52 találat a(z) erdő cimkére

Mezőgazdasági őstermelő Kérdés

Mezőgazdasági őstermelő erdő, rét, legelő és szántó művelési ágú ingatlant vásárolt. Az a kérdés, hogy ezt költségként elszámolhatja-e 2017-ben? Agrárkamarai tagsággal rendelkezik, földművesként bejelentkezett a földhivatalban. Köszönettel Baloghné

Jó hír az erdőgazdálkodóknak Cikk

Újra lehet iparifa-ültetvények létrehozására pályázni – közölte Mezei Dávid, a Miniszterelnökség agrár-vidékfejlesztési stratégiai ügyekért felelős helyettes államtitkára a Magán Erdőtulajdonosok és Gazdálkodók Országos Szövetsége (Megosz) által szervezett országos találkozó sajtótájékoztatóján szombaton, a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Füzéren.

Mit tehet a tűzifájával ....... Kérdés

Tisztelt Lepsényi Mária! Elolvastam a "Mit tehet a tűzifájával, és hogyan adózik az erdőtulajdonos? " című cikkét. Az utolsó bekezdéssel vitatkoznék, mert az Szja tv. 3. § 18. pontja igaz, hogy kimondja, hogy a saját gazdaság alatt a bérelt földterületet is érteni kell, de a 6. számú mellékletben már azt mondja, hogy őstermelői tevékenységnek minősül a saját gazdaságban történő növénytermesztés stb., majd rátér arra, hogy "a saját tulajdonú földterületen végzett erdőgazdálkodás, ..." Tehát az erdőgazdálkodásig saját gazdaságról ír a törvény, majd az erdőgazdálkodásnál már saját tulajdonú (és nem bérelt) erdőterületről! Tehát nem biztos, hogy a bérelt erdőterületen az erdőgazdálkodás őstermelői tevékenységnek minősül. Szeretném, ha meggyőzne arról, hogy aggályaim nem jogosak. Egy másik kérdés is felmerült bennem: ha osztatlan közös tulajdonban van az erdő, akkor az egyik tulajdonos erdőgazdálkodó által az egész területen (a közös tulajdonban lévő) végzett erdőgazdálkodás őstermelői tevékenységnek minősíthető-e? Ekkor mondhatjuk-e azt, hogy saját tulajdonú erdőterületen gazdálkodik (nem sajáton, mert többüké a tulajdon, de sajáton, mert minden négyzetméterben van neki is egy kis része)? Előre is köszönöm válaszát.

Mit tehet a tűzifájával, és hogyan adózik az erdőtulajdonos? Cikk

Az ősz eleje a tűzifabeszerzés ideje is. Nagyon sok esetben a favágáshoz szükséges eszközök nem állnak az erdőtulajdonos rendelkezésre, ezért a vevő termeli ki a fát. Cikkünkben bemutatjuk, milyen lehetőség van az erdőterület tulajdonosváltozás nélküli értékesítésére.

Előre fizetett bérleti díj Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem áfaalany kft. Erdőt, erdőrészeket bérel magánszemélyektől, határozott időre, 10 évre. Két év már eltelt, a bérleti díjat évente fizette. Most szeretné a hátralevő 8 évre is kifizetni egy összegben a bérleti díjat. Oka: az erdők kitermelése 2017. évben történik, tehát bevétele ebben az évben keletkezik. Mi a módja, hogy előre, egy összegben kifizesse, illetve 2017. évben költségként elszámolhassa a teljes időre járó bérletidíjköltséget? Szerződésmódosítással elkerülhető a költségek számviteli időbeni elhatárolása? Mindenképpen el kell határolni az egyes évekhez kapcsolódó bérleti díjat, akkor is, ha nem lesz bevétele, és veszteséget fog termelni? Köszönöm! Km

Tilos a tűzgyújtás az erdőkben Cikk

Június 20-ától, átmeneti időszakra vonatkozó általános tűzgyújtási tilalmat rendelt el a földművelésügyi miniszter az erdőkben és fásításokban, valamint az erdők és fásítások határától számított kétszáz méteres körzetében lévő külterületi ingatlanokon.

Felmérik a fagykárokat az erdőkben Cikk

A rendkívüli áprilisi hóesés az erdőkben, az erdőgazdálkodásban is jelentősebb károkat okozott. A magasabban fekvő hegy- és dombvidékeinken a helyenként 40 centimétert is meghaladó hóréteg az erdei utakat járhatatlanná tette, sok helyen nagyobb faágakat tört le, egész fákat döntött ki. Ezek miatt az erdők látogatása is veszélyessé vált, ezért több érintett erdőgazdaság ideiglenesen az erdők látogatását is korlátozta, közölte a földművelésügyi tárca sajtóirodája.

Áfaügy: újabb iránymutató döntés a Kúriától, megint elkaszálta a NAV-ot Cikk

A „lábon álló erdő” nem azonos a földterülettel, annak nem alkotórésze, adójogi szempontból ingónak minősül, ezért az értékesítéséről kibocsátott számla alapján az adózó levonhatja az áfát – mondta ki a Kúria a Kfv.V. 35.657/2016/5 számú ügyben meghozott ítéletében.

Ez a jövedelem is adómentes januártól Cikk

Január 1-jétől adómentes az erdőnek minősülő föld használati jogosultságának átengedéséért kapott, vagy az erdőnek minősülő földön folytatott társult erdőgazdálkodási tevékenységből származó jövedelem, ha a használatba adás vagy a társult erdőgazdálkodás időtartama eléri az öt évet – hívja fel a figyelmet tájékoztatójában a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).

Támogatás kapható erdők környezetvédelmére Cikk

A Miniszterelnökség mintegy 6,61 milliárd forint értékben hirdetett pályázatot magánjogi erdőgazdálkodók számára a kötelezettségeken túlmutató erdő-környezetvédelmi tevékenységek folytatására.

Ekáer Kérdés

Tísztelt Szakértő! A kérdésem a következő: "A" erdőgazdálkodó kitermelt fát (kockázatos termék) ad el "B" kereskedő cégnek. A eladó az adásvételi szerződésben kiköti, hogy az ekáerszám intézése a vevő, "B" felelőssége. – "B" közvetlenül az erdőből viszi el a fát a saját telephelyére: Ekáerköteles-e ez a fuvar? (Ez az első fuvar, de értékesítés nincs.) Ha igen, kinek kell ekáerszámot kérni? – "B" eladja a fát "C" nem végfelhasználónak, és közvetlenül az erdőből "C "telephelyére szállítja: ez a fuvar számít az első közúti szállítással járó értékesítésnek? A lényeg: milyen esetekben lehet "A" erdőgazdálkodó ekáerszámkérésre kötelezett? Amennyiben az adásvételi szerződés kiköti, hogy minden esetben a vevőnek kell kérnie ekáerszámot, van "A"-nak más teendője? Köszönöm mielőbbi válaszát.

Őstermelő adóalapja, fizetendő áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy erdőterület 100 éves fákkal közös osztatlan tulajdonban van. Öt magánszemély tulajdonos különböző részarányokban tulajdonolja. Az erdőgazdálkodó a 80%-os tulajdonos. Az erdőgazdálkodó édesapjának 2 % tulajdonrésze van. Az édesapa bejelentkezett őstermelőnek mint ÖVTJ021001 Erdészeti, egyéb erdőgazdálkodó. Őstermelőként szeretné haszonbérbe venni 7 évre az erdőgazdálkodó fia által képviselt erdőtulajdonosoktól (amelyben magánszemélyként ő is 2%-os tulajdonos) az erdőterületet. Az új erdő telepítése érdekében a jelenlegi faállományt lábon állva értékesítené még 2016. évben 10 millió forint plusz áfáért, amit szerződéskötéskor meg is kap. Az erdő újratelepítése 2017-ben kezdődne, de pótlással, karbantartással együtt, amíg a hatóság erdőnek minősíti, 7 év kell. Ennek összköltsége 3 millió forint plusz áfa. Kérdésem, hogy ha 2016. évben, amikor megköti a szerződést a telepítő kivitelezővel, és egy összegben ki is fizeti a 3 millió forint plusz áfát, a 3 millió forint 2016. évben csökkenti-e az szja alapját, és a 810 ezer forint áfa csökkenti-e az 2016. évi értékesítést terhelő áfa összegét? Ha így nem csökkenti, akkor ha előleg címén fizeti ki ezt az összeget, akkor fogja-e csökkenteni a 2016. évi szja-alapját? Felmerül még a kérdés, hogy haszonbérbe veheti-e az egész területet, vagy csak a saját 2%-kal csökkentett 98%-ot az erdőterületből? És akkor ő nem kap a bérleti díjból? Természetesen a haszonbérleti díjat is 2016-ban kifizeti az erdőgazdálkodónak, és ezzel is csökken az szja-alapja. Ismerjük az erdészeti hatósági számlára fizetési lehetőséget.

Kitermelt fa értékesitése Kérdés

Juhász Tibor adószakértő 2015.04.01. és 2016.04.21-ei kérdésekre adott válaszait olvastam. Kérdésem lenne, amire a Szakértő Úr nem tért ki: az őstermelő igazolvánnyal rendelkező magánszemély két évvel ezelőtt vásárolt erdőt (földterületet erdővel együtt). Ha idén kitermelteti a fát és értékesíti, mit számolhat el költségként a vételárból? Hogyan lehet megosztani az erdő és föld beszerzési értékét? A kitermelt erdő helyén újra erdősítést kívánnak elvégezni.

Erdőtelepítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági egyéni vállalkozó ügyfelem erdőtelepítést végzett az elmúlt években. A konstrukció lényege a következő. Földtulajdonnal a vállalkozás nem rendelkezik. Haszonbérleti szerződést kötött földtulajdonnal rendelkező magánszemélyekkel egységesen 16 évre. Az erdő telepítése a vállalkozó feladata. Az ehhez szükséges munkákat – mivel sem gépparkkal, sem alkalmazottal nem rendelkezik – más szolgáltatóval végeztette (gépi földmunka, csemeték, kapálás, stb.), a kapott számlákat költségben a felmerüléskor elszámolta. A telepítési támogatást bevételként elszámolta, melynek 50 százalékát számviteli bizonylatokon a magánszemélyeknek évente kifizette, és ezeket is költségben elszámolta. A szerződés lejártával a kész erdőt a magánszemélynek átadta. A bevétel és a bérleti díj különbözetét leadózta .Az erdők nem kerültek felvételre tárgyi eszközként. Ennek a konstrukciónak a megítélésében a könyvelő irodánkban nézetkülönbség van, és mivel most félévtől kell könyvelnem ezt az ügyfelet, ehhez kérem a szakmai segítségüket. Tisztelettel: Berta Mária

Amikor adómentes a bérbeadás: már júliustól változik a jogszabály Cikk

Érdemes figyelni a részletekre: az Országgyűlés által június 7-én elfogadott adócsomag sokaknak már az idei év közepétől előnyös változásokat hoznak.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink