527 találat a(z) családi gazdaság cimkére

Főállású családi gazdálkodó családi kft.-ben ügyvezető Kérdés

Tisztelt Szakértő! Főállású családi gazdálkodó, a család más területen működő kft.-jében ügyvezető is. Megválasztásakor még 36 órás munkaviszonya volt, s megállapodást kötöttünk, hogy ingyenesen látja el az ügyvezetői teendőket. Jelenleg főállású családi gazdaság tagja és vezetője, s itt fizeti a járulékot maga után. Kérdésem, hogy a kft. ügyvezetése után kell-e fizetnie járulékot, ha továbbra is ingyenesen látja el?

Családi gazdaság Kérdés

Egy családi gazdaság sok hektáron gazdálkodik, és a megtermelt kukoricát, repcét értékesíti. De rendelkezik saját traktorral, kombájnnal is. A betakarítás idején előfordul, hogy vállal aratást és betakarítást is, eseti jeleggel. Ezen bevétele után a családi gazdaság (őstermelő) szerinti adózás alapján kell adót fizetni, vagy ezen tevékenységére, ami eseti jellegű, létre kell hoznia egy egyéni vállalkozást? Vagy egyéb önálló tevékenységből származó jövedelemnek számít? Ha igen, ez után hogyan kell adózni?

Családi gazda cégtelefon-használat II. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Abban az esetben, ha a családi gazdának nincs alkalmazottja, viszont a családi gazdaságnak 9 tagja van, kell-e cégtelefonadót fizetni az elszámolt telefonköltség után? Tehát a cégtelefonadó a gazdaság tagjaira is kiterjed?

Családi gazda – cégtelefon-használat Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kérdésem az lenne, hogy a családi gazdaság vezetője, aki adószámos magánszemély, a családi gazdaság 9 tagú, és van 1 fő alkalmazottja is, kötelezett-e cégtelefonadó megfizetésére a költségként elszámolt telefonköltség után?

Családi gazdaság eszközeinek átadása Kérdés

Áfás családi gazdaság minden termelési eszközzel rendelkezik, többek között egy új, lízingelt kombájnnal is. A családi gazdálkodó egy társas vállalkozás résztulajdonosa is, ahol a tevékenységi köröknél szerepel a mezőgazdasági szolgáltatás. A kérdés az, hogy a családi gazdaságba vásárolt kombájnt, mint résztulajdonos, hogyan adhatja kölcsön vagy bérbe, ingyenesen vagy térítéssel a társaságnak, hogy az betakarítási szolgáltatást végezzen? Az időszakos átadás hogyan jelenik meg a könyvekben és egyes adótételekben?

Őstermelők, itt az előlegfizetés határideje! Példákkal Cikk

Hogyan állapítja meg adóelőlegét a tételes költségelszámolást választó őstermelő, és hogyan az átalányadózó? Milyen kedvezmény-szabályok és ehoelőírások alkalmazhatók? Összefoglaltuk.

Családi gazdálkodó biztosítási jogviszonya Kérdés

Tisztelt Szakértő! Családi gazdaságban apa és fia 2015. novembertől gazdálkodik. Tavaly évben még nem volt bevételük. Az apa nyugdíjas, a fia főállású munkaviszony mellett gazdálkodik. Ha 2016-ban megszűnik a főállású munkaviszonya, attól az időponttól családi gazdálkodóként lesz biztosított. Járulékfizetés szempontjából kezdőnek minősül-e, vagy az előző évi 8 millió forint alatti bevétel alapján fizetheti-e a kedvezményes járulékot? Amennyiben kezdőnek minősül, akkor a minimálbér után kell fizetnie? Köszönettel!

Családi gazdaság tagjai Kérdés

Egy családi gazdaság öt fő magánszemély taggal közös őstermelői igazolvány birtokában gazdálkodik. A családi gazdaság tételes költségelszámolás szabályai szerint számol el. Év végén mind a bevételeket, mind a költségeket egyenlő arányban felosztják egymás között. Az így számított bevétel támogatások nélkül nem éri el a 8 millió Ft/fő bevételt. Kérdésem, hogy a tételes költségelszámolások mellet a családi gazdaság tagjai külön-külön igénybe vehetik-e a 40 százalékos költségátalányt, bevételarányosan?

Őstermelői jogviszony kezdete. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy az őstermelői jogviszony és ahhoz tartozó társadalombiztosítási kötelezettség mikor érvényes? Van egy ügyfelem aki, őstermelő igazolvánnyal, azaz közös őstermelői igazolvánnyal rendelkezett több éve 2015-ig bezárólag 2 családtagjával. 2016-ban az egyik családtag ment elintézni a papírokat, ő bemondta az igazolvány számát, és mi elkészítettük a 2015 éves jövedelme alapján az I. negyedévi 1658-as bevallását, melyet visszaküldött a NAV, hogy nem szerepel a nyilvántartásban. Azóta kiderült, hogy a családtag (ügyintéző) bemondta az adatokat, de nem rögzítették őket (a másik két főt), mert nem egy lakcímet mondott be a 3 főre, és állítólag az egyik tag nem rendelkezik önálló földterülettel sem. Szeretném megkérdezni, hogy ha az én ügyfelemnek ki kell kérni, egy új önálló őstermelői igazolványt, hiszen van külöm magánszemélyi adószáma, vagy javíthatják a meglévő őstermelői igazolást és az eddig eltelt időszak bevételei nem vonatkoznak rá? Vagy most már a hátralévő évben önállóan adózik, nem családi gazdaságban? A bejelentés 2016.07.05-én történik, akkor ez a nap lesz a 1658-as kezdő napja és az eltelt időszakra, amíg nem volt biztosított, addig mit kell fizetnie, hogy biztosítási jogviszonya ne szakadjon meg: esetleg fizetheti az egészségügyi szolgáltatási járulék 7050 ft/hó összegét? Segítségét előre is köszönöm!

Eho-fizetés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Családi gazdaság kiskorú tagjára tekintettel (3 és 10 éves), nemleges nyilatkozat tétel esetén, kell-e fizetni százalékos ehót? Köszönöm a segítségét! Tisztelettel: Temesvári Éva

Családi gazdaság, juhok, épület értékesítése Kérdés

A családi gazdaság juhtartással foglalkozik gabonafélék termesztése mellett, 2016-ban felszámolná a juhtartási ágazatát. Eladná a juhokat és szeretné értékesíteni az épületet és a hozzákapcsolódó gyepterületet is. A juhokról számlát állít ki és felszámítja az 5 százalékos áfát, mivel alanya az áfának és az a gazdaság bevétele lesz. Kérdésem az épület és a hozzátartózó gyepterület. 2013-ban jött létre a családi gazdaság, és az egyik családtag, aki korábban mint őstermelő folytatott juhtartási tevékenységet ebben az épületben, azt a családi gazdaságba bevitte,ezt az FVM-hez természetesen be is jelentették. Ha értékesítené az épületet és a hozzátartozó gyepterületet, akkor hogyan kell helyesen eljárni. Ez a családi gazdaság bevétele vagy a magánszemélyé? Akkor mi történik, ha most eladja az állatokat és az épület és a gyepterület nem kerül eladásra, de ő kivonja az kérdéses ingatlant a gazdaságból? Segítségüket előre is köszönöm. Üdv.Pné

Családi gazdaság alakítása II. Kérdés

Köszönöm a szakértői választ. Újabb kérdéseim merültek fel a témával kapcsolatban. Az egyéni vállalkozó létrehoz egy családi gazdaságot, ahol a családi gazdálkodó ő lesz. A korábban egyéni vállalkozóként felhalmozott eszközöket, földterületet, alkalmazottakat teljes létszámban a megalakuló új családi gazdaságban kell hasznosítani, foglalkoztatni, vagy egy része maradhat továbbra is a kizárólag mezőgazdasági tevékenységet végző egyéni vállalkozásban is? Amennyiben a munkavállalók átkerülnek a családi gazdaságba, megváltozik-e a foglalkoztató, kell-e a foglalkoztatásról változásbejelentőt kiállítani? A 08-as bevallást továbbra is az egyéni vállalkozó készíti el a saját nevében?

Családi gazdaság alakítása Kérdés

Nyugdíjas, mezőgazdasági tevékenységet végző egyéni vállalkozó (tételes költségelszámolást alkalmaz, áfaalany) két gyermekével (15 és 10 éves tanulók) családi gazdaságot szeretne létesíteni, ahol az egyéni vállalkozó apa a családi gazdálkodó. A termékértékesítést ő végezné, a tagok számlát nem állítanának ki. Kérdéseim az alábbiak: A kiskorú gyermekek részére szükséges-e mezőgazdasági őstermelőként őstermelői igazolványokat igényelni? Mivel az értékesítést nem ők végzi, szükséges-e áfakörbe bejelentkezniük? A családi gazdálkodó továbbra is maradhat egyéni vállalkozó, tevékenységét ennek megfelelően végezheti, csupán az adóbevallását kell az őstermelőkével azonos módon elkészíteni, a bevételt és a költségeket háromfelé megosztva? Ha év közben jön létre a családi gazdaság, hogyan történik a megosztás? A családi gazdaság megalakulása előtti időszakra egyéni vállalkozóként kell még bevallást készíteni? Jelenleg az egyéni vállalkozónak fejlesztési tartalékként még nyilvántartásban lévő összeg miatt fejlesztési kötelezettsége van. Ennek rendezése hogyan történik, ha őstermelői bevallást kell benyújtania? A családi gazdaság létrejötte után az egyéni vállalkozó családi gazdálkodó már nem lesz jogosult a kisvállalkozói kedvezményre és a fejlesztési tartalék összege után érvényesíthető kedvezményre?

Fiatal gazda támogatás – Költség, kiadás, bevétel kérdéshez hozzászólás II. Kérdés

Sinka Júlia válaszából ennek kifejtése kimaradt: egyre több helyen felmerül, hogy a fiatal gazda, aki vállalkozó, mivel ezt vállalta kötelezettségként, adózhat az szja-rendszerben őstermelőként, sőt családi gazdaságot is alapíthat. Ezt így hogy? A téma az Adózónán is felmerült már (2016.03.29., 11:23). Kérem kimerítő válaszukat. Köszönöm.

Családi gazdálkodó és a kata Kérdés

A következő kérdésben kérem szives állásfoglalásukat. Előzmény: mezőgazdasági (árbevétel 80 százaléka) és egyéb (árbevétel 20 százaléka) tevékenységet folytató egyéni vállalkozó 2015-ben átlépett a kisadózó vállalkozók körébe. A nyertes fiatal gazdák pályázata miatt egyéni vállalkozói tevékenységét nem szüntetheti meg. 2015. december 31-én családi gazdaságot alakított édesapjával. Az családi gazdaság nyilvántartásba vételéhez, a NAV által kiküldött nyilatkozaton (mivel lehetőségei korlátozottak voltak: tételes adózás, 10 százalékos vélelmezett költséghányad, átalányadó) az adózás módjaként a tételes adózási módot jelölte meg. Kérdésünk: helyes-e, ha egyéb tevékenysége tekintetében továbbra is a kisadózó vállalkozók szabályai, míg a mezőgazdasági tevékenysége tekintetében a tételes adózási mód szerint adózik, és az így kimutatott bevételeket és kiadásokat osztja a családi gazdálkodás másik tagjával? Egyáltalán választhatta-e katásként a tételes adózást a családi gazdasága meghatározó adózási módjaként? Ha a választása ellenére csak a KATA szabályai szerint adózhat - mivel a családi gazdaság tagjai csak egyféle adózási módot használhatnak – hogyan adózik a családi gazdaság másik tagja, aki biztosított őstermelő ?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink