2299 találat a(z) járulék cimkére
Ügyvezető kötelező adózása
Kérdés
Tisztelt szakértő! Adott kft. ügyvezetőjének van egy másik cégnél heti 30 órás jogviszonya. Az ügyvezetést megbízásban látja el. Ha jól tudom ebben az esetben, mivel nincs 36 órát meghaladó jogviszonya akár 1, vagy több munkáltatónál, akkor a minimálbér szerint meg kell fizetnie a főállású társas vállalkozóra vonatkozó közterheket. Ez a tulajdonos ügyvezető, társasági szerződés módosításával július óta az ügyvezetést munkaviszonyban látja el. Ebben az esetben a munkaviszony szerint elég őt heti 10 órára (napi 6 óra más helyen és napi 2 óra a saját cégnél) és így van 40 órás munkaviszonya, vagy a saját cégnél is a miinimálbért kell legalább megfizetni, csak úgy mint a munkavállalóknál, nem emelt egészségbiztosítást és szociális hozzájárulást, hanem normál jövedelem után. Magával köt szerződést? Ebben a szerződésben benne lehet nem részletezve órára, hogy ez ügyvezetés és a juttatás és napi 2 óra tartalmazza az ügyvezetést és a személyes közreműködést is?
Végelszámoló járulékfizetése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy társas vállalkozó (társas vállalkozás mellett), aki az egyik cégben végelszámoló is lett, itt nem vesz ki kivétet, járulékot sem fizet, hiszen a másik társas vállalkozásban fizet teljes járulékot (161 000 forint után). Ilyen esetben kell bármi járulékot számfejteni, fizetni a végelszámoló után? Köszönöm!
Öregségi nyugdíjas járulékkötelezettsége
Kérdés
Kérdésem, hogy ha egy öregségi nyugdijas megbízási jogviszonyban szerez jövedelmet, milyen járulékokat kell utána fizetni? Azt tudom, hogy a 7110 forint terheli, de azon felül kell-e még fizetnie nyugdíj- és egészségbiztosítási járulékot?
Kft. ügyvezetője
Kérdés
Tisztelt Szakértők! Kft. vezető tisztségviselője, aki korábban a gyerekeire ruházta a tulajdonosi részesedését, a kft.-ben maradt mint ügyvezető. (Nem tag, nem tulajdonos.) Eddig munkaviszonyban állt a társaságnál és a személyes közreműködésért és a vezető tisztségviselésért munkabért kapott. Időközben nyugdíjas lett. Kérdésünk, hogy a kft. nem tulajdonos ügyvezetője társas vállalkozónak minősül-e, ha személyesen közreműködik a társaság tevékenységében? És mint kiegészítő tevékenységű társas vállalkozó fizetheti-e a járulékokat? Válaszukat előre is köszönöm!
Ügyvezetés ellátása heti 36 órát el nem érő jogviszonyban
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szakmai berkekben találkozom azzal a törvényi értelmezéssel, ha egy gazdasági társaság tagja az ügyvezetést olyan munkaviszonyban látja el, amely kevesebb mint 36 óra, akkor is mentesül a tagi jogviszony által keletkezett kötelező minimálbér utáni járulékfizetés alól. Próbálom egybeolvasni a Tbj. törvényt (társas vállalkozó, többes jogviszony), de nem tudom eldönteni, hogy joghézag, vagy a törvényalkotó szándékos engedménye áll e mögött, mivel úgy vélem, így egy heti 1 órás munkaviszonnyal elkerülhető a kötelező minimálbér utáni járulékfizetés, ami a tagi jogviszonyosokat illetné meg. Köszönöm a választ!
Társas vállalkozó munkaviszonyban
Kérdés
Tisztelt Szakértő, Az lenne a kérdésem, hogy egyszemélyes kft. esetében, az ügyvezető-tulajdonos után kell-e bármiféle adót és járulékot fizetni, ha rendelkezik máshol 36 órát meghaladó jogviszonnyal, de a társasági szerződés alapján az ügyvezetést munkaviszonyban látja el? Előre is köszönöm,
Megbízási díj adózása és járulékai
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. megbízási szerződést kötött 2016. szeptember 15. és 2017. június 15. közötti időszakra egy magánszeméllyel, bruttó 330 ezer forintos megbízási díjra. A kifizetés az időszak végén történne, egy összegben. A megbízott 10%-os költséghányadot választott, így a jövedelme 297 ezer forint lenne. Helyesen gondoljuk, hogy ez elosztva 9 hónapra, havi 33 ezer forintos jövedelmet jelent, ami így 2016-ban sem éri el a minimálbér 30%-át, tehát nem keletkeztet biztosítási jogviszonyt? Második kérdésem, hogy ha a kft. 2017. január 1-jétől áttért a KIVA szerinti adózásra, helyesen gondoljuk-e, hogy ebben az esetben a megbízási díj teljes összege után kivát kell fizetni, és nincs szociális hozzájárulási adó fizetési kötelezettség? Harmadik kérdésem, hogy a megbízási díjról szóló 08-as bevallásban kell-e jelölni (ha igen, hol) a megbízási díj időszakát? Köszönettel: VL
Munkaviszony melletti megbízási díj
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Annak, aki munkaviszony mellett (heti 36 óránál több órában) megbízást vállal abban a kft.-ben, amelyben tag is és ügyvezető is (a munkaviszony, amelyre tekintettel a járulékfizetés fennáll nem ebben a kft.-ben van) kell-e megbízási díjat fizetni, vagy lehet térítésmentesen ellátni a feladatokat, kell-e a megbízási díjra tekintettel adót/járulékot fizetni?
Nyugdíjas adószámos magánszemély
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérném segítségét az alábbi kérdésekben. Ügyfelem öregségi nyugdíjas, adószámos magánszemély, áfa alá tartozó őstermelő. – Magánszemélyként bérleti díjról is állít ki számlát. Ezt is áfával növelten kell kiállítania? A 10% költséghányad-levonást nem alkalmazhatja, ha adószámos magánszemélyként a tételes költségelszámolást alkalmazza? –Van-e, és milyen mértékű adó- és járulékkötelezettsége a kiadott számlái (szőlőeladás) után, ha a havi bevétele meghaladja a minimálbér 30%-át? – Kell-e egészségügyi szolgáltatási járulékot (fix összegűt) fizetnie? – Mint adószámos magánszemély van-e valamilyen korlátozás a költségelszámolásában, értékcsökkenési leírás elszámolásában? – Úgy tudom, mint adószámos magánszemély, nincs iparűzésiadó-fizetési kötelezettsége. – 2016-ban több alkalommal mezőgazdasági fejlesztési támogatásban részesült (például fagykár miatt), ez ugye nem adóköteles bevétel? Köszönöm segítségét!
Személyes közreműködés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha egy kft. tagja sehol nem rendelkezik biztosítási jogviszonnyal, ám a kft.-ben semmilyen tevékenységet nem végez (csak a nevét és a pénzét adja), akkor kötelező-e neki megfizetni a minimális járulékokat? Milyen jogszabályi összefüggésből derül ki a válasz? Köszönöm!
Orosz beltag járulékai
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Betéti társaság kettő beltaggal, egy kültaggal alakult 23 éve. A magyar beltag, aki azóta már nyugdíjas, ki szeretne lépni a társaságból, amely évek óta nem működik. Maradna egy orosz beltag, aki már nem tartózkodik Magyarországon. A nullás bevallásokat a könyvelő beadná, ellenérték nélkül, hogy a cég költségei minimálisak legyenek. Az orosz beltag, aki hazájában nyugdíjas, mint ügyvezető keletkeztet valamilyen kötelezettséget? A magyar nyugdíjas ügyvezető, ha nem tudja átadni a tulajdonjogát az oroszoknak, akkor halálát követően mi történik (gyermekeinek nem kell ez a cég)? Mi lenne a legköltségtakarékosabb megoldása a cég fenntartásának? Köszönettel!
Őstermelő, ügyvezető járulékfizetése
Kérdés
Tisztelt Szakértő ! Két kérdésben kérném a segítségét. 1. Egy főállású őstermelő előző évi bevétele után fizeti a járulékokat. Emellett egy kft. ügyvezetője, tagi jogviszonyban mint tulajdonos, jövedelme ebből a jogviszonyból nem származik. Helyes-e hogy ezek alapján főállású őstermelőként biztosított, vagy a tagi jogviszonyban lenne elsődlegesen járulékfizetési kötelezettsége? 2. Egy őstermelő érvényes betétlappal rendelkezik 2017.01.01-től. 2016-ban a mezőgazdasági tevékenységet egyéni vállalkozásban végezte, 2017-től őstermelő. Azonban a NAV törzsadatokban még nem jelentette át a tevékenységet egyéni vállakozásban végzett tevékenységből magánszemély által végzett tevékenységgé. Mikortól számítanak a bevételek és költségket őstermelői tevékenységbe? A betétlap érvényesítéstől ( 2017.01.01) vagy amikor a NAV törzsadatban is változtatva lesz (várhatóan 2017.03.10)? Köszönettel
Sajátos tb-szabályok a mezőgazdasági őstermelőkre
Cikk
A biztosítási kötelezettség elbírálása során számos érdekes szabállyal találkozhatunk (például a munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban állók jövedelemhez köthető biztosítási összeghatára, a rokkantsági ellátásban részesülő kisadózó vállalkozó egészségi állapotától függő státusza), de ezek közül a legizgalmasabbak a mezőgazdasági őstermelőkre vonatkozó szabályokhoz köthetők.
Katás egyéni vállalkozó
Kérdés
Tisztelt Szakértők! Magánszemély egy kft.-ben 25 százalékban tulajdonos, valamint ugyanebben a kft.-ben (egy másik ügyvezető mellett) megbízásos jogviszonyú ügyvezetést lát el havi 20 ezer forintért. Megteheti-e, hogy főállású katás egyéni vállalkozóként 50 ezer forint adót fizet havonta és semmi mást? Konkrétan arra gondolva, hogy helyesen jár-e el a kft. akkor, ha NEM fizeti meg a tb közterheket legalább az úgynevezett minimális tb-alapok után? Válaszukat várva tisztelettel maradok!
Megbízási díj
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérném szíves segítségét megbízási díj járulékaival kapcsolatban. Milyen járulékokat kell levonni és megfizetni 2017. évben, ha a minimálbér 30%-át nem éri el a megbízási díj, illetve ha fölötte van, a 1,5% munkaerő-piaci járulékot kell e vonni a megbízási díjból? Az az egyéni vállalkozó, aki otthonápolást végez (és csak ezt a tevékenységet), az OEP-pel kötött megállapodást, ha az általa a megbízottaknak fizetett megbízási díj a minimálbér 30%-a fölött volt, köteles lett volna szakképzési hozzájárulást is fizetni? Eddig ez nem történt meg. Köszönöm a segítséget.