397 találat a(z) felújítás cimkére

Bérelt ingatlanon végzett felújítás bérleti díjba beszámítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. vendéglátó egységet bérel havi 115 ezer forint plusz áfáért. A bérleti szerződésben megegyeztek a bérbeadóval az épület felújításában és abban, hogy havi 35 ezer forint értékben, számlák igazolása mellett, havonta jóváírja a felújítási költséget a bérbeadó a bérleti díjban. (A bérleti szerződés 2020-ig szól, majd vagy elszámolnak a fennmaradó összeggel vagy újabb 5 évre bérlik az ingatlant.) Egy évre rá módosították a szerződést, hogy a felújítást elvégezték, 2,5 millió forint plusz áfa értékben ezt a bérbeadó elismerte, mást nem módosítottak a szerződésen. A kérdés az lenne, hogy jó-e az, ha továbbra is havi 35 ezer forint plusz áfával történik a számlázás (a felújítás jóváírásáról számlák igazolása nélkül) a bérbeadó felé, vagy egy összegben ki kellett volna állítani a számlát a bérbevevőnek a szerződésmódosítás aláírásakor? És ha igen, akkor ezt havonta hogyan lehet jóváírni (milyen bizonylat alapján)? Köszönettel: Kovács Edit

Ingatlan-bérbeadáshoz kapcsolódó áfa Kérdés

A társaság a tulajdonában lévő ingatlant egy évig bérbeadta. A bérbeadásra nem jelenkezett be az áfa hatálya alá. A bérbeadás időszaka alatt az ingatlanhoz kapcsolodó számlákban felmerült áfát nem is igényelte vissza. Egy éve már nem adja bérbe az ingatlant, amit fel kellene újítani. A kérdésem az lenne, hogy a felújítás kapcsán a felújításhoz kapcsolódó számlákban felmerült áfát vissza lehet-e igényelni? Jelenleg nincs bérbeadva az ingatlan, és sajnos nem is lehet tudni, hogy lesz-e rá bérlő. Várom szíves válaszukat. Köszönettel: Molnár Lajosné

Irodaépület bővítése, felújítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vállalkozásunk egy meglévő épület (nem lakóingatlan) irodaépületté átalakítását tervezi. Bővítményként hozzáépít egy 24 négyzetméteres helyiséget, falazat, tető, ajtó, ablak, fűtés, villamosenergia-hálózat, mosdó is kerül a bővítménybe. Felújítja a régi 70 négyzetméteres részt is, ablakokat, ajtókat cserél, falat bont és épít az épületen belül. A régi vizes blokkot (mosdó) szétbontja, és újat alakít ki helyette. Cseréli a villamosenergia-vezetéket, bővíti a központifűtés-rendszert, radiátorokat cserél, átrendez, parkettáz. Kérdésem, hogy mely átalakításokat kell majd könyvelni beruházásként, felújításként, és karbantartásként? 2017.01.01-től az ingatlan bővítése, átalakítása nem hatóságiengedély-köteles, csak egyszerű bejelentéshez kötött? Az áfatörvény 142. paragrafusa szerint akkor is fordított adó szerint kell eljárni? A felsorolt munkák esetében mindegyik fordított adós? Kell-e nyilatkozatot adnia a szolgáltatónak a fordított adózás alkalmazásához? Ha előlegszámlát ad a vállalkozó, már az is fordított adó alkalmazásával készül? Válaszukat előre is köszönöm. Tisztelettel.

Bérelt ingatlanon végzett beruházás áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. raktárt bérel, ahol a kereskedelmi (áfás) tevékenységéhez szükséges árukészletet tárolja. Ha a bérbeadó a nem lakóingatlan bérbeadását nem tette áfássá, abban az esetben is levonható a bérelt ingatlanon végzett beruházás áfája a bérbevevő részéről? Ha a bérbeadó végez felújítást a bérbe adott ingatlanon, ő is levonhatja az áfát? Mi a helyzet abban az esetben, ha a bérbeadó nem kér bérleti díjat (nem tette áfássá a bérbeadást), és a bérbevevő felújítja a raktárt? Ekkor is levonhatja a beruházás áfáját? Köszönöm válaszát.

Ingatlanvásárlás Kérdés

Tisztelt Szerkesztő! Ingatlant vásároltam, amit még fel kell újítani. A birtokbaadáskor beruházási számlára tettem. Ha fel lesz újítva, akkor aktiválom. Helyes az eljárás? Köszönettel.

Falusi turizmus, ingatlanhoz kapcsolódó áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. falusi turizmus céljából lakóingatlant vásárol. Visszaigényelhető-e az áfa: a felújításhoz kapcsolódó számlákból, a kapcsolódó engedélyezési számlákból (pl. kéményseprés), az ingatlanba beszerzett egyéb eszközök (bútor, konyhagépek stb.) számlájából, a használat során felmerülő szolgáltatási számlákból (tv-előfizetés, rezsi)?

Befektetési céllal vásárolt ingatlan költségei Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk befektetési céllal vásárolt egy ingatlant. Talán majd kiadjuk/bérbe adjuk a jövőben, ezt még nem tudjuk biztosan. Az ingatlanon kisebb-nagyobb munkálatokat kell végezni (állagmegóvás, illetve – a későbbi kiadásra gondolván – például csap javítása, vezeték cseréje stb.). Az ingatlant magánszemélytől áfamentesen vásároltuk. A kérdésünk az lenne, hogy a fent említett munkálatok áfáját levonhatjuk-e? Köszönjük szépen a segítséget!

Ingatlanértékesítési költség meghatározása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély ingatlaneladásakor figyelembe vehető költségekkel kapcsolatban tenném fel kérdésemet. Egy magánszemély ingatlan vásárlása után maga újítja fel a lakást, az anyagokat külön-külön vásárolja meg barkácsáruházakban, és néhány szakmunkát vesz igénybe (pl. villanyszerelés). A teljes felújítás egyszerre készül el. Egyedileg a számlák mind kisebb összegűek, mint a lakás értékének 5%-a, azonban a teljes felújítás meghaladja az 5%-ot. Értékesítéskor a felújítások költségei levonhatók az adóalapból, vagy csak ha egy generálkivitelező számlázza egy összegben a felújítást? Válaszukat előre is köszönöm!

Indul a 3-as metró felújítása, itt a válasz, mikortól zárják le Cikk

Aláírták a 3-as metróvonal északi – Újpest-Központ és a Dózsa György út közötti – szakaszának megállóira és az alagút felújítására vonatkozó vállalkozói szerződéseket ma a BKV és a Strabag Építőipari Zrt., valamint a Swietlesky Vasúttechnika Kft. képviselői. A metró lezárása október végén várható; ez attól függ, hogyan haladnak a munkák.

Épületen, gépen végzett felújítás, karbantartás elszámolása Cikk

Ahhoz, hogy eldönthessük: karbantartás, beruházás vagy felújítás történt-e az adott épületen, gépen vagy járművön, meg kell vizsgálni az elvégzett munka célját, rendeltetését. Példákkal illusztráljuk a különböző eseteket, például a bérelt ingatlanon végzett beruházás, felújítás elszámolását.

Beruházás vagy szolgáltatás? Kérdés

1. A működés során, általában 200 ezer Ft alatti (30-190 ezer Ft között, de van több száz ezer Ft összeg is) filmklip beszerzésére, készíttetésére kerül sor a költségvetési szerv eseményeiről (évente százas nagyságrendben). A készítővel (magánszemély, szervezet) kötött szerződés alapján a tulajdonjogot és korlátlan felhasználási jogot a költségvetési szerv megszerzi. A filmklipet dvd-n, pendrive-on, elektronikus file-ként vesszük át, nyilvántartásba nem kerül. A klipek a honlapon, facebookon stb. médiafelületen a lakosság, az érdeklődők tájékoztatását több évig szolgálják, majd idővel archiválásra, elérhető felületre kerülnek. Mi tekinthető helyes megoldásnak a kiadás elszámolásánál, a klip nyilvántartásánál? 2. Az utóbbi időben előtérbe került, hogy a már üzemelő személyautóra az üzembe helyezését, az aktiválását követően vonóhorog kerül felszerelésre/felszereltetésre. A felmerült (vonóhorog, felszerelési, vizsgáztatási) kiadás elszámolásánál mi tekinthető helyesnek? Beruházás és a jármű bekerülési értékének növelése vagy költségként való elszámolás? Gondolom felújításról nem lehet szó, hiszen az alapeszköz (az autó) gyakorlatilag új.

Személygépkocsi-felújítás áfája Kérdés

Mi a teendő az áfával kapcsolatban egy személygépkocsi felújítása kapcsán? A felújításról több, anyagbeszerzésről és igénybe vett szolgáltatásról szóló költségszámla is keletkezett. Kérdés egyrészt a költségszámlák áfájának kezelése, másrészt az aktiváláskori áfával kapcsolatos feladatok.

Beruházás, felújítás, karbantartás? Így különböztetheti meg Cikk

Eltérő a beruházás, a felújítás és a karbantartás elszámolása. A fogalmak megkülönböztetése komoly gyakorlati és elszámolási nehézséget tud okozni.

Szennyvíztisztító-felújítás, áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! A Mecsek tetején lévő szennyvíztisztító telepet a Mecsekerdő Zrt. üzemeltette. Megszüntetve az üzemeltetést, a telepet további működtetésre átadta a területen lévő 10 család által létrehozott egyesületnek. Az egyesület működtetésre átadta a helyi vízmű részére a telepet. Jelenleg a családok részére az egyesület bocsájtja ki a szennyvíztisztítás számláját áfa felszámításával. A telep a 80-as években épült, ezért jelentős felújításra szorul. A felújításhoz a város is ad támogatást, a többi összeget az egyesület tagjainak kell biztosítani. Kérdésem, hogy a felújítás áfatartalma levonható? A tagok (családok) részére a saját hozzájárulások alapján áfás számlát kell kibocsájtani, vagy csak hozzájárulásként kell figyelembe venni a részükről befizetett összeget? Mi a helyes megoldás? Tisztelettel: Krisztiánné

Társasházi tetőtér értékesítése szja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy társasház a tetőteret értékesíteni kívánja. A vevő a vételár körülbelül 10 százalékát fizeti ki készpénzben, a fennmaradó összegből elvégzi a a társasház felújítását és a lift beépítését. Kérdésem, hogy a társasház magánszemély tulajdonosainak milyen szja-kötelezettségük keletkezik abban az esetben, ha osztatlan közös tulajdonként, illetve, ha albetétesítést követően történik az értékesítés? (Az albetétesítés az új ingatlanszerzésnek minősül-e?) A vevő által végzett felújítási munka csökkentheti a magánszemélyek ingatlanértékesítésének bevételét a személyi jövedelemadó megállapításakor? Véleményem szerint a felújítás a vételár természetben teljesített része. A vevő részéről a felújítás egy számlázandó összeg áfa felszámításával a társasház felé. Válaszukat előre is köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink