527 találat a(z) családi gazdaság cimkére

Családi gazdálkodók adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Olvastam Lepsényi Mária írását a családi gazdaság adózásáról. Éppen érint az írás, mert van családi gazdálkodó ügyfelem, de nem merem a bevételeket és a költségeket megosztani, mert a két tag nem alanya az áfának, és ebből azt gondolom, nem azonos az adózási módjuk. Lehet, hogy tévedek, ezért a kérdésem: háromfős családi gazdaságban a családi gazdálkodás vezetője főállású, a szerződés szerint ő, aki személyesen közreműködik. A gazdálkodó család tagjai a két nagykorú gyermek, akiknek van heti 40 órás foglalkoztatásuk más munkáltatónál. Mind a hárman tételes költségelszámolást választottak, de a két tagnak nincs adószáma, tehát nem alanya az áfának, mint a családi gazdálkodó. A szerződés szerint a megtermelt nyereség felosztásának elvei: a megtermelt nyereség felosztása a tagok által végzett munkamennyiség, munkaidő arányában történik. Kérdés: megoszthatom-e a családi gazdaság bevételeit és költségeit 3 egyenlő arányban a tagok között? Vezessenek nyilvántartást ki, mennyit dolgozik a családi gazdaságban? Köszönöm! Km

Egyéni vállalkozói igazolvány alapján családi gazdaság bevételei Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy családi gazdaságot egyéni vállalkozás alapján vettek nyilvántartásba. Minden számla a családi gazdaság vezetője nevén szerepel. A családi gazdaság bérmunkáról is állít ki számlát. Ezt egyéni vállalkozói bevételként könyveljük, nem osztjuk meg a tagok között. A bérmunkával kapcsolatosan felmerült költségeket szintén az egyéni vállalkozásban számoljuk el. Pl. bérszántáshoz felhasznált 1000 l gázolajat, akkor 1000 l gázolaj számlát nem a gazdaságban költségelünk el, hanem az egyéni vállalkozásban. Illetve a bérmunkához használt tárgyi eszközök értékcsökkenését is megosztjuk a családi gazdaságban használt földterületek és bérmunkában művelt területek arányában, és ezarányban költségeljük el, pl. az egyéni vállalkozásban az értékcsökkenés 40%-át, a 60%-ot pedig a családi gazdaságban. Helyes ez a gyakorlat? Ha nem, akkor hogyan kellene különválasztani a bevételt és a költségeket?

Családi gazdaság: jól gondolja meg, kit vesz be, ennyi lesz a jövedelme! Cikk

Sokszor felmerül a kérdés, hogyan lehet megállapítani a családi gazdaságok egyes tagjainak a jövedelmét. Erre vonatkozóan igazából az adott adóév utolsó napján lehet pontos számot mondani.

Kompenzációs felár Kérdés

Héttagú család közös mezőgazdasági őstermelést folytat. Nem tudják alkalmazni a kompenzációs felárat, mert a fő családtag egy vállalkozásban 25 százalékot meghaladó tulajdoni részesedéssel bír. Ugyanez a csapat betéti társaságot alapított, amelynek fő tevékenysége mezőgazdasági termelés(szőlő). Kérdésem: a cég alkalmazhatja-e a kompenzációs felárat, ha igen, milyen összeghatárig?

Személyi jövedelemadó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Családi gazdaság növénytermesztési és erdőgazdálkodási tevékenységet végez. A családi gazdaság tagjainak száma: 4 felnőtt és 3 kiskorú gyermek. A családi gazdálkodó kompenzációs felár mellett alanyi mentességre van bejelentve. Jelenleg a növénytermesztési termékeket a kompenzációs felár figyelembevételével számoljuk el, az erdőgazdálkodásból származó bevételeket pedig az alanyi mentesség alapján. Kérdéseink: 1. Kell-e különbséget tenni adózási szempontból kitermelt fa értékesítése és lábon álló fa értékesítése között? 2. Családi gazdaságunk az alanyi mentességet minden tagra külön számolhatja (7-szer 6 millió forint), vagy csak a családi gazdálkodóra (egyszer 6 millió forint)? 3. Van törvényes lehetőség arra, hogy az erdőgazdálkodásból származó bevételt is kompenzációs felár alkalmazása mellett realizáljuk? Várjuk mielőbbi válaszukat. Előre is köszönettel: Küszterné Győri Judit

Egyéni vállalkozás – családi gazdaság Kérdés

Mária nagyon köszönöm az eddigi válaszait. Most már csak az egyéni vállalkozás zárása nem teljesen tiszta a fejemben. Tehát egy egyéni vállalkozó, aki októbertől családi gazdaságot alapít. Szeptember 30-ávall lezárom a vállalkozását, a meglévő tárgyi eszközeire eddig a napig értékcsökkenést számolok el. Kérdésem, hogy kisvállalkozói kedvezményt érvényesíthet-e az év folyamán beszerzett permetezőre? Októbertől pedig az értékcsökkenés már felosztódik a családtagok között, ezért kell az elkülönítés (a szerződés szerint az összes gépét beviszi a családi gazdaságba). Az szja-bevallásban tételesen levezetem a 13. lapokon az egyéni vállalkozó dolgait. Ha a családi gazdaságnál az egy főre jutó árbevétel 600 ezer forint alatt lesz, akkor a 12. lapokat ki sem kell töltenem? Vagy, ha az egy főre jutó árbevétel 600 ezer forint alatti, akkor jelen esetben megteheti a 20 százalékos nyilatkozatot? Nagyon köszönöm előre is a segítségét!

Ipa családi gazdaságban Kérdés

Családi gazdaság 5 főből áll. Négy önkormányzat területén folytat állandó jellegű iparűzésiadó-köteles tevékenységet (mezőgazdasági növénytermelés). Elég, ha a családi gazdálkodó nevében ad be a gazdaság iparűzésiadó-bevallást a négy településre, vagy 5 fő szorozva 4 településsel, tehát 20 darab bevallást kell beadni arányosítva és elosztva 4 főre?

Egyéni vállalkozás – családi gazdaság Kérdés

Állattenyésztéssel foglalkozó egyéni vállalkozó családi gazdaságot kíván létrehozni. A családi gazdaság bejegyzése az év második felében várható. Kérdésem, hogy a családi gazdaság tagjai dönthetnek-e úgy az alapító szerződésben, hogy az egyéni vállalkozó bevételeit és kiadásait (a január 1. és december 31. között felmerülteket) egyenlő arányban osztják el maguk között, függetlenül a belépés időpontjától?

Családi gazdaság Kérdés

Van egy édesanya, aki őstermelői igazolvánnyal rendelkezik. Választott adózás alanyi mentes plusz kompenzációs felár és tételes elszámolás. Van a lánya, akinek szintén van őstermelői igazolványa. Ő szintén alanyi adómentes plusz kompenzációs feláras, de átalányadózást választott. Év közben mindketten gyűjtögették a kiadásaikról a számlákat, mindenki a saját nevére. Most szeretnének családi gazdaságot létrehozni, melynek vezetője az édesanya lenne. Kérdésem, ha a családi gazdaság megalakul, a bevételek pedig csak a gazdaság megalakulása után keletkeznek (szőlőértékesítés), s az édesanya nevére fogják a felvásárlási jegyet kiállítani, dönthetnek-e úgy a tagok, hogy az év közbeni összes kiadást s bevételt egyenlő arányban osztják el a maguk között, függetlenül attól, hogy kinek a nevére szól a bizonylat? Tehát az eltérő adózás ellenére adózhatnak-e családi gazdaságként, azonos módon (tételes elszámolás szerint)?

Őstermelő biztosítási jogviszony Kérdés

Adott egy bt.-beltag ügyvezető, aki személyesen tevékenységet nem folytat, nincs bevétele sem a társaságnak. A társasági szerződésben semmilyen utalás nincs a közreműködésre, és mellette saját gazdaságában termékek előállítására irányuló és bevételt eredményező tevékenységet biztosított főállású mezőgazdasági termelőként végez (eddig megszerzett szolgálati idő és a nyugdíjig hátralévő idő több mint 20 év), ezért a Tbj. 30/A paragrafus (1) bekezdése alapján itt megfizeti maga után a minimálbér utáni járulékokat negyedévente. A bt.-ben csak akkor keletkezhet járulék- és adófizetési kötelezettsége, ha ténylegesen elért jövedelmet venne ki? Amiről viszont egyelőre nulla bevétel okán nincs szó. Őstermelő magánszemély, aki nem egyéni vállalkozó, lehet-e bt.-beltag? Ha nem, akkor mit lehet tenni visszamenőleg olyan esetben, amikor a bt. 10 éve megvan, és mellette 2013. 12. 31-éig családi gazdaság tagjaként szerepelt csak a beltag, de 2014. 01. 01-jétől ő lett a családi gazdaság vezetője? Várom mielőbbi válaszukat.

Családi gazdaság vezetőjének csedre való jogosultsága Kérdés

Egy kismama családi gazdaság vezetője, őstermelőként biztosított, a járulékokat az előző évi bevételének 20 százaléka után fizeti meg. Emellett megbízási jogviszonyban biztosított egy cégben. A családi gazdaság vezetése miatt jogosult lesz-e csedre vagy emiatt elveszíti a csedre való jogosultságát? A megbízási jogviszony alapján jogosult lesz csedre, majd gyedre? Hogyan teljesül egy megbízási jogviszonyos esetében az a feltétel, hogy csedre/gyedre a biztosított jogosult, abban az esetben, ha a megbízási jogviszonyosnál a kifizett összegtől függ, hogy valaki biztosított lesz-e vagy sem? A csed/gyed időszak alatt neki nem lesz megbízási díj fizetve. Köszönettel!

Közös őstermelői igazolvány az iparűzési adóban Kérdés

Közös őstermelői igazolvány alapján gazdálkodó család tagjai személyenként külön-külön kötelesek iparűzésiadó-bevallásra, vagy elegendő az úgynevezett "főlapos" tagnak bevallani a közös bevételt? Ha a tagok külön kötelesek a bevallást benyújtani, minden tagra külön-külön vonatkozik a 600 ezer forintos mentességi határ?

Családi gazdaság adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2014 elején közös őstermelői igazolványon ketten voltak. Majd szeptemberben családi gazdaság lett 3 fővel. Ilyen esetben a 2014-es bevételeit, illetve költségeit miként számolom el? Arányosítom, tehát a szeptemberig szerzettet kettővel, azt követően pedig hárommal osztom, vagy pedig az egész éves bevételt oszthatom hárommal? Melyik törvényben találok választ erre? Válaszát előre is köszönöm.

Családi gazdaság vezetője és egyéni vállalkozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítséget szeretnék kérni. Ügyfelem évek óta családi gazdaság vezetője, két gyermekével alkotja a családi gazdaságot. Bevételük meghaladta a 8 millió forintot fejenként. Ügyfelem vállalkozói igazolványt váltott, a tevékenységét vállalkozóként folytatta 2013. 10. 18-ától 2014. 01. 21-éig,.ettől az időponttól szüneteltette a vállalkozását 2014. 10. 01-jéig. Biztosítását annak megfelelően jelentette az 58-as nyomtatványon. Tehát felváltva egyéni vállalkozó és őstermelői minőségben.2014. 10. 01-jétől újraindult a vállalkozása 2015. 02. 03-áig. A 2014. IV. negyedévi áfabevallás után visszaigényelhető áfája lenne. Az lenne a kérdésem, van-e akadálya ennek, amiatt, hogy felváltva volt vállalkozó és őstermelő? Segitségét nagyon köszönöm.

Így kell adózniuk és elszámolniuk a családi gazdaságok tagjainak Cikk

Kedvező gazdálkodási forma a mezőgazdasági őstermelői tevékenységet folytatók körében a családi gazdaság. Cikkünkben sorra vesszük, milyen szabályokat kell az érintetteknek szem előtt tartaniuk.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink