70 találat a(z) kártalanítás cimkére

Kisajátítás miatti kártalanítás áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! 01.12-én "Kisajátítás adómentessége" címen feltett kérdésemre kapott válaszban az áfa mentességre, vagy az esetleges fizetési kötelezettségre nem tértek ki, csak szja szempontból kaptam választ. A kérdés röviden így szólt: Ügyfelem úthálózat fejlesztése miatt kártalanítást kap az államtól egyrészt a földterület után mint földtulajdonos, másrészt pedig őstermelői tevékenységére tekintettel mint földhasználó. A kifizetés határozat alapján történik, számla nem kerül kiállításra. Kérdésem az lenne, hogy az ügylet kapcsán felmerülhet-e áfafizetési kötelezettség, vagy a kapott kártalanítás áfamentes bevételnek minősül? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Erdélyi Andrea

Betétbiztosítás: 263 milliárd forint kártalanítás az elmúlt 25 évben Cikk

Az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) az elmúlt 25 évben 17 hitelintézet fizetésképtelenségét követően több mint 180 ezer betétest kártalanított, a kártalanítás összege 2018-ig meghaladta a 263 milliárd forintot – ismertette Windisch László, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke, az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) igazgatótanácsának elnöke az OBA működésének 25. évfordulójára rendezett ünnepségen pénteken Budapesten.

Önkormányzati áfa Kérdés

Egy kft. kártalanítási számlát szeretne benyújtani az önkormányzatnak, melynek alapja az üzem áthelyezésével kapcsolatosan felmerült költségek továbbszámlázása. Az önkormányzat az összeget elfogadta, kivéve a kft. által felszámítandó áfát, mondván, a kft. korábban már levonta a beszerzés áfáját. A kft. ragaszkodik az áfa felszámításához. Helyesen jár el?

Félmilliárd forint jut az afrikai sertéspestis miatti kártalanításra Cikk

Összesen félmilliárd forint jövedelempótló támogatásra pályázhatnak idén a mangalicatartók az afrikai sertéspestis miatt az agrárminiszter rendelete alapján.

Kártalanítás áfavonzata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adószám nélküli magánszemély erdő- és földterületének egy részét az állam nevében a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. útépítés céljából kisajátította. Kártalanítás címén megítéltek a magánszemély részére 1 millió forintot. A határozatban jelezték, hogy a kártalanítás összegét úgy kell tekinteni, mint amely az általános forgalmi adót is tartalmazza. Kérném szíves segítségét, hogy utóbbi mondatot hogyan is kell értelmezni. Mint magánszemély, az 1 millió forinttal vagy csak az áfával csökkentett résszel számolhat, vagy – mivel nem áfaalany kapta a kártalanítást – a teljes bruttó összeget megkapjuk, az után nem keletkezik áfafizetési kötelezettség? Válaszát tisztelettel megköszönöm! Haska Krisztina

Green Holidays: várniuk kell az utasoknak a kártalanításra Cikk

A hatósági vizsgálatok és a rendőrségi nyomozás lezárásáig nem fejeződhet be a júliusban csődbe ment Green Holidays utasainak kártalanítása – mondta Vereczki András, az Uniqa Biztosító Zrt. lakossági és kárrendezési területért felelős vezetője az MTI érdeklődésére csütörtökön.

Állattartók kártalanítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Átalányadózó őstermelő méheit betegség miatt le kellett ölni és a méhkaptárokat meg kellett semmisíteni. A leölési határozat alapján a leölt méhcsaládok és megsemmisített betegségterjesztő tárgyak után a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal kártalanítást fizetett ki. Ebben az évben árbevétele nem volt az őstermelőnek. Kérdésem a következő: a kapott kártalanítás hány százaléka (15%, 6%) az átalányban megállapított jövedelem? Vagy a kártalanítás nem minősül árbevételnek és nem kell bevallani, mert ha az őstermelő árbevétele éves szinten nem éri el a 600 000 Ft-ot, akkor az őstermelés miatt nem keletkezik adóbevallási kötelezettsége? Biztosított őstermelőként a 2017. évben mi lesz a járulék alapja? Válaszát megköszönve tisztelettel: Csatáriné Szabó Eszter

Társaságiadó-alap módosítása Kérdés

A társas vállalkozás sertésállománya brucella suis fertőzöttség miatt teljes egészében leölésre került. A növendék és hizó állatokon kívül a tenyészállatok is. Elszámolásra került a nettó érték ráfordításként a tenyészállatok esetében is, igy a terven felüli értékcsökkenés és a maradványérték összegeként. Kérdés, hogy a társasági adó növelő tételei közül ki vonhatom-e a tenyészállatok fenti ok miatt elszámolt terven felüli értékcsökkenés és maradványérték összegét? A kártalanításra NÉBIH Gazdasági Igazgatósága útján került sor. Kérem szíves válaszukat. Tisztelettel Berghoffer Sándorné ügyintéző

Kártalanítás madárinfluenza miatt Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésre kérném szíves tájékoztatásukat kérni. Cégünk a 74/2013. VM-rendelet és a 2008. évi XLVI. törvény rendelkezései alapján állami kártalanításra jogosult a madárinfluenza miatt elhullott, illetve leölt állatállományból eredő károk megtérítésére. A megyei kormányhivatal határozata az állami kártalanítás megállapításáról 2017.01.16. napján kelt, a kártalanítás összegét x Ft + 27 % áfa összegben határozták meg. A kártalanítás összegének kifizetése a határozat jogerőre emelkedésétől számított 60 napon belül történik a NÉBIH Költségvetési Igazgatósága által. A NÉBIH tájékoztatása szerint az áfával növelt összegű kártalanítás kifizetése a határozat alapján történik, ők nem kérnek számlát az utaláshoz. Kérdéseink: – Ki kell-e állítanunk számlát a kártalanítás összegéről, vagy a határozat alapján elszámolható a fizetendő áfa? – Melyik áfabevallási időszakban kell bevallanunk a fizetendő áfa összegét: 2017. januárban, a határozat keltekor, vagy amikor jogerős lett a határozat, illetve amikor a kártalanítást kiutalták?

Fizetett kártalanítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társasági adóalany kft. bányászati tevékenységgel foglalkozik. Bányászati célból kisajátítás keretében hatósági határozat alapján 10 millió kártérítést fizetett magánszemély részére. Az ingatlan tulajdonjoga a Magyar Államé. Kérdésem az, hogy ezen kártalanítási összeget milyen módon kell könyvelni? Egyösszegben lekönyvelhető költségként, vagy 5 évre kell elhatárolni? Lehet-e egyáltalán költségként elszámolni, vagy speciális elszámolás vonatkozik rá? Előre is köszönöm válaszukat.

Kártalanítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2016. évi XCI. törvény a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaságról 13. paragrafus (8) bekezdésének a) pontja szerint kártalanítás illeti a) az e törvény hatálybalépését követően hatályba lépő földhasználati szerződéssel rendelkező jogosultat 150 000 forint/hektár mértékben, a c) pont szerint pedig a „Földet a gazdáknak!” Program során földárverésen az (1) bekezdés szerinti érintett földrészletek vonatkozásában nyertes licitálót az árverésen történő részvétel, valamint a kapcsolódóan felmerült költségek vonatkozásában, ingatlanonként 150.000 forint erejéig. Kérdésem az, hogy van-e szja-vonzata a fentiek alapján kifizetett kártalanítási összegeknek, vagy az szja-törvény 1. számú melléklet 6. c. pontjában meghatározottak szerint adómentes juttatásnak minősül-e? Vagy jövedelempótló kártalanításnak számít, mely adókötelezettséggel jár? Válaszát előre is köszönöm.

Kútba esett a szerződés – kell-e a kártalanításra áfát számolni? Cikk

A szerződés meghiúsulására az üzletfelek bánatpénzt kötnek ki, a késedelmes fizetésre kamatot, behajtási költségátalányt számítanak fel. Kell-e ezek után áfát számolni?

Lejár a kártalanítási határidő Cikk

A Befektető-védelmi Alap (Beva) honlapjáról letölthető űrlapon a Buda-Cash károsultak a kártalanítási kérelmüket március 26-ig nyújthatják be.

Ügyfél kártalanítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban szeretném a segítségét kérni. Cégünknél egy nem túl hétköznapi esemény történt. Megjelent egy ügyfél, aki hallókészülékkel rendelkezett. Ez a készülék valahogy véletlenül kiesett a füléből. Ahogy a földre esett, ügyvezetőnk jött ki a szobájából és véletlenül rálépett. A készülék használhatatlanná vált. Cégünk megvette az új készüléket, számlát kértünk róla. Szeretném kérdezni, hogy ezt kártérítésként könyveljük adóalap-növelőként, vagy személyi ráfordításként vagy máshogy? Esetleg plusz adóvonzata is van? Köszönöm szépen a segítségüket!

OBA-kártalanítás könyvelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy társaságnak a takarékbanki felszámolás miatt bennragadt pénzét az OBA kártalanítás címén a kft. másik bankban nyitott számlájára utalta. Hogyan kell ezt könyvelni? Rendkívüli eredményt vagy egyéb bevételt/ráfordítást érintő tétel? Olyat is hallottam, hogy esetleg sima átvezetésként kell könyvelni a bankok között? Áfát érint-e? Válaszát előre is köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink