52 találat a(z) erdő cimkére

Gyümölcsös, erdő értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! A férjnek volt két gyümölcsöse, egy erdője és egy szőlője. 1989-ben vásárolta mindezt, majd 2006-ban meghalt, és mindent a felesége örökölt. A feleség pedig 2014-ben eladta a két gyümölcsöst, az erdőt és a szőlőt, ugyanannak a személynek. Ebben az esetben neki kell (kellett volna) adóznia ezután? Válaszát előre is köszönöm!

Örökölt erdő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Édesapám testvérével közösen örökölt erdőt, és egyéb földterületeket 2005-ben. 2014-ben értékesítették az erdőt. A hagyatéki határozatban fel van tüntetve a földterületek aranykorona-értéke, illetve a tulajdoni hányad (például 865/13192-ed rész). Nincs külön-külön érték a földterületekre. A földhivatali bejegyzések szerint ezek ingatlannak minősülnek. Az illetékfizetési meghagyáson egy összeg szerepel az összes földterület illetékalapjaként. Kérdésem, hogy mennyi lesz a megszerzésre fordított összeg, illetve, hogy az adó alapjára mennyi kedvezmény lesz az eltelt évek miatt? Köszönettel: Fürjész Ramóna

Erdő haszonbérbe adása és értékesítése Kérdés

2012. május 15-én egy magánszemély erdő, legelő megnevezésű külterületi ingatlant vásárolt 49 millió forintért, amelyet még ugyanabban a hónapban haszonbérleti szerződés keretében 15 éves határozott időtartamra bérbe is adott egy kft.-nek. A magánszemély a vételárat a haszonbérlő kft. által – szerződés alapján – előre fizetett 52 millió forint haszonbérleti díjból fizette ki. A kft. a magánszemély hozzájárulásával a bérelt ingatlanra jelzálogjogot alapított, és kölcsönt vett fel egy takarékszövetkezettől. A kölcsön összege volt a fedezete az előre megfizetett bérleti díjnak. 2014. december 9-én a kft. a haszonbérleti szerződést azonnali hatállyal felbontotta, mert az erdő művelése a csapadékos időjárás miatt veszteséges volt, így nem tudott eleget tenni a zálogjoggal biztosított kölcsön törlesztésének. A kölcsönből fizette ki a haszonbérleti díjat. Az azonnali hatályú felmondást a haszonbérbe adó magánszemély azzal a feltétellel fogadta el, hogy jogosult a kapott haszonbérleti díjat kártalanításként megtartani, de ebből a kft. zálogjoggal terhelt tartozását, amely 36 025 500 forint ki kell egyenlítenie a takarékszövetkezet felé a kft. helyett. A magánszemély pénzügyi teljesítése 2014 decemberében megtörtént a takarékszövetkezet felé. A bérbeadás időszaka így nem érte el az 5 évet, de azért, mert a kft. azonnali hatállyal felmondta a szerződést az ismertetett ellehetetlenülése miatt. 1. kérdés: az ügylet kapcsán keletkezik a magánszemélynek jövedelme a haszonbérbeadással összefüggésben? Ha keletkezik, akkor mennyi, és hogyan szerepeltesse azt a bevallásában? 2. kérdés: hogyan kell a kft.-nél elszámolni a fenti ügyletet? 2014. december 9-én a haszonbérleti szerződés megszűnésekor a magánszemély értékesítette az erdő, legelő elnevezésű külterületi ingatlanát. Az ingatlant a magyar állam nevében eljáró "XY" Nemzeti Park Igazgatóság vette meg 67 676 960 forintért. (A magánszemély ebből az eladási árból fizette ki a takarékszövetkezetnek a 36 025 000 forint összeget.) Az értékesített ingatlan ellenértéke a vételi ajánlatban megfogalmazottak szerint adómentes bevételnek minősül, mert a védett területek védettségi szintjének helyreállításáról szóló 1995. évi XCIII. törvény hatálya alá tartozik, kisajátításra tervezett. 3. kérdés: az erdő, legelő értékesítése kapcsán keletkezik-e a magánszemélynél jövedelem?

Termőföldet vásárolt? Így úszhatja meg az illetéket, vagy fizethet duplán! Cikk

Szántó, szőlő, rét, legelő és egy sor más mezőgazdasági terület tartozik a termőföld fogalmába, amelynek megszerzése – további feltételek teljesítése esetén – illetékmentes. Sorra vettük ezeket és a feltételek megsértésének szankcióit is.

Erdő haszonbérbe adásának számviteli és adózási szabályai Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély erdőt adott haszonbérletbe egy vállalkozásnak. A haszonbérleti szerződés határozott idejű, 5 éven túli időre szól. Ezzel kapcsolatosan több kérdésben szeretném a segítségét kérni: - A vállalkozás könyveiben a haszonbérletből származó kötelezettséget milyen módon kell nyilvántartásba venni? Mint ingatlanhoz kapcsolódó vagyoni értékű jog, vagy pedig a haszonbérlethez kapcsolódó bérleti díjat a szerződésben meghatározott időre el kell határolni, és időarányosan évente feloldani? Lehet-e bevételarányos feloldást alkalmazni akkor, ha a szerződésben a bérleti díj megfizetése a fakitermelési bevételhez van kötve? - Másrészt a magánszemélynek milyen "bizonylatot" kell kiállítania a haszonbérletről? Egyáltalán kell-e? Ehhez kapcsolódóan az adóhatóságtól kell adószámot igényelnie és számlát kell kiállítania? - Harmadrészt jól gondolom-e, hogy a magánszemélynél a haszonbérletből származó jövedelem adómentes a fenti feltételek fennállása esetén? Válaszát előre is köszönöm!

Zsebszerződést kötött? Akár öt év börtönt is kaphat Cikk

Májustól bűncselekménynek, minősül a mező- és erdőgazdasági hasznosítású föld jogellenes megszerzésére kötött szerződés.

Ajándék adózása Kérdés

Ajándékba kapott erdő 2013. évi értékesítése után fizetendő adó.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink