161 találat a(z) családi gazdálkodó cimkére

Támogatás elszámolása családi gazdálkodónál/egyéni vállalkozónál Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő: családi gazdálkodó 2017-es évben egy több millió értékű tárgyi eszközt (szélgépet) vásárolt, amire értékcsökkenés lett elszámolva. A 2018-as évben támogatást kapott erre a tárgyi eszközre, ami kiutalásra került. Ugyanez a helyzet egyéni vállalkozónál, csak ott szedőgép lett vásárolva. Az utólagos támogatásnak az egész része minősül adóévben megszerzett bevételnek? Hogyan kell elszámolni ilyen esetben a támogatást?

Gyesre jogosultság Kérdés

Hivatkozva a 2018. 08. 14-én feltett kérdésemre, melyet dr. Radics Zsuzsanna szakértő megválaszolt, a következő pontosítást kérdezem: Kérem állásfoglalását abban, hogy abban az esetben, ha a családi gazdálkodó nem a tagja, hanem a gazdálkodás vezetője, akkor is fennállnak-e a leírtak. A hölgy vállalkozási igazolvány mellett végzi a családi gazdálkodás vezetését.

Gyesre jogosultság? Kérdés

Agrármérnök nő, mezőgazdasági vállalkozói igazolvánnyal családi gazdálkodás vezetőjeként márciusban szülni fog. Korábbi gerincműtétje miatt lehet-e folyamatos táppénzen (veszélyeztetett terhes), kaphat-e csedet, gyedet, gyest? Ha igen, a családi gazdaság egy főre eső része megilleti-e? Az éves bevallásban a ráeső részt el lehet-e számolni neki az 1853-on? Ha nem, akkor a férj is a családi gazdaság tagja, inkább ő menjen csedre, gyedre, gyesre? Akkor az egy főre eső családi gazdálkodás része megilleti-e? A férj 53-as bevallásában lehet-e az egy részt elszámolni?

Családi gazdálkodó és a visszlízing Kérdés

Tisztelt Szakértő! Családi gazdálkodó szeretne visszlízing keretében termelő gépet vásárolni. A finanszírozó bank javasolta ezt a megoldást neki. A kérdésünk az lenne, hogy abban az esetben, ha a családi gazdálkodó ezt a termelő gépet költségként nem számolja el, és értékcsökkenést sem számol el rá, akkor az érte kapott bevétel nem számít bele a gazdaság bevételébe, így a 8 millió forintos korlátba sem? A családi gazdálkodó áfaalany, az áfát természetesen megfizetné az értékesítés után.

Családi gazdálkodó egy összegű écs elszámolása Kérdés

Tisztelt Pölöskei Pálné! Olvasva az "Amikor egy összegben elszámolható a beszerzés" című válaszát a következő észrevétel jutott az eszembe. Szerencsére a családi gazdálkodókra még kedvezőbb szabályok vonatkoznak, így az Szja tv. 3. sz. mellékletének III.1.pontja alapján érdektelen, hogy az üzembe helyezés szabad vállalkozási zónában történik-e, illetve, hogy az eszköz újnaknak minősül-e, a családi gazdálkodó dönthet úgy, hogy a kizárólag vállalkozási célt szolgáló tárgyi eszközeinek költségét a beszerzés évében egy összegben elszámolja. Üdvözlettel Pap Attila

Amikor egy összegben elszámolható a beszerzés Cikk

Traktort vásárló családi gazdálkodó egy összegben elszámolhatja-e a jármű beszerzési árát? Olvasói kérdésre Pölöskei Pálné adószakértő válaszolt.

Illetékmentesség, családi gazdálkodó Kérdés

Tisztelt Adózóna! A következő kérdésben kérem a segítségüket: családi gazdálkodó egy erdőt vett. Ezáltal illetékmentességet kapott, feltétel, hogy ő legyen a földhasználó. Ha az erdőt átadja a férjének szívességi használatként, ezáltal elveszti-e az illetékmenetességet? Nagyon köszönöm a válaszukat.Üdv Éva

Családi gazdálkodás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha a családi gazdaság több tagjának is van MVH regisztrációs száma, akkor ők is érvényesíthetik e a 100 ezer forintos adókedvezményt vagy ez csak a családi gazdálkodóra vonatkozik? Köszönettel Baloghné

Előző őstermelői kérdés folytatása Kérdés

Kedves Szarvas Imréné! A kérdés azért merült fel, mert a személyi jövedelemadó kitöltési utasítása szerint, idézem: "Amennyiben a közös őstermelői tevékenységet folytató családi gazdálkodásba év közben új tag lép be, akkor az adóév utolsó napján fennálló létszám figyelembevételével kell felosztaniuk a bevételt és – tételes költségelszámolás esetén – a költséget a teljes adóévre vonatkozóan". Értelmezhető-e a fenti leírás az újonnan létrejött családi gazdálkodás esetében akkor, ha a már meglévő őstermelő lett a családi gazdálkodó, de neki év elején már volt bevétele és kiadása. Az ő korábbi költsége, bevétele év végén osztható-e a családi gazdálkodás összes tagjára? Természetesen a tagok egyformán – az általános szabályok szerint tételesen – adóznak, a belépő tagoknak korábban nem volt önálló tevékenységük. Köszönettel.

Őstermelő, majd családi gazdálkodó Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő kérdés megoldásában kérem segítségüket. 2017 novemberében alakult a családi gazdálkodás, a családi gazdálkodás vezetője év elejétől őstermelő volt, ő lett a családi gazdálkodó, a belépő két tag nem volt őstermelő és nem egyéni vállalkozó. Hogyan kell figyelembe venni a megalakulás előtti bevételeket és a költségeket? A családi gazdálkodás megalakulása előtti időszak kizárólag az év elejétől őstermelő eredménye? Vagy az egész évi összes bevétel és az összes költség osztható a tagok között három részre? A problémát számszerűsítve: csak őstermelő: 1 fő családi gazdálkodás (3 fő) 2017.01.01.-tól 2017.10.31-ig 2017.11.01-től 2017.12.31-ig bevétel : 58 248 e Ft bevétel: 8 206 e Ft (2 735 e Ft/ fő) költségek: 53 228 e Ft költségek: 12 031 e Ft (4 010 e Ft/fő) Az őstermelő-családi gazdálkodó összevontan : 2017 összes bevétele: 58 248 + 2 735 = 60 983 e Ft összes költsége: 53 228 + 4 010 = 57 238 e Ft adóalap : 3 745 e Ft A belépő két tagnál 1 275 e Ft veszteség keletkezett . Ha a fenti példa szerint vezetem le a bevételeket és a kiadásokat, akkor a tagok esetében képződött veszteség elszámolása hogyan történik 2018-ban? Köszönettel

Családi gazdálkodó egyéni vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem szíves állásfoglalásukat egyéni vállalkozónál családi járulékkedvezmény igénybevételéhez. Egyéni vállalkozó 3 saját gyermeket nevel. Családi gazdálkodásban végzik a tevékenységet 5 tag figyelembe vételével. 1858-as bevallásban a három gyermek után járó szja-kedvezmény igénybevételével számoltunk az egyéni vállalkozó járulékfizetése szempontjából, ahol a családi járulékkedvezményt is igénybe vettük. Kérem szíves tanácsukat, hogy helyesen jártunk-e el a havi adatszolgáltatás kapcsán. Év végén, ha készítem az szja-bevallást, a vállalkozói kivét összegénél az A lapon "az eltartottak után járó családi kedvezmény"-nél fel tudom használni a gyermekek után járó szja-kedvezményt? Családi gazdaság tagjaként egyéni vállalkozóként a havi járulékfizetéseknél figyelembe tudom venni a gyermekek után járó kedvezményeket? Köszönettel: Szabó Anita

Őstermelő, családi gazdálkodó alkalmazottja Kérdés

Tisztelt Cím! Kérdésem, hogy mezőgazdasági őstermelő, családi gazdálkodásnak lehet-e alkalmazottja (nem családtag)? A családi gazdálkodás átalányadózást folytat. Ha igen, a havi járulékbevalláson és fizetésen kívül van-e egyéb kötelezettsége? Köszönöm.

Családi gazdálkodó Kérdés

Családi gazdálkodó saját gazdaságában megtermelt tejet mozgó boltjában (tehergépkocsi) saját maga értékesítheti-e és a bevételt a családi gazdaság bevételeként lehet-e elszámolni? Milyen külön jogszabályt takar az szja-törvény 6. számú melléklet II. C. pont 3. pontja? Köszönettel

Családi gazdálkodó lehet-e öregségi nyugdíjas? Kérdés

A családi gazdálkodásban két fő vesz részt, férj és feleség. A gazdaság vezetője jelenleg rokkantsági ellátásban részesül, és elérte az öregségi nyugdíjkorhatárt. Nyugdíjasként lehet-e a családi gazdaság vezetője? Ha nem lehet vezető, akkor nem megy öregségi nyugdíjba: milyen társadalombiztosítási szabályok vonatkoznak rá, mit kell fizetnie?

Családi gazdálkodó élethivatásszerűségének számítása Kérdés

Tisztelt szakértők! Az lenne a kérésem, hogy egy példán keresztül mutassák be, milyen módon kell kiszámítani, hogy egy családi gazdálkodó mikor minősül élethivatásszerű tevékenységet végzőnek? Csak a rájutó bevételt költséget kell figyelembe venni vagy az összes bevételt? A kormányrendeletben erre nincs utalás. Az összes jövedelem számításánál csak a bérjövedelmet kell hozzáadni, de mi van olyankor, ha egyéb nem önálló tevékenységből is van jövedelme (tagi jövedelem, tiszteletdíj, bérbeadásból származó jövedelem)? Arról sem rendelkezik, hogy a bérjövedelem esetén (mivel csak ezt nevesíti) a bruttó vagy a nettó jövedelmet kell érteni? A támogatásokat figyelembe kell venni vagy sem? Ezért kérném, hogy egy komplett számításon keresztül szíveskedjenek ezt levezetni. Segítségüket köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink