792 találat a(z) fordított áfa cimkére

Számlázás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szabályos-e, megfelel-e az áfatörvény előírásainak az a számla, amelynek egyik sora egyenes áfás tételt, a másik sora pedig fordított áfás tételt tartalmaz? Üdvözlettel: Bácsi Ferencné

Láncértékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi ügyletben az áfa meghatározásához kérném a segítségüket. "A" magyar cég terméket értékesít "B" cégnek, amely Dániában bejegyzett, de Magyarországon, a belföldi értékesítései vonatkozásában áfaregisztrációval rendelkezik. "B" továbbértékesíti "C" román végvevőnek. Az áru fuvarozását "C" végzi; "A" telephelyéről ő szállítja/szállíttatja el az árut. Véleményüket kérem az egyes értékesítések áfabeli megítéléséhez és "B" által használandó adószám eldöntéséhez abban az esetben, ha "B" végül rendelkezik a szükséges CMR-rel (a román vevő megküldi azt neki), illetve, ha nem.

Ingatlanértékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ingatlanértékesítéssel kapcsolatosan szeretném megkérdezni, hogy abban az esetben, ha az eladó az áfatörvény 86. § (1) bekezdés j) pontja alapján választotta az adókötelezettséget, de a vevő, aki egyébként áfaalany, de ingatlanhasznosításra nem választott adókötelezettséget az adásvétel kapcsán kell-e áfát fizetni a vevőnek? Jól értelmezem-e a törvényt, mely szerint, ha az eladó az áfatörvény 142. §-a alapján fordított áfás számlát állít ki, a vevő – tekintettel arra, hogy nem választott adókötelezettséget – a felszámított áfát levonásba nem helyezheti? Válaszukat megköszönve, Tisztelettel: Dulló Ida

Fordított áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az áfatörvény 142. § (1) bekezdés c) pontja értelmezésében kérem segítségüket. Abban az esetben, ha egy társaság a következő szolgáltatást vesz igénybe, megvalósul-e a fordított adózás alá eső tényállás: – Szállítással foglalkozó cég ("A") az elszállítandó termékek (bútorok, berendezési tárgyak) szállítás előtti be-, és utáni kicsomagolásával alvállalkozót bíz meg ("B" cég). A speciális igényeknek megfelelő szállító ládákat "A" cég bocsátja rendelkezésre. Ebben az esetben a csomagolást végző "B" cég szolgáltatása személyzet rendelkezésre bocsátásának minősül, és fordított áfa alá tartozik? – Ipari karbantartást végző "A" cég a karbantartási feladatok egy speciális feladatának, illetve egy részének elvégzésére "B" kapcsolt vállalkozását (hasonló tevékenységet végző) bízza meg. "B" cég szakképzett személyzettel vesz részt a feladat elvégzésében, a szükséges eszközöket "A" cég adja. Ez személyzet rendelkezésre bocsátásának minősül, és fordított áfa alá tartozik? – Ugyan az az ipari karbantartást végző "A" cég a karbantartási feladatok egy speciális feladatának, illetve egy részének elvégzésére "B" kapcsolt vállalkozását (hasonló tevékenységet végző) bízza meg. "B" cég szakképzett személyzettel és egyes eszközök (például a munkába járáshoz szükséges gépjármű rendelkezésre bocsátása) rendelkezésre bocsátásával vesz részt a feladat elvégzésében, a többi szükséges eszközt "A" cég adja. Ez személyzet rendelkezésre bocsátásának minősül, és fordított áfa alá tartozik?

Fordított áfás termékekhez közvetve kapcsolódó szolgáltatás áfája Kérdés

Tisztelt Hölgyem/Uram! Egyik ügyfelünk fordított áfás terméket vásárolt, amihez szállítást is igénybe vett, amit külön tételként fel is vezetett a számlán a partner. Ezt a számlában ugyanúgy fordított adós tételként kezelték, ami szerintünk az általános szabály szerint áfás ügylet. A partner szerint, ami ezekhez a termékekhez kapcsolódó szolgáltatás, azt is fordított adózás keretében kell kezelni, de ez nem szerepel az áfatörvény 142. paragrafusában. Mi a helyes eljárás ebben az esetben? Várom mielőbbi válaszát.

Egyenes áfa korrekciója fordított áfára Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk egy adott építőipari kivitelezést a megrendelő nyilatkozata alapján – mely szerint az adott munka nem volt építésiengedély-köteles –, egyenes áfásan számlázott ki a partnere részére. A számla teljesítési időpontja 2015. március havi volt, az adóalapot és az áfát szerepeltettük is az adott havi áfabevallásban. Partnerünk 2015. augusztus végén jelezte, hogy a munka mégis építésiengedély-köteles, ezért kérte számlával egy tekintet alá eső okirat kiállítását, és a teljesítésnek az áfatörvény 142. § (1) bekezdés b.) pontja szerint történő kezelését. A módosító okiratot kibocsátottuk, melynek eredményeképpen fizetendő áfánk jelentősen csökkent a korábban bevallotthoz képest. Kérdésünk arra vonatkozik, helyesen jártunk-e el azzal, hogy az eredeti számla teljesítési időszakának áfabevallását (2015. március) önellenőriztük, vagy a negatív elszámolási különbözetet csak későbbi időszakban vehetjük figyelembe az áfabevallásunkban? Válaszát előre is köszönjük!

Fordított áfa? Kérdés

Tisztelt Szerkesztőség! Társaságunk apartmanokat épít értékesítésre. Az építési engedély társaságunk nevére szól. Most egy nem teljesen elkészült apartmant szeretnénk értékesíteni. A számlán az eddig elvégzett munkák értéke szerepel, építési munkák megnevezéssel. Kérdésem, hogy az értékesítés egyenes vagy fordított áfa hatálya alá tartozik? Telekhányad-értékesítés is történik, ennek a számlája fordított áfás lesz. Válaszukat előre is köszönöm. Tisztelettel: Hofbauer Pál

Munkaerő-kölcsönzés – fordított áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az áfatörvény változásával kapcsolatban a 2014. december havi munkaerő-kölcsönzésről szóló számla áfaminősítésében kérjük szíves segítségüket. A munkaerő-kölcsönző cég 2014. december 31-én kiállított számlájának fizetési határideje 2015. január 30., a számla teljesítési időpontjának is 2015. január 30. van jelölve. Az átmeneti rendelkezések értelmezése alapján arra a következtetésre jutottunk, hogy mivel az áfatörvény szerinti teljesítési idő 2015. január 1. utáni, ezért a számlát fordítottan kellett volna kiállítani. A munkaerő-kölcsönző cég azt nyilatkozta, hajlandó igazolni, hogy a számlát 2014. december 31-éig vállalkozásunk átvette, és az áfatörvény átmeneti rendelkezése szerint ebben az esetben a fenti számla egyenes áfás lesz. Kérjük szíves állásfoglalásukat a 2014. decemberi munkaerő-kölcsönzésről szóló, 2015. január 30-ai áfatörvény szerinti teljesítési/fizetési határidejű számla kiállítására vonatkozóan. Segítségüket köszönjük.

Haszonélvezeti jog értékesítése Kérdés

Tisztelt Cím! az alábbi adózási kérdésben kérném segítségét: Ingatlan-adásvételi szerződés jött létre 3 gazdasági szereplő között. Az ügylet szereplői : - 1 eladó - 1 állagtulajdonvevő - 1 haszonélvezeti vevő. Az eladó eladja az ingatlant a kölcsönösen kialkudott vételárért (az áfatörvény szerint fordított adózással, mert azt választotta). Az állagvevő megszerzi az ingatlan tulajdonjogát (haszonélvezettel terhelten), a haszonélvezeti vevő pedig megszerzi az ingatlan haszonélvezeti jogát. A vevők az adásvételi szerződésben rögzítik, hogy az adásvétel tárgyát képező ingatlan teljes egészén a haszonélvezeti vevő határozott 20 év ideig haszonélvezeti jogot alapít. Kérdéseim: - Az eladónak melyik vevő felé hogyen kell kiállítania a számlát, illetve mindkét vevőnek kell számlát kiállítani? - Ha mindkét vevőnek kell számlát kiállítani, akkor a haszonélvezeti jog áfabeli megítélése azonos (tehát fordított) az ingatlan áfabeli megítélésével? - Az adásvételi szerződésben egy meghatározott eladási ár szerepel, nincs megbontva, hogy mennyi az ingatlan értéke és mennyi a haszonélvezeti jog értéke. Ilyen esetben mi alapján kell az eladónak eldönteni hogy melyik vevő felé milyen összeget kell számlázzon? Válaszát előre is köszönöm

Foglaló számlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem az alábbi kérdés megválaszolásában legyen segítségemre. Egy általánosan adózó cég tárgyi eszközei között nyilvántartott ingatlanát (nem új építésű) értékesíti. Ezen tevékenységre tekintettel bejelentkezett áfásnak, mivel beszerzéskor is áfásan vásárolta az ingatlan és a beszerzés áfáját levonásba is helyezte. A szerződés szerint a vevő foglalót fizet. A kérdésem, hogy a foglalóról helyesen állítja-e ki a számlát a következők szerint: teljesítés dátuma a számlára érkezés dátuma, feltünteti, hogy FA, vagyis fordított adózás, valamint hogy xy ingatlan értékesítés foglalója szerződés szerint? Válaszát előre is köszönöm!

Fordított áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Építőiparral foglalkozunk. A bejövő fordított áfás alvállalkozói számlákat rendszerint késve kapjuk meg, pedig havi áfások vagyunk. A kérdésem az lenne, hogy melyik időszakra kell bevallani a bejövő fordított áfás számlát, ha például a teljesítése 2015.06.30.; kelte 2015.07.15.; fizetetési határidő: 2015.08.15. Köszönöm válaszukat!

Saját használatú út értékesítésének áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. a tulajdonában lévő belterületi "kivett saját használatú út" besorolásban lévő (tulajdoni lapon ez szerepel) ingatlant értékesít. A kft ingatlanértékesítés esetére áfakötelezettséget választott. Az út építési teleknek minősül-e, és így egyenes adózás alá tartozik az áfa tekintetében, vagy egyéb ingatlanként fordított áfa vonatkozik rá ebben az esetben?

Kukorica fordított áfájának megfizetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy adószámos magánszemély őstermelő, aki áfaalany, vagyis az általános szabályok szerint adózik és negyedéves bevalló, kukorica vetőmagot vesz márciusban egy vetőmag nagykertől. Szerződés alapján a vetőmagból termelt kukoricát a nagyker felvásárolja tőle novemberben. A vetőmagról a nagyker fordított áfás számlát állít ki, melynek fizetési határideje novemberben jár le. A megtermelt kukoricáról a termelő szintén fordított áfás számlát állít ki novemberben. Meg kell-e fizetnie a termelőnek a márciusban vásárolt vetőmag után az áfát vagy levonásba helyezheti a későbbi értékesítés esetére? Hiszen a novemberben eladandó kukorica nem vetőmag (1005 10 alszám), hanem takarmány (1005 90 alszám), tehát nem ugyanaz a termék, mint amit a termelő márciusban megvett. Ennek alapján, véleményem szerint, a termelő végfelhasználónak minősül. Az áfatörvény viszont nem alszámos bontásban rendelkezik a kukoricáról, tehát a törvény alapján ugyanarról a 1005 vámtarifaszámú termékről van szó. Előre is köszönöm válaszát!

Búza ingyenes átadása Kérdés

Egy gazdasági társaság a gazdasági tevékenysége érdekében tárolt búzát egy másik gazdasági társaság részére térítés nélkül átadja. Az átvevő társaság ezt a termeléséhez használja fel. Amennyiben a búzát termékértékesítés keretében adnák át, a fordított adózás szabályai szerint kellene számlázni. Kérdésem, hogy a búza térítés nélküli átadása esetén melyik áfaszabályt kell alkalmazni? Segítségüket köszönöm.

Fordított áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Építőipari cég engedélyköteles munkát végez, tehát fordítottan adózik. Megegyezett garázskapu beépítésére egy céggel. Előlegbekérőt küldött, melyen felsorolta, hogy hány garázskapuról van szó, és mennyi a munkadíj. Az előleg utalása után a garázskapu beépítése megtörtént, és kiállította a végszámlát fordítottan. Felsorolta a végszámlán az előleget, és a garázskapuanyag-végszámlát. Mindent fordítottan. A kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben ténylegesen fordított vagy sem az áfa? Tehát jól állította-e ki a számlát vagy sem? Köszönettel.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink