170 találat a(z) főállású cimkére
Katás vállalkozó fizetés nélküli szabadságon Kérdés
Egy katás egyéni vállalkozó 40 órás munkaviszonnyal rendelkezik. Az egyik hónapban 5 nap, majd egy kis idő múlva két hónap fizetés nélküli szabadságra ment. A munkáltató a munkaviszony szüneteltetését be is jelentette. Ezekben az esetekben, amikor nem szűnik meg a munkaviszony, csak szünetel, a katás vállalkozónak milyen katafizetési kötelezettsége keletkezik? A jogszabály nem egyértelmű, és a NAV tájékoztató vonalán is többféle választ kaptam. Az egyik válasz szerint be kell ezt jelenteni a T101E nyomtatványon (főfoglalkozásúként), és 50 ezer forintot kell fizetni ezekben a hónapokban A másik szerint nem változik semmi, azaz 25 ezer forint katát kell fizetni, mert a munkaviszony nem szűnt meg. A harmadik szerint meg a 30 napos szabályt kell figyelni, és ha a szüneteltetés meghaladja a 30 napot, akkor kell csak 50 ezer forint katát fizetni. Kérnék szépen ebben segítséget. Hogyan jár el jogszerűen a katás vállalkozó? Köszönöm.
Katás bt.. beltagjának külföldi munkavállalása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy bt., ami jelenleg az eva hatálya alá tartozik, és következő évtől a kata adózást választaná. A bt. beltagjának Magyarországon volt főállása, így főállás melletti társas vállalkozó volt, de most Amerikában az USA-ban kapott 1 éves szerződést az egyik egyetemen, tehát kint dolgozna egy évig. Kérdésem az lenne, hogy mi ilyenkor a teendő, amennyiben kint az USA-ban dolgozik, és biztosított lesz, az itthoni cégben mennyi katát kell fizetnie? Illetve milyen igazolást kell bemutatnia a külföldi biztosításról? Előre is köszönöm szépen a válaszát!
Főállású katás? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Korkedvezményes nyugdíjas "katás" egyéni vállalkozást létesít, még nem töltötte be az irányadó nyugdíjkorhatárt. Főállású kell legyen, avagy sem? Köszönettel!
Ekho választásának feltételei Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítséget szeretnénk kérni egy ekho választásával kapcsolatos ügyben, mert a kollégák között nincs egyetértés, és az ügyfélnek a válaszunkat alá kell támasztanunk. A kérdés az, hogy sportszervezet főállású munkavállalója is választhatja-e az ekhózást, legyen akár egy adminisztrátor, (természetesen az ekho választási feltételeinek megfelelve) itt a lényeg, hogy főállású legyen, és sportszervezetnél álljon munkaviszonyban? Állítólag régen feltétel volt, és így teljesülnie kellett a sportszakember feltételnek is, de ezt pár éve pontosították. Köszönettel: Benkő Eszter
Gyet alatti munkavégzés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy egyéni vállalkozó a gyet ideje alatt is dolgozik. Kérdésem az lenne, hogy jól tudjuk-e, hogy a gyet ideje alatt nem kell megfizetni a minimálisan fizetendő adókat és járulékokat, hanem csak a tényleges kivét után kell adóznia? Valamint ha egyéni vállalkozó gyes mellett vállalkozik, és van egy heti 36 órára bejelentett munkaviszonya (itt fizetés nélküli szabadságon van gyermekgondozás céljából), akkor ő főállású vagy mellékfoglalkozású egyéni vállalkozó? Ha főállású, akkor a gyes idejére (úgy tudjuk) meg kell fizetni a minimum járulékot és adót? Ha mellékfoglalkozású, akkor nem fizet? Köszönöm!
Kata, többes jogviszony Kérdés
Tisztelt Szakértő! Több hasonló kérdés-választ láttam az oldalukon, de kényes kérdés lévén, és mert a saját cégünkről van szó, mégis megírom a kérdésem. Egy bt. beltagja jelenleg főállású katás vállalkozó 50 ezer forint fizetése mellett. Ezzel egyidejűleg tulajdonosa egy kft.-nek, ahol ő az egyedüli ügyvezető. A társasági szerződés szerint munkaviszonyban látja el az ügyvezetést. Egyéb tevékenységet a cégben nem végez, csak ügyvezető. Megítélésem szerint lehet részmunkaidős ügyvezető munkaviszonyban (napi 1 órába belefér a tevékenysége, mert könyvelőirodáról beszélünk, és ő nem szakmabeli, valóban nem tevékenykedik a cégben), és emellett marad főállású katás. Más nézet szerint, azt mondják, hogy nem lehet részmunkaidős, csak teljes, napi 8 órában, és így nem főállású katás lesz, 25 ezer forint fizetésével. Ha ez utóbbi a helyes, akkor még azt kérdezném, hogy maradhat-e a munkaviszony, vagy társas vállalkozónak minősül az emelt járulékok fizetésével?
Családi gazdaság vezetője elhunyt Kérdés
Tisztelt Szakértő! Családi gazdaság vezetője elhunyt, a fia lépne a helyébe, a létszám nem változna, a feleség lép be. Az új vezető adószámot váltott őstermelőként, a nyilatkozatoknál nyilatkoztatják az életszerűségről, jelenleg 40 órás munkaviszonyban dolgozik. Mindenhol megkérdezték (NAV, NÉBIH) van-e munkaviszonya, ő elmondta igen, jelenleg nincs a családi gazdaságban főállású őstermelő. A családi gazdaság néhai vezetője 2019.06.06-án hunyt el, az ő záróbevallásait a hagyatéki eljárás után a NAV készíti el, mi a helyzet az áfával? Záróbevallás szerint rendelkezhető áfát tartanánk nyilván, ez ebben az esetben nem kérhető vissza? Az adószám a tag halálával megszűnt. Csak a családi gazdaság tevékenysége jogfolytonos? Kell-e lennie teljes foglalkoztatottságú munkavállalón a családi gazdaságban, ha egyik tag sem főállású őstermelő? Nagyon köszönöm, Hasznosné Rab Erzsébet
Kata egyetem után Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy katás egyéni vállalkozó egyetemi tanulmányai mellett végzi vállalkozási tevékenységét. Tanulmányait befejezte, 2019. június 21-én diplomát kapott. Kérdésem, hogy melyik hónaptól kell a kata teljes összegét megfizetni, ha főállású katásként akarja folytatni a vállalkozást? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: Boriné Nagy Mária
Rokkantsági ellátásban részesülő katás egyéni vállalkozó Kérdés
Tisztelt Szakértő! A mai cikket olvasva merült fel bennem, hogy tévesen jelentettük be az egyéni vállalkozót főállásúnak a kata hatálya alá. A vállalkozó 2018 szeptemberétől rokkantsági ellátásban részesül, egészségállapota a komplex vizsgálat alapján kevesebb mint 50 százalék. A kata tv. 2. § f) pont alapján ő nem főállású, így a havi 25 000 forint tételes adófizetésre kötelezett. Ez utóbbi, akkor a helyes értelmezés? A NAV-bejelentés visszamenőleges módosításának gondolom nincs akadálya. Az egyéni vállalkozói nyilvántartásban azonban nem lehet rendezni a hibát visszamenőleg. Ebből következik, hogy visszamenőleges hatállyal nem módosítható a bejelentés? Válaszát tisztelettel köszönöm!
Őstermelő járulékfizetése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Őstermelő – heti 20 órás munkaviszony mellett – a NAV törzsadatában adószámos magánszemélyként szerepel. Érvényes őstermelői igazolványa van. Munkaviszonya 03. 24-én megszűnt. Főállású őstermelő lesz. Ugye kell adószámot kérnie, mivel negyedévente kell jelenteni az 58-as nyomtatványon? Gondolom, hogy nem kezdő őstermelőnek számít, ezért az előző év bevétele után kell fizetnie a járulékot, nem pedig a minimálbér után. Válaszát előre is nagyon szépen köszönöm. Üdvözlettel
Csed, gyed és nyugdíj katásoknál Cikk
Főállású vagy nem főállású a katás? Példákkal illusztráljuk, hogy különböző esetekben milyen mértékű tb-ellátásokra számíthatnak.
Katás egyéni vállalkozó és őstermelő Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély őstermelői és egyéni vállalkozói tevékenyéget egyaránt végez. Őstermelőként mellékállásúnak minősül, egyéni vállalkozói tevékenységét főállású katásként végzi. A kérdésem: amennyiben szüneteltetné az egyéni vállalkozói tevékenységét, a szüneteltetés hónapjaira főállású őstermelővé válna? Köszönettel: Deák Balázs
Főállású mezőgazdasági termelő Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő kérdéssel fordulok Önhöz: fiatal gazda pályázat miatt főállású mezőgazdasági termelőnek kell lenni. Ha valaki munkaviszonyból ment el csedre, jelenleg gyest kap, most a kata adózási módot választotta, akkor – hogy ezek a dolgok teljesüljenek – mennyi adót kell fizetnie, illetve állományban lehet-e a munkahelyén, míg le nem jár a gyes? Segítségét előre is köszönöm
Katás vállalkozó gyeden Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy egyéni vállalkozóval kapcsolatban szeretném a segítségét kérni. A hölgy jelenleg gyeden tartózkodik otthon és a heti 36 órát meghaladó munkaviszonyába nem szeretne visszamenni dolgozni, hogy a kisbabájával tudjon lenni. Viszont a katás vállalkozását kevés időráfordítással is tudná üzemeltetni, így azzal szeretne foglalkozni. Lehetséges-e a két dolog együtt? Kell-e ilyenkor a munkáltatónak a NAV és az OEP felé jelenteni, hogy újra folytatja a vállalkozási tevékenységét (nem szünetelt a vállalkozás csak a kata nem került kérelem alapján megfizetésre) oly módon, hogy bevétele is keletkezik a vállalkozási tevékenységéből, illetve hogy e mellett a munkaviszonyába nem menne vissza dolgozni. Illetve jól gondolom-e, hogy így a főállású vállalkozókra vonatkozó 50 ezer forintos havi kata összeget kell megfizetnie? Előre is köszönöm a válaszát.
Mezőgazdasági őstermelő fő- vagy mellékállású? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy fiatalember tavaly májusban kiváltotta az őstermelői igazolványát. Nem volt máshol bejelentett jogviszonya, viszont mellékállású őstermelőként jelentkezett be. Fizette maga után az egészségügyi szolgáltatási járulékot. Rendben van a jogviszonya így? A fiatalember tavaly nem szerzett őstermelőként bevételt. Idén viszont már foglalkozik sertéstenyésztéssel és vágni szeretné a sertéseket, majd értékesíteni a húst. Idén már főállású őstermelő akar lenni. Változásbejelentővel át kell őt jelenteni a T1041-esen főállásúra vagy a tavalyi évi bejelentkezése sem jó és visszamenőleg kell őt már főállású őstermelőnek bejelenteni? Mi lesz a járulékalapja idén, és mi a tavalyi évre? Melyik lesz a kezdő éve járulékfizetés szempontjából?