49 találat a(z) jogutódlás cimkére

Cégváltás jogutódlással – munkaszerződések? Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kérdésem: ha egy külföldi vállalat megveszi egy magyar vállalat egy részét jogutódlással, akkor az átvett alkalmazottaknak kell-e kapniuk új munkaszerződéseket? Köszönöm a választ: Rita

Kft. jogutódlással történő visszaváltozása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. egyszemélyes formában működik. A tevékenysége szezonális jellegű, éppen ezért szeretne egyéni céggé visszaalakulni, majd azt követően egyéni vállalkozóvá válni. Ez a forma felelne meg neki a szezonális tevékenysége miatt a legjobban. Ez így megtehető-e? Ha nem, akkor mi az a lehetséges út, ahogy a kft. a vagyoni eszközeit is magával tudja vinni egy olyan vállalkozási formában, amelynél a szezonalitás miatt a szünetelés is megengedett? Köszönöm válaszát!

Munkáltatói jogutódlás előzményei Kérdés

Tisztelt Szakértő! A társaság dolgozóinak egy csoportja munkaügyi jogutódlás során egy másik társaságba került. A jogutód a jogutódlás napjával a jogviszony létrejöttét a 1041-es nyomtatványon bejelentette. Kérdéseim: ezt követően a 08-as bevallásban a jogviszony kezdőnapjaként a jogutódlás napját kell bejelenteni a jogutódnál (így összhangban van az 1041-es bejelentéssel) vagy a korábbi, jogelőd munkáltatónál keletkezett jogviszony kezdőnapját? Továbbá kérdezném, hogy ha a jogutódnál megszűnik a munkavállaló munkaviszonya, a kilépő igazolásokon a munkaviszony kezdő napjaként a jogelődnél vagy a jogutódnál keletkezett jogviszony kezdő napját kell megjelölni, s ezzel kapcsolatosan az álláskeresési ellátás igénybevételéhez kiadott igazoláson csak a jogutódnál eltöltött idő és a szerzett jövedelem számít, vagy az egy évbe a jogelődnél töltött idő és jövedelem is figyelembe veendő? Hasonlóan, a járulékigazoláson melyik időszak adatait kell szerepeltetni? Köszönöm: Juhász Kati

Egyéni vállalkozóból egyéni cég Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó egyéni céggé "alakult". Az egyéni vállalkozó a megszűnéskori adókötelezettségeket, illetve túlfizetéseket, a vevői-szállítói követeléseket, készleteket, tárgyi eszközöket átadhatja-e az egyéni cégnek, mint "jogutódnak". Tekinthetjük-e ezt az átalakulást jogutódlásnak? Vagy az egyéni vállalkozás teljes megszűnésének, és az egyéni cég új alakulásának szabályai szerint kell eljárnunk? Köszönettel: Kovács Adrienn

Elhunyt egyéni vállalkozó, katás bevallás, jogutódlás esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítségét kérném abban, hogy hogyan tudjuk beadni a kata-bevallást, abban az esetben, ha az egyéni vállalkozó elhunyt (10. 30-án), és jogutódlással átvette a fia a vállalkozás? A NAV tájékoztatási osztály szerint a jogutód vallja be a teljes éves bevételt (ennyit írtak és nem gyakorlatiasan, hogy ezt pontosan mit jelent). Ezt meg is tettük, de sajnos a 16KATA bevallási osztály nem tudja feldolgozni a bevallást (amit 01.01.-12.31. időszakra adtunk be a teljes bevételre) csak 10.31-12.31. időszakra tudja feldolgozni, de ekkor keletkezne 1800 ezer forint 40 százalékos adóteher a kata bevételi határ átlépése miatt. Most bevallottuk a jogutód bevételét 10.31-12.31. időszakra, de nincs bevallva az elhunyt apa időszaka (01.01-10.30.) alatt keletkezett bevétel. A bevallási osztály nem tud segíteni (bármilyen hihetetlen). Hova fordulhatok segítségért? Köszönettel:

Jogutódlás lehet-e az alábbi? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az Mt. 36. § (1) bekezdése szerint a gazdasági egység (anyagi vagy nem anyagi erőforrások szervezett csoportja) jogügyleten alapuló átvételének időpontjában fennálló munkaviszonyból származó jogok és kötelezettségek az átadóról az átvevő munkáltatóra szállnak át. Kérdésem az, hogy jogutódlás-e az, ha kapcsolt vállalkozások (akár elismert vállalatcsoport) esetén megváltozik a szervezeti struktúra, és emiatt változna meg a munkáltató? Elképzelhető-e olyan változás, ahol emiatt egy munkáltató helyett kettő lenne, és ez jogutódlásnak számítana? Jól gondolom, hogy ilyen eset nincs (nem történik adásvétel, de például SZMSZ-változás igen)? Segítségét köszönöm. Tisztelettel.

Jogutódlás történt-e? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Korábban egy szervezeti egység átkerült a cégcsoport egyik tagvállalatából a másikba, a munkavállalók nem tájékoztatást kaptak, hanem közös megegyezéssel megszüntették a jogviszonyt, majd (a korábbi jogviszony beszámítása mellett) új jogviszonyt létesítettek. Nem történt adásvétel vagy hasonló, szervezeti változás viszont igen. Nem termelési egység került át. Például az értékesítők vagy a HR-munkatársak másik tagvállalathoz kerültek át. Ez különösen akkor érdekes, ha egy munkatárs visszatér, és őt nem érintette a kérdés. Nem mindegy, hogy a munkáltató kérés esetén köteles-e 4 órában foglalkoztatni a munkavállalót (mert jogutódlással átkerült), vagy a döntés az övé marad, mert csak most akarja "átvenni". Az EBH.2014.M.6. számú döntést megtaláltam, de az úgy tűnik, nem ennek megfeleltethető. Történt-e Ön szerint jogutódlás? Köszönettel.

Megszűnik a munkáltató – mi lesz a munkavállalókkal? Cikk

Egyre gyakrabban hallani arról, hogy adott cég üzemét vagy telephelyét megvásárolja egy másik gazdasági társaság akként, hogy az változatlan feltételek mellett fogja folytatni a korábbi tevékenységet. Ennek a jogügyletnek számos polgári jogi jellegű jogkövetkezményén kívül munkajogi vetülete is van, az átadó munkáltatónál foglalkoztatott munkavállalók sorsát ugyanis rendezi a törvény. Cikkünkben azt is megvizsgáljuk, hogyan juthat hozzá a munkavállaló az őt jogszerűen megillető munkabérhez, ha a munkáltató jogutód nélkül szűnt meg.

Munkavállalók kiléptetése jogutódlásnál Kérdés

Tisztelt Szakértők! Segítséget szeretnék kérni, mert az egyik kft.-m, beolvad egy zrt.-be és a kft.-ben lévő munkavállalókat jogutódlással átveszi a zrt. Nem csináltam még ilyet, és nem tudom, hogy ki kell-e állítani ilyenkor a kilépő papírokat, hogyan kell a 16T1041-es nyomtatványt beadni, illetve milyen egyéb kötelezettségeink vannak a munkavállalók kiléptetésekor. Köszönettel: Krcsik Eszter

Munkajogi jogutódlás bejelentése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozóként működő végrehajtónak törvény által előírva, kötelezően végrehajtói irodaként kell működnie 07. 01-től. A végrehajtói iroda alapítása megtörtént júniusban. Az egyéni vállalkozás 06. 30-val szűnik meg, így a végrehajtói iroda 07. 01-től fog ténylegesen működni. Az összes dolgozó átkerül a végrehajtói irodába, változatlan munkakörben, bérezéssel stb. Véleményem szerint ez munkajogi jogutódlásnak minősül, így a T1041-es nyomtatvány főlapjának 8-as pontjában jelölném a „kizárólag munkajogi értelemben vett jogutódlást”, a jogelőd adatainak feltüntetésével. Ha így van, akkor ebben az esetben kell-e új munkaszerződést írni a végrehajtói irodának, vagy marad az egyéni vállalkozásban írt munkaszerződés, és elég egy tájékoztatást kiadni a munkajogi jogutódlásról? Vagy ez a megoldás csak társasági jogi jogutódlásnál lehetséges? A ki nem vett szabadságok továbbvihetők a végrehajtói irodában? A végrehajtói iroda által kiállított év végi M30-as igazolásnak az egyéni vállalkozóként kifizetett jövedelmek igazolását is tartalmaznia kell?

Átadó teendői munkáltatói jogutódláskor Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk munkavállalóit átveszi egy másik cég munkáltatói jogutódlással. Mi ilyenkor a teendő a munkaviszonyok lezárásával kapcsolatosan? Ki kell-e adni munkaügyi papírokat? Ha jól értettem, a T1041-es nyomtatványt az átvevőnek kell benyújtani – nekünk van-e a NAV felé jelenteni valónk? Milyen papírokat kell kiadni a munkavállalónak? Előre is köszönöm a segítséget.

Átalakulás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Bt. átalakult kft.-vé, az ezzel kapcsolatos munkaügyi teendőkről szeretnék kérdezni. Az átalakulás társasági jogi jogutódlás. A következő kérdésekre szeretnék válasz kapni: A jogutódlás napja a kft. cégbírósági bejegyzésének napja? A munkavállalókat T1041-es nyomtatványon bejelentem a jogelőd megnevezésével. Milyen tájékoztatási kötelezettsége van a jogutódnak és a jogelődnek a munkavállalók felé, és milyen határidővel? Munkaszerződés, kilépő papír, munkaszerződés-módosítás kell ebben az esetben? Ha hónapon belül megy végbe az átalakulás, a havi bevallást (08-as) hogyan kell beadni, mind a jogelődnek, mind a jogutódnak? A bt. (jogelőd) alkalmi munkavállalókat foglalkoztatott, az átalakulás napját még nem tudjuk. Ha az alkalmi munkavállalók bejelentése alatt történik meg az átalakulás, hogyan tudom azt módosítani? Ebben az esetben már a jogutód havi bevallásában jelölöm az alkalmi munkavállalók kifizetéseit? Várom mielőbbi válaszukat.

Ha lehúzzák a rolót a cégnél, ezeket a szabályokat kell betartani Cikk

Milyen jogai vannak a munkavállalónak és milyen kötelezettségek terheli a munkáltatót, ha a cég jogutód nélkül, illetve ha jogutódlással szűnik meg? Összefoglaltuk az előírásokat.

Munkajogi jogutódlás gyakorlati oldalról Kérdés

Tisztelt Szakértő, a segítségét szeretném kérni, mivel a kollégákkal sem jutottam dűlőre. Mi a teendő munkajogi jogutódlás esetén? Azt tudom, hogy az átvevőnek kell az átjelentést megtenni a T1041-n, a jogelőd megnevezésével. Amivel nem vagyok tisztában, az az, hogy az átvevő cég milyen formában kell adatokat kapjon az éves jövedelmekről, ha úgynevezett kilépő papírok nem kerülnek/kerülhetnek kiadásra. Az átadó cég végelszámolással meg fog szűnni. Mi lesz a biztosítási jogviszony kezdete az átvevő nyilvántartásában? Az eredeti munkaviszony kezdete vagy az átvétel időpontja? Hogyan jelentem a havi járulékbevalláson? Köszönettel: H. Andrea

Tabak jogutódlás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Jelenleg egyéni vállalkozó működtet egy tabakot. A kérdésünk a következő: jogutódlással átalakulhat-e egy koncessziónyertes egyéni vállalkozó betéti társasággá? Válaszukat előre is köszönjük.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink