14 találat a(z) közhasznú tevékenység cimkére
Közhasznú tevékenység adómentessége Kérdés
Megint módosította a kormány a számviteli törvényt, mégsem kell idén beszámolni a civilszervezeteknek adott juttatásokról Cikk
Csak a 2024. évben induló üzleti évre kell alkalmazni a számviteli törvény 94/B paragrafusában foglaltakat – rendelkezik a Magyar Közlöny 21. számában megjelent 34/2024. számú kormányrendelet.
Közhasznú tevékenység Kérdés
Áfakategória Kérdés
Civil szervezet rendezvénye Kérdés
Nonprofit kft. iparűzési adója Kérdés
Közhasznú tevékenység gyümölcsének értékesítése Kérdés
Szja 1 százalék felhasználása Kérdés
Egyesület szja 1 százalékból 80 ezer forintot kapott. Ezt az összeget teljes egészében a közhasznú tevékenységére fordította. Programot szervezett. A KOZ beszámolóban azonban lehetősége lenne 25 százalékot működési költségre költeni, de nincs ilyen költsége. Lehet-e csak közhasznú célra felhasználni a befolyt 1 százalékot és a beszámolóban nem elszámolni működési költséget?
Közhasznú ingatlan adója Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy ingatlannal rendelkező közhasznú alapítvány az ingatlan egy részét bérbe adja. Társaságiadó-fizetési kötelezettsége nem keletkezik. A módosított civil törvény szerint az ingatlanhasznosításból származó bevétel közhasznú tevékenységnek minősül, de vajon az ingatlanadó szempontjából ennek van-e jelentősége? Mentes lehet-e az ingatlanadó alól ez az alapítvány? Köszönöm előre is a válaszukat.
Kínosan tartsa szem előtt a célt, ha civil a szervezete Cikk
Mindig aktuális tisztázni a civil szervezet, a közhasznú jogállás, közhasznú tevékenység, közcélú tevékenység, valamint a gazdasági-vállalkozási tevékenység körüli félreértéseket, az szja 1 százalékáról való döntés idején pedig különösen fontos megtudni meddig tart az egyik és hol kezdődik a másik.
Adomány, adózás, jótékonyság Kérdés
Egy közhasznú egyesület esetében merültek fel az alábbi kérdések: 1. A közhasznú egyesület adhat-e adományként – adómentesen – tűzifát rászorulóknak, illetve azt milyen bizonylatokkal tudja helyesen alátámasztani? 2. Az egyesület hozzájárulhat-e adományként egy rászoruló tanuló iskolai étkeztetéséhez? Milyen bizonylatokkal kell azt alátámasztani? 3. Az egyesület jótékonysági bált szervezett. A befolyt adományokat "egy nehéz anyagi körülmények között élő, de elismerésre méltó tanulmányi eredményű általános iskolás diák tanulmányi költségeinek megsegítésére" ajánlotta fel, és adta át a szülőknek. Ez adómentesen adható-e? Az egyesület alapszabálya többek között az egyesület cél szerinti tevékenységei között említi: "Szociális tevékenység, családsegítés. Anyagi és természetbeni támogatás biztosítása hátrányos helyzetűek számára. Hátrányos helyzetű családok és hajléktalanok segítésében való részvétel, ételosztás megszervezése". Az alapszabályban szerepel a közhasznú tevékenységek felsorolása is, mely viszont a fenti részt újra felsorolva már nem tartalmazza. Ugyanakkor a fenti példák célja nyilvánvalóan közhasznú. Az szja-törvény 1. számú mellékletének 3.3. pontjában azt találtuk, hogy a közhasznú egyesületből, alapítványból annak létesítő okiratában rögzített közhasznú céljával összhangban a közhasznú cél szerint címzett magánszemélynek nem pénzben adott juttatás értéke, valamint a pénzben történő juttatás esetén legfeljebb a minimálbér 50 százalékát meg nem haladó összegben havonta adott támogatás, továbbá a 2008. január 1-je előtt alapított, a magyar kultúra, tudomány, művészet és sport érdekében kiemelkedő tevékenységet folytató és kimagasló eredményt elérő magánszemélynek nyilvános jelölés alapján odaítélt és nyilvánosan átadott szakmai díj adómentes.
Egyesület – vállalkozási tevékenység Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az általunk könyvelt egyesület nagy összegű támogatást kapott, de olyan célra, amely nem szerepel a létesítő okiratban. A kérdésünk az lenne, hogy ez vállalkozási bevétel lesz-e? (A támogatás célja egyébként hátrányos helyzetűek ingyenes nyelvoktatása, tehát közhasznú a cél.) Másik kérdés lenne még ezzel kapcsolatban, hogy hogyan kell értelmezni a Tao tv. 6. számú melléklet A pontjában foglaltakat, miszerint nem minősül vállalkozási tevékenységnek a közhasznú tevékenység és az alapító okiratban nevesített cél szerinti tevékenység? Értelmezésünk szerint a jogszabály alapján így a közhasznú tevékenység és a cél szerinti tevékenység el is különülhet. Viszont a Civil tv. úgy határozza meg a közhasznú tevékenységet, hogy "közhasznú tevékenység: minden olyan tevékenység, amely a létesítő okiratban megjelölt közfeladat teljesítését közvetlenül vagy közvetve szolgálja, ezzel hozzájárulva a társadalom és az egyén közös szükségleteinek kielégítéséhez". E törvény alapján pedig nem különülhet el a cél szerinti és a közhasznú tevékenység. Esetleg a "közvetve szolgálja" kifejezés úgy is értelmezhető, hogy bevételt biztosít hozzá? Válaszukat előre is köszönjük.
Blöffölt az adóhatóság, pert vesztett a Kúriánál Cikk
Jogtalanul állapított meg az állami adóhatóság egy adózónál társaságiadó-hiányt arra hivatkozva, hogy a bevétele bizonyos része nem a közhasznú tevékenységéhez kötődött, hanem a vállalkozási tevékenysége árbevételéből származott – döntött nemrégiben a Kúria. Azért találta megalapozottnak a felperes társaság által benyújtott felülvizsgálati kérelmet, mert az állami adóhatóság anélkül rótt ki adóhiányt, hogy konkrétumokkal, tényekkel alátámasztotta volna a megállapításait.
Közhasznú nonprofit társaság Kérdés
Közhasznú nonprofit társaság kizárólag közhasznú tevékenységet végez. Tárgyévben a közhasznú bevételen túl van bankkamat, biztosítási kártérítés és egyéb (kerekítési) bevétele is. A társasági adóról szóló 20. § (1) e pontja, mely szerint nem kell megfizetni a társasági adót a 6. számú mellékletben felsorolt tevékenységek bevétele után, vonatkozik-e ezekre az egyéb bevételekre is?