23 találat a(z) ingatlan felújítása cimkére

Bérelt ingatlan áfája Kérdés

Tisztelt Tanácsadó! Szeretném megkérdezni, hogy ha áfa szempontjából nézzük, a lakó és nem lakó épületnek vett bérelt ingatlant, akkor az áfa levonható-e vagy sem? Esetleg van-e rá megoldás, ha magánszemélytől bérel a vállalkozás irodát, ami lakóingatlannak minősül, és felújításra kerül az iroda, az áfát hogyan lehetne mégis levonásba helyezni? Nagyon szépen köszönöm előre is a segítséget!

Áfa levonása Kérdés

Egy most alakult kft az általános szabályok alapján állapítja meg az áfa fizetési kötelezettséget. Egy ingatlant vásárolt a kft, amelyen beruházásokat végez. A beruházások áfája levonható? A kft. maga fogja használni pizzázóként. A tevékenységei között szerepel a 6820-as kód a bérbeadás, de nem fogja bérbeadni az ingatlant. Ez befolyásolja az áfa levonását? Töröljük a tevékenységek közül ezt a kódot?

Bérelt ingatlan felújítása bérleti díjba beszámítva Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. magánszemélytől bérelt ingatlant felújítja, mely felújítást megelőzően úgy egyezett meg a bérbeadóval, hogy a felújítási költséget "lelakja", azaz addig nem fizet bérleti díjat. Ez körülbelül 10 éves időtartamot jelent. Kérdések: 1) Hogyan kell könyvelni a felújítási költséget? Aktiválni kell, mint bérelt ingatlanon végzett beruházást, vagy csak a bérbeadóval szembeni követelésre (36-os számlaosztály) kell könyvelni? 2) Ebben az esetben ki kell-e számlázni a felújítást a bérbeadó felé, vagy csak a szerződés alapján követelésként nyilvántartani? 3) Ha számlázni kell, akkor áfásan kell-e kiállítani a számlát, tekintve, hogy a kft. fordított áfás számlát kap a kivitelezőtől, de a fizetendő áfát nem helyezi levonásba, mivel az ingatlan a földhivatalnál "kivett lakóház, udvar, gazdasági épület" elnevezéssel szerepel?

Ingatlanáfa Kérdés

Egy céget megbírságolt a NAV jogosulatlan áfalevonás miatt. Ingatlanok építésével és felújításával foglalkozik, és fordított áfás számlát állított ki az értékesítésről magánszemélyeknek, az ingatlan használatba vétele 2 évnél régebben történt. A felhasznált anyag áfájának egy részére tagadta meg a NAV a levonást. Most olyan gonddal jött, hogy vett egy telket, amin már áll egy régi ház, de elkezdett mellé egy új házrészt is építeni, az alapozás és a falazat kis része már készen van, ennek az 50 százalékát eladná. Az volt a kérdése, hogy hogyan állítsa ki számlát? Én azt mondtam neki, hogy áfamentesen, mert nem osztható meg az ingatlan két részre, az építési osztály nem engedi, és a régi ház miatt már van használatba vételi, tehát nem lesz új építésű. A másik kérdése az volt, hogy akkor az ide felhasznált anyagok áfáját levonhatja-e? Jól jár-e ha Szlovákiából hoz be mentesen építési anyagot, és azzal dolgozik? Azt mondtam, hogy mivel az ingatlan értékesítése itt is mentes lesz, és a beszerzésre fel kéne számítania az áfát, ami csak arányosítással vonható le, ebbe megint beleköt majd a NAV, és csak a fizetendő áfát engedik majd, a levonást nem, mert mentes termékértékesítéshez használta. Az ingatlanértékesítésre nem választotta az áfázást. Köszönettel: Céghmester

Beruházási kedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kft. 2013-ban kezdett meg egy idegen ingatlanon végzett beruházást, irodakialakítást. 2014-ben aktiválta, még 2014-ben is tartott az átalakítás. Kérdésünk, hogy csak a 2014. évi beruházás értékével csökkenthetem az adóalapot vagy az egész értékkel?

Ingatlanáfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik ügyfelem egy nagyértékű ingatlant szeretne vásárolni, amit felújítana, majd üzlethelyiségként bérbeadna. A vásárlásról a számla fordított adózású vagy tárgyi mentes lesz (nem tudjuk egyelőre). Az illetőnek van egy evás és egy sima áfás cége. Kérdés, hogy melyik cégbe vegye az ingatlant áfaszempontból? Jól gondolom-e, ha tárgyi mentes az ingatlan-beszerzési számla, mindegy, hiszen a felújítások áfája levonható lesz az áfás cégben, ha a vásárlással egyidejűleg bejelentkezik áfás ingatlan-bérbeadásra; az evás cégben – majd, ha jövőre visszajelentkezik áfás adóalanyiságra – ugyanez a helyzet. Ha viszont fordított a beszerzési számla, a sima áfás cég beálltja az adóbevallásába pluszban és mínuszban is az áfát, ha áfás bérbeadás lesz; az evás cégnek viszont meg kell fizetnie majd a fordított számla áfáját a tárgyévi adóbevallásában? Ezen kívül későbbi áfakorrekció talán egyik esetben sem merül fel (ha áfás bérbeadásra bejelentkeznek a cégek). Válaszát előre is köszönöm, Királyné A.

Használt ingatlan bérbeadása, értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik ügyfelünk egyéb ingatlan bérbeadásával foglalkozik, mely tevékenységet „áfásította”, azaz bejelentkezett az áfa általános szabályai szerinti adózásra és ennek megfelelően áfával növelten állította ki folyamatosan a bérleti díjakról szóló számlákat. A bérlő és a bérbeadó közös megegyezése (írásos megrendelés) alapján az ingatlanon felújítási munkákat végeztek folyamatosan, mely munkálatokról egy összegben (természetesen a munkák elvégzését a bérbeadó részéről is leigazoló mellékletekkel) állítottak ki elszámoló számlát, természetesen áfával növelt értékben. Ezen munkálatok építési engedélyhez nem voltak kötve. Időközben a bérbeadó úgy döntött, hogy értékesíti a bérbeadott ingatlant egy másik gazdasági társaságnak (tehát nem az eddigi bérlőnek adta el). Mivel a használt ingatlan értékesítését nem az áfatörvény általános szabályai szerint teheti meg (azaz nem jelentette be áfa hatálya alá az értékesítési tevékenységet), ennek megfelelően áfamentesen állította ki a számláját. A fentiekben leírt felújítási számla teljesítési időpontja nagyon közel van az értékesítési időponthoz (7 nap múlva lett eladva az ingatlan áfamentesen), ugyanakkor az akkor még érvényben lévő bérleti szerződés utolsó napjával esett egybe a felújítási számla teljesítésének napjára. Kérdésünk: levonásba helyezheti a bérbeadó a felújítási számlában lévő áfát, annak ellenére hogy 7 nap múlva értékesítették az ingatlant? Várom válaszukat. üdv: Fülöp Péter

Felújítaná bérelt irodáját? Így számolhatja el a költségeit Cikk

Egy vállalkozás irodát bérel, amelyet felújítana. Megteheti-e, hogy a bérleti díj fejében újítja fel az ingatlant (addig nem fizet bérleti díjat, amíg a felújítás költsége el nem fogy)? Milyen járulék-, illetve adóvonzata van ennek? – kérdezte olvasónk. Sinka Júlia adó- és számviteli tanácsadónk válaszolt.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink