117 találat a(z) engedményezés cimkére

Üzletág fogalma Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az áfa tv. 259/A §-a szerint: üzletág: a vállalkozásnak olyan működő egysége, amely szervezeti szempontból függetlenül, a hozzá tartozó vagyonnal alkalmas az önálló gazdasági tevékenység tartós folytatására. Cégünk távközléssel foglalkozó részét "üzletágát" venné meg egy kft.-nek, úgy, hogy megvásárlásra kerülnének a távközlési eszközök, az ügyfelek követelései és szállítói kötelezettségek pedig engedményezéssel kerülnének át. A kft.-nek alkalmazottai nincsenek a két tulajdonoson kívül, és ők tovább működtetnék a kft.-t. Így a megvásárlásra kerülő eszközök, kötelezettségek és követelések önálló szervezeti egységnek tekinthetők-e, megvalósulhat-e az áfamentes üzletág átruházás?

Tagi kölcsön kamatának engedményezése Kérdés

Tisztelt Szakértő! A cég tartozik az ügyvezetőnek az általa nyújtott tagi kölcsönök kamatával. Kérdésem lenne, hogy milyen adóterhei lennének ha az ügyvezető életbiztosítást kötne saját magára, de a díjfizetést a neki tartozó cégére engedményezné? Köszönöm: Annamária

Engedményezés Kérdés

"A" Kft. kölcsönt kíván nyújtani "B" Kft.-nek. "A" Kft. tulajdonosa "B" Kft.-nek is tulajdonosa lesz. "A" Kft.-nek a tőketartalékban szereplő összeggel megegyező összeget kíván kölcsön adni "B" Kft.-nek. "A" cég a kölcsön összegét engedményezési szerződéssel átengedi a tulajdonosnak. "A" Kft. összevezetheti az engedményezett követelését a tőketartalékkal? Milyen adófizetési kötelezettség terhel(het)i a céget és a magányszemélyt? Ebben az esetben kell "A" cégnek társasági adóalapot módosítani az év végén?

Engedményezés Kérdés

Egy takarékszövetkezet engedményezi A Kft. rulirozó hitelszerződésből eredő követelését, és az ezek után járó kamatokat B Kft.-re (engedményesre). Az engedményezett összeg tőke+kamat 15 586 e Ft. Az engedményező (takarékszövetkezet) 1000 e Ft ellenértéket kér a követelés ellenértékéért. Kérdésem: hogyan könyvelem a fent nevezett gazdasági eseményeket "B" (engedményes) Kft.-nél?

Engedményezés, tartozás-átvállalás Kérdés

"A" cég számláz "B" cég felé 500 forintot. "B" cég számláz "C" cég felé 1000 forintot (két külön szolgáltatásról van szó). Kötnek egy engedményező megállapodást mindhárman, miszerint "B" cég engedményezi, hogy "C" az 1000 forintos számlájából fizesse ki "A" cég 500 forintját. "B" cég szemszögéből kérdezve hogyan kell ezt könyvelni? Az engedményezést is és a tartozásátvállalást is külön-külön 86-96-ra, vagy elég egyszerűen összevezetni a követelést a tartozással? Köszönettel

Őstermelők követelésének engedményezése Kérdés

Tisztelt Szakértő! A fenti témában feltett kérdésre az alábbi információkat tudom még. A szerződő felek megegyeznek abban, hogy a közöttük létrejövő házassági vagyonjogi szerződés alapján a követelés összegéből x forint a házastársat illeti meg, a fennmaradó y összeget az őstermelő eladja z összegért a házastársnak. Kérdésem, a következő volt korábban: mezőgazdasági őstermelő ebből a tevékenységéből származó követelését engedményezte felesége javára házastársi vagyonközösség rendezése céljából. A követelés kifizetése a házastárs részére, milyen adófizetési kötelezettséggel jár, kinek kell megfizetnie az adót, kinek a bevétele lesz, az őstermelőnek vagy a házastársnak?

Folyószámlahitel-csökkenés könyvelése, adóvonzata Kérdés

Kft. kapott – pályázattal kapcsolatban, banktól – folyószámlahitelt, amelyet nem tudott törleszteni. X év után a bank értesítette, hogy a tartozás egy részét a garanciát teljesítő cég rendezte, és a kft.-től a fennmaradó rész (kb. a tartozás 1/3-a) kifizetését kéri, megbontva azt tőke-, kamat- és késedelmi kamat részekre, és engedményezte egy követeléskezelő (behajtó) társaságra. Kérdésem: hogyan könyvelendő ez az esemény, és milyen adózási vonzatai vannak? Köszönöm!

Tagi kölcsön engedményezése Kérdés

Egy magánszemélynek nagyösszegű tagi kölcsöne van egy bt.-ben. A bt. nem tudja visszafizetni a tagi kölcsönt, de szeretne végelszámolással megszűnni. Járható út-e, hogy a magánszemély tagi kölcsön követelését engedményezi egy kft.-re, és aztán ez a kft. elengedi a bt. tartozását? Hogyan kell elszámolni ezt az ügyletet, és milyen adókonzekvenciái vannak a feleknél?

Engedményezés Kérdés

Egy kft. engedményezési szerződés útján megszerez egy követelést, mely egy társasház kivitelezésének garanciális visszatartása. Ennek fejében vállalja, hogy a 3 éves garanciális időszak alatt elvégzi a felmerülő garanciális munkákat. Az engedményezés ingyenes, ugyanis nemcsak a követelést kapja meg a kft., hanem vele együtt a garanciális kötelezettséget is. A garanciális időszak alatt a kft.-nek felmerülnek költségei az elvégzett garanciális munkák kapcsán. A 3 éves időszak végén a beruházó átutalja neki a garancia összegét. Kérdésem, hogy mikor kell elszámolni bevételként az így kapott ellenértéket (csak a pénz megérkezésekor vagy a szerződés megkötésekor), illetve keletkeztet-e ez a bevétel áfafizetési kötelezettséget, ha igen, akkor mikor? Úgy gondolom, hogy ha csak a pénz átvételekor lesz tényleges bevétel, akkor az időközben felmerült költségeket el kell határolnom.

Engedményezés Kérdés

Több kft egymással üzleti kapcsolatban áll (kereskedelem, bérbeadás stb.), más kapcsolat (tulajdonosi) nincs a cégek közt. Előfordul, hogy a tartozásokat egy 3. féllel szembeni követelés (kölcsön, mástól engedményezéssel kapott követelés, vevői követelés) engedményezésével egyenlítik ki. A kérdésem: ilyen esetben, az engedményes a kapott követelésre az eredeti feltételek szerint (például engedményező és 3. fél között létrejött kölcsön megállapodás, vagy vevői tartozás fizetési határideje) köteles teljesíteni, vagy ezekre a tételekre köthet új megállapodást? - elég szóban megegyezni? Például a kölcsön követelés esetében eltekinthetnek a további kamatszámítástól (eredetileg volt kamat a szerződésben)? Az eredeti fizetési határidő lejárt, de nem számítanak fel késedelmi kamatot? Vagy a megkapott kölcsönkövetelést ugyanúgy kölcsönként és nem csupán egy engedményezett követelésként kell figyelembe venni?

Engedményezés Kérdés

Egy Kft-nek több éve követelése van egy cég fele. A Kft-nek fenntartási költségekre az évek alatt a tag befizetett tagi kölcsönt, de ezt a ki nem egyenlített követelés miatt nem tudja visszafizetni. Kft engedményezné a tag részére a követelést. Kérdés: összevezethető az engedményezéssel a tagi kölcsön és a vevői követelés? Jár-e ez valamilyen adó és illeték kötelezettséggel (mivel a tagi kölcsön adózott jövedelemből lett befizetve, úgy gondolom, hogy nem )?

Követelés engedményezés Kérdés

Tisztelt Szakértő!Egy kft-nek,-melynek csak 2012 őszétől vagyok tagja - korábbi években mint ügyvezető,de nem mint tulajdonos - kölcsönt adtam. Kérdéseim:1.a 2012 évi tulajdonos-taggá válásom /10%/ következtében az eddig fenálló kölcsönöm tagi kölcsönné vált-e taggá válásom pillanatában? 2.E kölcsönt - függetlenül attól,hogy fenti kérdésre mi a szakmai válaszuk -engedményezni szeretném, ellenérték nélkül fiaimra /akik nem tagjai a társaságnak/. Jól gondolom-e, hogy illetéket nem kell fizetniük, mert egyenesági leszármazottaim? A kft-nek nem keletkezik semmiféle kötelezettsége, illetve marad a kölcsöntartozása csak másnak kötelezett? Ezt az aktust be kell-e jelenteni az adóhatóságnak? Ha pontatlanul fogalmaztam: elnézést! Köszönettel várom válaszukat. Üdvözlettel: Jné

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

1 2 3 4 5 6 7 8

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink