2101 találat a(z) könyvelés cimkére
2013. évi társasági adó kérdés Kérdés
Tisztelt Cím! 2013. 08.hóban vásárolt a kft. egy nem új ipari csarnokot, az üzembehelyezés 2014. 01. hónapban történt. 2013.12. hóban új fűtési rendszert alakított ki a kft. A fűtési rendszer kialakításáról szóló számla összege - mely 2013.12. havi és az ipari csarnok aktiválása előtt merült fel -, lehet adóalap-csökkentő kedvezmény a társasági adóróló szóló törvény 7. § (1) zs pont alapján? A másik kérdésem az, hogy az ipari csarnok vagyonszerzési illetéke lehet adóalap-csökkentő kedvezmény a társasági adóról szóló törvény 7. § (1) zs pont alapján? A harmadik kérdésem az, hogy az ipari csarnok vagyonszerzési illeték kivetésének kelte 2013. 12. 06., jogerőre emelkedés 2014. 01. hó. Ebben az esetben a 2013. vagy a 2014. évben könyvelendő a vagyonszerzési illeték? Köszönettel a választ.
Online pénztárgép beszerzésének könyvelése 2. Kérdés
Kedves Sinka Júlia! A korábban "online pénztárgép beszerzésének könyvelése" címen feltett kérdésemre adott válaszához kérném még kiegészítésként a következő segítséget: az Alt Cash-nek befizetett előleget az ügyfélkapun keresztül lehetett állami támogatásként igényelni azoknak, akik visszavont forgalmazási engedélyű pénztárgépet rendeltek. A befizetett előleget az adózó folyószámláján írták elő támogatásként, majd közvetlenül átutalták az ügyfélkapun rendelt új pénztárgép forgalmazójának. Kérem, hogy ezen támogatás könyvelését írja meg, mert véleményem szerint ezt a támogatás már nem kell halasztott bevételként könyvelni, hanem adott évi eredményt érint.
Végrehajtói költség Kérdés
Bírósági végrehajtói költségeket hogyan könyveljem?
Sokba kerülhet az egyéni vállalkozó hanyagsága – itt a példa! Cikk
Postai csekken fizette meg az egyéni vállalkozó a szociális hozzájárulási adót, a feladóvevényeket azonban elveszítette. Az adófolyószámlán látszik a befizetés, ennek alapján el lehet-e könyvelni költségként az adót? – kérdezte olvasónk. Sinka Júlia, adó- és számviteli tanácsadó szakértőnk válaszolt.
Két év börtön lett az adócsalás vége Cikk
Egyebek közt börtönnel sújtotta a Szegedi Ítélőtábla egy gépjármű-kölcsönzéssel foglalkozó férfit, aki nem vezetett könyvelést, bizonylatait nem őrizte meg, nem fizetett áfát – írja a promenad.hu.
Belefullad cége a papírmunkába? Így működhet hatékonyabban Cikk
Új informatikai megoldások alkalmazásával jelentősen csökkenthetik a vállalkozások adminisztrációs terheiket úgy, hogy a különböző nyilvántartások színvonala növekszik és eközben az alkalmazottak is jobb kiszolgálást kapnak a munkaadójuktól – hívja fel a figyelmet az Accace outsourcing és tanácsadó cég.
Pénztárgép + kártyás értékesítés Kérdés
Kedves Szakértő! Cégünknél sok a bankkártyás értékesítés. Az új pénztárgépbe ezt úgy ütjük be, hogy hitel összege. Ez áll szemben az árbevétellel. A pénz majd a bankba érkezik meg. Könyveléstechnikailag hogyan célszerű a kártyás értékesítéseket rögzíteni, mi lenne a legoptimálisabb és legegyszerűbb megoldás? Köszönöm a választ.
Munkáltató által fizetett lakáshitel 2013 Kérdés
A munkáltató 2013-ban 5 millió forint kölcsönt adott dolgozójának lakáshitel törlesztésére. Az összeget elengedte a munkavállalójának, azaz nem kell visszafizetni. Amikor adta, 364-re könyveltük (hosszú lejáratú követelésre). Hogyan kell könyvelni az elengedést, személyi jellegű juttatásként, vagy rendkívüli ráfordításként? Jól tudom, hogy a társasági adó bevallásban szerepeltetni kell ezt a növelő tételeknél?
Nyílt végű pénzügyi lízing lejárta után mi a teendő? Kérdés
Egy kft. nyílt végű pénzügyi lízinggel szerzett be egy személygépjárművet 2012-ben. A lízing futamideje 2 év volt, ami most járt le. A kft. a maradványértéken nem óhajtja megvásárolni a személygépkocsit. A kérdésem az, hogy a tárgyi eszközök közül hogyan kell kivezetnem ezt az eszközt? Milyen könyvelési tételeket kell könyvelnem?
