224 találat a(z) jegyzett tőke cimkére
Jegyzett tőke leszállítása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kizárólag önkormányzati tulajdonú kft. saját tőkéje 2015. évi eredmény alapján: 294 ezer Ft volt. A jegyzett tőkéje: 4800 ezer Ft volt. Az önkormányzat (tulajdonos) elhatározta, hogy a helyzet rendezésére pótbefizetést teljesít (2.706 ezer Ft-ot), emellett rendelkezett arról, hogy a jegyzett tőkét 4,8 millió Ft-ról 3 millió Ft-ra leszállítja. A pótbefizetést a kft. megkapta. A határozatban ezeken a tényeken kívül más információ nem szerepel. Kérdésem, hogy a fenti eseményeket hogyan kell jól könyvelni? Emellett a jegyzett tőke leszállításából eredően (ami teljes egészében pénz volt), van-e visszafizetési kötelezettsége a kft.-nek az önkormányzat (a tulajdonos) irányába? Mi a teendő, ha a kft. nem tud fizetni, mi a teendő, ha az önkormányzat nem kéri vissza? Köszönöm!
Üzletrész apportálása Kérdés
Tisztelt Szakértő! A magyar állam 100%-os tulajdonában van "A" és "B" Kft. is. A "B"-ben lévő 100%-os üzletrészét apportálja "A" Kft-be. Kérdés, hogy az apportálandó üzletrész "A" Kft.-ben a saját tőkében hova kerülhet: 1. csak jegyzett tőkébe 2. jegyzett tőkébe és tőketartalékba, például 10-90% arányban megosztva, annak ellenére, hogy az apportált üzletrész nem osztható, nem értelmezhető ilyen arányban? Úgyis feltehetném a kérdést, hogy tőkeemelés keretében – például egy autó apportálásakor – megoszthatom-e az apportértéket a jegyzett tőke és a tőketartalék között, ha az autó fizikailag egy darab tárgy? Köszönöm válaszát! M. Judit
Katás bt. értéke Kérdés
Ha egy bt. 2015.01.01-től katás adózó, hogyan tudom meghatározni a cég értékét? 2014-ben a beszámolóban 284 e Ft készlete és 1 Ft pénzeszköze és 3 e Ft követelése volt. A jegyzett tőke 200 e Ft. Saját tőke -3.564 e Ft. Kötelezettség 3.832 e Ft. (ebből 3.500 e Ft tagi kölcsön). 2015 évben a katás bevétele 5.052 e Ft volt. A katás időszak alatt tárgyieszköz-beszerzés nem volt. A tagi kölcsönt kezelhetem-e úgy, hogy azt a katás időszak alatt kifizették? Ha készítenék egy beszámolót, a pénzeszköz mennyi lenne, ha a bankban 0 Ft volt? Eszköze, készlete nincs. Kötelezettsége nincs a katás időszakban. Hogyan állapítom meg a cég értékét? A tulajdonosok szeretnék tudni a cég saját tőke értékét. (A katás időszak alatt keletkezett költségszámlák megvannak. Esetleg le kellene könyvelni?)
Tőketartalék könyvelése mind a két félnél Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott "A" Kft., amely "B" Kft.-ben szerez tulajdoni részesedést: 1800 e Ft jegyzett tőke lesz, 1200 e Ft pedig tőketartalékba kerül, a társasági szerződés szerint. A kontírozási tételekre lenne szükségem mind "A", mind "B" Kft. esetében. Köszönettel.
Tagi hitelből emelt jegyzett tőke leszállítása Kérdés
Egyszemélyes kft. tagi hitelből emelte a jegyzett tőkéjét 6 millió forint fölé. A bíróság felszólította, hogy negatív a saját tőke, vagy fizessen be pótbefizetéssel, vagy alakuljon bt.-vé. Kérdésem, hogy ha 3 millióra visszacsökkentjük a jegyzett tőkét és ahhoz lesz pótbefizetés, nem fog-e tagi hitel elengedésnek minősülni? Van-e más adójogi vagy jogi kockázata egy ilyen lépésnek? Köszönöm
Üzletrészbevonás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. több évvel ezelőtt 1500 ezer forint összegű üzletrészét visszavásárolta a tagoktól 50 millió forinttért. Egy év elteltével viszont nem történt meg a kft. tulajdonában lévő üzletrész bevonása. Most szeretné a cég a kft. tulajdonában lévő üzletrészt bevonni. Ezzel a jegyzett tőke csökkenni fog, és egyben új tagként belépne egy magánszemély 1500 forint összeggel. A cég jegyzett tőkéje jelenleg 1500 ezer forint, a kft tulajdona, amit bevon, és 1500 ezer forint két magánszemély tulajdona. Kérdésem, hogy most bevonhatja a cég a saját üzletrészét, és egyben egy új taggal megemelheti a lecsökkentett jegyzett tőkét? A bevonással csökken a jegyzett tőke, ennek a cégben lévő magánszemélyekre tekintettel és a cégre vonatkozóan van adóvonzata? Vagy mivel a cég 1 év elteltével nem vonta be a saját üzletrészét, azt a meglévő tagok közt kell felosztani? Ha igen, ennek az adózását kérem leírni. A cég saját tőkéje 40 000 ezer forint. Válaszukat köszönöm. Krisztiánné Nagy Gabriella
Kültag kilépése Kérdés
Tisztelt Szakértők! Sajnos mindig utólag tudjuk meg a társaság döntéseit és azután meg csak kapkodunk, mint most én. Egy bt. kültagja kilépési szándékát a taggyűlés elfogadta.A taggyűlést és a jegyzőkönyvet ügyvéd rendezte. A jegyzőkönyv szerint a "a kültag bejelenti, hogy a Társasággal elszámolt és a Társasággal szemben semmilyen vagyoni igénye nincsen". A kültag vagyoni betétje 5000 forint volt. A kérdésem, hogy a fenti nyilatkozat szerint a vagyoni betétjére és a vagyon további elemeire sem tar igényt a kültag? A kiválást követően a társasági szerződés is módosításra került, ahol a társaság vagyona 35 000 forint készpénz (alapításkori jegyzett tőke érték). A tagok vagyoni hozzájárulása 30 000 forint. A cégbírósági végzés a 35 000 jegyzett tőkét törölte és 30 000 forinttal jegyezte be. Milyen könyvelési tételekkel tudom a jegyzett tőke csökkenést elrendezni? Köszönöm előre is a választ. Kovácsné
Negatív saját tőke Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy partnerünknek a 2015. évi beszámolójában a jegyzett tőke 500 ezer forint, míg a saját tőkéje -163 ezer forint. Kft.-ről van szó, mely 2016. 02. 29-én társaságiszerződés-módosítással 03. 07-ei cégbírósági bejegyzéssel megemelte a jegyzett tőkéjét a minimális 3 millió forintra. Ezzel év közben a saját tőke 2 millió 237 ezer forintra változott. Csak a 2015-ös évben merült fel a probléma, hogy a saját tőke a jegyzett tőke alá csökkent. Van-e külön teendője a kft.-nek a saját tőke rendezésére a fentieket figyelembe véve? Válaszát előre is köszönöm.
Amikor egy cégnél azonnal össze kell hívni a taggyűlést Cikk
Kft. saját tőkéje a jegyzett tőke alá csökkent; bt. beltagja elhunyt, és nem tudja aláríni a beszámolót, mi a teendő? – kérdezték olvasóink. dr. Szeiler Nikolett ügyvéd, adótanácsadó szakértőnk válaszolt.
Helyesbítés, tőkefeltöltés és még sok más: módosul a számvitel Cikk
Változó fogalmak, új tételek az eredménytartalékban, a támogatások elszámolásának új szabályai – egyebek között ezek szerepelnek a számviteli törvény tervezett módosításaiban.
Üzletrész-eladás törzstőkeemelés után Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes kft. eredménytartalék terhére hajtott végre a 2014. üzleti évben törzstőkeemelést. A jelenlegi tulajdonos értékesítené az üzletrészét egy magánszemélynek 3 millió forint értékben. Jegyzett-tőke-emelés előtt 500 ezer forint, emelés után 3 millió forint. Az szja-törvény 67. § (9) ac) pontja szerint úgy értelmezzük, hogy az értékpapír megszerzésére fordított érték "...az értékpapír átruházásáig igazoltan szolgáltatott vagyoni hozzájárulásnak a létesítő okiratban meghatározott értéke (e rendelkezést kell megfelelően alkalmazni a társas vállalkozás jegyzett tőkéjének új értékpapír kibocsátásával történő felemelése révén megszerzett értékpapírra is ). Jól értelmezzük, hogy ebben az esetben – bár eredménytartalékból történt az emelés –, de a megszerzésre fordított érték mégis 3 millió forint? Amennyiben igen, véleményünk szerint nem keletkezik adófizetési kötelezettség sem a vevőnél, sem az eladónál. Illetve, az értékesítés során figyelemmel kell lenni adózási szempontból a saját tőke összegére? A saját tőke jelen pillanatban kevesebb, mint a jegyzett tőke. Előre is köszönöm megtisztelő válaszát: Szabóné Sós Ildikó
Eredménytartalék rendezése Kérdés
Egyik ügyfelem évek óta veszteséggel működteti a kft.-t. Nagyobb büntetést is fizet a NAV-nak havonta. A jegyzett tőkéje 3 millió forint, de az eredménytartaléka már -11 millió forintot mutat. A cégnek indulása óta összegyűlt 15 millió forint tagi kölcsöne. Kérdésem az, hogy ha a cég lemond a tagi kölcsönről eredménytartaléka rendezése érdekében, követ-e el valamilyen vétséget? Kell-e ezután valamit fizetnie bármelyiküknek? Sajnos más megoldást nem látok a cég megmentése érdekében.
Nem jegyzett, de befizetett tőke Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem 2015. 12. 21-én módosította a alapító okiratát, melyben megemelte a kft. tőkéjét 500 ezer forintról 3 millióra. A pénzt be is fizette még decemberben a bankszámlára törzstőke-befizetés címén. A cégbíróság viszont csak 2016. 01. 05-én hajtotta végre a bejegyzést. Hogyan kell szerepeltetni ezt a mérlegben? A jegyzett tőke értéke mennyi lesz a 2015. beszámolóban? És a jegyzett, de be nem fizetett tőke értéke? Köszönöm!
Saját tőke Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. jegyzett tőkéje 2014-ben 500 ezer forint volt. Saját tőke 2014. évi záráskor negatív lett. (Ez az első év, amikor negatív lett a saját tőke.) 2015-ben felemelte a jegyzett tőkét 3 millió forintra. A 2015. évi mérlegben a saját tőke ennek eredményeként 1,5 millió forint lett (pozitív). Kérdésem: a saját tőke eredményét az 500 ezer forintos vagy a 3 millió forintos jegyzett tőkéhez kell figyelni a 2015-ös évre vonatkozóan? Köszönöm válaszát.
Üzletrészvásárlás, -bevonás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. visszavásárolt 1500 ezer forint összegű üzletrészt a tagoktól 60 millió forintért. A visszavásárlástól eltelt több mint három év, és most úgy döntött, hogy bevonja a cég nevén lévő 1500 forint névértékű üzletrészt. Majd a bevonást követően 1500 ezer forint névértékű jegyzett-tőke-emelést fog végrehajtani egy új tag belépésével. Kérdésem: megteheti hogy leszállítja a jegyzett tőkét? Ha igen, akkor ennek a számviteli elszámolását és adóvonzatát szeretném tudni. Ha nem teheti meg, akkor mi a teendő, és kérdezném az elszámolást és az adózást? Előre is köszönettel: Krisztiánné Nagy Gabriella