141 találat a(z) bt. beltagja cimkére
Bt.-beltag és ügyvezető Kérdés
Egy betéti társaság ügyvezetője 50 százalékban tulajdonos is a bt.-ben. Ha a társasági szerződésben benne van, hogy munkaviszonyban látja el az ügyvezetést, és személyesen is közreműködik, akkor ezt teheti-e munkaviszonyban? Jár-e neki a szochokedvezmény, ha gyes mellett dolgozik, és gyes után is marad?
Szolgálati idő Kérdés
Tisztelt Szerkesztőség! 1992.11.01-én alakult a bt., ahol a beltag személyesen közreműködött. Most a nyugdíjbiztosító szedi össze az éveit, és 1992.11.01.-1993.07.31-ig nem talál adatokat a beltagra vonatkozóan. A társaságnak voltak alkalmazottai, a bejelentő lapokon az ő aláírása megtalálható, de rá vonatkozóan járulékadat nem áll rendelkezésre. Mit tehet ilyen esetben a beltag, hogy ezt az időt részére figyelembe vegyék a nyugdíjánál? Üdv.: Pné
Ügyvezető járulékfizetése Kérdés
Egy bt. beltagja napi két órás munkaviszonyban látja el az ügyvezetői feladatokat. További munkaviszonnyal nem rendelkezik más munkáltatónál. A bt. tanácsadói tevékenységét a kültag végzi, aki nem képviselője a cégnek. A kültag egy kft. ügyvezetője is egyben, ahol megbízási díjként havi bruttó 500 ezer forintot kap. A bt. a tanácsadási tevékenységen kívül más tevékenységet nem végez. Hogyan kell megítélni a tagok biztosítási jogviszonyát tb szempontjából? Társas vállalkozónak minősül-e a beltag? Kell-e a minimálbér után járulékot fizetni a kültag, illetve a beltag után? Köszönöm segítségüket.
Mikor felel teljes vagyonával a beltag a bt. tartozásaiért? Cikk
Sokan kérdezik, hogy mikor hajtható be a beltagon a betéti társaság NAV-os vagy egyéb tartozása. A társaság tartozásaiért elsősorban a társaság felel a vagyonával. Ha a társaságnak nincs elegendő vagyona, akkor a polgári jog szabályai szerint mögöttes felelősséggel rendelkező beltag köteles a saját vagyonából kifizetni a társaság adósságát.
Bt. nő beltagja és a kedvezményes öregségi nyugdíj Kérdés
Tisztelt tb-szakértő! Van egy betéti társaság, és a nő beltagja jogosulttá vált a nők kedvezményes öregségi nyugdíjba vonulására. A nyugdíjba vonulás napjától kiegészítő tevékenységű vállalkozóként folytatja tevékenységet a társaságban, jövedelmet nem vesz fel. Mint ilyen jogállású személy – gondolom – egészségügyi szolgáltatási járulék fizetésére kötelezett. A probléma a havi 1708-as bevallásnál adódik: ha a 1708M-09 lapon a alkalmazás minősége fülön a nyugdíjas státuszánál a 7 kódot írjuk be, mint a nők kedvezményes öregségi nyugdíjában részesülő személynek, és 53-as kóddal kiegészítő tevékenység van jelölve, akkor a bevallás hibát jelez, hogy az 577. sor nem kitöltött. Ha az a sor kitöltött, akkor máris hibát jelez, hogy a 574. sor üres. Ha azt is kitöltjük, akkor jelzi, hogy oda csak a 0,4,5,8 kóddal rendelkező személynél kerülhet adat. Kérdésem tehát a következő: milyen járulékot kell fizetni a kedvezményes öregségi nyugdíjba vonult nő esetében, ha mint beltag egy bt.-ben személyesen közreműködik, de jövedelmet nem vesz fel, illetve hogyan kell ezt bevallani? Válaszát előre is megköszönve, további tisztelettel: Szitás Imréné
2016. évben kilépett bt.-beltag elszámolása Kérdés
2016. évben kilépett a bt. beltagja nyugdíjazása miatt. Vele el kell számolni, a vagyoni betét vissza lett fizetve. Részesedése a bt.-ben 95%. Mivel családtag – a fia a kültag, aki bt.-beltaggá vált, míg a kilépő beltag felesége lett a bt. kültagja. A kilépő beltag részére az elszámolt osztalék vagy vagyoni jövedelem akkora, hogy a bt. nem tudja azt kifizetni. Kérdéssem: van-e az új Ptk. szerint lehetőség arra, hogy a részesedés mértékétől függetlenül hozzanak döntést kevesebb összegről, amit majd a következő években esetleg ki tudna fizetni a bt.? Vagy lemondhat-e az elszámolt osztalékjövedelemről mint elengedett követelésről adó- és illetékmentesen? Válaszukat és útbaigazításukat előre is köszönöm. Könyvelő
Katás bevétel kifizetése a bt.-tagok részére Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő ügyben szeretném a segítségét kérni. Hat nappali tagozatos diák (informatikus hallgató) saját fejlesztésű weblapjukat szeretnék üzemeltetni. Az üzemeltetést katás betéti társaság keretében szeretnék megvalósítani. A bt. alapításához szükséges vagyoni hozzájárulás (törzstőke) megosztása a tagok között a weblap fejlesztésében való részvétellel arányos lenne. A betéti társaságban egy személyesen közreműködő tag (katás jogviszonyú) lenne, aki a weblapot üzemelteti, a többi tag (fejlesztők) csak csendestársként vennének részt a bt-ben. Kérdés: a katás jogviszonyú tagon kívül a többi tulajdonos hogyan részesülhet a bevételekből, és milyen adó- és járulékvonzatokkal kellene számolniuk? Úgy tudom, a nappali tagozatos hallgató, kata jogviszonnyal rendelkező beltag főállású katásnak minősül. Mivel a katás betéti társaság nem tartozik a számviteli törvény alá, így ebben az esetben az osztalékot nem tudom értelmezni. A betéti társaság bevételéből kifizetett jövedelem egyéb jövedelemnek minősül az szja-törvény értelmében a nem személyesen közreműködő tagoknak? A katás beltag az 50 ezer forint kata megfizetésével minden kötelezettségének eleget tesz? Mivel a weblap nem a bt. tulajdona (nem saját beruházás keretében hozták létre), így milyen jogalapon üzemeltetheti a bt. a weblapot? Köszönöm válaszukat.
Kata és ingatlan-bérbeadásból származó bevétel Kérdés
Tisztelt Szakértő Szeretnék választ kapni arra a kérdésre, hogy egy betéti társaság beltagja, mint kiegészítő tevékenységű kisadózó, mint magánszemély a tulajdonát képező ingatlanját bérbeadhatja-e? A választ előre is köszönöm.
Kata választása – bt.-beltag jogviszonya Kérdés
Tisztelt Szakértő! Betéti társaság egyedüli beltagjaként munkaviszonyban látom el a bt. ügyvezetését. Erről a társasági szerződésben rendelkeztünk. Szeretnék év közben áttérni a katás adózásra. Kérdésem, hogy a munkaviszony szerinti ügyvezetés kizáró ok-e az alábbiak miatt? "Betéti társaságnak be kell jelentenie legalább egy kisadózó magánszemélyt. Betéti társaság esetén a társaság kisadózóként bejelentett olyan tagja minősül kisadózónak, aki bármilyen jogviszonyban – ide nem értve a munkaviszonyt – végzett tevékenység keretében (ideértve különösen a személyes közreműködést, a vezető tisztségviselői és a megbízási jogviszony alapján végzett tevékenységet) részt vesz a kisadózó vállalkozás tevékenységében. A vezető tisztségviselői feladatokat nem munkaviszony keretében ellátó, a kisadózó vállalkozással megbízási jogviszonyban álló és a személyes közreműködésre köteles tagokat a kisadózó vállalkozás köteles bejelenteni kisadózóként. A kisadózó vállalkozás tevékenységében a betéti társaság kisadózóként be nem jelentett tagja kizárólag munkaviszony keretében működhet közre. Amennyiben kizáró ok az eddigi munkaviszony, megoldást jelent-e, ha módosítom a társasági szerződést, és az ügyvezetést a továbbiakban tagi jogviszonyban végzem, majd ezután jelentkezek át a kata hatálya alá? Esetleg társasági szerződés módosítása nélkül, a T1041-es bejelentő lapon elég kijelenteni a munkaviszonyt, és tagi jogviszonyosként bejelentkezni? Válaszát köszönöm! Kata
Katás bt. osztalékkifizetés Kérdés
Bt. beltagja katás vállalkozó. Ha a társasági szerződést úgy módosítjuk, hogy ne a tulajdoni hányad arányában történjen az osztalékkifizetés, hanem a tagok taggyűlési határozattal határozzák meg azt, akkor lehetséges-e, hogy csak a személyesen közreműködő beltag részesedjen az osztalékból, vagy a kültagnak is mindenképpen kell kapnia osztalékot? Mennyi az a minimális rész, amit kötelező megadni a kültagnak?
Bt. beltag jogviszonya Kérdés
Bt. beltagja rokkantsági ellátást kap, és heti néhány órában munkaviszonyban látja el a bt. képviseletét, ami jelenleg betegsége miatt tevékenységet nem végez. A bt. 1 beltagból és 1 kültagból áll. Kell a bt. beltagjának egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetnie? Ez év nyarán betölti az öregségi nyugdíjkorhatárt. Mi változik meg ezzel? Üdv. K
Eva – 0,5%-os nyugdíjkiegészítés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Nyugdíjasként kiegészítő tevékenységet folytató társas vállalkozó, evás bt. beltagja esetében milyen lehetőség van a 0,5%-os évenkénti nyugdíjkiegészítés igénybevételére? Amennyiben lehetséges, mi képezi a 0,5%-os számítás/igénylés alapját?
Bt.-beltag jogviszonya Kérdés
Tisztelt Adózóna! Bt.-beltag társas vállalkozói jogviszonyban, gyeten van márciusig. A gyet lejártát követően újra járulékokat kell fizetnie. Az lenne a kérdésünk, hogy lezárhatjuk a társas vállalkozói jogviszonyát és bejelenthetjük napi 8 órás munkaviszonyban? Válaszát előre is köszönöm!
Bt.-beltag munkaviszonya Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő kérdés megválaszolásához kérem szíves segítségét. Bt. beltagja munkaszerződést kötne saját vállalkozásával, bizonyos munkakör betöltésére. A 40 órás munkaviszonyban megfizetné a bérminimum járulékait, mellette a cég képviseletét megbízással nulla forintért látná el. Így a saját cégében lenne többes jogviszonyú társas vállalkozó, és nem kellene emelt járulékalap után fizetnie a járulékokat. Lehetséges-e ez a megoldás? Amennyiben az ügyvezetői feladatokat munkaviszonyban szeretné ellátni, módosítani kell-e a társasági szerződést, vagy elég ehhez a taggyűlés határozata? Köszönöm válaszát.
Bt.-beltag anyagi felelőssége Kérdés
Tisztelt Szakértő! Olvastam az egyszemélyes kft. tulajdonosának a felszámolás utáni anyagi felelősségére vonatkozó kérdésre adott válaszát, és az első kérdésem, jól értettem-e, hogy a felszámolás lezárásának jogerőre emelkedése után 60 nappal senki nem léphet fel követeléssel semmilyen formában (bíróság, végrehajtó, NAV stb.) a volt tulajdonos, ügyvezető ellen? Ugyanez vonatkozik esetleg a bt. beltagjára is? Tisztelettel: Óré András