248 találat a(z) kisadózó cimkére

Kisadózó bt. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi ügyben szeretnénk a segítségüket kérni. Jelenleg tao hatálya alatt álló betéti társaság 2019. január 1-jétől szeretne belépni a kisadózó vállalkozások tételes adójának hatálya alá, ehhez a bejelentést 2018 decemberében meg kell tenni. A bt. adószáma 2017 májusától szeptemberéig fel volt függesztve. A kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról szóló 2012. évi CXLVII. törvény 4. § (3) bekezdése jelenlegi rendelkezései alapján a bt. nem választhatja a kata szerinti adózást. A 2019. január 1-jén életbe lépő új szabályok alapján azonban már lehet kataalany, mivel törölve nem volt az adószáma. A kérdés, hogy idén bejelentkezhet-e a kata hatálya alá úgy, hogy 2019. január 1-jétől kisadózó legyen? Válaszukat előre is köszönöm.

Kisadózó egyéni vállalkozó kifizetése táppénz alatt Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő kérdésben szeretnék állásfoglalást kérni. Egy kisadózó egyéni vállalkozó várható műtétjére 2019. január végén fog sor kerülni; várható felépülési ideje kb. 3 hónap. Az adózó január hónapban még szeretné a tevékenységét folytatni, és erről átutalásos számlát kiállítani. Mivel a táppénzes időszak meghaladja a 30 napot, február és március hónapra a táppénzbejelentéssel mentesül a tételes adó megfizetése alól, és ez időszak alatt nem folytathat tevékenységet és nem szerezhet bevételt. Mivel a kisadózó vállalkozó bevételszerzésének időpontja a banki utalás (kifizetés) időpontja, és a januárban kiállított átutalásos számla kifizetésére valószínűleg februárban kerül sor, a bevétel megszerzésének időpontja február hónapra fog esni. A kérdésem az lenne, hogy ez esetben az adózó 40 százalékos adóval kell, hogy számoljon, vagy mivel a kifizetést nem tudja befolyásolni, az általános szabályok érvényesek? Illetve jelent-e ez az opció valamilyen problémát? Válaszukat előre is köszönöm. Üdvözlettel: Zsanett

Kisadózó esete a 14. § (3) bekezdéssel Kérdés

Katás adóalany tervezőmérnök egy kivitelező cégnél főállású alkalmazott, heti 36 órás munkaviszonyban.. Munkaköre kapcsolt része a terep-munka (ellenőrzés, helyszíni művezetés). Mindennapos a túlóráztatás. Az elvégzés után az elrendelt túlmunkákat a felek elszámolják a tervezés (törzsidő) és a kiszállás (pótidő) között. A vállalkozóra jutó teljesítések leigazolt számláit a foglalkoztató pénzügyileg rendezi, miáltal éves szinten 1 millió forintot meghaladó bevételt juttat neki. Egyébiránt bevételei csak a mostani foglalkoztatótól származnak.Tevékenységét kizárólag személyesen, de a foglalkoztató szervezetébe tagoltan, infrastruktúráját ismerve, személyi-tárgyi adottságait hasznosítva végzi, így megengedhető méltányolható mértékű szakmai kommunikáció a felek között. A fentieket olvasva hogyan alakul a 7 vélelmező a-g. szavazata ?

Kata vagy kiva Kérdés

Tisztelt Szakértők! A segítségüket kérném abban, hogy egy beérkező számláról hogyan tudjuk megállapítani kata vagy kiva, amikor csak annyit tüntet fel rajta a számla kibocsájtója, hogy kisadózó. Köszönettel: Dominik-Kugler Edina

Kisadózó vállalkozó közterhei Kérdés

Kétszemélyes betéti társaság kültagja és egyben üzletvezetője vagyok, a társaság beltagja egy alapítvány. Emellett jelenleg szüneteltetés alatt lévő egyéni vállalkozói státuszom is van, melyet aktiválnám azzal, hogy egyidejűleg kisadózónak és – ebben a hónapban öregségi nyugdíjjogosultságot szerezve – kiegészítő tevékenységűként jelentkeznék vissza. Kérdéseim: A betéti társaságban az üzletvezetői tevékenységemet megbízási jogviszonyban folytathatom-e kiegészítő tevékenységű kisadózó egyéni vállalkozói minőségben és a társaságnak utánam kellene-e valamilyen közterhet teljesítenie? Kiegészítő tevékenységű kisadózó egyéni vállalkozóként valamennyi adó- és járulékbefizetési kötelezettségemet letudhatom-e havi 25 ezer forint megfizetésével, illetve ezen kívül lenne-e más közterhem?

Kisadózó egyéni vállalkozó készletei Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kisadózó egyéni vállalkozó 2018.10.01. napjával át kíván térni vállalkozói jövedelem szerinti adózást alkalmazó egyéni vállalkozói jogállásúra – tekintettel arra, hogy 2018.09. hónapjában kereskedelmi tevékenységbe kezdett. Kérdésem arra vonatkozik, hogy a kataalanyiság időszakában kifejezetten jövőbeni továbbértékesítési céllal beszerzett árukészletnek mi lesz a sorsa? Az árukészlet értékesítésére csak 2018.10.01. napja után kerülne sor. Kell-e a kataalanyiság megszűnésekor azokat bevételként számba venni, vagy lehetőség van azok költségkénti elszámolására abban az időszakban, amikor a készletek ténylegesen értékesítésre kerülnek? Esetleg a kata hatálya alól milyen kedvezőbb adózási formára történő áttérést javasolna a kereskedelmi tevékenységet figyelembe véve? Köszönettel.

Katás ügyvédi iroda Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyvédi iroda bejelentkezett a kata hatálya alá. A személyesen közreműködő tag kisadózó, azonban munkaviszonyban foglalkoztat alkalmazottakat. A kisadózó 1 hónapig beteg volt, bejelentette hogy erre a hónapra nem fog adót fizetni. Táppénzt vett igénybe. Azért, hogy a 40 százalékos különadót ne kelljen megfizetnie, az elérhető éves árbevétele 11 millió forintra csökken. A munkavállalók azonban a kisadózó betegsége alatt is dolgoznak, árbevételt realizálnak. Bár a kata törvényből nem tudom kiolvasni, a munkavállalók foglalkoztatása okán ugyanúgy csak a csökkentett árbevétel mentesül-e a különadó alól? Köszönettel várom válaszukat.

Katás bt. kültagjának jogviszonya Kérdés

Tisztelt Szakértő! A bt. beltagja főállás mellett kisadózó. A kültagnak szintén van máshol 6 órás munkaviszonya, a katás bt.-ben nem részesül díjazásban, munkát nem végez. Ebben az esetben is vonatkozik rá a Kata tv. 7. § (2) bekezdése, hogy a kisadózóként be nem jelentett tagnak munkaviszonyt kell létesítenie a katás bt.-vel? Válaszát köszönöm!

Katás bt. alapítása gyed alatt Kérdés

Tisztelt Szakértő! Jelenleg gyeden vagyok, féléves a lányom. Főállásból (40 óra) jöttem el, ahová várnak majd vissza, a munkahelyem tb-kifizető hely. Szeretnénk egy vállalkozást beindítani, erre katás bt.-t szeretnénk alapítani, ahol én lennék a beltag, és személyesen közreműködnék a tevékenységben (heti megközelítőleg 15-20 órás elfoglaltságot jelentene). Az lenne a kérdésem, hogy ez esetben jár-e tovább a gyed változatlanul, lehetek-e én bejelentve, mint kisadózó a bt.-ben, jár-e valamilyen adókedvezmény? Akivel a bt.-t alapítanám, főállásban dolgozik, és egyelőre nem szeretné feladni a munkahelyét, ő lenne a kültag. Ezen kívül azt szeretném még kérdezni, hogy van-e a munkahelyem felé bejelentési kötelezettségem a vállalkozás indításáról? A bt.-ből havi jövedelemkivét nem lenne, a teljes bevételt visszaforgatnánk. Válaszukat előre is köszönöm!

Megjelent az augusztusi VálaszAdó Cikk

Az elmúlt hónapban az Adózóna cikkeiben részletesen bemutatta az évközi adótörvény-módosítási csomagban benyújtott változtatási javaslatokat, majd az elfogadott új szabályokat is, amelyek közül több módosítás – egyebek között számos járulék- és szochoszabály – már a kihirdetést követő napon, vagyis július 26-án hatályba is lépett.

Kata munkaviszonytól elhatárolás Kérdés

Kérdezem a Számviteli Levelek szakértőitől: Tisztelt Szakértő! Kérem szíves véleményét az alábbi kérdésre vonatkozóan. A kisadózó vállalkozások tételes adójáról szóló törvény 14. § (d), (e), (f) pontjai kisadózóra vonatkozó feltételeket írnak elő és nem kisadózó vállalkozásra vonatkozó feltételt. Bt. esetében például a kisadózóként bejelentett tagra (2. § 11. pont) vonatkoznak a feltételek a törvényi előírások alapján.T. Szakértő miként értelmezi a 14. § (d) pontja szerinti kitételt, miszerint nem minősül munkaviszony "elemnek", ha "a tevékenység végzésének helye a kisadózó birtokában áll". Például a bt. kisadózóként bejelentett tagjának a birtokában kell lennie a munkavégzés helyének? Nem a kisadózó vállalkozás birtokában? Tehát például, ha a katás kisadózó vállalkozás bérel telephelyet, akkor az nem fogadható el birtokban levésnek és ezáltal ez a hivatkozott feltétel (14. § (d)) nem teljesül? Nem teljesül ez a feltétel tehát akkor sem, ha például egy orvosi tevékenységet végző katás bt. részére a kórház kiszámlázza havonta a helyiség bérleti díját? A 4. § (e) bekezdéssel kapcsolatban ugyanez a kérdésem, hogy a kisadózó, vagy a kisadózó vállalkozás részére kell az eszközöket és anyagokat rendelkezésre bocsátani? Elfogadtható-e itt az,hogy az orvosi tevékenységet végző bt. részére a kórház (a megbízója) kiszámlázza neki havonta az eszközhasználati díjat, de az anyagköltséget nem (kötszer, gyógyszerköltséget). A hivatkozott törvényben az eszközhasználat és az anyagköltség szerepel. Várom válaszát. Mné

Kisadózók közterhei, tb- és gyermeknevelési ellátásai Cikk

Olvasóinktól gyakran kapunk a kisadózók tételes adófizetésével és az ehhez fűződő társadalombiztosítási ellátásokkal kapcsolatos kérdéseket. Az alábbi cikkben ezekre építve mutatjuk be a gyakorlatban többször felmerülő problémákat, kitérve a családtámogatási kérdésekre is.

Kata mellett őstermelő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kisadózó egyéni vállalkozó szeretné kiváltani az őstermelői igazolványt. A kisadózó 50 ezer forint tételes kisadót fizet. Alanyi áfamentes egyéni vállalkozó. Kérdésem: mint őstermelő járulék fizetésre kötelezett lesz-e a személy, vagy az 50 ezer forint megfizetésén túl nem keletkezik járulékfizetési kötelezettsége? Köszönöm!

Nyugdíj: főállású kisadózó szolgálati ideje. Példával Cikk

A főállású kisadózó a nyugdíjjogosultsághoz teljes szolgálati időt szerez, azonban ha csak a havi 50 ezer forintos átalányadót fizeti, a nyugdíj összegének kiszámításakor arányosítják a szolgálati időt, ezért kisebb ellátásra számíthat.

Kata választása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérném szíves tájékoztatásukat: Egészségügyi szolgáltatási tevékenységet végző betéti társaság a kisadózó vállalkozások tételes adójáról szóló törvény alapján a kata adózást szeretné választani, év közben, a bejelentést követő hónap 1. napjától. A kisadózó vállalkozás bevétele meghatározóan (az összes bevétel több mint 50 százaléka) egy partnertől fog származni, melynek összege éves szinten meghaladja az egymillió forintot. A kisadózó vállalkozás kisadózóként bejelentett tagja a fent említett partnernél közalkalmazotti jogviszonyban áll. A tevékenység végzésének helye nem a kisadózó, hanem az üzleti partner tulajdona. A fent leírtak alapján a betéti társaság választhatja-e a kisadózó vállalkozások tételes adójáról szóló törvény szerint a kata szerinti adózást? Segítségüket köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink