161 találat a(z) családi gazdálkodó cimkére

Családi gazda egyéni vállalkozó járuléka Kérdés

2002-ben regisztrálták azt a családi gazdaságot, melynek egyik tagja egyéni vállalkozó, a másik tagja pedig akkor kiskorú személy volt. Nagykorúvá lett, és őstermelői igazolványt váltott ki, a másik tag pedig egyéni vállalkozó maradt. Kizárólag mezőgazdasági őstermelői tevékenységből származott a bevétele. Járulékbevallást az egyéni vállalkozó havonta nyújtott be, s mivel elegendő a családi gazdaság bevétele és jövedelme, a garantált szakmai minimum bér feletti összeget alapul véve készült a járulékbevallás, és ezt mindig meg is fizette. A másik tagnál negyedévente, a minimálbér után fizettek járulékot. Olvastam, hogy ilyenkor az egyéni vállalkozónál a vállalkozói kivét nem értelmezhető. Kérdés:a családi gazda egyéni vállalkozás tagja fizethet-e, bevallhat-e a garantált bérminimumnál magasabb járulékot? Szja-bevallásában helyes-e, ha az úgynevezett 12-es táblát tölti csak ki, és nem tüntet fel vállalkozói kivétet? Köszönettel: Magyar Jánosné

Családi gazdálkodó ingatlanértékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy mezőgazdasági őstermelő (családi gazdálkodó 2014. 04. 01.) gazdasági ingatlanát értékesíteni szeretné. A területen tanyaépület, istálló, több sertésól található, mely 1990-ben épült. Saját tulajdonú gazdasági társasága, szívességi használója a tanyán kÍvüli ingatlanoknak. Állattartásból eredő őstermelői bevétel nem volt, támogatást, ilyen címen nem kapott. A családi gazdaság megalakításánál nem szerepel, a bevitt eszközök között. Kérdésem a következő: őstermelői, vagy ingatlanértékesítésből származó bevétele lesz a kapott összeg a magánszemélynél? Olvastam egy régebbi választ, ahol termőföld-értékesítés valósult meg, és ez elbizonytalanított a jövedelem jogcímében. Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel. Mlinár Jánosné

Családi gazdálkodás alanyi adómentessége Kérdés

Adott őstermelő például 2012-ben kezdett és 2016-ban családi gazdaságot hozott létre, melynek jogerőre emelkedése 2016.06.01. (az egyszerűség kedvéért). A kérdésem az lenne, hogy az őstermelő alanyi adómentessége hogyan alakul a családi gazdaságban? Itt most mi az irányadó, és mennyivel kell számolni, maximum alanyi adómentességgel, ha a családi gazdaság tagjainak száma 4 fő? Köszönettel: Eszter

Kezesség elszámolása Kérdés

Kérdésem: családi gazdálkodóm kezességet vállalt egy társas vállalkozás kötelezettségéért, illetve egy másik vállalkozó kötelezettségéért is, nem találok választ arra, hogy ráfordításként elszámolható-e ez? Az MVH-tól járó támogatásokat engedményezte ezen kötelezettségek kiegyenlítése miatt. A támogatást bevételként könyveltem, szerintem ebben az esetben ezek a kifizetések egyéb ráfordítások között elszámolhatók, és csökkentik az adó alapját. Vagy teljesen rosszul gondolkodom? S.O.S. köszönöm.

Családi gazdálkodó és kft. kapcsolata Kérdés

Tisztelt Adózóna! Szeretném megkérdezni, hogy egy családi gazdálkodó alapíthat-e egy egyszemélyes kft.-t, amelynek ugyanúgy mezőgazdasági növénytermesztés a fő tevékenységi köre?

Családi gazdálkodó nemleges nyilatkozatának ehofizetése Kérdés

Kérdésem, hogy a családi gazdálkodónak, ha megtette a nemleges nyilatkozatot, akkor a bevétel egésze után (támogatásokkal együtt) kell a 15 százalék ehót megfizetnie? Vagy az 5 százalék után kell a 15 százalékot megfizetni? Előre is köszönöm a választ.

Családi gazdálkodó (előző évben még őstermelő) veszteségelszámolása Kérdés

Tisztelt Adózóna! Családi gazdálkodó – aki előző évben még őstermelő volt – őstermelésből származó előző évi veszteségeit elszámolhatja-e a családi gazdálkodás eredményéből? Ha igen, minden tagra vonatkozik-e a veszteség elszámolása?

Családi gazdálkodó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem eddig családi gazdálkodóként, annak fő tagjaként működött. Adózásuk alanyi mentes, kompenzációs felárra jogosultság alapján, átalányadózóként történt. Most ügyfelem úgy döntött, hogy kilép a családi gazdaságból, megszünteti eddigi tevékenységét és önállóan új, immáron áfaköteles tevékenységet kíván folytatni őstermelőként. Van-e ennek bármilyen adóügyi akadálya?

Családi gazdálkodó – egyéni vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném a segítségét kérni. Ha az egyéni vállalkozó egyben családi gazdálkodó is, hogyan kell megosztani a bevételét és a költségeit. Milyen nyilvántartásokat kell vezetni? A bevételszámlákat mi alapján kell kiállítani, honnan fog kiderülni, hogy a bevétel a családi gazdálkodásból vagy az egyéni vállalkozói tevékenységből van-e, milyen szabályok vonatkoznak erre?Az egyéni vállalkozó tételes költségelszámolású, a családi gazdálkodást is így kell figyelembe venni? Kérem, segítsen, hogy a két vállalkozási forma együttes megléte miként működik. Köszönöm. Várom válaszukat. Üdv: Éva

Egyéni vállalkozó mezőgazdasági őstermelővé válna Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó – aki jelenleg is mezőgazdasági tevékenységet folytat – szeretne családi gazdaságot alapítani. Ebben az esetben mi a teendő az adóhivatal felé? Jelenleg áfakörös egyéni vállalkozó. A családi gazdaságot 2017 januárjában szeretné létrehozni. A Földművelésügyi Hivatal ekkor fogja őt nyilvántartásba venni a családtagjaival. A családi gazdaság tevékenységét őstermelőként szeretné végezni annak érdekében, hogy igénybe tudja venni az őstermelőre vonatkozó kedvezményeket (40 százalékos költségátalány, értékcsökkenés egyösszegű leírása...). Vagy abban az esetben is igénybe tudja venni a kedvezményeket, ha egyéni vállalkozóként lesz családi gazdálkodó?

Családi gazdálkodó és kata Kérdés

Tisztelt Szakértők! Ügyfelem áfás egyéni vállalkozó, családi gazdálkodó, főállásban dolgozik. Eddig családi gazdaságukra az őstermelői bevallást alkalmaztam, egészségügyi szolgáltatásra az egyéni vállalkozás szabályait. A kata határérték felemelése kapcsán felmerült, hogy egyéni vállalkozói tevékenységben csak az egészségügyi szolgáltatás marad, és nem főállású katás lesz, a családi gazdaság pedig áfás őstermelőként adózik. Amennyiben ez működőképes, nincs más dolgunk, mint az egyéni vállalkozásból töröltetni a mezőgazdasági tevékenységet, és bejelentkezni a kata hatálya alá?

Családi gazdálkodó jövedelmének megállapítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Könyvelőként dolgozom heti 36 órát meghaladó munkaviszony mellett. Ügyfelem az alábbi kérdéssel fordult hozzám. Családi gazdaságot hoztak létre 3 fővel. A családi gazdaság tagjai: feleség, férj és egy kiskorú gyermek. A családi gazdálkodó, vagyis a családi gazdáság vezetője a feleség, akinek heti 40 órás munkaviszonya van egy mezőgazdasági kft.-ben. Kérdésem az lenne, hogy mivel a 326/2001. kormányrendelet alapján nem élethivatásszerűen végzi a tevékenységet, mekkora személyi jövedelemadó hatálya alá tartozó jövedelmet kell megállapítani a családi gazdaságban a gazdaság vezetője és az egyes tagok számara? A NAV-tól azt a tájékoztatást kaptuk, hogy mivel a családi gazdálkodónak van munkaviszonya, ezért a munkaviszonyból származó jövedelemnél nagyobb össszegű jövedelmet kell elérni a családi gazdálkodásból. Számomra az is kérdés, hogy a családi gazdaság vezetőjének vagy együttesen a három tagnak kell elérnie ezt a jövedelemnagyságot? A családi gazdaság vezetője a NAV-nál tett nyilatkozatában a tételes költségelszámolást választotta a jövedelem megállapításának módjára. Várom köszönettel szíves válaszukat!

Családi gazdálkodás tagjának járulékfizetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az érintett magánszemély mezőgazdasági őstermelői tevékenységet folytat 2014 óta folyamatosan. Őstermelői igazolványát 2016. 03. 21-én leselejteztette, mivel a férje által vezetett családi gazdaságba lépett be. A családi gazdaságba való belépésének dátuma: 2016. 04. 08. Kérdésem az, hogy járulékfizetés szempontjából kezdő őstermelőnek minősül-e 2016. 04. 08-tól, vagy választhatja a kedvezményes járulékfizetést, mivel 2015-ben volt őstermelésből származó bevétele? Válaszát köszönve, Lőrincz Zsoltné

Családi gazdálkodó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Van egy egyéni vállalkozónk, aki még családi gazdálkodó is. A családi gazdaságban 3 tag van, 2 áfás, 1 nem áfás. A bevételük meghaladja a 4 millió forintot. A kérdés az lenne, hogy a megosztás hogyan működik ebben az esetben? Mindenkire arányosan jut bevétel és költség? Illetve, ha nem éri el a bevétel a 4 milliót, akkor elég lenyilatkozni a bevételt és hogy megvan a 20 százaléknyi költség? Segítségüket előre is köszönöm.

Családi gazdálkodó munkaviszony mellett Kérdés

Tisztelt Szakértő! Családi gazdálkodó, aki a gazdaság "feje" szeretne a családi gazdaság mellett napi 4 órás munkaviszonyban Ausztriában dolgozni. Kérdésünk az lenne, hogy ezt megteheti-e, és nem befolyásolja-e a családi gazdálkodói működését, mivel a családi gazdálkodó az lehet, aki a tevékenységét élethivatásszerűen végzi? Ettől a részmunkaidős foglalkoztatástól az élethivatásszerű tevékenység megdől?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink