554 találat a(z) előleg cimkére

Osztalékelőleg: fél évig érvényes a mérleg Cikk

A számviteli törvény tavaly novemberi módosítása alapján az új Ptk. alatt működő társaságok is hat hónapig használhatják elkészített mérlegeiket osztalékelőleg fizetésére – mutat rá a MAZARS és együttműködő jogi irodája a Borsy Ügyvédi Társulás. A Ptk.-ból hiányolt, de az Szt.-ben megtalálható passzussal időt és pénzt is nyernek a hazai vállalkozások: akár már idén is kevesebb közbenső mérleget kell készíteniük és auditáltatniuk. Az előnyére változó osztalékszabályozás az idei számviteli változásokkal nemzetközileg is kompatibilis lesz – állítja a MAZARS legfrissebb összefoglalója.

Időszakos elszámolású ügylet, előleg Kérdés

Az ügylet leírása: Két magyar adóalany egymásnak reklámszolgáltatást nyújt. Az ügyletet egy évre kötik (január 1–december 31.), forgalmi adó szempontjából időszakos elszámolású ügyletként (58. § szerint) kezelve. Az elszámolási időszak utolsó napja minden év december 31. Az elszámolási időszak alatt négy alkalommal, minden negyedévben ugyanakkora (fix)összegben számlát (a szerződés szerinti elnevezés: „előleg”) állítanak ki egymás felé, melyet kölcsönös beszámítással (kompenzálás) egyenlítenek ki. A tényleges teljesítések (reklám megjelenések) nem feltétlenül egyeznek meg az egyes negyedéves számlázáskor, a tényleges teljesítések elszámolása (különbözet) december 31-én történik meg. Kérdéseim (a 2015. évi áfaszabályok szerint): 1. Értelmezhető-e az áfa-tv. szerint bármilyen formában az 58. § szerinti időszakos elszámolású ügylet esetén az 59. § szerinti előleg? 2. A fenti időszakos elszámolású ügylet(ek)ről kiállított „előleg”-számlák önálló teljesítésnek minősülnek-e és a fizetési esedékesség lesz az adófizetési kötelezettség keletkezésnek a napja? 3. A 15 napon belüli számla kiállítási kötelezettség az áfa szerinti teljesítési időponttól számítandó? (itt a fizetési esedékesség napja) 4. A tényleges teljesítések év végi összesítésekor felmerülő negatív előjelű) különbözet az elszámolási számlában (december 31-ei időpont szerinti) érvényesíthető? Kell-e módosítani az év közben kiállított „előleg”-számlákat?Például 4 * 100 = 400; a tényleges teljesítés 390, különbség -10.

Szálláshely-számlázás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. egy hostelt üzemeltet. A szálláshelyeket jó előre lefoglalják. Ennek a leszámlázása, áfa, számviteli elszámolása érdekelne. Ha például ősszel lefoglalják a következő nyárra szállást, és annak árát át is utalják (vagy egy részét), azt hogy kell számlázni? Mi a teljesítés időpontja, hogy a teljes árat fizetik, mi, ha csak egy részét? El kell határolnom az árbevételt? Mikor áfázódik, mi a helyes számlakiállítás? Ugyanez éven belül is megtörténik. Például februárban foglalnak és fizetnek augusztusra szállást. Válaszát köszönöm!

Pölöskei Pálné /innovációs járulék előleghez kapcsolódóan Kérdés

Tisztelt Hölgyem! Innovációs járulék kötelezettség megszűnése esetén a 1329 bevallás szerinti 2015. évi előlegeket be kell-e fizetni, majd a 1429 beérkezte után visszaigényelhetők? Köszönettel

Mezőgazdasági előleg Kérdés

Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasággal foglalkozó társaság előleget kapott gabonára. Kiállításra került az előleg számla. Kérdésem, hogy az áfabevallásba be kell-e vallani, és ha igen, melyik sorokon?Tájékoztatását előre is hálásan köszönöm.

Áfa-előleg Kérdés

Egy magánszemély, aki a 2014-ben alanyi mentes volt, műtrágyát rendelt. Az előleget kifizette 2014-ben, melyről előlegszámlát kapott. 2015. januártól belépett az áfakörbe. A műtrágya 2015 januárban megtörtént, végszámla kiállításra került (mely 0 forint végösszegű, mert az előleg beszámításra került). Kérdésem: a műtrágya áfája visszaigényelhető-e? Költségek között 2015-ben került elszámolásra a műtrágya.

Pályázati támogatás könyvelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Előfinanszírozott NEA (Nemzeti Együttműködési Alap) pályázatokra kiutalt forrás számvitelben történő kezelésére vonatkozó kérdésem merült fel. A pályázati szerződés szerint "előfinanszírozás formájában utólagos elszámolási kötelezettség mellett biztosítja" a forrást, mely számomra azt sugallja, hogy előlegként kell kezelnem a befolyt összeget mindaddig, amíg az elszámolást el nem fogadják. Elsősorban az éven áthúzódó tételek esetében nagyon fontos ez. Segítségüket, válaszukat előre is köszönöm!

Mikro- és kisvállalkozások figyelem! Csökkenthetik közterheiket! Cikk

A mikro- és kisvállalkozásoknak 2015-től nem kell innovációs járulékot fizetniük, de az előlegkötelezettség nullára mérséklését külön kell kérelmezniük – közölte a NAV.

Munkaerő-kölcsönzés költségelszámolás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az lenne a kérdésem, hogy megvalósítható-e az, hogy a kölcsönzött munkaerő a kölcsönbe vevő nevére kiállított számlát elszámoljon? Adhat-e a kölcsönbe vevő elszámolási előleget a kölcsönzött munkaerőnek? Vagy csak a kölcsönbeadón keresztül? Válaszát előre is köszönöm!

Vissza nem fizetett előleg Kérdés

A könyvelés átvételekor tapasztaltam, hogy a vásárlásra kiadott főkönyvnek egyenlege van. A régi könyvelő azt válaszolta, hogy már régóta fennáll az egyenleg. Közben vezetőváltás is volt, így kétséges, hogy tényleg az vette fel a pénzt, akinek az összeg a nevén szerepel. Az szja-törvény foglalkozik, ha jól tudom, ezzel. Lehet-e jövedelemmé tenni az összeget, és leadózni, vagy elszámolhatom egyéb ráfordításként?

Fordított áfa - üzemcsarnok építés Kérdés

Egy belföldi gazdasági társaság (továbbiakban megrendelő) bérelt ingatlanon üzemcsarnokot épít, ami építésiengedély-köteles. A megrendelő az építkezést egy fővállalkozóval végezteti el, aki viszont alvállalkozókat is bevon a kivitelezésbe. (A cégek az áfatörvény hatálya alá tartoznak.) Az alábbi kérdésekben szeretném a segítségüket/megerősítésüket kérni: 1.) Az alvállalkozó fordított áfás számlát bocsát ki a fővállalkozó felé, majd a fővállalkozó a megrendelő felé is fordított áfás számlát állít ki. Jól gondoljuk-e, hogy mind a fővállalkozó, mind a megrendelő a fordított áfás számla alapján az áfát levonásba helyezi és egyben fizetendő áfa-ként is bevallja az adott időszaki bevallásában? 2.) Ha a fentiekkel kapcsolatban előlegszámla kerül kibocsátásra a kivitelezés során, akkor az is fordított áfás kell hogy legyen? 3.) Jól gondoljuk-e, hogy a fővállalkozó és a megrendelő közötti számlát az áfatörvény 10. § alapján termékértékesítésként kell továbbszámlázni? Van-e ennek bármilyen jelentősége?

Előleg beleszámít az alanyi adómentes határba? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha egy jelenleg alanyi adómentes őstermelő 6 millió forint feletti előleget kap, és azt kiszámlázza, akkor ezzel átkerül-e normál áfakörbe? Ha figyelembe kell venni az előleget a 6 milliós határnál, akkor számít-e, hogy egyenes vagy fordított adózású termékre kapja az előleget? Köszönöm válaszát!

Bevétel - költség helyes elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy általunk könyvelt cég, belföldi megrendelésre vásárolni kívánt alkatrészt Lengyelországból. Erre a vételi szándékra a lengyel cég 2014 decemberében - előleg számlán - bekérte az alkatrész teljes vételárát. .A vásárolt alkatrészt a magyar cég, 2014. december hónapban kiszámlázta a belföldi megrendelőnek. A lengyel cég viszont az alkatrészről a végszámlát csak 2015. 01. 29-én állította ki. Mi a helyes eljárás a beszámoló összeállításánál. Hol számoljuk el a bevételt? Úgy véljük, a vételnek és eladásnak egy beszámolási időszakban kellene szerepelnie. Köszönjük válaszukat.

Ingatlan-értékesítés teljesítési időpontja Kérdés

T. Szakértő! Egy lakóingatlanok felújításával, adás-vételével (áfamentesen) foglalkozó kft. 2014 októberében értékesített egy lakást 10 millió forintért (adásvételi szerződés köttetett). Ezzel egyidőben foglalóként kapott 1 millió forintot. Novemberben további 3 millió forint vételár részletet vett át (ezekről számlát is kiállított). A szerződés szerint a maradék 6 millió forintot 2015 február végéig fogja megkapni (a birtokba adás is csak ezután fog megtörténni). Kérdésem az lenne, hogy társasági adó szempontjából a 4 millió forint 2014. évi árbevételnek számít, vagy előlegként szerepel, és csak a végszámla (tulajdonjog-átszállás) kiállításakor, a 2015. évben válik árbevétellé? Amennyiben a 2014. évben keletkezik adókötelezettség, hogyan tudok költséget elszámolni ugyanerre az évre, mivel az ingatlan beszerzési értékét és a felújítási költségeket a 2-es számlaosztályra könyvelem, és csak a végszámla kiállításakor szoktam a 8-as számlaosztályra átkönyvelni (még 2015-ben is folytatódott a felújítás). Válaszát előre is köszönöm!

Egyéni vállalkozó adott előlege Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az egyéni vállalkozó 2014 októberében díjbekérő alapján előre utalt, melyről előlegszámlát nem kapott. Partnere később tájékoztatta, hogy az előre utalás koncepciója megváltozott, miszerint az előre utalás kaucióként kezelendő, melyet az időszak végén beszámítanak. Kérdésem, hogy az előre utalást az egyéni vállalkozó kezelheti-e előlegnek, és ez alapján szerepeltetheti-e a költségei között az szja-törvény 11. számú melléklete szerint? Egy tanácsadói oldal szerint: "csak elnevezésében kaució, de tartalmát tekintve nem az, akkor megvalósulhat az előlegkénti funkció, tehát a pénzösszeg átadása áfafizetési és számla-kiállítási kötelezettséggel járhat. Ilyen eset az, amikor a szerződésben egyértelműen kikötik, hogy az átvett pénzösszeg valamelyik esedékes bérleti díjba (például az utolsóba) beszámításra kerül. Ilyenkor az átvett pénzösszeget úgy kell tekinteni, mint amely az áfa összegét is tartalmazza, tehát abból felülről lefelé való számítással kell az áfa összegét kiszámolni. Mielőbbi válaszukat megköszönve és üdvözlettel:

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink