát meg nem haladó időtartamra van korlátozva a gyetes szülő kereső tevékenysége. A fenti esetben azonban a munkaideje nem behatárolható az ügyvezetőnek, mivel mint társas vállalkozó tevékenykedik. Kérdésem az lenne, hogy befolyásolhatja-e a gyet jogosultságát a fenti státusz (a 30 órás korlátozás miatt), illetve a kft.-ben meg kell-e fizetnie a járulékminimum utáni kötelezettségeket. Köszönettel várom hozzáértő válaszukat. Tisztelettel, Bakonyi Eszter

Dolgozó kismamák: amit megtehet a munkáltató, és amit nem Cikk

A munkavállalónak akkor sem egyszerű a helyzete, amikor várandós, ha pedig a gyermek megszületését követően újra munkába kíván állni, szintén akadályokba ütközhet. Próbaidő alatt nincs védelem, ilyenkor nehéz titkolni a terhességet, azonban a legnehezebb babavárás idején munkát találni. Az Mt. védelmi szabályai megfelelőek, jóhiszemű és tisztességes munkáltatók mellett tökéletesen betöltenék rendeltetésüket.

Kismamának felmondás Kérdés

Tisztelt Szakértők! Jelenleg gyes alatt, de már szabadságát töltő kismamának szóban felmondtak, de ezt a munkáltatója nem hajlandó írásba adni. A munkáltató a közös megegyezéshez ragaszkodik, felajánl egy jóval kisebb összeget, mint amennyi ilyenkor jár (figyelembevéve a végkielégítés, felmondási időre járó bért, ezek törvény szerint megilletik a kismamát). A munkáltatóval szóbeli egyeztetés még folyamatban van, de nem igazán egyeznek az érdekek. Kismama – alkalmazottként – pénzügyes pozícióból jött el szülni, a munkáltató pedig most azzal érvel, hogy milyen károk keletkeztek abból a munkából, melyet munkavállaló több évig csinált. Olyan kimutatásokra hivatkozik, amelyek egy folyamatosan javítgatott, cég által készített szoftverből származnak, s amire a számlázás is épül. Munkavállaló szempontjából van-e "félnivaló"? Amennyire tudom, alkalmazottként az ügyvezető vállalja a felelősséget. Ő azt állítja, hogy a hibák most derültek ki, és hogy több dokumentumot is tud mutatni, illetve az ezekből származó kárt akár be is hajthatná munkavállalón. A munka törvénykönyve gondatlanságról szóló részén kívűl mire alapozhat még a munkavállaló? Köszönettel,

Tb Kérdés

Két kérdésem lenne: 1. Nyugdíjas háziorvos bt.-ből mennyi jövedelmet vehet fel havonta, hogy ne kelljen visszaadni a nyugdíját? 2. Katás kismama hogyan mehet táppénzre, s szülés után kell-e katát fizetnie? Köszönöm gyors válaszukat!

Gyesen lévő kismama céget alapít, így adózik Cikk

Egy jelenleg gyesen lévő kismama, aki 40 órás alkalmazotti jogviszonnyal rendelkezik egy kft.-nél, egyszemélyes kft.-t alapít. A saját kft.-ben a munkát jellemzően egy alkalmazott végzi majd, de ő is részt vesz az irányításban. Munkabért itt nem venne fel, csak osztalékot. Ebben az esetben saját maga után kell-e valamit fizetnie? Olvasónk kérdésére dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő válaszol.

Kismamákon és kispapákon spórolhat a munkáltató Cikk

Akár évi 342 ezer forintnyi közterhet takaríthat meg az a vállalkozás, amelyik kisgyermekes szülőt foglalkoztat. A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) számításai szerint a munkáltatók mintegy 60 ezer érintett szülő után nem veszik igénybe az adókedvezményt.

Összegyűlt szabadság kiadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Visszatérő kismamának az összegyűlt szabadságát szeretnénk kiadni. Kérdésem, hogy az összegyűlt 24 napot az ok megszűnését követő 60 napon belül egyben kell kiadni, vagy csak meg kell kezdeni a kiadását, és az év folyamán többször is adható ki belőle, illetve át lehet-e belőle vinni a következő év(ek)re? Köszönöm válaszát.

Kismama alkalmazott jogviszonya egyéni vállalkozás szüneteltetésekor Kérdés

Egyéni vállalkozó szüneteltetni fogja vállalkozását. Alkalmazottainak egy kismama kivételével felmondott. A kismama csecsemőgondozási díjon van, első gyermeke két éves, a második most született 01.14-én. Mi a teendő az ő esetében? Meg lehet/kell szüntetni a munkaviszonyát, vagy a vállalkozás szüneteltetése alatt maradhat? A szüneteltetés időszaka előre nem látható. Köszönöm válaszát!

Várandós, kisgyermekes dolgozók: minden egy helyen, amit tudni kell Cikk

Attól a naptól kezdve, amikor a kismama bejelenti a munkahelyén, hogy babát vár, a munkáltató számára is új időszámítás kezdődik. Fokozottan ügyelnie kell olyan alapvető szabályokra, hogy nem mondhat fel a munkavállalónak, szem előtt kell tartania az egészségi állapotát, éjszakai munkát és túlórát nem rendelhet el esetében, a fizetés nélküli szabadság megszűnését követően a gyermek három éves koráig ügyelnie kell a felmondási korlátozásra. Be kell-e jelentenie a munkavállalónak a várandósságát? Mi a leggyakoribb hiba, amit a kieső munkaerő pótlása során elkövetnek a munkáltatók?

Táppénz és munkabér egyszerre? Így lehetséges Cikk

Kettő munkahelyen részmunkaidőben dolgozó munkavállaló dolgozhat-e aktívan az egyik helyen, miközben a másik jogviszonyában táppénzen van? – kérdezte olvasónk. Széles Imre társadalombiztosítási szakértőnk válaszolt.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 September
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink