81 találat a(z) jogdíj cimkére

Saját zenegép üzemeltetés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Italboltot üzemeltet egy egyéni vállalkozó. Vásárolt egy zenegépet, tehát az ő tulajdona. A bevételről – elmondása szerint – bizonylatot nem állít ki a gép. Kérdésünk az lenne, hogy ebben az esetben a vállalkozó mi alapján számolja el a bevételét illetve, hogy az üzemeltetéssel kapcsolatban terheli-e egyéb, például jogdíjfizetési kötelezettség?

Stock fotózás adózási kérdései Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésekben kérnék segítséget: 1) Egy magánszemély stock fotókat tölt fel egy USA-ban működő weboldalra. A feltöltött képeket bárki, díjazás ellenében letöltheti, mely után a weboldalt működtető vállalkozás –információnk szerint – jogdíjat fizet. Kell-e ez után a magánszemélynek Magyarországon adóznia? Hogyan, és milyen formában? Időszakos elszámolás készül, és az eladásból az USA-beli vállalkozás levon valami adót (US Backup withholding tax) és szerzői díjat( Author Fees). Ez utóbbiról számlát is kiállít. Egy másik USA-beli weboldal-üzemeltető a levont költségekről kiállított számlában a magyar áfát is felszámítja, helyes ez így? 2) Egy magánszemély szintén USA vállalkozás által üzemeltetett weboldalon különböző grafikai munkákat vállalna el. A munkáért járó összegből levonásra kerül az üzemeltető cég jutaléka, azt nem tudjuk, hogy nem USA beli magánszemélynél egyéb adókat vonnak-e?. Kell-e ezen összeg után Magyarországon adóznia? Mindkét jövedelem hogyan érinti a magyarországi áfa-t? Köszönettel:

Önálló tevékenységgel kapcsolatban kapott támogatás adózása Kérdés

Magánszemély Hollandiában kiadott nemzetközi újság értékesítése után eddig jogdíjat kapott. 2016-tól 5 éven át a holland kiadóvállalat "főszerkesztői titkársági támogatást nyújt", amit titkárság működtetésére, szerkesztői bizottság létrehozására, újság szerkesztéséhez szükséges kiadások fedezetére adnak. Számlával való elszámolási kötelezettség jelenleg – tudomásom szerint – nincs a kiadó felé. Hogyan kell az adóalapot megállapítani, milyen adó terheli, ha van elszámolási kötelezettség, és ha nincs? Köszönettel.

Szabadalom adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély 2015. augusztis 31-éig egy szlovák cég alkalmazásában állt. A magánszemély egy új technológiát fejlesztett ki, amit szabadalmaztatott. Miután a magánszemély munkaviszonya megszűnt a szlovák cégnél, és a cég tovább alkalmazta a technológiát, hosszas egyeztetés után a szabadalom átvétele miatt a szlovák cég 10 millió forintot utalt a magánszemély bankszámlájára. A kifizetett összegből adót nem vont le, elszámolást nem adott. (10 millió forint volt a megállapodott összeg, ezt teljes mértékben ki is fizették neki.) Jelenleg a magánszemély egy magyar cég alkalmazásában áll, semmilyen jogviszony nincs közte és a volt szlovák munkáltatója között. Kérdésem az lenne, hogy terheli-e valamilyen bejelentési, bevallási, adófizetési kötelezettség a magánszemélyt? Köteles-e a szlovák cég adatot szolgáltatni az ügylettel kapcsolatban a szlovák, esetleg a magyar adóhatóságnak? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Erdélyi Andrea

Stock fotózás az USA-ba – számlázás, áfabevallás Kérdés

Amennyiben alanyi mentes, katás egyéni vállalkozó stock fotózással szeretne foglalkozni (USA-beli cég, képügynökség részére), akkor konkrétan mit kell írni a számlára a termék/szolgáltatás megnevezéséhez, amit a vállalkozó az ügynökség részére állít ki, az ügynökségtől járó díj (jogdíj, jutalék) után? (Például fotózás, stock fotók készítése, stock fotózás, fotószolgáltatás stb.) Milyen egyéb plusz dolgot kell még feltüntetni a számlán (például "áfa területi hatályon kívüli")? Szükséges-e áfabevallást benyújtani az ügyletről annak ellenére, hogy áfa területi hatályán kívüli (harmadik országbeli cég részére történik a szolgáltatásnyújtás), és emiatt nem kell áfát felszámítani? Ha igen, akkor az áfabevallásban hol kell szerepeltetni az összeget (úgy tudom, a 91. sorban), illetve a fő lapon mely rubrikákat kell kitölteni? Köszönöm!

Társasági adó szerinti jogdíj Kérdés

Ügyfelem (kft.) építészeti tervezéssel foglalkozó cég, a tao-törvény 4. § 20. c) jogdíj értelmezése és a 7. § (1) s) alapján csökkentette eddig a tao-alapját. A 07.16-ai változatban már a 4. § 20-nál sem találok olyan jogdíjértelmezést, ami vonatkozna az építészeti tervekre. Ha elolvasom a szakmai iránymutatásokat az évközi változásokra vonatkozóan, csak az adóalap csökkentésének megváltozott számítását említik, magára a fogalomváltozásra nem találtam példát. Rosszul értelmeztem valamit? Köszönöm, ha válaszolnak, üdvözlettel, VB.

Már két hét sincs a társasági adó változásáig Cikk

Július közepétől újabb változás lesz a társasági adóban. A jogdíj új definíciójáról, az adóalap-korrekcióról és az átmeneti szabályokról tájékoztatót adott ki a NAV.

Jogdíj a társasági adóban Kérdés

Építész ügyfelem társaságiadóalap-csökkentő tételként számolta el évek óta bizonyos építészeti tervek után járó (kiszámlázott) jogdíjat a Tao törvény 4. § 20. jogdíj fogalma alapján. Úgy tűnik, hogy 2016.07.16-ától ez a joga megszűnik a jogdíj fogalmának változásával. Jól gondolom? Üdvözlettel, CsK

Jogdíj adója, ehója Kérdés

Egy kft. 2011-2013. években felhasználói szerződés keretében felhasználási díjat (royaltyt – jogdíjat) fizetett egy magánszemélynek. A vagyoni jog felhasználásának ellenértékeként kifizetett díjból (munkavégzés nem kapcsolódik hozzá) a kft. a felek között fennálló szerződés értelmében nem vont le személyi jövedelemadót, és nem fizetett utána egészségügyi hozzájárulást (a szerződés szerint az átadó kötelezett az szja, járulék, eho stb. fizetésére). A kérdéseim a következők lennének: – Helyesen járt-e el a kft., hogy nem vonta le az szja-előleget (a magánszemély nem nyilatkozott és nem adott számlát sem)? – A magánszemélynek ez esetben negyedévente kellett volna megállapítania, és megfizetnie az szja-előleget? – Ha a kft. a szerződés értelmében nem vont szja-előleget, akkor a jövedelmet szerző magánszemély köteles az ehót is fizetni? – Ha a kft. a szerződés értelmében – de nem a jogszabályok alapján – nem vont szja-előleget, akkor a magánszemélynek kellett volna az egészségügyi hozzájárulást is megállapítania, negyedévente megfizetnie, és az éves adóbevallásában bevallania? – Milyen adókötelezettség terheli az egyes adóévekben a kft.-t és a magánszemélyt? Köszönettel.

Új előírások a helyi adókban Cikk

Az iparűzési adótól a telekadón át az építményadóig módosul a helyi adókról szóló törvény, javarészt 2017-től, de némelyik passzus már az idén.

Fontos: új szabályok jönnek a társasági adóban, már júliustól Cikk

Számos ponton még az idén módosul a társasági adóról szóló törvény, ha az Országgyűlés ma megszavazza az adócsomagot. Egyebek között a jogdíjra, az immateriális javakra, a kutatás-fejlesztésre, a leghátrányosabb térségekre vonatkozó és más fontos, már 2016-ban hatályba lépő változásokat ismertetjük.

Az iparűzési adótól a katáig: változások a helyi adókban Cikk

Kata, iparűzési adó, építményadó, telekadó, új fogalmi definíciók: az adócsomag számos ponton változtat a helyi adókról szóló törvényen.

Jogdíj, elhatárolt veszteség és társai: már az idén új szabályok jönnek Cikk

Változna a jogdíj fogalma, új feltételekhez kötnék a jogdíjhoz kapcsolódó kedvezmények érvényesítését, más előírásokra kell figyelni a veszteség-elhatárolásnál. Az Országgyűléshez kedden benyújtott adócsomagban számos olyan elem van, amely már az idén hatályba lépne.

Külföldi jogdíj számlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. egy oktató videót tett közzé egy nemzetközi cég portálján, ahol a nézettség függvényében kap minden hónapban a bankszámlájára egy adott összeget. Kérdésem az lenne, hogy ezt az összeget a cégnek ki kell számláznia? Miként tudja a bevételt szabályosan elszámolni? A külföldi cég nem ad róla bizonylatot. Ha számlát kell kiállítani, akkor mi lesz a teljesítés dátuma és a kiállítás dátuma? A banki beérkezés? Ugyanez a fizetési határidő is? Köszönöm!

Közjegyzői jog átadásának elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az egyik közjegyző, aki egyéni vállalkozás formájában végezte a tevékenységét, gyermeknevelés miatt jelenleg szünetelteti a tevékenységét. Helyette egy új közjegyzőt neveztek ki, aki szintén egyéni vállalkozás formájában végzi a tevékenységét. A gyeden lévő közjegyző havonta joghasználati díjat számláz a helyette kinevezett közjegyzőnek az általa elért bevétel meghatározott százalékában (a közjegyzői kamara hozzájárulásával). Kérdésem: 1. Miként adózik a tevékenységét szüneteltető, gyeden lévő közjegyző az általa kiállított joghasználati díj után (magánszemélyként vagy vállalkozóként)? 2. Minek minősül a helyettesítő közjegyzőnél az általa befogadott joghasználati díjról szóló számla? Árbevétel-csökkentő tétel vagy igénybe vett szolgáltatás?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 September
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink