170 találat a(z) főállású cimkére
Főállású egyéni vállalkozó – kötelező kivét Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni azt, hogy a főállású egyéni vállalkozó milyen feltételek fennállása esetén mentesülhet az szja-előleg megfizetése alól? A jogszabály szerint a járulékoktól eltérően a személyi jövedelemadó alapját minden esetben a ténylegesen felvett összeg képezi. Tehát adódik a kérdés, hogy mikor lehet ezt figyelembe venni, milyen feltételek megléte mellett, hogy a főállású egyéni vállalkozó nem vesz ki jövedelmet és így szja-előleget sem fizeti meg? Található-e erre jogszabályi előírás, vagy az egyéni vállalkozó maga eldöntheti ezt a kérdést egyoldalúan, hogy nem vesz ki jövedelmet, mert mondjuk veszteséges a vállalkozása, vagy nem akar annyi adót fizetni? Köszönöm válaszukat
Kisadózó táppénzen Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kisadózó egyéni vállalkozó tartósan táppénzen van. Harminc napon túl, szeptember hónaptól mentesül a kisadó megfizetése alól. Van neki alkalmazottja. Aki dolgozik, bevétel származik ebből. A mentesülés miatt az elérhető éves árbevétele csökken. Kérdésem, hogy ilyenkor mit kell/lehet tenni, hiszen az alkalmazott dolgozik, ő termeli a bevételt? Meg kell mégis fizetni a kisadót, hogy bevétele lehessen? Amennyiben mégis meg kell fizetni a kisadót, úgy jogosulatlanul veszi fel a táppénzt? (A válasznál kérném, hogy a főállású és munkaviszony melletti kisadózókra is térjen ki!) Köszönöm!
36 órás foglalkoztatás megítélése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha egy egyéni vállalkozó a munkaviszonyában fizetés nélküli szabadságon van gyermekgondozás miatt –gyes folyósítása –, és emellett az egyéni vállalkozásában személyesen közreműködik, akkor az egyéni vállalkozásban főállású egyéni vállalkozónak minősül, és 21-es kódot kell megadni a bevallásban vagy 36 órás foglalkoztatás melletti egyéni vállalkozónak minősül, és csak a tényleges jövedelem után kell megfizetni a járulékokat, a bevallásban a kód pedig 26-os? Köszönöm a választ.
Nappali tagozatos hallgató társas vállalkozó és a kata Kérdés
Tisztelt Szakértő! Nappali tagozatos hallgató ügyvezető és tag egy kft.-ben, így társas vállalkozónak minősül. Egyidejűleg van egy katás egyéni vállalkozása is. Főállású vagy nem főállású katásnak minősül? Előre is köszönöm válaszát! M. Rita
Katások, figyelem: ezt jelenti a gyakorlatban a tb-jogállás változása Cikk
Hogyan kell értelmezni a hétköznapokban azt az új tb-szabályt, miszerint már a katások is biztosítottnak minősülnek? Miként kell összefésülni az előírást más jogszabályokkal? Összefoglaltuk.
Többes jogviszony Kérdés
Tisztelt Szakértő! Sajnos több éve fennálló hibára bukkantam! Katás egyéni vállalkozó főállásúként van bejelentve, mellette kft. ügyvezetője. Személyesen nem működik közre, ő az ügyvezető, de a társasági szerződésben megbízási jogviszony van jelölve. Más biztosítotti jogviszonya nincs. Tehát a kata "főállás" nem áll meg, mert mellette társas vállalkozónak minősül véleményem szerint. Milyen megoldásokat javasol a helyzet rendezésére utólag? Köszönettel: KM
Egyéni vállalkozó gyed mellett Kérdés
A gyed melletti főállású (munkaviszonyban fizetés nélküli szabadságon lévő) egyéni vállalkozót a NAV felé főállásúnak kell jelenteni? Nem fizet járulékot, csak a fénylegesen jövedelem után.. Augusztustól gyesen lesz. Ha egy héten csak 3 napot dolgozik vállalkozóként, akkor egész hónapra, vagy csak a ledolgozott napokra lesz járuléka? Köszönöm.
Kata és részmunkaidő együtt Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy főállású katás egyéni vállalkozó, aki maga után fizeti az 50 ezer forintos tételes adót, mellette 6 órás munkaviszonyt is létesítene. Utóbbinál a 129 ezer forint arányosított, 6 órára eső bért kapná. Szolgálati idő megállapítása szempontjából össze lehet-e számítani a két időszakot? Gondolván, hogy a 83 100 forint plusz a 96 750 forint összesen meghaladja a minimálbér összegét, így a két jogviszony együtt úgy viselkedne, mint egy főállás. Köszönöm!
Fiatal gazda közreműködője Kérdés
2015. novemberben nyert pályázatot, mint fiatal gazda. Egyéni vállalkozó lett. A harmadik évtől kellene főállású vállalkozó lenni. Most született meg az első baba, és a pályázatíró mondta, be kell jelenteni egy közreműködőt, mivel ő gyeden lesz. Az lenne a kérdes, hogy ki lehet közreműködő, és meddig lehet időben? Alkalmazottnak kell lenni, vagy munkaviszonnyal rendelkező szülő is felválthatja a fiatal gazda gyerekét? Sajnos nem találtam eddig olyan anyagot, aminek nyomán el lehetne indulni. Előre is köszönöm a segítséget: Kutasi G.
Kiegészítő tevékenységű egyéni vállalkozó/részmunkaidős közalkalmazott Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben szeretnék tájékoztatást kérni. Egy 69 éves (öregségi nyugdíjas) egyéni vállalkozó 2014-ben közalkalmazottként elhelyezkedett, ami után a nyugdíj folyósításáról le kellett mondania. 2014-ben heti 40 órás munkaviszonyban foglalkoztatták, emellett dolgozott (és jelenleg is dolgozik) egyéni vállalkozóként is (itt havi jövedelmet nem vett/vesz ki, a nyereséget vállalkozói osztalékalappal számolja el az ’53-as bevallásban). 2015-ben a munkaviszonya heti 40 óráról heti 32 órára csökkent. A nyugdíjfolyósító helyett 2014-től a foglalkoztatójától kapja a nyugdíjának megfelelő összeget havi rendszerességgel a munkabérén felül. A foglalkoztató a munkabérre vonatkozóan 7 százalék egészségbiztosítási, 10 százalék nyugdíjjárulékot és 16 százalék szja-t vont le. (Az éves adóigazolásból az derül ki, hogy a nyugdíjnak megfelelő összeget a munkáltató visszabruttósítja, és szja-alap, valamint egészségbiztosítási alap is). A nyugdíjfolyósítótól minden évben megkapja az értesítést a nyugdíjemelésre vonatkozóan, ami alapján a foglalkoztató szintén meg is emeli a folyósított összeget. 2014-ben és 2015-ben is megfizette negyedévente az egészségügyi szolgáltatási járulékot. Az lenne a kérdésem, hogy az egyéni vállalkozására tekintettel továbbra is kiegészítő tevékenységű egyéni vállalkozónak számít, vagy 2015-től főállású egyéni vállalkozó lenne, mivel a munkaviszonya nem éri el a heti 36 órát?
Ügyvezető járuléka Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. tagja egyben a cég ügyvezetője is. 2015. 12. 31-én megszűnt a heti 36 órás munkaviszonya egy másik kft.-ben, és 2016. 01. 04-én új munkaviszonyt létesített egy harmadik cégben. A kieső 3 napra kell a saját kft.-ben járulékot fizetnie (ünnepnap+hétvége)? Köszönettel.
Családi gazdaság bevételmegosztása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Családi gazdálkodás 3 főből áll, két tagja nem áfaalany, sőt adószámuk sincs. A főállású családi gazdálkodó, a gazdálkodó család feje, áfaalany. A családi gazdaság vezetőjének nevére szólnak a bevételi számlák, áfabevallást év közben az ő nevére teljesítette. Az év végi szja-bevallásban megoszthatom-e a bevételeket és a költségeket a 3 fő között egyenlő arányban, vagy más arányban? Az azonos adózási módot a jövedelemadóra vagy az áfára is kell értelmezni? Hogyan vallok, ha a két tag a saját neve alatt is értékesített 600-600 ezer forint értékben? Köszönettel: Km
Kata gyes mellett Kérdés
Tisztelt Szakértő! Gyes mellett (otthon vagyok gyermekemmel) váltotta ki barátnőm a kata vállalkozási formát, főállásúnak minősül vagy mellékállásúnak? 25 ezer vagy 50 ezer forintot kell fizetnie? Köszönöm segítségét!
Téves bejelentkezés katába Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kezdő egyéni vállalkozó 2014 áprilisában tévesen nem főállású katásként váltja ki vállalkozói igazolványát. (Csak "30 órás" munkaviszonnyal rendelkezik.) A NAV folyószámláján 25 000 forintot ír elő havonta. 2015 februárjában hogyan lehet korrigálni a tévedést, van-e szankciója a helytelen nyilatkozatnak? Köszönöm válaszát!
Másodállásban cégtulajdonos Kérdés
Tisztelt Szakértő! Jelenleg egy cég főállású alkalmazottja vagyok teljes munkaidőben. Emellett egy vállalkozás elindítását tervezem kft. formájában, ahol a kft. ügyvezető tulajdonosa lennék egyszemélyben. A kft.-ben rajtam kívül még néhány alkalmazott lenne foglalkoztatva. A kft. tevékenysége más lenne mint a jelenlegi munkaadóm tevékenysége. Kérdéseim: - Szükséges-e jelenlegi munkáltatómat tájékoztatnom, esetleg engedélyt kérnem, ha a főállásom mellett egy ilyen kft. alapítását tervezem? - Mivel van főállásom, a kft.-ből tervek szerint az első időszakban nem kapnék semmilyen fizetést, juttatást, nem vennék ki osztalékot. Ebben az esetben kell- e az éves adóbevallásomban (ami ezidáig ugye csak a főállásomból származó jövedelemre vonatkozott) bármit feltüntetnem az új tevékenységből adódóan? Esetleg emiatt egészen más rendszer szerint kell majd az adóbevallásomat elkészítenem a későbbiekben? - Ha a kft. alapítója és vezetője egy személyben csak én vagyok, de alkalmazottak is dolgoznak a kft.-ben, attól ez még egyszemélyes kft.-nek minősül(het)? Válaszát előre is köszönöm!