141 találat a(z) bt. beltagja cimkére

Választott képviselő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Milyen biztosítási jogviszonyban láthatóak el az alábbi feladatok? Külföldi székhelyű vállalkozás magyarországi fióktelepének (GFO:226) képviseletére jogosult tisztsége, aki egyben bt. beltagjaként katás adóalany. Melyek a foglalkoztatás minősége kódok, illetve a biztosítási jogviszony kódjai? Köszönettel a választ.

Bt.-beltag járulékfizetése megbízási jogviszony és ekho mellett Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy bt. beltagja más társasággal megbízási jogviszonyban állt, díja a minimálbér összege (149 ezer forint, melyből az adó- és a járulékok levonásra kerültek), valamint ugyanannál a társaságnál ekhós jövedelme is volt (sportedző). A saját bt.-jében tevékenységet nem végzett, bevétele nem volt. Kérdésem, hogy a megbízási szerződés időtartama alatt a saját bt.-jében terheli-e adó- és járulékfizetési kötelezettség? Ha igen, akkor a minimálbér után vagy a növelt járulékalap után kell fizetnie? Válaszát előre is köszönöm!

Rokkantsági ellátás mellett katás bt.-beltag Kérdés

Rokkantsági ellátásban részesülő B2 minősítési kategóriába tartozó magánszemély szeretne katás betéti társaságban beltag lenni, ha ezzel nem veszíti el jogosultságát a rokkantsági ellátásra. Az egészségi állapot mértéke 60%. A rokkantsági ellátás 2015. november hónaptól került megállapításra. Ez megfelel a 2012. évi CXLVII törvény 2. § e) pontjának, és ennek alapján nem főállású kisadózónak minősülne? [Az f) pontnak az állapot mértéke miatt nem felel meg.] Kérdésem, hogy katás bt. beltagjaként nem veszíti -e el jogosultságát a rokkantsági ellátásra? (Úgy tudom, hogy a katás vállalkozó jövedelme bevételtől függetlenül 2019-re 98 100 Ft, illetve 164 000 Ft, attól függően, hogy a tevékenység, amit ellát szakképzettséget igényel-e, így megfelel annak a kereseti korlátnak, hogy három egymást követő hónapban minimálbér 150%-át nem haladja meg a jövedelem. Ez esetünkben a bt. beltagjára érvényes a megadott feltételek fennállása esetén? Köszönettel: Csordásné F. Edit

Egyszemélyes kft. Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kérdésem a következő: betéti társaság beltagja alapíthat-e egyszemélyes kft.-t? Illetve ha igen, akkor lehet-e munkaviszonyban a kft.-ben? Válaszát előre is köszönöm.

Nyugdíjas vezető tisztségviselő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Öregségi nyugdíjban részesülő vezető tisztségviselő bt. beltagjaként elláthatja-e díjazás és járulékfizetés nélkül az ügyvezetői teendőket abban az esetben, ha egy másik részben saját tulajdonában lévő bt.-ben a személyes közreműködést munkaviszonyban látja el? Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!

Nyugdíjas foglalkoztatott és társas válalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Bt. beltagja a 2019. évi új szabályok alapján lett nyugdíjas munkavállaló. Korábban is nyugdíjasként dolgozott, teljes munkaidőben. Beltagként hogyan változik a biztosítási jogviszonya, és kell-e a 7500 forintos egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetnie?

Nyugdíjas bt.-beltag munkaviszonyban Kérdés

A nyugdíjas bt.-beltag ügyvezető eddig megfizette az egészségügyi szolgáltatási járulékot. Létesíthet-e munkaviszonyt (nincs a társasági szerződésben megjelölve) a bt.-ben, s ha igen, akkor továbbra is meg kell fizetnie az egészségügyi szolgáltatási járulékot?

Bt -beltag megbízási jogviszonyban és munkaviszonyban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy bt. beltagja a társaság ügyvezetését megbízási jogviszonyban látja el a társasági szerződés szerint. Emellett olyan tevékenységet végez a cég, amihez szakképzettség kell, ez a szakképzettség a beltagnak van meg. Kérdésem, hogy lehet-e a beltag a saját cégében egyszerre megbízási jogviszonyban (megbízási díj ellenében) és 8 órás munkaviszonyban is az adott szakképzettséget igénylő tevékenység ellátására? Máshol már megszűnt a munkaviszonya. Ha lehet, ki köt vele munkaszerződést? Saját maga vagy esetleg a kültag, bár ő nem vesz részt a cég életében tevékenyen. Köszönöm a segítségét! Tisztelettel: L. Andrea

Katás jövedelem nők kedvezményes nyugdíjában részesülőknél Kérdés

Tisztelt Szakértő! A nők kedvezményes nyugdíjában részesülő katás bt. beltagjának jövedelme is maximum a minimálbér 18-szorosa lehet a nyugdíj szüneteltetése nélkül? Köszönettel.

Nyugdíjas beltag munkaviszonyban 2019 Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy betéti társaság, amelynek a beltagja öregségi nyugdíjas.A társaság jelenleg a társaságiadó-törvény hatálya alá tartozik, és több ügyfele van. 2019. január 1-jétől a beltag munkaviszonyt létesítene egy másik társasággal, ugyanakkor a bt. ezzel az időponttal áttérne a katatörvény hatálya alá. Kérdéseim: 1./ Elfogadható-e, hogy a jövőbeni munkáltató jelenleg az egyik megbízója a bt.-nek, amellyel vállalkozói jogviszonyban áll? Egy estleges NAV-ellenőrzés nem minősíthet át ezt a jogviszonyt visszamenőlegesen munkaviszonnyá? 2./ Tekintettel arra, hogy a bt. továbbra is működne, a bt. beltagja után 25 ezer forint katát kell-e fizetni, és terheli-e a 2019-től havi 7500 forintos egészségügyi szolgáltatási járulék? Válaszukat előre is köszönöm!

Nyugdíjas bt.-beltag munkaviszonyban Kérdés

Kedves Szakértő! Jelenleg a nyugdíjas beltag, aki személyesen közreműködő és ügyvezető is, a személyes közreműködésre tekintettel vesz ki jövedelmet a cégből. Lehetséges-e, hogy munkaviszony keretében lássa el mind az ügyvezetést, mind pedig a személyes közreműködést? Igazán ez jövő évtől lenne aktuális, mert akkor változik a nyugdíjas munkavállalók járuléka. Amennyiben lehetséges, szeretnénk kihasználni a kedvezőbb adózást. Köszönettel várjuk a választ.

Bt.-beltag alkalmi munkavállaló a saját társaságában? Kérdés

Tisztelt Szakértő! A bt.-nek egy beltagja, és két kültagja van. A társasági szerződés szerint a tagok a tagokkal való külön megállapodás keretében működhetnek közre személyesen a társaságban. A beltag ez idáig megbízási szerződés keretein belül látta el a társaság adminisztrációs, könyvelési feladatait, valamint a bt. képviseletét. A bt. képviseletének kivételével a felsorolt feladatait végezheti alkalmi munkavállalóként? A nők kedvezményes nyugdíjában részesül. Köszönöm válaszát: Zsuzsa

Kell-e járulékot fizetni? Kérdés

Tisztelt Szakértő! A betéti társaságnak sajnos már több mint egy éve nincs bevétele, viszont a "főállású", személyesen közreműködő beltag után a minimálbér szerinti járulékokat és adókat fizeti a cég. Ezen szeretnénk változtatni. Két megoldásban is kérném a véleményét. Az első megoldásnál járható út lehet-e, hogy a betéti társaság társasági szerződését akként módosítanánk, hogy a beltag mind az ügyvezetői, mind személyes közreműködői feladatait munkaviszony keretében látja el? A munkáltatói jogok gyakorlását pedig kizárólag a beltag munkaviszonyára tekintettel a betéti társaság kültagja látja el. A szerződésmódosítás után a beltag munkaviszonya heti 2 óra lenne (ez van a gyakorlatban is, hiszen nem végeznek tevékenységet), és ennek alapján fizetnék a járulékokat, adókat. Kérném ezen megoldásnál térjen ki nemcsak a társasági jogi, hanem a NAV ez irányú álláspontjára, gyakorlatára is! A másik lehetséges megoldás – amit akár az előző megoldással együttesen szeretnénk alkalmazni – az, hogy a társaság a kiva adózási módot választaná, mely esetben tudomásom szerint nem vonatkozik a kivafizetési kötelezettség a tagra, legalább a minimálbér erejéig. (A 13 százalékos mértékű kivára gondolok), miután nincs jövedelemkifizetés. Gondolom, megmarad viszont ebben az esetben is a minimálbér szerinti nyugdíj- és munkarőpiacijárulék-fizetési kötelezettség. Válaszát előre is köszönettel !!

Egészségügyi szolgáltatási járulék végelszámolás alatt. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Betéti társaság végelszámolással történő megszűnését határozta el február 1-jével. A végelszámoló a betéti társaság beltagja (ügyvezetője), aki nyugdíjas. A végelszámolás ideje alatt taggyűlési határozat alapján nem vesz fel semmi jövedelmet havonta. Mivel korábban sem vett fel jövedelmet, így havonta egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetett. Az lenne a kérdésem, hogy a végelszámolás megkezdését követően a végelszámolás ideje alatt továbbra is kell-e egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetni? Várom szíves válaszukat! Köszönettel.

Elhunyt a bt. beltagja Kérdés

Kétfős bt. beltagja, a férj meghalt, a kültag felesége maradt a cégben, aki alkalmazott a bt.-ben. A problémám az, hogy a bíróság ilyenkor kötelezi a kültagot, hogy a továbbiakban intézze a cég sorsát. Az asszony viszont nem szüntette meg rögtön a tevékenységet, hanem még 4 hónapig működtette a céget egy kültaggal, aki mellesleg alkalmazottként vette fel a fizetését önmagától (ebbe eddig még nem kötött bele hatóság, pedig ellenőrizték). A cég elleni kényszertörlési eljárás megszűnt, és ezzel egyidőben a felszámolását rendelték el, tekintve, hogy NAV-tartozása van, gondolom, a kirendelt felszámoló megnézi, van-e valami vagyon a cégben, van-e mit pénzzé tenni. Az üzletrészt nincs kinek eladni, tekintve, hogy ki a fene bonyolódna ebbe bele, és miért tenné? A kérdés az, hogy korlátlanul felelős-e most az asszony a bt.-ben? Ha nem, akkor csinálna egy egyéni vállalkozást, hogy megéljen valamiből.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink