57 találat a(z) gazdasági tevékenység cimkére

Társasház! Kérdés

Tisztelt szakértő! Kérdés: társasház, amelynek nincs gazdasági tevékenysége, milyen könyvvezetésre kötelezett?

Saját készítésű fénykép adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Hobbiból fényképeket készítek. Egy ismerősömnek megtetszettek a képeim, és a cége megvásárolná azokat. Az a kérdésem, hogy miként kell adózni és járulékot, ehót fizetni a keletkezett jövedelem után? Szerződést kell-e kötnünk? Előre is köszönöm válaszát.

Egyesület – büfé üzemeltetése Kérdés

Tisztelt Szakértők! Azt szeretném megtudni, hogy amennyiben egy sportegyesület az általa üzemeltetett sporttelepen egy büfét létesítene, akkor ez mivel járna? (A szurkolók részére értékesítenének italokat.) Úgy gondolom, hogy ez vállalkozási tevékenységnek minősül, és ugyanúgy lehet ilyesmit üzemeltetni, mint egy üzlet esetében, vagyis a megfelelő engedélyek, végzettség birtokában, és pénztárgépet is kell használniuk. Esetleg rájuk más vonatkozik?

Lakást ad, vesz – mikortól gazdasági tevékenység? Cikk

Egy család tagjai több ingatlannal rendelkeznek, azt tervezik, hogy értékesítik azokat. Adózás szempontjából nagyon nem mindegy, hogy mikortól minősül az ügylet gazdasági tevékenységnek? Olvasónk kérdésére Sinka Júlia adó- és számviteli tanácsadó válaszol.

Szja – gazdasági tevékenység Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdést tettem fel. Gondom az, hogy az szja törvény nem határozza meg, hogy mi minősül gazdasági tevékenységnek. Sajnos az áfatörvény sorozat értékesítés fogalmát nem vette át az szja törvény, így azt alkalmazni a szja megállapításához nem lehet. Köszönöm a válaszát, de a jogszabályi hivatkozásokat ismerem. Kérdésem: egy család tagjai egyenként 2-5 ingatlannal rendelkeznek, melyet bérbeadás útján hasznosítanak. A lakásokat több mint öt éve vették. Most azt tervezik, hogy értékesítik azokat. Aki két lakással rendelkezik, az egy éven belül eladja az ingatlanjait, aki több mint kettővel, az három éven belül kívánja azokat eladni. Kérdésem, hogy az értékesítések gazdasági tevékenységnek minősülnek-e? Köszönöm a válaszukat.

Szja – ingatlanértékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy család tagjai egyenként 2-5 ingatlannal rendelkeznek, melyet bérbeadás útján hasznosítanak. A lakásokat több mint öt éve vették. Most azt tervezik, hogy értékesítik azokat. Aki két lakással rendelkezik, az egy éven belül eladja az ingatlanjait, aki több mint kettővel, az három éven belül kívánja azokat eladni. Kérdésem, hogy az értékesítések gazdasági tevékenységnek minősülnek-e? Köszönöm a válaszukat.

Áfa-visszaigénylés, mint önálló tevékenység Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az áfa-visszaigénylésnek, mint gazdasági tevékenységnek van-e bármilyen jogi akadálya? Tehát amennyiben egy magyar cég belföldön vásárol terméket, amelyet a határon kívül értékesít, ahol a szállítója és a vevője ismeri egymást, viszont a szállítónak nincs tőkéje megfinanszírozni az áfát, valamint nincs kapacítása a visszaigényléssel járó munka (ellenőrzés) elvégzésére, önálló gazdasági tevékenységet végez-e a kérdéses cég? Köszönöm!

Támogatójegy Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy nonprofit szervezet rendezvényére úgynevezett támogatójegy megvásárlásával lehet bemenni. Aki nem veszi meg a támogatójegyet, az nem mehet be a rendezvényre. Kérdés, hogy mit kell kiállítani a támogatójegyekről (nyugtát)? Ha belépőjegy, alkalmazható az, amit a boltban vesz? Ez már társaságiadó-alap lehet, ha túllépi a keretet? Vállalkozási, gazdasági tevékenységnek minősül? Az alapító okiratban, amennyiben benne van a rendezvényszervezés, mint közcélú tevékenység, véleményem szerint akkor is vállalkozási/gazdasági tevékenységnek minősül ez, ha ellenértéket kér érte. Jól gondolom? Köszönöm!

Lehet-e végelszámolás alatt tevékenységet folytatni? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kiskereskedelemmel foglalkozó korlátolt felelősségű társaság a végelszámolás ideje alatt végezhet-e tevékenységet (például maradék készlet kiárusítása), vagy minden tevékenységet be kell fejeznie a végelszámolás bejelentése előtt? Válaszát előre is köszönöm Szabó Fruzsina

Étkeztetés kiszámlázása óvodánál Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy alapítvány által működtetett magánóvoda (gazdálkodási forma: egyéb jogi személyiségű nonprofit szervezet) eddig nem számlázott étkeztetést, mert azt az étkeztetést biztosító vállalkozó számlázta a szülők részére. Mostantól a vállalkozó az óvodának számlázna, és az óvodának kellene továbbszámlázni, bizonylatolni a szülők felé a befizetett díjat. Az óvoda 1-es adószámmal rendelkezik a tevékenység tárgyi mentessége miatt. Milyen bizonylatot kellene kiállítani az óvodának a szülők felé? Áfa szempontjából hogyan kellene kezelni ezt a dolgot? Gazdasági tevékenységet jelent-e ez az óvodának (eddig csak egyéb bevétele volt), árbevétel keletkezik-e?

Szorongatja a NAV az UBER-sofőröket, noha kedvelhetné is őket Cikk

Sokat hallhattunk mostanában a taxis-uberes vitáról, arról azonban kevesebbet, hogy a NAV operatív osztálya vizsgálat alá vonta az összes Uber-sofőrt, aminek végeredménye majdnem minden ügyben 200 ezer forintos adóbírság lett. De ez csak a kezdet volt. Tapasztalatok szerint az operatív ellenőrzések után elrendelte az adóhatóság a korábban lefülelt Uber-sofőrök bevallásainak utólagos vizsgálatát is.

Feles bérlet Kérdés

Tisztelt Szakértők! Termőföld-tulajdonos magánszemélyként ötéves időtartamra feles bérleti szerződést kívánok kötni, a termőföld hasznosításának fejében bizonyos mennyiségű terményt kapok a termőföld használójától. A jogszabály értelmében az átvett termény miatt szja fizetési kötelezettségem nem keletkezik, azonban a terményre nem tartanék igényt, ezért értékesíteni szeretném. A fentiek alapján a kérdéseim az alábbiak: 1. Ha a kapott termény értékesítése során a bevételem nem éri el a 600 ezer forintot, akkor kell-e bármilyen adót fizetni? 2. Ha a kapott termény értékesítése során a bevételem eléri a 600 ezer forintot, de jövedelmem nem keletkezik (például az értékesítés során kapott bevétel és a szerzési érték megegyezik, vagy az értékesítés során kapott bevétel kevesebb, mint a szerzési érték), akkor kell-e bármilyen adót fizetni? 3. Ha a kapott termény értékesítése során a bevételem eléri a 600 ezer forintot, és jövedelemre teszek szert, akkor milyen adófizetési kötelezettség keletkezik, és mi az adó alapja? 4. A termény esetében mit értünk szerzési értéken? 5. Az adófizetési kötelezettség tekintetében mi változik, ha a termény értékesítése évente csak egyszer történik, tehát nem rendszeresen? 6. Milyen esetben kell bejelentkezni áfaalanyként az adóhatósághoz? Ha rendszeresen történik a termény értékesítése, vagy akkor is, ha csak évente egyszer? 7. Adózás szempontjából kifogásolható-e, hogy a feles bérleti szerződésben nem 50-50 százalékos arányban állapodunk meg? Válaszukat előre is köszönöm!

Gazdasági tevékenység definíciója az szja-törvényben Kérdés

2016. 04. 27-én feltett kérdésre (Több ingatlan értékesítése két éven belül) – mely az ingatlanértékesítések jellegére vonatkozott (meddig magánszemély és mikortól vállalkozó) – szeretném, ha a szakértő pontosabban kifejtené, mit ért az szja-törvény 46. pontja azon, hogy üzletszerű, tartós, rendszeres, illetve független formában?

Több ingatlan értékesítése két éven belül Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban szeretném a segítségét kérni. Ügyfelem 2015-ben vásárolt kettő ingatlant, melyeket többmillió forintos haszonnal tovább is értékesített. Természetesen a bevétele és a kiadásai közötti különbözetre az szja-t megfizeti. 2016-ban is vásárolt egy ingatlant, ezt is szeretné eladni. A két éven belül lebonyolított három ingatlanértékesítés után van-e bármilyen plusz adófizetési kötelezettsége az szja-n kívül? Ez már esetleg sorozat jellegű értékesítésnek minősül? Hány éven belül, hány ingatlant értékesíthet, ami még nem minősül gazdasági tevékenységnek vagy sorozat jellegű értékesítésnek? Meddig "ajánlott" ezzel így magánszemélyként foglalkoznia? Vagy már most javasolt lenne ezt vállalkozási keretek között végeznie? Köszönjük szépen a szakvéleményét!

Szja – ingó értékesítés külföldön II. Kérdés

Tisztelt Lepsényi Márta! Tegnapi, azonos című kérdésemmel kapcsolatban még az lenne a kérdésem, hogy ha gazdasági tevékenységnek minősül a tevékenység, akkor kell-e adószámot igényelni erre? Illetve van-e áfabejelentési, -fizetési kötelezettség? Köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink