1530 találat a(z) ingatlan cimkére

Üzletrész fejében ingatlan Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. visszavásárolja az üzletrészét, melyet három részletben kíván kiegyenlíteni. Az első részlet nem pénzutalással történik, hanem ingatlanátadással egyenlíti ki. Kérdéseim: 1) az esedékes üzletrész értéke és a bekerülési érték különbözete után le kell-e vonnom az adókat? 2) Az ingatlant piaci értéken kell értékesíteni és a magánszemély nevére kiszámlázni? Válaszát tisztelettel, köszönöm szépen!

Lakóházépítés, 5 százalék áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az ingatlan elkészül 2019 decemberében, de a használatbavételi engedély kiadása lehet, hogy átnyúlik 2020-ra. Az lenne a kérdésem, hogy ilyen esetben kiszámlázhatom-e még 5 százalékos áfával az ingatlan végszámláját 2019 decemberi teljesítéssel? Válaszát előre is köszönöm!

Ingatlanértékesítés ,szja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Két kérdésem van. 1. 2018-ban ketten örököltek egy lakást. Az egyik örökös a másiktól megvásárolja a ráeső (50 százalék) tulajdonrészt. Kérdésem, hogy az értékesítő magánszemélynek van-e illetékfizetési kötelezettsége (mivel öröklésnél nem volt). A személyi jövedelemadó alapja pedig: eladási ár - öröklött ingatlan hagyatéki okiratban meghatározott értékének a ráeső része? 2. Egy magánszemély eladta lakását az egyik városban költözés miatt. A megkapott vételárból ki kellett fizetni a fennálló hitelét. A megmaradt összegből egy másik városban vásárol lakást (nem befektetési céllal). Hogyan alakul a személyi jövedelemadó alapja? Az eladási árból levonhatja-e az egy összegben visszafizetett hitel összegét, illetve beszámítható-e az új (olcsóbb) lakás vételára csökkentő tételként? Válaszukat előre is köszönöm: Boskó Lászlóné

Ingatlan: ajándékozás, eladás Kérdés

Egy magánszemély ingatlan tulajdonhoz jutott ajándékozási szerződés révén 2014. június 19-ei dátummal, ahol a megajándékozott 50 százalék tulajdont szerzett az ingaltanban. Az ingatlant ajándékozó halála után az örökjösök megtámadták ezt az ajándékozási szerződést. Az eset bíróságon zárult le, ahol egyezséget kötöttek a felek 2019 áprilisában, melynek értelmében az 50 százalék tulajdoni hányad módosult 105/300-ad tulajdoni hányadra. Az ingatlan eladásra került 2019. július 4-én. Melyik dátum és tulajdoni hányad mérvadó a szja megállapításánál?

Vagyonszerzési illeték Kérdés

Tisztelt Szakértők! Érdeklődni szeretnék, hogy milyen mértékű vagyonszerzési illetékfizetési kötelezettséggel kell számolni zártkerti besorolású ingatlan vásárlása esetén? Férjemmel ketten vásároljuk, nekem első ingatlantulajdon lenne, elmúltunk 35 évesek mindketten. Más ingatlan adásvétele nem történik párhuzamosan. Válaszukat előre is köszönöm! B.Zsuzsa

Egyéni vállalkozók, őstermelők, bérbeadók: itt a fizetési határidő Cikk

Elérkezett a második negyedévi adóelőleg fizetési kötelezettség a magánszemélyek számára, amelynek határideje 2019. július12-e. Az egyéni vállalkozókra, a mezőgazdasági őstermelőkre, valamint e tevékenységek keretén kívül folyatott önálló tevékenységet folytatókra vonatkozik ez a határidő, valamint azokra, akik esetében nem történt meg például a nem önálló tevékenységből származó, vagy egyéb jövedelem utáni adóelőleg-levonás. Cikkünkben ismertetjük a költségelszámolási és a kedvezményérvényesítési lehetőségeket is.

Ingatlanértékesítés válás után Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném a tanácsát kérni. Házasságunk alatt két ingatlant építettünk közösen a volt férjemmel. Mindkét ingatlan a férjem nevén volt. 2015. évben elváltunk, és a vagyonmegosztás alapján az egyik ingatlan a nevemre került. Az idén – 2019. évben – az ingatlan értékesítettem. Ezzel kapcsolatban lenne a kérdésem, hogy az értékesített ingatlan vonatkozásban keletkezik-e személyi jövedelem adó kötelezettségem. A szerzés évének 2015. év számít, amikor az ingatlan a nevemre került, vagy pedig az eredeti szerzési időpont az irányadó? Mindkét ingatlant a házasságunk időszaka alatt építettük, 2010. évben. Segítségét előre is köszönöm: Bereczk Zsuzsanna

Új építésű ingatlan áfája Kérdés

Egy új építésű ingatlant épít egy beruházó. A jogerős építési engedély 2017-ben készült. Az építkezés 2019-ben kezdődött el és közben tervmódosítás történt, aminél több lakás jött létre. Az új lakásokra is érvényes az 5 százalékos áfa 2023-ig vagy csak az eredeti engedélyben szereplőkre?

Ingatlan ELÁBÉ Kérdés

Tisztelt Szakértő! A társaság bérbeadási céllal 2016-ban ingatlant vásárolt, az ingatlant a tárgyi eszközök közé sorolták. 2019. februárban a társaság az ingatlan eladásáról döntött, az ingatlan a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény 23. § (5) bekezdése alapján a készletek közé átvezetésre került, az értékesítés 2019 májusában meg is történt. A kérdésem, hogy az átsorolt, készletek között nyilvántartott ingatlan a helyiiparűzésiadó-alap szempontjából csökkentő tételnek minősül-e, az adóalap megállapításánál eladott áruk beszerzési értékeként figyelembe vehető-e? Válaszukat előre is köszönöm. Üdvözlettel: Csaba

Értékcsökkenés ingatlanra Kérdés

Nagy értékű ingatlan apporttal indult egy kft., amely ezeket az ingatlanokat bérbeadja. Az előző könyvelő, akitől átvettem a könyvelést, az ingatlanokra nem számolt el számviteli törvény szerinti értékcsökkenést, mondván, hogy az ingatlanok értéke egyre nő, csak társasági adótörvény szerinti értékcsökkenést számolt el. Én úgy gondolom, hogy az ingatlanok avulnak, főleg mert bérlők használják, ezért én számolnék számviteli értékcsökkenést is, és ha jelentősen növekszik az ingatlan értéke, akkor értékbecslés alapján növelném az értéket a tőketartalékkal szemben. Jól gondolom? Megváltoztathatom-e az értékcsökkenés számítását?

Adók ingatlan típusú vagyonjuttatás esetén Cikk

Azonos tulajdonú cégek közti ingatlan típusú vagyonjuttatás esetén kinek és milyen fizetési kötelezettsége keletkezik? Olvasói kérdésre dr. Verbai Tamás jogász, a HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt. vezérigazgatója válaszolt.

5 százalékos áfa szerződésmódosítés esetén Kérdés

Tisztelt Válaszadó! Új családi ház értékesítésekor (2018, nov. 01. előtti egyszerű bejelentésnél) a vevővel jelen pillanatban szerkezetkész állapotra kötnénk adás-vételi szerződést, de a későbbiekben, ha kulcsrakész állapotúra módosítanánk a szerződést, így is a teljes vételárra tud vonatkozni az 5 százalékos áfakulcs (készpénz és piaci lakásvásárlási hitellel lenne a finanszírozás, nem CSOK)? Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!

Ingatlan bérbeadása, áfa Kérdés

Tisztelt Cím! Egy kft. lakóingatlant vásárol. Ezt az ingatlant bérbe fogja adni egy magánszemélynek, aki ott szálláshely-szolgáltatást fog végezni. A kft. adómentesen számláz a magánszemély felé? Ez TM típusú ingatlan-bérbeadásnak minősül? Ha igen, a tevékenység megkezdése előtt be lehet év közben jelentkezni áfás ingatlan-bérbeadásra? Választ köszönöm előre is.

Illeték Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy társaság, amely 2017-ben alakult, főtevékenységeként saját tulajdonú ingatlan adásvételét jelölte meg. A társaság megalakulása óta ezen tevékenységét nem végezte, árbevétele nem származott belőle sem 2017-ben, sem 2018-ban. 2019-ben a társaság szeretne kizárólag továbbértékesítési céllal ingatlant vásárolni, vállalva a 2 éves időkorlátot. Szeretném megkérdezni, hogy az ő esetében igénybe vehető-e a kedvezményes 2 százalékos vagyonszerzési illeték, vagy csak és kizárólag a 3 százalékra jogosult? Köszönöm!

Ingatlanértékesítés jövedelme Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély 2018. januárban egy építési telket vásárolt. A vagyonszerzési illeték tekintetében mentességet kapott, mivel vállalta a beépítést. 2018 októberében 30 százalékos készültségi fokon értékesítette az ingatlant. Mivel nem valósult meg a beépítés, így az ügylet kapcsán vagyonszerzési illetékfizetési kötelezettség terheli a magánszemélyt, amit azonban csak 2022-ig kell majd befizetni. Kérdésem az lenne, hogy az illetéket a NAV határozata alapján a 2018. évi ingatlanértékesítés jövedelmének kiszámításakor költségként figyelembe veheti-e, ha nem, akkor esetleg a kifizetéskor, 2022-ben önellenőrzéssel tudja-e korrigálni a 2018. évi adóbevallását, vagy mivel az értékesítésig pénzügyileg nem lett rendezve az illeték kifizetése, így a jövedelmet nem lehet csökkenteni az illeték összegével? Köszönettel: Erdélyi Andrea

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink