778 találat a(z) felmondás cimkére
Felmondás, végkielégítés a munkáltató megszűnése esetén Cikk
A munkáltató jogutóddal vagy jogutód nélküli megszűnése esetén milyen kötelezettségek terhelik a munkaadót és milyen jogok illetik meg a dolgozót? Hogyan kell értelmezni a felmondási tilalmat, kinek jár végkielégítés? Összefoglaltuk.
Munkáltatói felmondás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Heti 20 órás munkaviszonyban álló dolgozó betegállományban van. Betegállománya tartósnak ígérkezik, betegsége miatt várhatóan a jövőben nem fogja tudni ellátni nehéz fizikai munkakörét. A foglalkoztató a megváltozott egészségi állapota miatt várhatóan nem tud munkát biztosítani a számára. Betegállománya alatt szeretne a munkáltató felmondani a munkavállalónak. Kérdésem, hogy a törvény biztosít-e lehetőséget arra, hogy betegállomány ideje alatt rendes felmondással a munkáltató felmondja munkaviszonyát a fenti dolgozónak.
Akikre szigorúbb munkajogi szabályok vonatkoznak Cikk
Meghatározott munkáltatói körben még kollektív szerződésben sem lehet eltérni a munka törvénykönyvében rögzített szabályoktól. Összefoglaltuk a köztulajdonban álló munkáltatókra vonatkozó speciális munkajogi előírásokat.
Felmondás nyugdíj előtt álló dolgozónak Cikk
Felmondhat védett korban lévő alkalmazottjának a munkáltató, illetve munkaszerződés-módosítással csökkentheti-e a munkaidejét? – tudakolta az Adózóna olvasója. Kérdésére dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd, munkajogász szakértőnk válaszolt.
Szabadság gyes után Kérdés
Egy anyuka a gyermek 3. életéve betöltésekor nem kíván visszajönni dolgozni, munkaviszonyát közös megegyezéssel megszüntetik. Szeretném megkérdezni, hogy a következő jogviszonyok alapján mennyi szabadságot kell részére kifizetni? Az anyuka 1985-ben született. 2011. 03. 22-től 2011. 06. 21-éig táppénzen volt, majd 2011. 06. 22.-2011. 12. 06-ig tgyáson, a gyermek 2011. 07. 15-én született. 2011. 12. 07- 2013. 07. 15-ig gyeden, majd 2013. 07. 16-2014. 07. 15-éig gyesen volt. 2011-ben szabadságot nem vett igénybe. Várom szíves válaszukat, köszönettel.
Védett korú alkalmazott Kérdés
Tisztelt Szolgáltató! A társaságnál munkaviszonyban (heti 6 órában) foglalkoztatott, védett korban lévő munkavállaló munkaköre minimálisra csökkent. Szeretném kérdezni, hogy van-e rá lehetőség, hogy felmondjunk rendes felmondással neki, vagy a heti munkaóráinak számát 6 órásról 2 órásra csökkentsük? Indokolni szükséges-e a fenti változásokat, amennyiben lehetséges? A probléma az, hogy az udvaros munkaköre minimálisra csökkent, melyet havi néhány alkalommal egy alkalmi munkavállaló is elláthatna, viszont szükség lenne szakképzett munkaerőre, de a társaság eredményes működése végett +1 fő alkalmazottat nem szeretne foglalkoztatni. Szeretném kérni, amennyiben lehetséges, a törvényi hivatkozásokat is megírni válaszában. Köszönettel: Kazánné Hődör Anikó
Munkavállaló elküldése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban szeretném a segítségüket kérni: egyik dolgozónkkal nagyon nem vagyunk megelégedve, nem látja el a munkáját, sokat van távol betegségre, családi ügyekre hivatkozva. Ez gondot, fennakadást okoz cégünk működésében, így gondolkodunk rajta, hogy meg kell válnunk tőle. Írtunk neki e-mailt, hogy végezze el a munkáját, de ha bent van, akkor is internetezik, ha nem jön be különböző okokra hivatkozva, akkor ezt sms-ben közli velünk azon a napon, amikor már dolgozni kellene. A hiányzásai elérték a tolerálható szintet. Nem szeretnénk pereskedni, munkaügyi bíróságra járni, így keressük azt a legjobb megoldást, ami számunkra a legmegfelelőbb lenne. Mit tehetünk, ha megmondjuk neki, hogy közös megegyezéssel váljunk el, de ő másnaptól betegállományba megy? Mire kell figyelnünk, mit tegyünk, hogy ha lehet, akkor ne legyen a cégünk nyakába akasztva egy munkaügyi per, és esetlegesen még több százezer forintos költségünkbe kerüljön az a dolgozó, aki most is csak költségbe kerül a hanyag munkavégzése miatt? Köszönjük szépen a segítségüket!
A szabadság mértéke, kiadása próbaidő, felmondás és leállás alatt Cikk
Kit, hány nap szabadság illet meg? Ki dönthet a szabadság időpontjáról? Hogyan adható ki a szabadság próbaidő, felmondás, keresőképtelenség, illetve leállás idején? Összefoglaltuk.
Nyugdíjas munkavállaló elbocsátása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Érdeklődni szeretnék, hogy az öregségi nyugdíjkorhatár előtt álló, 1952 szeptemberében született, 40 év szolgálati idő alapján nyugdíjas női munkavállaló munkaügyi szempontból nyugdíjasnak számít-e? Úgy olvastam, hogy ez korhatár előtti munkavégzésnek számít. Felmondás esetén megilleti-e ezen munkavállalót végkielégítés, amennyiben a munkaviszonyát 1 nap megszakítással folytatta nyugdíjasként ugyanazon cégnél, ahol előtte 12 évig dolgozott? Köszönöm.
Felmondás nyugdíjazás esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik dolgozónk 2014.03.17-én töltötte be a 62. évét. Ha jól számoltam, akkor szeptember 15-e lesz a kilépés időpontja, mivel szeptember 16-ától már nyugdíjas lesz. Kötelező-e a dolgozónak ebben az esetben felmondási időt számolni? Ha igen, akkor azt úgy kell megtenni, hogy a vége szeptember 15-ére essen? Gondolom végkielégítés fel sem merülhet, mivel a dolgozó kéri a nyugdíjazását. Köszönettel: Léderer Györgyné
Felmondás: így védenék a kis gyermeket nevelő nőket Cikk
Visszaállítaná a kis gyermeket nevelő nők felmondási védelmére vonatkozó korábbi szabályozást Schiffer András és Szél Bernadett LMP-s országgyűlési képviselőknek a Munka törvénykönyve módosítására irányuló indítványa.
Betegállomány felmondási idő alatt Kérdés
Egy dolgozónak a cége felmondott. A felmondási idő lejárta előtt 4 nappal idegösszeomlással és szívpanaszokkal orvoshoz fordult, aki betegállományba vette. A cége a munka törvénykönyvére hivatkozva megtagadta a táppénz-igénylés továbbítását. Kérdésem az lenne, hogy valóban megszűnt-e a betegállományban lévők felmondási védelme, vagy úgy módosult, hogy a betegség alatt nem lehet megszüntetni a munkaviszonyt, és csak a munkaképes állapot dátumával lép életbe a felmondás?
Felmondás: amikor lehet, és amikor nem. Ennyi a kártérítés Cikk
Július 2-án kétéves lesz az új Munka törvénykönyve legtöbb rendelkezése. Megvizsgáltuk, hogyan működik a gyakorlatban az egyik legkiterjedtebb módosítást megélt felmondás, és az ezzel kapcsolatos kártérítés.
Könyvelői szerződés Kérdés
Tisztelt Szakértők! Egyéni vállalkozóként végzem egy cég könyvelését. A szerződésben kikötötték, hogy be kell járnom, és az ő programjukon kell elvégeznem a munkát, mivel már olyan mennyiségű számla van a cégben. Kivéve a bérszámfejtést, azt a sajátomon. Hat hónapja vagyok ott, és többszöri írásbeli kérésre sem hajlandók a programot betanítani. Így gyakorlatilag az éves mérlegbeszámoló elkészítése is nehézségekbe ütközik. A programozó cég segít telefonon, de ez kevés. Ezen felül minden anyagot rendszeresen késve kapok meg, a tavalyi utolsó negyedéves tételek berögzítésével is el vannak maradva. Írásban többször kértem őket, de halogatnak. Egy hete felmondtam, a szerződésben rögzített 3 hónapos felmondási idővel. Úgy érzem, hogy a fent leírtak kimerítik a súlyos szerződésszegés fogalmát. Nincs részletesen szabályozva a szerződésben, hogy milyen esetben mi a szankció, ezért sem mondtam fel azonnali felmondással. Kérdésem,hogy kötelezhető vagyok-e a mérlegbeszámoló elkészítésére a fenti hiányosságok mellett? Köszönöm válaszukat!
Várandós nő próbaidőn - felmondhat-e a munkáltató? Cikk
Bár a kismamák a fizetés nélküli szabadság igénybevétele esetén felmondási tilalom alatt állnak, a próbaidő tartama alatt viszonylag könnyen megszüntethető a jogviszonyuk. A munkáltatók hatalma azonban ekkor sem korlátlan: tekintettel kell lenniük a munkajog alapelveire, különösen az egyenlő bánásmód követelményére.