527 találat a(z) családi gazdaság cimkére

Áfa-bejelentkezés évközben Kérdés

Családi gazdaság vezetője vagyok. Több mezőgazdasági eszközt szeretnénk vásárolni ebben az évben, szeretném megkérdezni, hogy évközben bejentkezhetek-e az áfakörbe, úgy, hogy a családi gazdaság többi tagja marad kompenzációs feláras rendszerben. A bevételt és a költségeket egyenlő arányban osztjuk el. Ha be lehet jelentkezni, akkor a gépek költsége hogyan osztódik?

Őstermelői jövedelem Kérdés

Családi gazdaságunkban 4 felnőtt van. Hármunknál az összevont jövedelemben őstermelői jövedelem is szerepel, 100 ezer forintig az őstermelői kedvezményt igénybe tudjuk venni, tehát adót nem kell fizetni, de százalékos egészségügyi hozzájárulást ennek ellenére kell? Családtagjaim közül biztosított őstermelő is van. Az ő bevallásánál hogyan kell figyelembe venni az őstermelői jövedelmet és a fizetendő adót, illetve ehót? Negyedévente a bevétel 20 százaléka után fizeti a 14 százalékos ehót. A bevételünk 8 millió forint alatt van egy főre számítva. Kérem sürgős válaszát. Köszönettel: Nagy Sándorné

Egyéni vállalkozásból családi gazdaságba átvitt tárgyi eszközök Kérdés

Tisztelt Szakértők! Jelenleg egyéni vállalkozóként működő (több tevékenységi kört folytató, de többek között mezőgazdasági termelést is vállalkozóként végző) vállalkozás az év folyamán mezőgazdasági tevékenységét családi gazdaságként (illetve gazdaság tagjaként) kívánja folytatni. Az egyéni vállalkozást nem szüntetné meg, hanem tovább működtetné a többi eddig is létező más tevékenységi köreivel. A családi gazdaság áfa tekintetében általános szabályok szerinti besorolást fog választani. Kérdéseim: – Mezőgazdasági tevékenységéhez egyéni vállalkozóként beszerzett tárgyi eszközökkel el kell e számolnia a tevékenységi kör megszüntetése esetén, ha azokat a családi gazdaságban tovább fogja használni? – Hogyan kell kezelni ezt az szja-ban egyéni vállalkozói státuszában? Keletkezik-e bevétele átvitel miatt? Áfát érint-e az eset? – Ha nem keletkezik bevétel, akkor milyen jogcímen kerülnek át a családi gazdaságba az érintett tárgyi eszközök? – Milyen bizonylatolási kötelezettsége van egyéni vállalkozóként a tárgyi eszközök családi gazdaságban való tovább hasznosítása miatt? Válaszukat előre is köszönöm.

Családi gazdaság középiskolai tanuló tagja Kérdés

Középfokú oktatási intézmény nappali tagozatos halgatója betöltötte a 18. életévét. Őstermelő családi vállalkozás tagja, a tanulói jogviszony mellett kötelezett-e járulék fizetésére?

Családi gazdaság alapítása Kérdés

Őstermelői igazolvánnyal rendelkezem emellett van egy mezőgazdasági tevékenységet folytató kft.-m 100% tulajdoni hányaddal, amiben tagként munkavállaló vagyok. Az őstermelői tevékenység alapján szeretnék családi gazdaságot alapítani. Kérdésem, hogy ezt kizárja-e az a tény, hogy a kft.-ben vagyok munkavállaló, az alapján fizetem a járulékokat?

Családi gazdaság: kinek a nevében kell nyugtát adni? Kérdés

Családi gazdaság tagjai a családi gazdálkodó nevében és adószámával, vagy a saját nevükben, saját adószámukkal állíthatnak ki számlát, vagy nyugtát piacon, vagy háztól való termékértékesítésnél?

Őstermelői tevékenység adózása családi gazdaságban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy korhatár szerinti nyugdíjas mezőgazdasági őstermelő, aki családi gazdaságot hozott létre a feleségével, gyermekeivel, valamint 5 és 7 éves unokáival, összesen 7 fővel. Mellesleg a nyugdíjas őstermelő magánszemélyként adószámot kiváltva ingatlan bérbeadással is foglalkozik. Ott 10 százalék költséghányad figyelembevételével adózik. Kérdéseim: 1.) Ha átalányadózást választott a családi gazdálkodó, aki a 2012-2013. évi szja-bevallásában nyilatkozott az átalányadózásról, helyesen jár-e el az adózásban, ha 2014-ben méz értékesítéséből származó bevétele 45 millió forint, mivel 7 főből álló gazdasága van, így mezőgazdasági kistermelőként fizet adót, 45 millió forint bevétel után 6 százalék az adóalap, mely az összevont jövedelem alá tartozik, így 16 százalék (432 ezer forint) szja és 15 százalék (405 ezer forint) eho-fizetési kötelezettsége keletkezik? 2.) Az ingatlan-bérbeadás és az őstermelői tevékenység eltérő adózása helyes-e, amikor az ingatlan-bérbeadásnál a 10 százalék költséghányadot alkalmazza, míg az őstermelői tevékenységnél átalányadózást választ (nincs egyéni vállalkozása és nem alanya az áfának)? 3.) Keletkezhet-e ebben az esetben bárkinek járulék-fizetési kötelezettsége az őstermelői tevékenység folytán (a két szülő saját jogú nyugdíjas, a gyerekeknek van napi 8 órát elérő munkaviszonya, az unokák pedig 5 és 7 évesek)? Köszönöm.

Földbiznisz: csak így lehet megúszni az illetékfizetést Cikk

Mikor nem kell illetéket fizetni termőföld vásárlása után? Haszonbérbe lehet-e adni annak egy részét? – kérdezte olvasónk. Szakértőnk, dr. Verbai Tamás, a HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt. vezérigazgatója válaszolt.

Családi gazdaság Kérdés

Adott kettő családi gazdaság, egyik a férjemé a szüleivel, a másik enyém az édesapám tagságával. Férjemék már évtizedek óta gazdálkodnak, ezért minden gép rendelkezésükre áll a gazdálkodáshoz (férjem most vette át a családi gazdaságot édesanyjától, aki bent maradt tagként a gazdaságban, mivel az összes múltban megvett gép az édesanyja nevén van, és ő a használatot a családi gazdaság átadás megállapodásban átengedte). Az én tényleges gazdálkodásom most indult, mivel földhasználati jogosultságot csak 2014. 01. 01-jétől szereztem. Gépeim egyelőre nincsenek, a férjem művelné meg a földemet az ő gazdaságukban, de az anyukája nevén lévő gépekkel. Mi ennek a helyes, célszerű módja azt figyelembe véve, hogy egymás közt bérmunkázni nem akarnánk, mert csak emiatt az őstermelésen kívüli tevékenységre nem szeretnénk bejelentkezni? A leglényegesebb tulajdonképp a gépekbe tankolt üzemanyag kérdése, mert az én gazdaságomban végzett munkákra a gázolajat, a levonható áfát és a jövedéki adó visszaigénylést én szeretném elszámolni a földek után, de gép nincs az én tulajdonomban még. Hogy tudom ezt megtenni szabályosan? Másik kérdésem, hogy mivel nekem 2013-ban bevételem még nem volt, de költségem merült fel – pont a földek zrt.-től visszavétele miatt – mezei leltárértéket számláztak, amit tavaly meg is fizettem, tudom-e érvényesíteni költségként veszteségelhatárolás formájában a 2014-es nyereséggel szemben, tekintettel a 600 ezer forint alatti mentességi szabályra, ami 2013-at tekintve még vonatkozik rám? Harmadik kérdés hogy a családi gazdaságunknak átengedett (erről a családi gazdaságra vonatkozó megállapodásban kell is nyilatkoznunk) saját földjeink után haszonbérleti díjat tudunk - elszámolni, van-e erre korlátozás?

Családi gazdaság tagjainak adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Első kérdésem az lenne, hogy a családi gazdaság tagjainak közös őstermelői igazolvánnyal kell-e rendelkezniük? A közös őstermelői igazolványban szereplőknek külön-külön kell-e adószámmal rendelkezni? Esetemben a fiú az anyával családi gazdaságot működtet. A fiú áfakörbe be van jelentkezve, számlát állít ki, az anya a férjével van közös őstermelői igazolványban, és mindketten rendelkeznek külön-külön adószámmal, de kompenzációs felárra jogosultak. A családi gazdaságra alkalmazhatóak a közös őstermelés szabályai, de ebben az esetben a fiú áfás, az anya viszont kompenzációs feláras, ezért nem oszthatják meg a bevételüket és a költségeiket? Mi a teendő ebben az esetben?

Év közben alakuló családi gazdaság Kérdés

Év közben alakuló családi gazdaság tagjai előzőleg őstermelők voltak, adószámmal rendelkeztek, bevételük, költségük volt az őstermelői tevékenységükből. Azt szeretném megtudni, hogy hogyan kell a családi gazdaság megalakulása előtti bevételeket és költségeket számba venni, bevihetőek-e ezek a családi gazdaságba, vagy az addig keletkezett bevételekkel és költségekkel külön-külön kell elszámolniuk a tagoknak? Köszönettel: Zsigri Sándorné

Egyszerűsített foglalkoztatás Kérdés

Ha a mezőgazdasági idénymunkánál a foglalkoztatott napok elérik a 365-öt,a családi gazdaság másik tagja bejelentheti-e saját nevére az efo-ra a dolgozókat,vagy ez a létszámkorlát az egész családi gazdaságra vonatkozik?

Gazdaságátadással kapcsolatos adózási feladatok Kérdés

Ügyfelem (aki örökléssel folytatja egyéni vállalkozását 2010.09.30.-tól) 2013.09.01-vel átadná vállalkozását gyermekének, aki heti 40 órás munkaviszonnyal rendelkezik. A gazdaságátadással kapcsolatban megjelent jogszabályok, állásfoglalások foglalkoznak az illetékfizetési kötelezettséggel, az ÁFA elszámolással, de nem térnek ki pontosan az SZJA törvény előírásaira, holott az egyéni vállalkozások adófizetési kötelezettségét ez a tv. szabályozza és az Art sem foglalkozik ezen feladatok szabályozásával. Vagy csak én nem találtam meg? Szeretném, ha egy összefoglaló cikkben foglalkoznának a gazdaságátadással kapcsolatos teendőkkel, szerintem ez a téma másokat is érdekelne! Ez annál is inkább fontos, mivel utána a férjével (jelenleg egyéni vállalkozó) családi gazdaságot kívánnak létrehozni. Fontos lenne azért is, mert ebben a témában nagyon kevés szakirodalommal lehet találkozni és úgy érzem, hogy a megvalósulással kapcsolatos teendők nem kerültek szabályozásra. Tisztelettel kérem Önöket, hogy álláspontjukról, illetőleg iránymutatásukról tájékoztatni szíveskedjenek. Tisztelettel: Muschál Zoltán

Családi gazdaság tagjának biztosítási jogviszonya Kérdés

Tisztelt Cím!Egy 2 fős családi gazdaság nem családi gazdálkodó tagja, amennyiben befejezte az iskolát, és nem minősül biztosítottnak, akkor kötelezően főállású őstermelőnek kell-e bejelentkeznie, vagy bejelentkezhet a havi 6.660 forintos egészségügyi szolgáltatási járulék fizetési kötelezettség alá? A törvény értelmében főállású őstermelőként biztosított a családi gazdaságban nem foglalkoztatottként közreműködő családtag. Amennyiben az említett tag ténylegesen nem működik közre a családi gazdaságban, akkor is kötelezően főállású őstermelőnek minősül, vagy van lehetőség arra, mint pl. egy Bt. kültagjánál, hogy személyes közreműködésre nem kötelezett így kötelező járulékfizetése sincs?Segítségüket előre is köszönöm!

Családi gazdaság Kérdés

T Cím! Kérem segítségét a helyes szja bevallás elkészítéséhez az alábbiakban lapján:Egy régebb óta tevékenységét folytató egyéni vállalkozó, aki mezőgazdasági növénytermeléssel foglalkozik 2012.09.15-én családi gazdaságot alakít fia és lánya részvételével.Az egyéni vállalkozó eddigi bevétele 10 millió Ft, költsége 5 millió Ft, fia nem foglalkozott mezőgazdasággal, lánya őstermelő volt eddig is és az eddigi bevétele 3 M Ft, költsége 1 M Ft. A családi gazdaság megalakulása után az egyéni vállalkozó családi gazdálkodónak és a másik két tagnak még 5 millió Ft bevétele és 3 millió Ft költsége keletkezett.Helyes az a megoldás, hogy az összes bevételt 18 millió Ft és az összes költséget 9 millió Ft-ot elosztom 3 fővel és így töltöm ki személyenként az szja bevallást?Mivel szakmai körökben eltérőek a vélemények , ezért kérném mielőbbi véleményüket.Köszönettel.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink