57 találat a(z) gazdasági tevékenység cimkére
Karácsonyfadíszek készítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély karácsonyfadíszeket készít, és interneten értékesíti őket. Kérdésem, hogy ezt milyen formában teheti meg? Kötelező-e emiatt egyéni vállalkozóként bejelentkeznie, vagy elég magánszemélyként adószámot kiváltania,vagy esetleg ez utóbbi sem kell? Milyen szja és esetlegesen ehofizetési kötelezettségek terhelik? Mivel ezen tevékenységéből rendkívül csekély bevétele származik, lehet-e valamilyen mentességet vagy kedvezményt igénybe vennie? Tisztelettel várom válaszát.
Ingóság értékesítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha magánszemély a 30 éve gyűjtött műtárgyait értékesíti (a beszerzési árak ismeretlenek) élhet-e az szja 58. § (5) pontja szerinti adózási móddal? Mikor, mitől lesz ez nála a (8) pont szerinti gazdasági tevékenység? Van-e már bírósági döntés hasonló témában? Ha igen, hol lehet azt megismerni? Nagyon köszönöm válaszát. Üdvözlettel: Várnainé Mizsei Gabriella
Karácsony előtti nagytakarítás: így adhatja el a kinőtt, megunt cuccait Cikk
A karácsony előtti őszi nagytakarítás során is rengeteg holmit kiselejtezünk, amelyek még jó állapotban vannak, és mások számára hasznosak lehetnek. Egyre népszerűbb kiárusítási forma az úgynevezett garázsvásár, ahol magánszemélyek értékesítik megunt dolgaikat, műszaki cikkektől, ruháktól kezdve a bútorokig, könyvekig sokféle holmin próbálnak így túladni. Cikkünkben összefoglaljuk az említett ingóságok értékesítésére vonatkozó adózási szabályokat.
Külföldiek gazdasági tevékenysége, képviselete Magyarországon Cikk
A külföldiek magyarországi tevékenységüktől függően lehetnek gazdasági célú letelepedésre kötelezettek vagy sem. Bemutatjuk, hogy a külföldi hogyan teljesítheti itteni adókötelezettségeit, mit jelent a pénzügyi képviselet, a fióktelep és a kereskedelmi képviselet.
Reverenda és társasági adózás? Az egyházi jogi személyek gazdálkodása Cikk
Az egyházi jogi személy céljai megvalósítása érdekében jogosult gazdasági-vállalkozási tevékenységnek nem minősülő tevékenységet, valamint elsődlegesen végzett tevékenysége (vallási) mellett gazdasági-vállalkozási tevékenységet folytatni, az után viszont társaságiadó-fizetésére kötelezett. Cikkünkben példákon keresztül mutatjuk be, hogyan kell az adóalapot megállapítani.
Adószámmal, de nem vállalkozásként végzett gazdasági tevékenység Kérdés
Kedves Sinka Júlia! Köszönöm sokrétű válaszát, azonban úgy érzem, hogy a konkrét kérdésemre nem érkezett megnyugtató válasz. Kérdésem során alapfeltételezésem volt az üzletszerűség, a tartósság, a rendszeresség. Pusztán az a körülmény, hogy megbízás nélkül, önállóan (a tevékenység eredményét szabadon meghatározva, eladásra) vagy kizárólag megbízásra (a tevékenység eredményét nem szabadon meghatározva, hanem a megbízó előírásai alapján) végzem a tevékenységet, befolyással bír-e arra, hogy végezhető-e tevékenység adószámmal is vagy csak kizárólag vállalkozásként? Válaszát megköszönöm, Pap Ernő Csatolom eredeti kérdésemet: Tisztelt Adózóna! Amennyiben magánszemély gazdasági tevékenységet kíván folytatni (üzletszerűen, tartósan, független formában, bevétel elérési céllal), de nem önállóan, hanem megbízás alapján, úgy az végezhető-e pusztán adószám birtokában, vagy csak egyéni vagy társas vállalkozási formában? Amennyiben ugyanazon magánszemély teljesen önállóan saját kockázatra kíván tevékenységet folytatni, tehát nem megbízás alalpján, úgy az végezhető-e pusztán adószám birtokában, vagy csak egyéni vagy társas vállalkozási formában?
Adószámmal, de nem vállalkozásként végzett gazdasági tevékenység Kérdés
Tisztelt Adózóna! Amennyiben magánszemély gazdasági tevékenységet kíván folytatni (üzletszerűen, tartósan, független formában, bevétel elérési céllal), de nem önállóan, hanem megbízás alapján, úgy az végezhető-e pusztán adószám birtokában, vagy csak egyéni vagy társas vállalkozási formában? Amennyiben ugyanazon magánszemély teljesen önállóan saját kockázatra kíván tevékenységet folytatni, tehát nem megbízás alalpján, úgy az végezhető-e pusztán adószám birtokában, vagy csak egyéni vagy társas vállalkozási formában? Válaszukat köszönöm, Pap Ernő
Szálláshely kiadása alapítvány által Kérdés
Általános iskola mellett működő közhasznú alapítvány vagyunk. Alapító okiratunk tartalmazza, hogy alapítási célokat nem veszélyeztető gazdasági tevékenységet is folytathatunk. Azt tervezzük, hogy az alapítvány tulajdonában lévő balatoni táborban az iskolás gyerekeket önköltségi áron nyaraltatjuk, a fennmaradó időben pedig más fizető vendégeket fogadunk. Kérdéseink: 1.) Ahhoz, hogy a fentieket megtehessük, a "gyermek-és ifjúsági táborhely" vagy a "kereskedelmi szálláshely" besorolási kategória a megfelelőbb (melyiknek mi a vonzata), illetve hol, és milyen módon kell ezeket igényelnünk, alkalmaznunk? 2.) Milyen adók vonatkoznak ránk, és hogyan kell adóznunk? A tevékenységünk alapján jár-e részünkre az alanyi áfamentesség, illetve 6 millió forint árbevételig választhatjuk-e azt? 3.) Megtarthatjuk-e attól még a közhasznú alapítványi besorolásunkat, ha az alapítási céljainkat gazdasági tevékenységgel is elősegítjük (nem a profitra, felhalmozásra törekszünk, nem fektetünk be, stb.)? Tisztelettel és köszönettel várjuk mielőbbi válaszukat: A kurátorok
Vaterázók, figyelem! Itt a NAV válasza, mikor kell adószám – példák! Cikk
Mikor kell adószámot kérniük a magánszemélyeknek ingóságok értékesítése esetén, és mikor nem? Évi 600 ezer forint alatti bevétel esetén kell-e adószám? Lehet-e visszamenőleges hatállyal alanyi adómentességet választani, ha valaki a gazdasági tevékenysége megkezdése után kér – jogszerűtlenül – adószámot? Hogyan kell visszamenőlegesen – bevételi bizonylatok híján – áfabevallást benyújtani? – egyebek között ezekre a kérdésekre kért választ az Adózóna.hu a Nemzeti Adó- és Vámhivataltól (NAV).
Így adhatja el használt ruháit a piacon Cikk
Hogyan adhatja el egy magánszemély a piacon használt ruháit, s milyen szabályok szerint kell utána adóznia? – kérdezte olvasónk. Surányi Imréné szakértőnk válaszolt
Mikor gazdasági tevékenység az ingó-értékesítés? Cikk
Kevés konkrét fogódzó van az általános forgalmi adóról szóló törvényben arra, hogy például az ingó-értékesítés milyen esetekben minősül gazdasági tevékenységnek. Bírósági ítéleteket bemutatva igyekszünk segíteni az egyszerűnek nem mondható téma megértését.
Új előírások ingóság értékesítésénél, adóelőleg levonásánál Cikk
Új előírás, hogy gazdasági tevékenységnek minősül, ha valamely tevékenység üzletszerű, illetőleg tartós vagy rendszeres jelleggel folytatják, feltéve, ha az ellenérték elérésére irányul, vagy azt eredményezi, és annak végzése független formában történik. Mi változik még?