95 találat a(z) képzés cimkére
Minősítés/képzettség sorsa – munkajogi kérdés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Hegesztő ismerősömtől különös dolgokat hallottam. Szerinte az általa szerzett minősítés nem kizárólag a hegesztőé, így bizonyos esetekben a munkáltató "megtartja" a minősítést. Ha ez így van, milyen esetekben lehetséges ez? Ha tanulmányi szerződés keretein belül szerez minősítést, vagy ha a munkáltató egyéb kötelezés nélkül fizeti, létezik olyan, hogy a munkavállaló "nem viheti magával" a minősítést, csak ha kifizeti a képzés költségét? Kié akkor a minősítés? Vagy ismerősöm valamit félreértett? (Én nem találtam ilyen dolgokra utaló jogszabályt, esetet.) Segítségét köszönöm!
Munkavédelmi képviselő Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy a megválasztott munkavédelmi képviselőknek kötelező-e elvégezni a 16 órás alapképzést, majd évente a 8 órást a mandátumuk alatt?
Indul a pályázat a munkaerő-piaci kompetenciák fejlesztésére Cikk
Benyújtható szerdától a támogatási kérelem a "Munkaerő-piaci kompetenciák fejlesztése a konvergenciarégiókban" című 2,5 milliárdos keretösszegű pályázati felhívásra – közölte Rákossy Balázs, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) európai uniós források felhasználásáért felelős államtitkára.
Kft.-tulajdonos munkát végez Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy kft., melynek két tulajdonosa van fele-fele arányban. Az egyik tulajdonos se nem ügyvezető, se nem alkalmazott a cégben ("csak tag"), egy másik cégnél pedig heti 30 órás munkaviszonya van, mely során azonban a minimálbérnél többet keres. Kérdés: amennyiben ez a tag coaching keretében képzéseket tart, jogosult-e a kft. ezen képzésre számlát kiállítani (pl. tagi jogviszonyban, ha létezik ilyen) vagy szükség van-e bármilyen egyéb jogviszonyra és/vagy bejelentésre (munkaviszony, megbízási jogviszony, stb.) ehhez? Kell-e bármilyen járulékot fizetni ez után? Segítségét előre is köszönöm!
Adószámos magánszemély tevékenységei Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó tegnap megszüntette a vállalkozását (nem tudja kitermelni a katát sem), ezért arra gondolt, hogy adószámos magánszemély lesz. Szeretné ugyanazokat a tevékenységeket folytatni, mint azelőtt, de jóval ritkábban állítana ki számlát a tevékenységéből adódóan, melyek: asztrológiai szolgáltatás (erről adna ki most majd számlát), szabadfoglalkozású egyéb tevékenység, nyelvi magánoktatás, sport-, szabadidős képzés. Érdemes ezekre kiváltani neki adószámot, megadják rá? Köszönettel!
Szabadidős képzés áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Megerősítést kérnék, jól tudom-e, hogy a 855101 Sport Szabadidős képzés tevékenységi kör áfaköteles tevékenység?
Sportképzés adózása Kérdés
Tisztelt Szakértő! "A" Kft. igénybe vett egy szolgáltatást "B" Kft.-től. Erről "A" Kft. áfás számlát kapott. A szolgáltatás megnevezése: sportképzés. Ezt "A" Kft. a munkavállalóinak biztosította egyszeri alkalommal, egy adott napon. Két kérdésem lenne: 1.) Jól gondolom, hogy ez az szja-törvény 70. §-a értelmében egyes meghatározott juttatásnak minősül, és a számlaérték 1,19-szerese után 15% szja-t és 27% ehót kell fizetni? 2.) Helyesen járok el, ha a számlán szereplő áfaösszeget nem helyezem levonásba?
Iparűzési adó: így kell meghatározni a közvetített szolgáltatások értékét Cikk
Az iparűzésiadó-alap kiszámítása során a közvetített szolgáltatások értékével csökkenteni lehet a nettó árbevételt, s e körülmény mindig megmozgatja a vállalkozások fantáziáját. Ha ugyanis abból indulunk ki, hogy a gazdálkodó szolgáltatásbeszerzése így vagy úgy, de a vevőhöz jut (számára „közvetítik”), kézenfekvőnek tűnne levonni azt a következtetést, miszerint minden input szolgáltatás esetén – legalábbis elméletileg – lehet szó közvetített szolgáltatásról. A releváns jogszabályok azonban ennél kissé cizelláltabban közelítik meg ezt a kérdést. A következőkben e szabályokról lesz szó.
Kisgéphajó- és vitorláskishajó-vezetői képzés Kérdés
Az alábbiakban kérném a válaszadó segítségét. Kft. a címben megadott tevékenységi kört végzi főtevékenységként. Az oktatás, amelyet végez, kizárólag a Nemzeti Közlekedési Hatóság engedélyének birtokában végezhető. A 15/2001 (V.27) KöVim-rendelet szabályozza a képzést, amely alapján jóvá kell hagyatni a képzést, az oktatókat, oktatási tervet kell készíteni, oktatási naplót kell vezetni, képzési igazolást kell kiállítani...stb. A tevékenységi kör besorolásában kérném a segítséget, miszerint belefér-e az áfatörvény 85. § (2) bekezdés b) pontjába a fent említett oktatási tevékenység? Tehát közérdekű jellegre tekintettel lehet-e áfa alóli mentességről beszélni? Válaszukat előre is megköszönve, tisztelettel: Timi
Áfa hatálya alá tartozik? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Intézményünk önálló jogi személyként működő, egyházi fenntartású, pedagógiai-szakmai szolgáltató. A fenntartó egyházunk felkérésére (az egyház által megvalósított EU-s pályázat terhére), a szintén az egyházunk fenntartásában lévő oktatási intézményekben dolgozó dajkák, iskolatitkárok, gazdasági vezetők, hitoktatók, pedagógusok részére – vállalkozási szerződés keretében – vállaltuk képzések (szakmai műhelymunkák) kidolgozását és megtartását, szakértői napok tartását, melynek ellenértékét az egyház felé kiszámláztuk. A szerződött és számlázott összeg meghaladja a 6 millió forintot, mely az egyházi intézmények esetében az áfa tekintetében akkor játszik szerepet, ha a vállalkozási tevékenységéből származó bevétele ezt az értéket meghaladja. Intézményünk alanyi adómentes, és bár a felsorolt tevékenységek mind szerepelnek az alapító okiratunkban, mint végezhető alaptevékenység, és azokat kizárólag saját egyházi körünkben végeztük, mégsem merem biztosan állítani, hogy nem kerültünk az áfa hatálya alá. Kételyem nem csupán a szerződött összeg mértékéből fakad, hanem abból is, hogy egy TÁMOP-pályázat keretében rendelték tőlünk a szolgáltatásokat, ezért tartok tőle, hogy a NAV esetleg vállalkozási tevékenységnek minősítheti azt. Mivel nem szeretnék se adóhiányt, se fölösleges adóbefizetést, ezért kérem ki az ön véleményét is. Nyugodt lehetek, nem kell áfát fizetnem, vagy helyesebben teszem, ha benyújtom az áfabevallást és befizetem az áfát? Köszönettel: Andrea
Oktatási, képzési díj áfalevonási jog Kérdés
Ha a cég alkalmazottja a tevékenységéhez kötődő képzésben vesz részt, és a képzésről félévente áfás számlát kap, és a cég vállalja a képzés költéségét, akkor a képzési díj áfája visszaigényelhető?
Pénz-visszafizetési garancia szolgáltatásnál Kérdés
Egy képzésekkel, tréningekkel foglalkozó cég elégedettségi garancia bevezetését tervezi az általa szervezett képzésekre vonatkozóan. A tréningen való részvétel feltétele az esedékes díj előzetes átutalása, a résztvevő az összegről áfás számlát kap. A tréninget követően meghatározott ideig a résztvevő – amennyiben nem elégedett a képzéssel, vagyis a kapott szolgáltatással – érvényesítheti az elégedettségi/pénzvisszafizetési garanciát, azaz visszakérheti a képzés részvételi díját, ez a befizetéshez hasonlóan átutalással történne. Hogyan, és milyen bizonylatok kiállításával lehet ezt adminisztrálni az ügyfél és a vállalkozás között?
Képzés, béren kívüli juttatás II. Kérdés
Tisztelt Szakértő! A 2015.03.05-én feltett kérdésemre, 2015.03.13-án választ kaptam Öntől, köszönöm. De a válasszal kapcsolatban még további értelmezést kérnék: Mert pont azt nem tudtam meg, hogy mitől függ, hogy hallgatói jogviszony-e? Tudom, hogy akkor iskolarendszerű a képzés, ha hallgatói jogviszony van. Tehát, ha például azért nem kapott diákigazolványt, mert nem kért (csak levelezőit kapott volna), akkor már egyből nem iskolarendszerű? Ezt hogyan lehet bizonyítani, ha valaki megkérdezi? Nyilatkozzon a dolgozó, hogy neki nincs diákigazolványa?
Így védje ki a buktatókat a fejlesztési tartalék képzésénél Cikk
A fejlesztési tartalék képzésének számos előnye van, de óriási hátrányokat okozhat az előírások ismeretének hiánya. Bemutatjuk, hogyan kerülje el az elkövethető hibákat.
Repülőjegy és képzések elszámolhatósága Kérdés
Egy jól működő, 25 fő alkalmazottal rendelkező társaság ügyvezető-tulajdonosa létérdekközpontja jelenleg egy harmadik országban van. A napi ügyek intézésével a cégvezető van megbízva, de az ügyvezetői teendőket továbbra is ő látja el (fontos döntések meghozatala, utalványozás stb. interneten keresztül), munkabér ellenében. Éves szinten két alkalommal hazautazik egy-egy hónapra a cég működésének ellenőrzése és irányításának közvetlen ellátása végett. Kérdésem a következő: a hazautazásával kapcsolatos utazási költségek elszámolhatók-e, mint a vállalkozás tevékenységével összefüggő költség? Ugyanakkor külföldön folyamatosan, hitelt érdemlően bizonyítottan, szakmájával és a társaság profiljával összefüggő tanfolyamokon és képzéseken vesz részt, az itt tanultakkal új módszereket vezet be, amellyel növeli a társaság eredményességét. Az ezzel járó költségek, tanfolyam díja és az esetleges repülőjegy (ha más városban vagy esetleg más országban van) elszámolhatók-e a társaságban költségként?