81 találat a(z) jogdíj cimkére

Nyugdíjasnak fizetett jogdíj utáni szociális adó 2020.07.01 után Kérdés

Hétezernél több magyar dalszerzőnek fizetett jogdíjat az Artisjus Cikk

A televíziókban és rádiókban tavaly elhangzott dalok után összesen 1,967 milliárd forint jogdíjat fizetett ki az Artisjus 7477 magyar dalszerzőnek május közepén. Az utalások 44 ezer magyar zenemű után történtek.

Németországból kapott jogdíj adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magyarországi illetőségű cég németországi illetőségű cégtől jogdíjat kap. A jogdíj után a német cég levonta a Németországban a jogdíjra vonatkozó adót. Kérdésem, hogy a magyar cégnek a jogdíj után a német vagy a magyar szabályok szerint kell-e a társasági adót megfizetnie? Illetve mentesítéssel vagy beszámítással figyelembe veheti-e a Németországban levont német társasági adót a magyar társasági adó meghatározásakor? Köszönöm a választ.

EU-n belüli jogdíj fizetés Kérdés

Az Európai Unió egyik tagállamában székhellyel, adószámmal rendelkező adóalany alkotóművész részére Magyarországon bejegyzett adóalany Kft. jogdíjat fizet. A művész áfás számlát állít ki a jogdíjáról. Magyarországon színdarabot rendezett és a darab játszása után a bevétel arányában jogdíj szedésére jogosult. A kérdésem az lenne, hogy milyen módon kell számlát kiállítani? Milyen áfatartalom kerül a számlára?

Jó hír az előadóművészeknek Cikk

A kormány az elmúlt napokban több neves magyar előadóművésszel konzultált a médiatörvény Országgyűlés előtt lévő módosításával összefüggésben – közölte az Országos Sajtószolgálattal a Kormányzati Tájékoztatási Központ.

Játékszoftver-fejlesztés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Játékszoftver-fejlesztő cég számviteli és adózási kérdéseivel kapcsolatban kérném szíves segítségét. A társaság önállóan fejlesztett egy játékszoftvert, első verzióját feltöltötte több külföldi internetes oldalra, az ezekkel kapcsolatos bevételeket EU-s és harmadik országbeli adóalanyok utalják a bankszámlájára. 1. Ezzel a tevékenységgel kapcsolatban egy szellemi termék jött/jön létre, amelyet aktiválásig befejezetlen beruházáson, majd szellemi termékként kell nyilvántartanunk? Amennyiben igen: 2. Az összes felmerülő kiadását (bérköltség, szoftverfejlesztő vállalkozói díj, felhasznált szoftverek) befejezetlen beruházásként kell nyilvántartanunk? 3. Mikor aktiválhatjuk a szellemi terméket? Az első verzió már felkerült internetes oldalakra, a felhasználói visszajelzések alapján folyamatosan javításra kerül a szoftver, amit mi karbantartásként látunk helyesnek kezelni. 4. Hogyan kell elszámolni az értékcsökkenést? 5. A szoftverek szerzői joga a törvény erejénél fogva automatikusan keletkezik. Ezek alapján mindenféle további igazolás nélkül tekinthetjük-e jogdíj bevételnek a fenti, külföldi oldalakkal történt licence szerződés alapján keletkező bevételeket? 6. Az értékesítésről a partnerek nem kérnek számlát, helyesen járunk-e el, hogy ha a beérkezett utalások dátumát teljesítési dátumként feltüntetve, a beérkezett összegekről 15 napon belül állítunk ki számlát, amit ki nem küldünk, hiszen a partner nem igényli, csak a mi nyilvántartásainkban lesz benne?

Jogdíj kedvezménye Kérdés

Egy kft. megrendelésre végez szoftverfejlesztéseket, ezen szerzői jogvédelemben részesülő szoftverek felhasználási engedélyéből származó eredményének kiszámítása során a teljes bevételt kell alapul venni, vagy a bevétel nem minősülhet teljes mértékig jogdíjnak, hiszen az a szerzői jogi joggyakorlat szerint munkadíjat is tartalmaz. Hasonlóan a régi gyakorlathoz, az ilyen jellegű bevételeket továbbra is meg kell osztani a kedvezményre jogosító jogdíj, illetve az arra nem jogosító munkadíj között ( 70 és 30 százalékos arányban)? Ha a bevételt meg kell osztani, akkor a vele szemben elszámolható költségeket (alvállalkozók, értékcsökkenés) is a teljes költség 70 százalékában kell figyelembe venni?

Jogdíj adóterhe Kérdés

Tisztelt Szakértő, Társaságunk felhasználási szerződés alapján jogdíjat fizet egy magánszemélynek. Mivel munkadíjat a szerződés nem tartalmaz, 2018-ban a magánszemély részére fizetett jogdíjból levontuk a 15 százalék szja-t, illetve társaságunk megfizetett a jogdíj után 19,5 százalék ehót. Kérdésünk az, hogy 2019-ben a jogdíjat milyen adók terhelik? A magánszemélytől továbbra is levonjuk a 15 százalék szja-t, társaságunk pedig fizet 19,5 százalék szochót? Kell-e fizetnünk szakképzési hozzájárulást is? Válaszukat előre is köszönjük.

Egyéni vállalkozó devizás ügylete Kérdés

Egyéni vállalkozónak külföldi vevő fizet jogdíjat termékek értékesítése után. A jogdíjról USD fizetési értesítőt küld az eladásokról, és a lezárt időszak szerint fizetendő összegről. Az ellenérték azonban EUR devizaszámlára érkezik. Kérdésem, hogy a számlát dollárban vagy euróban kell-e kiállítani? Forintra történő átváltásnál melyik pénznem árfolyamát vegyem alapul?

Szerzői jogdíj – katás egyéni vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy könyvkiadással foglalkozó kft.-nek 2 tagja van. Az egyik tag, aki könyveket ír, munkaviszonnyal cégvezető a kft.-ben, cégvezetői feladatokat lát el. A kérdésem az, hogy a könyvek után járó jogdíjat számlázhatja-e a kft.-nek katás egyéni vállalkozóként, vagy magánszemélyként kell a kft.-nek felhasználási szerződést kötni vele. Jelenleg csak az általa írt könyvek kiadásával és értékesítésével foglalkozik a cég, más írók könyveinek kiadásával később fog foglalkozni. Válaszát előre is köszönöm!

Zenészek, figyelem: a napokban érkeznek a háttérzenei jogdíjak Cikk

Mintegy 1,3 milliárd forint jogdíjat fizet ki a napokban hatvanezer magyar és külföldi zenész számára az Előadóművészi Jogvédő Iroda (EJI).

Követői jogdíj Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kell-e jogdíjat fizetnie a műkereskedőnek, ha közvetlenül a szerzőtől megvásárolt műalkotást eladja? A szerző még él, a műalkotás eredeti. Ha nem, akkor érthető úgy a törvény, hogy csak a "másodlagos piacról" beszerzett műalkotások értékesítésekor keletkezik jogdíjfizetési kötelezettsége? Válaszát köszönöm!

Közösségi szolgáltatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretnék segítséget kérni. Mi magyarországi kft. vagyunk és szerzői jogdíjakkal foglalkozunk (jogvédő iroda). Szeretném megkérdezni, ha a magyarországi partnerünk a művet külföldön (Németországban) fogja lejátszani, akkor a teljesítés helye alapján mi adómentesen számlázunk felé? Köszönöm

Nemzetközi jogdíj áfakötelezettsége Kérdés

Tisztelt Szakértő ! Nemzetközi, amerikai céggel kötött jogdíjra vonatkozó szerződés alapján a magyar fél által, számla ellenében a jogdíjra kifizetett összeg keletkeztet-e áfafizetési kötelezettséget a számlát befogadó részéről ? Köszönöm válaszukat.

Jogdíj vásárlása magánszemélytől Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem segítségét az alábbi elszámolásában. Egy könyvkiadó kft. magánszemélyek által írt könyveket kíván kiadni és értékesíteni. A könyveket magánszemélyek írják, és a szerzői jogokat értékesítik a kft.-nek. Kérdésem, hogy ebben az esetben hogyan kell elszámolni a kft.-nek a magánszeméllyel a jogdíj-értékesítéssel kapcsolatban? A magánszemélynek bevétel, de a kft. kifizetőnek minősül? Milyen járulékokat kell levonni, megfizetni és bevallani? A megvásárolt szerzői jog a kft.-nél immateriális jószágként kerül nyilvántartásba? Válaszát köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 September
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink