163 találat a(z) beszerzés cimkére

Pályázatírás költsége Kérdés

Tisztelt Szakértő! A pályázatíró sikerdíját milyen arányban kell aktiválni, ha a pályázathoz több gép beszerzése is kapcsolódik? El lehet-e határolni (illetve értékcsökkenés arányosan bevételként visszaírni) az elnyert pályázat támogatói szerződésében szereplő támogatás összegét, ha még elszámolást nem nyújtottunk be és így a támogatás összegét nem folyósították? Februárban több gép beszerzésére adtunk be pályázatot, ebből márciusban vettünk is egy gépet (saját felelősségre), majd októberben értesítettek bennünket, hogy nyertünk a pályázaton. Mivel a projektek megvalósítására van egy évünk, csak az előleget hívtuk le, így 2017-ben költségelszámolásra nem fog sor kerülni. Válaszát előre is köszönöm!

De minimis és csoportmentességi szabályok fuvarozó cégnél Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy belföldi fuvarozó cég a kamionjaira nem vehet igénybe de minimis támogatást, de csoportmentességit igen. Jól gondolom, hogy az új kamionjainak beszerzési értéke (közvetlen támogatást nem kapott rá) ezen a címen 2017-ben az adózás előtti eredmény összegéig csökkenthető? Vagyis 300 millió forint adózás előtti eredmény és 200 millió forintos új kamion beszerzése esetén az adóalapja 100 millió forint lesz. (Mivel középvállalkozó, így az intenzitási hányada 10 százalék, vagyis 200x0,1=20 millió forint a plafonja, az igénybevett adókedvezmény pedig 200x0,09=18 millió forint, ami alatta van a plafonnak.) A pótkocsi-beszerzésre használható a de minimis, vagy erre is csak a csoportmentességi alapján vehető igénybe A csoportmentességinek mi a maximálisan igénybe vehető értéke? Amennyiben raktárt (közvetlenül a vállalkozást szolgálja) épít, úgy az milyen címen vehető igénybe? Döntés kérdése? Iroda helyiség célú beruházásra jól gondolom, hogy nem vehet igénybe? Tehát a tárgyévi új kamion, az új pótkocsi, a raktár és iroda beruházások érvényesítésnek pontos szabályára és korlátjára tekintetében kérnénk iránymutatásukat. Válaszát előre is köszönöm

Személygépkocsi EU-s beszerzése, áfatörvény 87. § b pont Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magyar székhelyű kft. idén márciusban személygépkocsit vásárolt EU tagállamból (nem új közlekedési eszköz), a német cég áfát nem számított fel eladáskor. A kft. augusztusban, hogy likviditási problémáit megoldja, ezt a személygépkocsit eladta, majd egyből visszalízingelte nyílt végű szerződés keretében egy lízingcégtől, az eladásról áfát is tartalmazó számla készült a vevő lízingcég felé, majd a lízingcég havi rendszerességgel áfás számlákat állít ki a tőketörlesztésekről. A kft. nem foglalkozik gépjármű-kereskedelemmel. A kérdésem arra vonatkozna, hogy helyesen járok-e el akkor, ha az uniós beszerzés áfáját megállapítom fizetendő adóként, majd egyből levonásba is helyezem, mivel ezen beszerzés továbbértékesítésre került, a személygépkocsit áruként tüntettem fel a könyvelésben és utána áfával növelt értéken számláztuk ki a lízingcég felé az eladást? Ha nem tudom érvényesíteni az EU-s beszerzés levonhatóságát, akkor a belföldi értékesítéskor sem kellett volna áfával növelt számlát kiállítanunk? Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!

Áfatörvény 2018-tól: ezt kell tudni az átemelt eljárási szabályokról Cikk

Adólevonási jog elenyészése, új közlekedési eszköz beszerzése, adatszolgáltatás, összesítő jelentés – folytatjuk ismertetésünket az áfatörvény 2018-tól hatályba lépő módosításairól.

Költségek megosztása Kérdés

Tisztelt Szakértő Hölgy/Úr! Ügyfelem egy nem akkreditált nyelvoktató kft. Vannak bizonyos események és beszerzések, amelyek költségeit az abban résztvevők fizetik egyenlő arányban. A résztvevők között a diákokon kívül a tanárokat is értem. Példával szemléltetve: - Buszbérlés tanulmányi útra: a bérleti díjat leosztják, a diákok kifizetik a rájuk eső részt, de a tanárra eső részt a társaság szeretné kifizetni. - Tanórára oktatási anyag beszerzés: a diákok kifizetik a saját részüket, de amit a tanár használ, azt a társaság szeretné kifizetni. A beszerzési számlák a teljes költséget tartalmazzák, nem lehet megosztottan kérni, hogy csak a tanár költsége legyen rajta. Milyen megoldás lehetséges a költségek elszámolására a kft.-ben? Köszönettel: Kauker Zsoltné

Gyártóberendezés beszerzése EU-ból Kérdés

Tisztelt Szakértő! Németországból szereztünk be egy nagyértékű gyártóberendezést, melyet a magyarországi üzemünkben a német vállalkozó szakemberei szerelnek össze. Az összeszerelés költsége a vételár részét képezi. Az említett ügylet közösségen belüli termékbeszerzésnek minősül vagy a teljesítési hely az áfatörvény 32. §-a alapján a termék fel-összeszerelésének helye? Válaszát előre is köszönöm!

Hajó beszerzése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő lenne. Egy alkalmazottakkal rendelkező társaság úgy döntött, hogy hajót kíván vásárolni (vitorlás vagy yacht) Horvátországból, vagy esetleg más közösségi országból. A cég teljesen más profilú kereskedelemmel foglalkozik, ezt kizárólag azért tenné, hogy a dolgozóknak rekreációs céllal pihenést biztosítson a nyári időszakban. Kérdésem egyrészt arra vonatkozna, hogy az áfa levonásba helyezhető-e, másrészt arra, hogy a számviteli elszámolhatóságot korlátozza-e bármilyen jogszabály, illetve, hogy van-e más olyan kötelezettség, melynek eleget kellene tenni ezzel a vásárlással kapcsolatban? Válaszát köszönöm.

Klímaberendezés beszerzése Kérdés

Egy kft. klímaberendezést vásárol (mely 2 kültéri és 6 beltéri egységből áll ), az erről szóló számla tartalmazza a beszerelési költségeket, a régi rendszer lezárását, a berendezések lebontását, elszállítását, vezetékek csatornába helyezését, a falvésést, a törmelék elszállítását. Kérdésem: a klímabeszerzés és minden költsége aktiválandó az ingatlanra, vagy kezelhető az eszköz az ingatlantól független tárgyi eszközként? Utóbbi esetben a klímaberendezéseket egyenként (azaz 8 darab klíma berendezés) kell felvenni a nyilvántartásba, vagy az egészet egy egységnek kell tekinteni ? Ez esetben milyen értékcsökkenéssel lehet számolni ?

Tehergépjármű a vállalkozásban Kérdés

Egy kft. tevékenységei között szerepel a fuvarozás, melyhez kisteherautókat vásárol nettó+áfa összegért. Tárgyi eszközként kerül be a könyvekbe. Ezek a járművek általában mind használt (javításra szoruló gépkocsik), ezért alacsony a bekerülési értékük. Használja a vállalkozás egy-két évig, majd értékesíti. 1. Mekkora darabszámig nem tekintendő sorozatértékesítésnek? Ezt évente kell-e vizsgálni? 2. Például vásárolt 300 000 Ft+áfa összegért egy tehergépkocsit. Melyet eladott egy év múlva 500 000 Ft+áfa összegért. Ilyen esetben figyelembe kell-e venni a figyelési időt? Ha igen, akkor az áfabevallás mely soraiban kell szerepeltetni? Köszönöm válaszát! Tisztelettel

Használt személygépkocsi, áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Osztrák adóalanytól magyar adóalany két használt személygépjárművet vásárol. Az egyik személygépkocsit bérbeadja egy másik kft.-nek, a másik személygépkocsit pár hónap bérbeadás után eladja a bérbevevőjének. Hogyan alakul az ügyletek áfa-elszámolása beszerzéskor és utána? Köszönöm válaszukat!

Ekáer-köteles vagy sem? Nehéz kérdések, példákkal Cikk

Az adózók számára még mindig gyakran okoz fejtörést, hogy termékek fuvarozott értékesítésénél, beszerzésénél terheli-e őket ekáer-bejelentési kötelezettség.

Nyílt végű lízing könyvelési tételei a havi számlák alapján Kérdés

A beszerzéskori tételek könyvelési tételei megvannak az archívumban. Konkrétan az a kérdésem, hogy a 368-as számláról hogyan tűnik majd el az áfa?

Iparűzési adó Kérdés

Egyéni vállalkozónál az iparűzési adó kiszámításánál és az anyagköltségnél figyelembe lehet venni a 100 ezer forint alatti tárgyieszköz-beszerzést is?

Garázsáfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem négy új építésű teremgarázst szándékozik venni a kft.-jébe. Ezek a leendő új székhely mellett fekszenek. A cég kettő garázst a saját munkatársai, valamint ügyfelei parkoltatására használna, kettőt pedig bérbe adna. Kérdésem a következő: levonhatom-e a beszerzés áfáját? Ha igen, milyen feltételekkel? Lakóingatlannak nem minősülő ingatlan esetében az adókötelezettséget választotta a cég. Válaszát előre is köszönöm!

Kenőolaj közösségen belüli beszerzése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Belföldi illetékességű gyártó cég anyavállalattól, közösségen belülről szeretne kenőolajat vásárolni saját felhasználásra egyik termelőgépükbe. A vásárlás mértéke kb negyedévente 50-60 liter kenőolaj lenne, melynek értéke kb 140 euró. A kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben is jövedékiengedély-köteles a beszerzés? Válaszát előre is köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink