33 találat a(z) felmondási védelem cimkére

Fizetés nélküli szabadság Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az Mt. 128. §-a szerint a munkavállaló gyermeke harmadik életéve betöltéséig – a gyermek gondozása céljából – fizetés nélküli szabadságra jogosult, amelyet a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban kell kiadni. Az Mt. 65. § (3) c) szerint a munkáltató felmondással nem szüntetheti meg a munkaviszonyt a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság tartama alatt. Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy mi az eljárás abban az esetben, ha a csed lejártát követően, a gyedet nem munkavállalónk, hanem annak férje kívánja igénybe venni? Az anyának (munkavállalónknak) ebben esetben is kötelesek vagyunk engedélyezni a fizetés nélküli szabadságot, illetve megszüntethető a munkaviszonya munkáltató részéről, ha nem kíván visszajönni dolgozni, mert továbbra is marad otthon gyermeke gondozása céljából? Ugyanazon gyermekre mindkét szülő jogosult fizetés nélküli szabadságra? A felmondási védelem mindkét szülőt megilleti ebben az esetben, vagy csak azon szülőt aki a gyedet igénybe veszi? Ha megszüntethető az anya munkaviszonya munkáltató részéről rendes felmondással és amennyiben nem dolgozza le a felmondási idő felét, akkor jól gondolom-e, hogy csak a felmentési időre jár illetmény a dolgozónak, a felmondási idő felét pedig fizetés nélküli szabadságként kezelem? Előre is köszönöm válaszát.

Felmondás várandósság idején Kérdés

Tisztelt Szakértők! Felmondási védelem a várandósság idejére vonatkozik a kölcsönzött dolgozóra is? Válaszukat köszönöm.

Várandós, kisgyermekes dolgozók: minden egy helyen, amit tudni kell Cikk

Attól a naptól kezdve, amikor a kismama bejelenti a munkahelyén, hogy babát vár, a munkáltató számára is új időszámítás kezdődik. Fokozottan ügyelnie kell olyan alapvető szabályokra, hogy nem mondhat fel a munkavállalónak, szem előtt kell tartania az egészségi állapotát, éjszakai munkát és túlórát nem rendelhet el esetében, a fizetés nélküli szabadság megszűnését követően a gyermek három éves koráig ügyelnie kell a felmondási korlátozásra. Be kell-e jelentenie a munkavállalónak a várandósságát? Mi a leggyakoribb hiba, amit a kieső munkaerő pótlása során elkövetnek a munkáltatók?

Lombik programban való részvétel közlése a munkáltatóval Kérdés

Tisztelt Szakértő! Úgy tudom, hogy korábban a lombik programban való részvételt a munkavállalónak nem kellett előre jeleznie a munkáltató felé, de az Mt. 2012-es változásánál az lett az új szabály, hogy maximum fél éves védelem van már csak, és az akkor él, ha a védettségre adó okot a munkavállaló írásban jelzi előre a munkáltató felé. Az interneten viszont olvastam olyat, hogy ezt az intézkedést visszaállították (vagy vissza fogják), mert, hogy személyiségi jogokat sért, tehát újra visszaáll az a rendszer, hogy nem kell jelezni előre a humán reprodukciós eljárásban való részvételt. Jelenleg nálam eléggé kardinális kérdés, hogy közölnöm kell-e, mivel új menedzsment került a cég élére, és megkezdődnek az elbocsátások. Az még nem körvonalazódott, hogy ebbe ki kerül bele, de mivel én valóban lombikozom, nem mindegy, hogy mikor közlöm. Az első nem sikerült, és a következő beavatkozás decemberben indul nálam, és ha az összejön, és baba lesz belőle, akkor békével elmehetek passzív állományba, míg így bármelyik percben kitehetik a szűrömet. Attól félek, hogy ha nem közöltem előre, akkor ebből nem is lesz visszaút. Viszont nem szívesen közölném előre, mivel, ha ez a beavatkozás nem sikerül, akkor már nem lesz esélyem egy következő beavatkozásra, mert ellőttem a fél éves védettség lehetőségét a korábbi, sikertelen próbálkozásra. Szeretném megtudni, hogy jelenleg mi az aktuális szabály ezzel kapcsolatban, előre kell írásban jelezni, vagy elég csak akkor, amikor közlik a felmondást? Köszönöm válaszát.

Felmondási védelem minden esetben? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkavállalónk a 3 hónapos próbaidó letelte után bejelentette, hogy 15 hetes terhes. Kérdésem az, hogy ilyen esetben is teljes védelem illeti meg a dolgozót? Egyértelmű, hogy a célja a 180 napos biztosítási idő megszerzése volt, egy magasabb jövedelemmel. Ez abból is látható, hogy bejelentette, még körülbelül másfél hónapig fog dolgozni maximum. Van bármilyen lehetősége ilyen esetben a munkáltatónak? Valaszat előre is köszönöm!

Felmondás gyesről visszatérő kismamának Kérdés

Tisztelt Szakértő! A munkavállaló első gyermekével otthon volt gyeden, és időközben derült ki, amikor az első gyermek után lejárt a gyed, és meg kellett igényelni a második gyermek után a munkavállalónak a gyedet, hogy van második gyermek. Most a második gyermekkel van otthon gyesen. Olyan kérdésem lenne, hogy 2015. 05. 31-ével betöltötte a gyesen lévő munkavállalónknak a gyermeke a 3. életévét, tehát 2015. 05. 31-éig gyesen volt. 2015. 06. 01-jétól újra jogosult a gyesre beteg gyermeke után. Kérdésem: ebben az esetben is jár a felmondási védelem, vagy az megszűnt a gyermek 3. életévének betöltésével? Indíthat munkaügyi pert a munkavállaló ilyen esetben ha felmondanak neki, a munkáltató ellen? Továbbá vállalhat a gyesen lévő munkavállaló máshol munkát úgy, hogy a jelenlegi munkáltatóját nem tájékoztatja róla, és oda nem hajlandó visszatérni dolgozni, mert továbbra is gyesen maradt a már fent leírt körülmények között? Megtisztelő segítségét előre is köszönöm!

Felmondási védelem Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kismama gyermeke elmúlt kétéves, és a kismama jelezte a munkahelyén, hogy megszakítja a fizetés nélküli szabadságát és gyes folyósítása mellett vissza szeretne menni dolgozni. A cég azonban nem szeretné foglalkoztatni. Van-e lehetősége a cégnek felmondani, illetve hogyan érvényes most a kismamákra a felmondási védelem?

Felmondás: így védenék a kis gyermeket nevelő nőket Cikk

Visszaállítaná a kis gyermeket nevelő nők felmondási védelmére vonatkozó korábbi szabályozást Schiffer András és Szél Bernadett LMP-s országgyűlési képviselőknek a Munka törvénykönyve módosítására irányuló indítványa.

Gyed, gyes: munkajogi abc Cikk

Végezhetnek-e munkát a gyed-ben, k gyes-ben részesülő kismamák, meddig illeti meg őket a felmondási védelem, mikor és hogyan kell jelezniük a gyermeknevelési időszakra kivett fizetés nélküli szabadság megszakítását? Összefoglaltuk.

Felmondási tilalom, korlátozottság, védettség. Cikk

A munkaviszonyt mind a munkavállaló, mind a munkáltató megszüntetheti felmondással. A törvény ebből a szempontból nem tesz különbséget határozott és határozatlan idejű munkaviszony között. A felmondást a munkáltató köteles megindokolni.

Új Munka törvénykönyve: mi vár a munkavállalókra július 1-től? Cikk

Július 1-től számos ponton változik a Munka Törvénykönyve. A decemberben elfogadott új törvény hatályba lépése után jelentősen befolyásolni fogja a munkaügyi kapcsolatokat. A változások célja a szabályozás rugalmasabbá tétele, és az életszerűbb belső szabályozási környezet létrehozása. A változásokat üdvözlik a jogalkalmazók, azonban számos ponton kérdéses, hogy a jelenlegi munkaerőpiac megfelelően tudja-e kezelni és adaptálni ezeket a változásokat.

A nyugdíjasoknak indoklás és végkielégítés nélkül lehet felmondani Cikk

A munkáltatók számára az egyik legnagyobb anyagi kockázatot jelentő intézkedés a munkáltatói rendes felmondás jogszerű alkalmazása. Ha ugyanis később a felmondás jogellenesnek minősül, az akár többmilliós kártérítést és egyéb bérjellegű kifizetést eredményezhet. Ez megelőzhető az döntés átgondolásával, előkészítésével.

A felmondási védelem gyesen és munkában is jár Cikk

Csak gyesen lévő anyukát véd a felmondási védelem a gyermek 3 éves koráig? Olvasónk kérdésére az Adózóna munkajogásza, Horváth Linda válaszol.

Táppénz és terhesség: jár-e védelem határozott idejű munkavállalónak? Cikk

Határozott idejű szerződéssel dolgozó munkavállalót megillet-e bármilyen védelem táppénz és terhesség alatt? Olvasónk kérdésére az Adózóna munkajogásza, Horváth Linda válaszol.

Betegállomány után meddig tart a felmondási védelem? Cikk

Mit jelent a védett kor, s a felmondási védelem miként jár hosszú betegállomány után? Olvasónk kérdésére Horváth Linda, az Adózóna munkjogásza válaszol.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink