1530 találat a(z) ingatlan cimkére
Ingatlan bérlése munkavállalótól Kérdés
Tisztelt Adózóna! Egy kft. ingatlant bérel egy munkavállalójától, akit havi öt órás részmunkaidőben foglalkoztat. Az ingatlant piaci áron bérli a kft., melynek ügyvezetője a munkavállaló édesanyja. Kérdésként merült fel, hogy egy esetleges adóellenőrzés során átminősítheti-e a NAV az ingatlan bérleti díját a munkavégzés ellenértékének, eszerint megállapítva a járulékokat, adókat? Válaszukat előre is köszönöm.
Ingatlan áfája, kivonás vállalkozásból Kérdés
Egy egyéni vállalkozó főtevékenységként építőipari szolgáltatást nyújt. 2002-ben vásárolt egy vendéglő ingatlant, az áfát levonta. Ezen ingatlant kezdetektől bérbeadja áfával növelten (2008-ban is ezt választotta). Kérdés: 1. 2018-ra az ingatlan-bérbeadásra ki szeretne lépni az áfakörből, jár-e ez valamiféle áfát érintő kötelezettséggel? 2. Milyen módon lehet ezt az ingatlant kivonni a vállalkozásból és mint bérbeadó magánszemély, bérbe adni? Ha ezt ki lehet vonni, jár-e valamilyen adófizetési kötelezettséggel? 3. Ha a bérbeadást kivehetjük az egyéni vállalkozásból és átkerülne bérbeadó magánszemély kategóriába, akkor az építőipari szolgáltatásra választhatja-e a kata szerinti adózást? köszönettel!
Ezért nő a szupergazdagok száma Cikk
Az emelkedő nyersanyag- és ingatlanáraknak köszönhetően nagyobb és gazdagabb lett tavaly a világ milliárdosainak klubja – mutatják a PwC adatai.
Számla áfakulcsa? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem az új ingatlan építésével kapcsolatos. Ügyfelem egy magánszemély megrendelő részére épít 300 m2 -nél kisebb lakóingatlant. Az építés-szerelés egy részét végzi. Megrendelő az 5 millió forint áfát az anyag árából fogja visszaigényelni, melyet ő vásárol meg és bocsát a kivitelezők részére. Csok-ot nem kíván igénybe venni. Ilyen esetben 5 százalék, vagy 27 százalék áfával kell a számlát kibocsátani a kivitelezőnek a megrendelő felé? Köszönettel!
Ingatlanáfa-korrekció Kérdés
Tisztelt Adózóna! Cégünk új építésű lakóingatlanokat vásárol irodai használat céljára. Az ingatlanok tehát a vétel időpontjában lakóingatlanként vannak nyilvántartva, ezért az áfát nem vonjuk le. Viszont még idén szeretnénk hivatalosan átminősíteni irodává őket, mert ténylegesen irodaként lesznek használva. Ilyenkor mi az eljárás áfalevonás tekintetében? 1. Utólag a teljes áfa mégis levonható önellenőrzés keretében még idén? 2 Vagy csak az évenkénti áfakorrekciót tudjuk alkalmazni az áfa 1/20-a tekintetében? Ha a 2-es megoldás a helyes, akkor csak a jövő évben tudjuk a korrekciót először elvégezni, vagyis most a vásárláskor mindenképpen elbukjuk a vételár áfáját?
Ingatlanépítés Kérdés
Tisztelt Adózóna! Társaság lakóingatlanok építésével foglalkozik. Az építkezés során az áram, a gáz és a vízszolgáltatóval szerződést kötött a társaság, mert mindhárom szolgáltatásra szükség van az építkezéshez. Hová kell könyvelni az áram-, a gáz- és a vízszámlát? Köszönöm válaszukat. Üdvözlettel: Judit
Ingatlanértékesités adózása, áfa és egyéb adók Kérdés
Társaság magánszemélytől 2015. évben ingatlant (lakást) vásárolt. A magánszemély nem volt alanya az áfának. A társaság a Tao szabályai szerint évente 2 százalék értékcsökkenést számolt el. A vásárolt ingatlanon nem történt felújítás, az változatlan állapotban bérbeadásra került. Bérleti díj számlázása és pénzügyi rendezése folyamatosan megtörtént. A társaságnak pénzeszközre van szüksége, ezért az ingatlan felét magánszemélynek értékesíteni kívánja úgy, hogy a vevő első lépésként az ingatlan 5o százalékát kívánja megvásárolni, a másik felét díj ellenében bérelni fogja. Mivel az ingatlan lakás, nem volt áfa visszaigénylési jogosultság, A jelenlegi értékesítésnél sem kívánnak áfát felszámítani. A bérleti díj áfásan került megállapításra. A vevő, aki egyébként az új bérlő, kötelezettségvállalás nélkül vélhetően néhány év múlva meg kívánja vásárolni az ingatlan másik felét. Milyen adófizetési kötelezettségek jelennek meg abban az esetben ha a társaság év végén, 2018. január 1-jére kijelentkezik, az áfakörből. Szíves válaszukat köszönöm Számmester Kft.
Ingatlannal rendelkező magyar zrt. svájci tulaj illetékfizetése Kérdés
Egy magyar zrt.-nek 2008 óta két 50 százalékos részvénytuljdonosa volt. 2017-ben az egyik tulaj beolvadt Svájcban a másik tulajba, aki így 100 százalékos tulaj lett a magyar ingatlannal rendelkező társaságban. Kérdés: kell-e illetéket fizetnie? A kérdés azért merül fel, mert az illetéktörvény 19. § (5 )bekezdése szerint az öt évnél régebbi 2010. év előtt szerzett tulajdonrész után nem kell megfizetni az illetéket esetünkben. De az Art. 6. § (3) bekezdés szerint a beolvadt társaságnak is volt ilyen joga és a jogutódot is megilletik a jogelőd jogai beolvadásnál. Így tehát nem kellhet illetéket fizetnie az új 100 százalékos részvénytulajdonosnak. Ez az illetékcsökkentési kedvzmény azért illeti meg a jogutód svájci céget, mivel a tulajdonát 2010 előtt, a törvény megjelenése előtt szerezte?
Kft. tulajdonában lévő társasház felújítása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy kft., amelynek székhelye, egyben irodája egy társasház egyik lakása. Az épület öreg, komoly felújításra szorul. A társasház rendelkezik némi pénzzel, de természetesen korántsem elegendő a felmért felújítási költségek fedezésére. A társasház tulajdonosai, közöttük a kft. is úgy döntött, hogy a kivitelezést oly módon kívánják rendezni, hogy tulajdoni hányaduk arányában egyszeri célbefizetést tesznek a költségekhez fedezésére. A költségek felbontását a tulajdonostársak a jegyzőkönyvvel együtt megkapják. Amiben a segítségüket kérném, hogy a felújítási, karbantartási, kivitelezési munkálatokról a kivitelező cég a számlát a társasház nevére fogja kiállítani, amiről a társasház csupán egy bizonylatot fog adni (nem számlázza tovább, tehát nem számla, nem nyugta) a pénzbeszedésről. Ilyen esetben, amikor a lakás tulajdonosa a kft., a pénzkiadás a kft. számlájáról fog történni, hogyan tudja elszámolni ezt a kft.? A társasháztól kapott bizonylat alapján egyértelmű áfát nem tudunk visszaigényelni, de csökkenti ez a kiadás a kft. pénzkészletét, vagyis elszámolhatja-e így a kft. a kiadást? Ha igen, akkor növelnem kell-e ezzel a felújítással az ingatlan értékét? Vagy esetleg egyből költségelhető? A munkálatok elvégzése nélkül az ingatlan további hosszú távú használata is megkérdőjelezhető. Köszönöm válaszát! Cséva .
Tőkeleszállítás után a vagyoni hozzájárulások aránya Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az adott kft. tulajdonosa alapításkor a vagyoni hozzájárulást (10 millió forint), kb. 70 százalékban ingatlan apportálásával teljesítette a fennmaradó kb. 30 százalékot pedig pénzbeli hozzájárulásként. Tőkeleszállításról döntött az előző évek felhalmozott veszteségének rendezése céljából. Az eltelt időben a 2 db apportált ingatlanból 1 db eladásra került. Kérdésünk talán inkább jogi, mint számviteli: a tőkeleszállítás utáni új alapító okiratban hogyan kell feltüntetni az apport értékét és a pénzbeli hozzájárulás értékét? Az eredeti tőkeelemeket arányosan kell csökkenteni? Egy másik kft. kapcsán pedig olyan kérdés merült fel, hogy amennyiben van jegyzett, de be nem fizetett tőke, melyet a tulajdonos már nem kíván teljesíteni (a cég tőkeszerkezete ezen kívül is megfelel a törvényi előírásoknak), akkor ezt lehetséges-e tőkeleszállítással rendezni? Vagy szükséges a jegyzett, de be nem fizetett tőke teljesítése és utána lehet tőkekivonásos tőkeleszállítást végrehajtani? Válaszukat előre is köszönjük!
Ingatlanértékesítés áfaszabályai Kérdés
Szeretném a szakmai véleményüket kérni az alábbi témában. Egy "fa" cég az ingatlanértékesítésnél még felszámolás előtt bejelentkezett az általános szabályok szerinti adózásra, vagyis mentesség helyett áfafizetési kötelezettséget választotta, akkor hogyan tud visszalépni az adómentességre, illetőleg mikor? Válaszukat előre is köszönöm. Pasztorális Éva júlia
Magánszemély ingatlan-bérbeadásánál elszámolható tételes költségek Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemélyként ingatlant ad bérbe az ügyfél, tételes költségelszámolás mellett, alkalmazhatja-e az szja törvény 11. mellékletében felsorolt értékcsökkenések közül a 14,5 százalékot a következő esetekben: új konyhabútor készíttetése, biztonsági kamerák telepítése, külső nyílászárók cseréje, radiátorok, légkondicionálók beszerzése, felszerelése? Köszönettel
Ingatlanbérbeadás Kérdés
Kft. vásárolt egy üzletet 18 évvel ezelőtt, melyről áfás számlát kapott. A társaság akkor levonta az áfa összegét bevallásában. Ezidáig saját vállalkozását működtette az üzletben. Most bérbe szeretné adni. Az ingatlanbérbeadásra 2008-ban választotta az áfafizetési kötelezettséget. Az üzletet 2018-tól bérbe adná egy banknak. A bank áfa nélküli számlát fogadna be, mivel ő az áfa összegét nem tudja visszaigényelni. Kérdés: ha a kft. január 1-jétől módosítaná a korábbi bejelentését, azaz nem kérné az áfafizetési kötelezettséget az ingatlanbérbeadásra, akkor a kft.-nek származik ebből hátránya a korábbi, esetleg a jövőbeni költségelszámolást illetően, illetve van-e valamilyen kötelezettsége az adóhivatallal szemben? Bérbeadás után is a kft. nevére szól a rezsiszámla, melynek van áfatartalma, ez az áfa összeg 2018-tól már nem lesz levonható? A rezsiszámlát 2018-tól már mentes az adó alól címszóval számlázzuk tovább a banknak, mint az ingatlant?
Ingatlaneladásról kell-e számla? Kérdés
Az lenne a kérdésem, ha egy cég elad egy ingatlant, kell-e arról a cégnek számlát kiállítani vagy elegendő az adás-ételi szerződés?
Ingatlanvásárlás Kérdés
Egyszemélyes kft. vehet-e házat (lakást) árverésen? Használt ingatlanról van szó. Ha vehet, milyen áfakulccsal és milyen kikötések lehetnek a vásárlással kapcsolatban? Mire kell figyelni, vigyázni? Milyen követelmények vannak a további felhasználással kapcsolatban? Milyen tevékenységi kör kell hozzá? Lehet-e bérbeadni, munkásszállónak használni, illetve ha mégis eladná később, milyen áfakulccsal értékesítheti?