161 találat a(z) családi gazdálkodó cimkére

Kata választása családi gazdálkodás mellett Kérdés

Tisztelt Szakértő! Családi gazdálkodás (3 fő) keretében őstermelést folytat magánszemély, mely mellett egyéni vállalkozásában mezőgazdasági gépi földmunka szolgáltatást végez. Vállalkozóként semmilyen őstermelői tevékenységet nem folytat. Választhatja-e egyéni vállalkozóként a kata adózást a vállalkozó, ha családi gazdálkodóként a bevétel 20%-áig terjedő költségszámlákkal történő elszámolást alkalmazza?

Családi gazdálkodó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy külföldi magánszemélynek Németországban van főállása, Magyarországon családi gazdálkodóként tevékenykedik, ahol tételes költségelszámolást választott. Jelezte a német egészségbiztosítónál, hogy Magyarországon is keletkezik jövedelme. A német tb szerv a magyar bevételét hozzávette a német bevételéhez (feltételezhetően helyesen, figyelemmel a 883/2004 EK rendelet 13. cikkére, hiszen csak egy tagállamban lehet valaki biztosított), és ez alapján állapította meg a járulékot. Kérdésként merül fel, hogy a Németországban a magyar őstermelői bevételre megállapított járulékokat ő Magyarországon – tekintettel, hogy tételes költségelszámoló – levonhatja-e költségként vagy figyelembe veheti-e jövedelemcsökkentő tételként? Ha igen, akkor milyen jogszabály alapján, és kell-e ehhez valamilyen igazolás a külföldi tb szervtől? Válaszát előre is köszönöm!

Családi gazdálkodó őstermelő mezőgazdasági erőgépet szeretne bérbeadni Kérdés

Családi gazdaság vezetője, őstermelő, a feleség, a családi gazdaság tulajdonát képező mezőgazdasági erőgépet,vagy munkagépet, melyet a beszerzés évében teljes összegben költségként kíván elszámolni. A férj, egyéni vállalkozó, mezőgazdasági gépi szolgáltató részére bérbe adhatja-e, ha igen, milyen feltételekkel, illetve önmaga a fenti eszközökkel milyen feltételekkel szolgáltathat külső személyek részére? Köszönettel: Kissné Dóra Éva

Egyéni vállalkozó a családi gazdaság vezetője Kérdés

Tisztelt Szakértő! Családi gazdaság vezetője kompenzációs feláras, alanyi mentes egyéni vállalkozó. Csak a családi gazdaságból származik jövedelme. A minimálbér után fizeti meg a járulékokat. A minimálbért el lehet-e számolni költségként (jövedelemkivétként, mint a „sima” egyéni vállalkozónál), illetve az utána megfizetett szociális hozzájárulási adó költség-e? Ha igen, ezek a költségek a családi gazdaság költségei, vagy külön csak az egyéni vállalkozóé? A családi gazdaság vezetője (aki az egyéni vállalkozó) a nyári aratási munkákhoz egyszerűsített foglalkoztatottat alkalmaz. Az ő bére és közterhe a családi gazdaság költségeként vagy az egyéni vállalkozó költségeként számolható el? Köszönöm válaszát.

Családi gazdálkodó földvásárlási hitelének kamata Kérdés

Családi gazdálkodó hitel igénybevételével termőföldet vásárolt, melynek 1/2 részén 15 évre szóló érvényes bérleti szerződés van, a másik 1/2 részét a gazdaság használja jogszerűen, földhasználattal. Kérdésem, a vásárolt földterület hitelének a kamatát 100 százalékban elszámolhatja-e költségként a családi gazdaság? A családi gazdálkodó (áfás családi gazdaság) számla kiállítására kötelezett-e fenti bérleti díj tekintetében?

Eszközbeszerzés elszámolása zártvégű pénzügyi lízing esetén II. Kérdés

Tisztelt Hunyadné Szűts Veronika! 09.14-ei válasza sajnos nem az általam feltett kérdésre vonatkozik. Ha ez abból adódott, hogy nem volt egyértelmű a kérdés, most megismételném. Családi gazdálkodó zártvégű pénzügyi lizing konstrukcióban vásárol nagyértékű eszközt (traktort), melyet 2017. évben üzembe is helyez. A kizárólag üzleti célt szolgáló eszközt – adóköteles jövedelmének csökkentése érdekében – szeretné egyösszegben költségként elszámolni a 2017. évre vonatkozó szja-bevallásában. Megteheti ezt zártvégű pénzügyi lízing esetén? Ahhoz, hogy a gazdálkodó döntése szerint a traktor bekerülési értékét egyösszegben költségként elszámolhassa a 2017. évben, a bekerülési értéket tartalmazó számla tárgyévben történő teljes pénzügyi rendezésének meg kellene történnie? Válaszát köszönöm.

Őstermelő hogyan adhatja át a feleség családi gazdaságának a traktort? Kérdés

Meg szeretném kérdezni, hogy a férj az őstermelői tevékenységében működő traktort milyen módon adhatja át a családi gazdálkodó feleségnek, aki a fiával működteti a gazdaságot? Értékesítéssel vagy ajándékozás keretében? Nem áfaalany egyik sem, egy 10 éves és egy 19 éves gépről lenne szó. Esetleg elég, ha csak átiratódik a feleség nevére érték nélkül? Előre is köszönöm a segítséget. Kutasi Gabriella

Lábon erdővásárlás több tulajdonostól, ha van erdőgazdálkodó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Fakereskedelemmel foglalkozó cég vásárolna erdőt kitermelés céljából. Több tulajdonos van, egyik közülük egyben erdőgazdálkodó családi gazdálkodó. A kérdés, hogy ki legyen az értékesítő? Az erdőgazdálkodó, mivel a költségek is nála merülnek fel? Vagy a tulajdonosok számlázzák le egyenként? További kérdés, hogy ki adózza le? Köszönöm.

Tagi jogviszony és őstermelői jogviszony együtt Kérdés

Tisztelt Szakértő! Családi gazdálkodó, aki a családi gazdaság "feje", vásárol egy kft.-t. Jelenleg a biztosítási jogviszonya az őstermelőkre vonatkozó szabályok szerint áll fenn. Mivel árbevétele nem éri el a 8 millió Ft-ot éves szinten, így negyedévente fizeti az előző évi bevétel 20%-a után a járulékot. A megvásárolni kívánt kft.-nek ő lesz az ügyvezetője és a kft.-ben személyesen közreműködik majd. A kérdésünk az lenne, hogy amennyiben megbízási díj keretében fogja ellátni az ügyvezetői feladatait és a megbízási díj nem éri el a minimálbér 30%-át, akkor maradhat-e a biztosítása az őstermelésre való tekintettel? A kft.-ben pedig jelenteni kell a tagsági jogviszonyt és a megbízási díj összegét a megemelt járulékalappal havonta fizetni?

Családi gazdaság földterületének bérbe adása Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kérdésem a következő lenne. Adott egy családi gazdaság, amely rendelkezik 98 hektár területtel, ami a családi gazdaságban volt eddig bejelentve használatra, ebből a területből 17 hektár területet a feleségnek adna át a családi gazdálkodó, aki nem tagja a gazdaságnak. Kérdés, hogy ezt meg lehet-e tenni, és ha igen, kell-e jelenteni valahová a földhivatalon, és az MVH-n kívül? Ha nem teheti meg, akkor milyen szankciói vannak a bérbeadásnak? Mielőbbi válaszukat várom. Tisztelettel: D

Családi gazdaság átalányadózása Kérdés

A családi gazdaságot 2017.06.14-én vették nyilvántartásba. Átalányadózást választhat-e a családi gazdálkodó? A bevételt arányosítani kell-e a 8 millió forintos értékhatárra vonatkozóan? Vagy marad a tagonkénti 8 millió forint? Az átalányadózást a NAV-bejelentésen kell megtenni? A családi gazdaság nyilvántartásba vételekor nem volt adózásra vonatkozó bejelentés. Ha a családi gazdálkodó eddig őstermelő volt, és a tételes adózást alkalmazta, év közben a családi gazdálkodóvá válással hogyan alakul az adózás? A korábbiak szerint őstermelőként adózik 2017.06.13-ig tételes adózással, azt követően választaná az átalány szerinti adózást (a belépett hét taggal együtt). A családi gazdaságba belépett tagok között szerepel olyan őstermelő, aki közös őstermelői igazolvánnyal rendelkezik, de az összes földet nem vitte be a családi gazdaságba, úgy a be nem vitt földjein marad a közös őstermelői igazolvánnyal az önálló őstermelői tevékenysége is. Erre vonatkozóan marad a korábban választott átalány szerinti adózása.

Egyéni vállalkozó, családi gazdálkodó – iparűzési adó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó, aki egyben családi gazdálkodó is, két külön iparűzésiadó-bevallást kell, hogy benyújtson? Köszönöm.

Családi gazdálkodó, közös őstermelés értékcsökkenés elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő Közös őstermelés alatt gazdálkodó év közben bővülő taggal, illetve az év második felétől családi gazdálkodásban működő és újabb taggal gyarapodó őstermelő hogyan számolhatja el a kizárólag üzleti célt szolgáló, év közben beszerzett tárgyi eszközét egyösszegű értékcsökkenésben? Hogyan osztom fel az eszközértéket: a belépő tagokat és az eszközbeszerzés dátumát figyelembe véve, vagy kizárólag az év végén meglévő tagok számával osztom?

Felvásárlási jegy jelentése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Élelmiszerbolt kft.-ként működik és felvásárlási jeggyel vásárol zöldségfélét. Ebben az esetben jelenteni kell a '08-as bevallásban az őstermelő, családi gazdálkodó adatait? Köszönettel.

Családi gazdálkodó – őstermelői igazolvány Kérdés

Tisztelt Szakértő! Családi gazdálkodás vezetője a 2017. évi őstermelői betétlapját március 23-án érvényesítette. Figyelemmel a 326/2001. kormányrendelet 4. § (2), illetve 5. § (1) szakaszaira a családi gazdálkodói nyilvántartásból a mai napig nem törölték. Kérdésem, hogy a január 1. és március 22. közötti bevétel önálló tevékenységből származó bevétel-e, vagy a családi gazdálkodók közös bevétele, melyre a kedvezőbb őstermelői adózás alkalmazható? Ha önálló tevékenységből származó bevétel, az a családi gazdálkodás minden tagjának bevétel, vagy csak az őstermelői igazolvánnyal (és adószámmal) egyedül rendelkező vezető bevétele lesz?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink