163 találat a(z) beszerzés cimkére
Nébih+áfa nonprofit gazdasági társaság esetén Kérdés
Nonprofit gazdasági társaság, melynek alapfeladata a M. n. s. egyéb közösségi, társadalmi tevékenység, szeretne részt venni egy főzőversenyen. A rendezvény feltétele, hogy 20 főre kell főzni, mely esetben az alapanyagot a gazdasági társaság vásárolja meg. A program keretében erről bizonylatot állít ki. Első kérdésem, hogy elegendő-e a nyugta, vagy minden esetben számlát állítsunk ki, hogy egyértelművé tegyük a beszerzett élelmiszerek továbbértékesítését? Az áfa ez esetben levonható? Fel kell venni ezt új tevékenységnek vagy a főtevékenység és az alapszabályzatból kiindulva belefér a köznevelési feladataiba? Valamint a legfontosabb, hogy ezzel és hasonló rendezvényekkel, ahol élelmiszer került szóba, a Nébih alá kell-e jelentkezni, és ezt követően az adót megfizetni, vagy elegendő csak számlával igazolni az étel eredetét és szavatosságát?
Közösségen belüli beszerzés Kérdés
Áfás teherfuvarozó 2016-ban Németországból használt teherautót vett 8900 euróért. Ezt az áfa-bevallásban feltüntettük a 14-es és 69-es soron, megy az összesítő nyilatkozaton. Kérdésem: ha a vállalkozásomat megszüntetem, és nem sikerül addig eladni, hogyan vallom be az áfát, melyik soron, értékesítési számlám nem lesz. Ha sikerül eladni belföldön, akkor áfás számlát kell kiállítani? És az áfabevallásban hol szerepeltetem? Köszönöm válaszukat
Üzletrész beszerzési ára részletfizetés esetén Kérdés
T. Szakértő! Egy társaság év közben üzletrészt vásárolt, a vételár összegének egy részét az adásvételi szerződés aláírásakor készpénzben fizette meg. A hátralékos vételár egy év múlva esedékes. Az eladó hozzájárult, hogy a vevő tulajdonjogát a tagjegyzéken és a cégnyilvántartásban feltüntessék. Kérdés, hogy tárgyév végén vevőnél ennek a részesedésnek a beszerzési ára év végén mennyi? A már kifizetett összeg, ha igen, a fennmaradó kötelezettséget hogyan kell kezelni? Előre is köszönöm válaszukat.
Alanyi mentes tárgyi eszköz értékesítésének áfája Kérdés
Alanyi mentesen vásárolt tárgyi eszköz beszerzési értékét az áfával növelt, bruttó értéken aktiváltuk, ez volt alapja az értékcsökkenés elszámolásunknak. A használt tárgyi eszközt áfásan értesítettük, az értékesítés miatt utólagosan levonható áfát elszámoltuk. Kérdésünk, hogy hogyan kell az értékesítést, az áfa elszámolást számvitelileg könyvelni (kontírozni)?
Így csökkentheti társasági adóját, ha gépeket szerez be Cikk
Mezőgazdasági terményeket előállító zrt. 2017-ben jelentős (közel 100 millió forint) értékben új, nem támogatott gépeket vásárolt (lízingelt) növénytermesztéshez. Alkalmazhatja-e a tao-törvény 7. paragrafus zs) pontja szerinti adóalap-csökkentési lehetőséget az új gépekre és milyen feltétellel? A lízingkamat-kedvezményt is igénybe venné, ha lehetne. Három év távlatában, ha 400 ezer euró alatt marad az összes EMVA-támogatással együtt, akkor mint „csoportmentességi támogatást” beállíthatja adóalap-csökkentő tételnek? – kérdezte olvasónk. Pölöskei Pálné okleveles könyvvizsgáló szakértőnk válaszolt.
Egyéni vállalkozói tevékenység szüneteltetése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy szja alatt adózó, áfás egyéni vállalkozó 2017.01.02.-án beszerez az adóköteles tevékenységéhez egy tehergépkocsit, az áfáját jogszerűen levonásba helyezi. 2017.11.30.-tól szünetelteti a vállalkozását. 2018 februárjában benyújtja a 2017. évi szja-bevallását. Mivel a fuvarozáshoz beszerzett tevékenysége nem igazán hozta a korábban tervezett bevételi számokat, így úgy döntött, árulja a 2017-ben beszerzett tehergépkocsiját. Érkezik is áprilisban egy vevő, aki tisztességes árért megvenné. Kérdés 1.: a szünetelés alatt befolyt tárgyi eszköz értékesítésből származó bevétel egyéni vállalkozásból származó jövedelemként, önálló tevékenység jövedelmeként, vagy ingóság értékesítéséből származó jövedelemként lesz adóköteles (a szüneteltetés csak 2018 szeptemberéig fog tartani, azaz nem a teljes adóévben lesz szüneteltető státusza)? Kérdés 2.: a szüneteltetés alatt értékesített tárgyi eszközt számláznia kell-e, kell-e áfát felszámítania (hiszen korábban jogszerű áfa-levonási jog kapcsolódott hozzá) és amennyiben igen, akkor azt milyen időszaki áfa-bevallásban kell szerepeltetnie (hiszen szünetel az áfa alanyisága)? Köszönettel. Pap Attila
Termékdíj 2. Kérdés
Kedves Keitner Lea! 2018.03.30-i ternékdíj kérdésemre adott válaszával kapcsolatosan szeretnék még pontosítani. A fizetendő termékdíj akkor is elszámolható a beszerzési ár részeként, ha az időbelileg nem a beszerzéskor, hanem az így vásárolt termék értékesítésekor merül fel (akár hónapokkal később)? Iparűzési adó számításánál nem mindegy, hogy elábéba könyvelhetem-e?
Tárgyieszköz-beszerzés hitelből – óvadéki betétlekötés Kérdés
Kedves Szakértő! Kérem szépen segítségét: A kft. banki hitelt vett fel tárgyi eszköz uniós országból történő beszerzésére. A bank még a hitelt nem utalta, de megterhelte a számlát "Óvadéki betétlekötés" címen 10 millió forinttal. Hogy kell könyvelni ezt a tételt? A hitelt az eszköz költségszámlái ellenében, a költségszámla összegében jóváírta euróban, valamint azonnal terhelte a számlát – utalta a külföldi szállítónak. Ezeket az ügyleteket hogy könyvelem? Köszönöm segítségét!
Fellépőruha vásárlása, "felhasználása" Kérdés
Betéti társaság rendezvényeken, év végi táncgáláján történő fellépéshez ruhákat, balett cipőket vásárol, amelyek a bt. tulajdonában maradnak, azt több táncos is használhatja. Kérdésem, hogyan kell a vásárlást könyvelni, mennyi lehet az éves értékcsökkenése? Van-e egyéb kötelezettsége a bt.-nek ezzel kapcsolatban?
Önellenőrzés és a tao kapcsolata Kérdés
Tisztelt Adózóna! Magyarországi székhelyű kft. gyártási tevékenységet folytat, 2017-ben önellenőrzést nyújtott be áfa és tao adónemben. Tao-ban jelentősebb adófizetési kötelezettség keletkezett. Az önellenőrzés két esetkörben történt. 1. A kft. tárgyi eszköz beszerzéseihez rendelkezik számlával, szerepelnek a kft. könyveiben, üzembe helyezték. Az áfatörvény előírásai szerint az ellenőrzés ezeket hiteltelennek minősítené. 2. A kft. nem tudná hitelt érdemlő módon igazolni a beszerzések megtörténtét, bár ezek pénzügyi rendezése is megtörtént. 1.1. A kft. könyveiben szerepelnek az eszközök, mert azokat használják, az értékcsökkenést elszámolták. 2.2 A kft. megnövelte a tao-alapot mint nem a vállalkozás érdekében felmerült költséggel. Kérdések: I. A kft. hitelt érdemlően nem tudja igazolni a gazdasági esemény megtörténtét, a tételek pü rendezettek, a költség elszámolható-e, vagy a tao-törvény 8. § szerint adóalap-növelő? II. Ha nem számolható el, milyen módon korrigálható a tao-törvény 8. § alapján történt adóalap-növelés? III. Ha a kifizetett, átutalt számlákat stornírozni kell, ez pénzkészlet-növekedést eredményez, ennek mi a rendezés módja? (Tao-alapot növel, előző évek eredménytartalékát módosítja, vagy osztalékként kell kezelni?) Használható, praktikus válaszukat köszönettel veszem.
EU-beszerzés áfája Kérdés
Anyavállalattól szerzek be tárgyi eszközt, kiállítási mintadarab, olyan termék, amit egyébként értékesítek is. Melyik soron kell feltüntetnem ezt az EU-beszerzést az áfa-bevallásomban?
Levonható-e a felszámított áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő ! Egy társaságot kulturális képzési céllal hoztak létre az alapítók azzal a céllal, hogy a pályázatokon kiválasztottak részére további fejlődésük érdekében oktatást, ösztöndíjat biztosítsanak. Az oktatás, fejlesztés megvalósításához a társaság megteremtette a feltételeket, biztosítja a helyiségeket, a tanárokat, és előírja, hogy milyen képzéseken kell részt venniük a diákoknak, valamint beszámoltatja őket a fejlődésük figyelemmel kísérése érdekében. Ezekkel kapcsolatosan felmerült beszerzésekkor az áfát is tartalmazó számlák esetében azt visszaigényelték. A társaság az áfa hatálya alá bejelentkezett. A fent leírtakon kívül más tevékenységet nem végez a társaság, bevétele így nem keletkezett. Az áfatörvény 120. §-a alapján olyan mértékben jogosult az előzetesen felszámított áfa levonására, amilyen mértékben azt az adóköteles szolgáltatás nyújtása érdekében használja fel. Mivel a társaság tevékenysége nem akkreditált oktatás, ezért annak ellenértéke áfaköteles lenne, azaz a gazdasági tevékenysége adóköteles lenne. De mivel ezt térítésmentesen teszi, jogos-e az a gondolkodás, hogy az előzetesen felszámított adót levonhatja? Keletkezhet-e a fentiek alapján a nyújtott oktatás után fizetendő áfakötelezettsége a társaságnak? Tisztelettel: Gyula
Közösségen belüli beszerzés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. közösségen belül szerez be (például Franciaországból) terméket. Ha a megrendelés során lehetőség van kiválasztani a magyar törvény szerinti áfamértéket, és francia cég rendelkezik magyar közösségi adószámmal, akkor helyesen jár-e el a kft. és ezt az áfamértéket levonásba helyezheti, vagy mindenféleképpen adómentesen kell kérnie a számlát? Ha a kft. megrendelt egy terméket és annak vételárát el is utalta, de a termék nem érkezett meg, a megrendelés törlésre került, de sztornó számlát nem állított ki a külföldi cég, akkor ezzel a költséggel milyen módon lehet elszámolni, hogy a könyvelés rendben lehet? Illetve ha a kft. közösségen belül értékesít, akkor a számlát áfa nélkül kell kiállítania, és az áfafizetési kötelezettséget a vevőre kell áthárítania? Köszönöm válaszát.
Úton lévő készletek Kérdés
Tisztelt Szakértő! Abban az esetben, ha a beszerzésről a számla decemberi teljesítésű, viszont az anyag csak januárban került bevételezésre, az úton lévő készletnek minősül? Ha igen, azt hogyan kell könyvelni? Köszönöm válaszát.
Visszafizetett támogatás miatt kapott kártérítés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy gazdasági társaságnak a pályázatíró cég hibájából vissza kellett fizetnie a fejlesztési célra (tárgyi eszköz beszerzésre) kapott támogatást. Megállapodás alapján ezért a pályázatíró cégtől kártérítésben részesült, mely a 2017. évben be is folyt. Kérdésem az lenne, hogy ez a bevétel 2017. évi bevételnek minősül-e, vagy mivel közvetve tárgyieszköz-beszerzéshez kapcsolódik (a visszafizetett támogatást ellentételezi), ezért időbelileg el kell határolni, és az értékcsökkenés elszámolásakor arányosan feloldani (mint a támogatás esetén tettük volna)?