Határidős devizaügyletek Kérdés
Tisztelt adózóna.hu! Brókercéggel (bizományos) kötöttünk szerződést határidős deviza- és állampapír-ügyletekre, valamint külföldi részvény, áru- és tőzsdeindexből származtatott árfolyam-különbözeti ügyletekre, illetve határidős áru-ügyletekre. A brókercégnek átutaltunk 10 millió forintot ügyfélszámlára. Az ügyfélszámlán a következő mozgások vannak: ügyfélszámla jóváírás, számlavezetési díj, eredmény-elszámolás (pozitív, illetve negatív), jutalék-elszámolás, ügyfélszámla-terhelés (bankszámlára visszautalás). Rendelkezésünkre állnak még eredmény- illetve üzletkötés visszaigazolások: nyitás, zárás dátuma, SELL, illetve BUY irány, jellemzően FOREX ügyletek. Hogyan kell ezeket a mozgásokat könyvelni, illetve fordulónapkor mire kell ügyelni? Válaszukat előre is köszönöm.
Bizományosi értékesítés könyvelése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában szeretném a segítségét kérni. Van egy bt., amely belépőjegyeket árul (sport, koncert, színház stb.) Több jegyirodával áll kapcsolatban, megkapja a jegyeket, ezekről értékesítéskor számlát állít ki a saját nevében. Elszámolnak, és ő kap egy számlát az eladott jegyekről, néhány százalékkal kevesebb összegért. Mi ilyenkor a helyes könyvelés? Ez klasszikus bizományosi értékesítésnek számít? (Sajnos erről nem beszéltünk, hogy milyen szerződés van köztük.) A bt.-nek árbevétele keletkezik a belépőjegyek értékével, a csökkentett beszerzési ár pedig áru? Azért szeretném tisztán látni, mert előnyös lenne neki az alanyi adómentes státusz, viszont a belépőjegyek ára elég nagy bevételt generál, miközben a tényleges haszon csupán néhány százalék. Köszönöm a segítségét! Vágner Emília
Export a számvitelben Kérdés
Belföldi fuvarozó cég külföldi adóalany megrendelésére fuvaroz belföldről (Magyarországról) a külföldi cég telephelyére. A külföldi adóalany a megrendelt fuvar díját fizeti a belföldi fuvarozónak. Ebben az esetben is csökkenteni kell az exportforgalmat a magyar határtól a külföldi rendeltetési hely közötti útszakaszra jutó bevétellel? A külföldi adóalanyt ez nem érdekli.
Beruházás aktiválásakor fordított áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Saját rezsis beruházást kell aktiválni, melyben kivitelező is részt vett. A kivitelező fordított áfás számlájánál az alapállás, hogy az áfát a szolgáltatás igénybevevője fizeti. A cég kizárólag adóköteles tevékenységet végez, ahol a beruházás aktiválásra kerül. Ilyen esetben aktiváláskor a kivitelezési költségre is levonhatom az áfát, és a fizetendő áfába is beteszem, vagy hogyan kell kezelni, és könyvelési tételként az aktiváláskor az áfát kell-e könyvelni levonható és fizetendő tételként? Köszönöm válaszukat
Online pénztárgép beszerzésének könyvelése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérem írják le tételesen, számlaszámokkal bemutatva az alábbi, online pénztárgép beszerzésével kapcsolatos könyvelési tételeket: 1) Alt Cash-nek kifizetett pénztárgép előlegszámla 2) Előleg-engedményezés, NAV által nyújtott, az előlegnek megfelelő összegű támogatás könyvelése 3) Újonnan választott pénztárgép számlájának könyvelése 4) Pénztárgép-vásárláshoz kapott 50 ezer forintos támogatás könyvelése 5) NAV előleg utáni támogatás, illetve az 50 ezer forintos támogatás beszámításának könyvelése az új pénztárgép számlával szemben. Segítségüket előre is köszönöm!
Devizás költség elhatárolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy vállalkozás éves előfizetéseket vásárol külföldről devizáért. Kérdésem az lenne, hogy az év végi elhatárolást hogyan kell elvégezni ezeknél a költségeknél? Tételesen, minden számlánál, a teljesítéskori devizaárfolyamon, ahogy a könyvelésben szerepelnek, vagy a fordulónapkor érvényes választott (jelen esetben MNB) árfolyamon? Válaszát előre is köszönöm!